Administration 

Kastebold mellem hjem og hospital: Ella på 92 har været indlagt fem gange siden april

Det har taget hårdt på 92-årige Ella Petrine Lauridsen, at hun flere gange er blevet kastet rundt mellem sit hjem og hospitalet. (Foto: Privatfoto)

Lone Bundgaards farmor blev tirsdag indlagt for femte gang siden april. De fire første gange er den ældre kvinde ifølge barnebarnet blevet udskrevet alt for tidligt.

Tirsdag var det femte gang siden april, 92-årige Ella Petrine Lauridsen blev indlagt på Odense Universitetshospital (OUH) med for meget vand i lungerne på grund af et hul i venstre hjerteklap.

Fælles for de fire forgående indlæggelse er, at Ella Petrine Lauridsen ifølge hendes barnebarn er blevet sendt hjem fra hospitalet, før hun var færdigbehandlet. På den bekostning er den ældre kvinde flere gange blevet genindlagt inden for en til to dage. Det fortæller barnebarnet, Lone Bundgaard, 51 år. Hun er bitter over den behandling, hendes farmor har fået.

- En af de gange, hvor min farmor blev udskrevet, protesterede vi kraftigt og sagde: "I kan da ikke bare sende hende hjem." Men sådan bliver det, lød svaret fra hospitalet. Der var jeg godt nok gal. Men det handler vel om mangel på penge, siger Lone Bundgaard til Avisen.dk.

- "I kan da ikke bare sende hende hjem", sagde vi. Men det gjorde de, fortæller Lone Bundgaard. Privatfoto

Ønsket om en økonomisk indsprøjtning til sygehusvæsenet står hun ikke alene med. I denne uge forhandler finansminister Claus Hjort Frederiksen (V) og Danske Regioner sygehusenes budget for det kommende år.

Regionerne forventer at skulle skære omkring to milliarder kroner næste år. Men besparelser vil få alvorlige konsekvenser for patienternes sikkerhed, advarer sygehuspersonalet.

Ella Petrine Lauridsen er da heller ikke et unikt tilfælde. Alt for mange sendes for tidligt hjem fra hospitalerne, mener otte ud af ti kommunalt ansatte sygeplejersker. Det viser en ny undersøgelse fra Dansk Sygeplejeråd.

Sendt hjem til den forkerte pleje

Ella Petrine Lauridsen har ifølge sit barnebarn følt ubehag og forvirring ved de mange genindlæggelser. Men der har også været andre problemer. Plejeindsatsen i Odense Kommune har ikke været rustet til at give hende den fornødne behandling, når hun er blevet udskrevet, mener Lone Bundgaard.

- Hospitalet er gode til bare at kaste problemet videre. Men plejen har slet ikke sørget for, at hun fik de rette eftersyn. Jeg har måttet ringe uafbrudt til kommunen for at sikre, at min farmor fik hjælp.

Plejerne hos Ella Petrine Lauridsen har ifølge barnebarnet ikke været opmærksomme på hendes helbred, da de for det meste var ude af døren efter seks minutter. Derfor har hun selv sørget for at kontakte sygehuset, når hendes farmor blev rigtig dårlig.

Hospitalet affejer kritik...

På Odense Universitetshospital er man bekendt med, at nogle patienter og ansatte i kommunerne ikke føler, at udskrevne patienter altid er færdigbehandlet.

Men det skyldes blandt andet, at kommunerne efter kommunalreformen skal løfte et større ansvar i forhold til pleje og genoptræning. Det falder ikke tilbage på for tidlige udskrivelser, mener sygehusdirektør Judith Mølgaard.

- Når vi sender patienter hjem, er det fordi en læge har udtalt, at de er færdigbehandlet, siger hun til Avisen.dk.

...og det gør kommunen også

I Odense Kommune respekterer man også lægernes vurderinger, understreger Jan Lindegård, der er områdechef i Odenses ældre- og handicapforvaltning. Han afviser, at ansatte i kommunen oplever, at mange sendes for tidligt hjem fra hospitalet.

- Vi arbejder tæt sammen med hospitalet, og derfor er vi rustet med de bedste oplysninger om patienterne, når de kommer hjem. Derfor får vi meget få klager om det her, siger han.

Tilsyneladende er det dog ikke kun Lone Bundgaard, der har erfaret, at plejen i kommunerne ikke er tilstrækkelig. I løbet af den seneste måned har tre ud af fem kommunalt ansatte sygeplejersker oplevet, at en bedre kommunal forebyggelse kunne have forhindret hospitalsindlæggelser, viser undersøgelsen fra Dansk Sygeplejeråd.

Dårlig overlevering fra sygehuse til den kommunale pleje er en af de faktorer, der gør, at især et stort antal ældre bliver genindlagt. Det fortalte den kommunalt ansatte sygeplejerske Ulla Coldsted i går til Avisen.dk.

Ældre får ikke særbehandling

At mange er indlagt i kortere tid, er dog ikke lig med, at de kommer dårligere hjem, påpeger sygehusdirektør Judith Mølgaard. Ny teknik og bedre medicin gør det nemmere at færdigbehandle hurtigere end tidligere. Og når man er blevet behandlet, er det ikke dårligt at komme hjem.

- Især ældre patienter har bedst af at være hjemme i eget hjem. Derudover er vi meget opmærksomme på, at 90-årige bliver behandlet på lige fod med alle andre patienter. Vi har ikke nogen aldersdiskrimination af nogen art, siger Judith Mølgaard.

Odense Universitetshospitalet og Odense Kommune har regionale sundhedsaftaler om, hvad der skal være på plads, før de sender patienterne hjem.

Aftalen indebærer blandt andet, at hospitalet ikke må have færdigbehandlede patienter i deres senge, for så snart de er behandlet, skal kommunerne betale for deres pleje.

Fylder 93 på søndag

I Odense fylder Lotte Bundgaards farmor 93 år på søndag. Om hun kan fejre dagen derhjemme eller på hospitalet, er endnu uvist. Et er sikkert, fortæller hendes barnebarn: Trods hjertefejlen er det ikke længe siden, den gamle dame var frisk.

Sådan er det ikke længere. De mange ture frem og tilbage til hospitalet har svækket hende gevaldigt. Familiens håb er nu, at man denne gang kan få en aflastningsplads til Ella Petrine Lauridsen, når hun bliver udskrevet.

Hverken sygehusdirektør Judith Mølgaard eller områdechef Jan Lindegård har ønsket at kommentere den konkrete sag om Ella Petrine.

EU flag
Nyheder

Danmark slår resten af EU: Ledige kommer hurtigst i job

Ferieby
Nyheder

Nu skal Danmarks hyggeligste ferieby findes: Stem på din favorit

Deltagerne
Underholdning

Blandt disse 19 gemmer sig flere forrædere

Ulv
Nyheder

Nye ulveråd til turister: Børn bør følges med voksne

Apple logo
Film og TV

Stor stigning: Apple sender regningen op for musik

rejseklar med pas og kuffert
Rejser

Rejseklar: Familie kunne spare 1.364 kroner på rejseforsikringen

villa på vej
Nyheder

Flere køber hus: Én landsdel slår ny rekord

dansk politi
Krimi

91-årig snydt af falsk hjemmeplejer: Stjal guldarmbånd

børnehave
Nyheder

Undersøgelse: Disse ting er danskerne mest skuffede over

Stige
Krimi

Politiet til boligejere: Lås dine stiger inde

Lufthavn
Rejser

Ny motorvej skal gøre turen til lufthavnen lettere for millioner

SKAT
Nyheder

Din kommune kan spare stort beløb: Så meget svarer det til per borger

de to med trøjen
Nyheder

Unik AGF-trøje på auktion: Overskuddet går til vigtig forskning

dansk politi
Krimi

Blev du truet i Assens? Politiet vil gerne i kontakt

hveps
Nyheder

Hvepsene rykker ind: Tjek dåsen, før du drikker

elbil
Biler

Store batterier: Nu kan din elbil række længere

Fødder på badevægt
Nyheder

Skjulte spiseforstyrrelser: Denne gruppe unge er i størst risiko

indkøb
Nyheder

Først faldt prisen - nu stiger den igen

køer
Nyheder

Færre danskere spiser kød: Især oksekød forsvinder fra tallerkenen

Bien og blomsten
Nyheder

Forskere slår alarm: Bier og sommerfugle forsvinder i Europa

Livredder på badestrand
Nyheder

Det lignede leg - men syvårig pige trak ikke vejret

hund får skæld ud
Dyreliv

Din hundetræning afslører mere om dig, end du tror

Claus Richter
Nyheder

Din bank ændrer sig: AI skal opdage svindel og styre mere af din rådgivning

mand ved pc
Nyheder

Bliver du hurtigt udmattet på jobbet? Dit syn kan være forklaringen

kvinde med potteplanter
Livsstil

Din stueplante sladrer om dig - især hvis den er halvdød

vikinger på heste
Underholdning

Klar til bersærkerbanen? Moesgaard vækker vikingerne til live

Barnehånd i voksenhånd
Nyheder

Når børn indlægges: Nyt redskab hjælper i psykiatrien

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter