Administration 

Fire partiledere skal fyre folk efter valget

Hvis meningsmålingerne holder stik, kommer der økonomiske øretæver til fire partier, vise beregninger fra Avisen.dk. Konservative vil reelt være helt på spanden (Foto: Scanpix)

Disse fire partiledere skal sandsynligvis svinge sparekniven og fyre ansatte efter folketingsvalget. K er på spanden, og det bliver smerteligt for en del andre.

Hvis meningsmålingerne holder stik, skal Venstre spare cirka seks millioner kroner næste år. Radikale kommer til at mangle tæt på fire millioner kroner på næste års budget, mens SF mister cirka tre millioner kroner.

Og Konservative skal spare halvanden million kroner på et i forvejen skrabet budget.

Det viser nye beregninger, som Avisen.dk har gennemført på baggrund af de seneste meningsmålinger. I dag får samtlige partier et fast årligt driftstilskud fra statskassen, der beregnes ud fra, hvor mange stemmer partiet fik ved foregående folketingsvalg. I 2014 gav hver stemme 30 kroner til partikassen, mens det i år er sat til 30,50 kroner pr. stemme.

Ved folketingsvalget i 2011 satte 947.725 danskere kryds ved Venstre, og det betød sidste år et driftstilskud til Venstre på mere end 28 millioner kroner, fremgår det af en opgørelse fra Økonomi- og Indenrigsministeriet.

Vælgerlussinger betyder lommesmerter

Men går Venstre tilbage fra de 26,7 procent af stemmerne, som de fik i 2011, til de 20 – 21 procent, som flere meningsmålinger lige nu viser, vil partiet miste mere end 200.000 vælgere og dermed gå glip af mindst seks millioner kroner årligt i statstilskud.

Et tilsvarende regnestykke kan laves på Radikale, der får øretæver, hvis meningsmålingerne holder stik. Ved seneste valg fik partiet 9,5 procent af stemmerne, mens de i dag ligger til små 6 procent i de fleste målinger.  Det betyder, at de mister cirka en tredjedel, eller godt og vel tre millioner kroner, om året i den kommende valgperiode.

SF og Konservative står også til vælgerlussinger og dermed også økonomiske lommesmerter. Søren Pape står til at miste cirka halvanden million kroner om året, og Pia Olsen Dyhr får cirka tre millioner kroner mindre om året, hvis meningsmålingerne ellers holder stik.

DF, LA og Alternativet kan hyre folk

Omvendt kan både Dansk Folkeparti og Liberal Alliance glæde sig over flere millioner kroner mere om året til deres partiapparater, mens Socialdemokraterne også kan score en milliongevinst ved øget vælgertilslutning. Også Enhedslisten kan se frem til lidt flere penge.

Og partileder i Alternativet Uffe Elbæk skal ud at hyre PR-folk, konsulenter og andre, hvis han, som målingerne spår, kommer over spærregrænsen. Får partiet cirka tre procent af stemmerne, kan Alternativet forvente et årligt driftstilskud fra staten på den pæne side af tre millioner kroner.

Konservative på spanden

Politisk kommentator Hans Engell fremhæver, at de nuværende meningsmålinger er noget der allerede er uhyggelig læsning hos partiledelserne og de ansatte hos de fire partier, der står til størst tilbagegang.

»Konservative og Radikale skal formentlig fyre folk og skære voldsomt i aktiviteterne. Det kommer også til at gøre ondt hos Konservative, der allerede har skåret ned og solgt deres partikontor i Nyhavn, så de har alting samlet på Christiansborg. Konservative har i dag ikke råd til at have kontorer ude i byen, og hvis de får en nedgang ved folketingsvalget og mister meget i fast partistøtte, er de virkelig på spanden, siger Hans Engell.

Men det er ikke kun de små partier, der kommer til at lide, understreger han.

»Venstre kommer til at gennemføre meget store nedskæringer, fyre folk og droppe en masse aktiviteter. Det er helt klart, hvis de får den tilbagegang, som de står til lige nu,« konstaterer Hans Engell.

I dag koster det mange penge at drive et politisk parti på en professionel måde, anfører Hans Engell.

»I dag er partier virksomheder med en millionomsætning, og du skal have mange millioner i kassen for at drive et moderne partiapparat.  Partiernes vigtigste sponsor i dag er helt klart statskassen i form af det faste bidrag per stemme, og hvis der er udsigt til valgnedgang, mister de penge,« siger Hans Engell.

Smerteligt for alle tabere

Den politiske kommentator fremhæver, at i takt med partierne har færre medlemmer, er kontingenterne ikke længere den store indtægtskilde. Desuden giver virksomheder, organisationer og fagbevægelse ikke længere driftsstøtte i form af faste årlige tilskud.

Partierne kan kun gøre sig håb om bidrag udefra til øremærkede formål og kampagner, og det gør dem yderligt afhængige af driftstilskud fra statskassen, pointerer han.

»Ingen partier kan i dag komme til DI eller 3F og sige, at de har altså mistet fem mandater og derfor skal bruge fem millioner mere i tilskud om året for at holde butikken kørende. Så partierne er nødt til at skære driften til efter folketingsvalget. Derfor er det meget smerteligt for alle partier, når statspengene ryger ud, siger han.

Hans Engell advarer om at sætte lighedstegn mellem mange penge på budgettet og evnen til at være et stærkt oppositionsparti.

- Der er ikke noget direkte lighedstegn mellem at være et dygtigt oppositionsparti og pengene på kontoen. Både Radikale, VS og andre mindre partier har vist muskler i opposition med et lille budget. Det handler om at være kreativ, fastslår han.

I dag har mange partier udover HK-assistance også ansat en hær af akademikere og kommunikationsfolk som rådgivere og konsulenter. Lønkontoen fylder en del, og derfor er det også her, at sparerunder efter et dårligt valg først kan mærkes.

Statsstøtte til partierne

I dag får alle partier i Folketinget et fast årligt driftstilskud opgjort på baggrund af antal stemmer ved det seneste folketingsvalg. I 2014 var det 30 kroner pr. stemme. I år er det 30,50 kroner pr. stemme.

I 2014 fik følgende partier nedenstående støttebeløb på baggrund af valgresultatet i 2011. På baggrund af meningsmålingerne lige nu, har Avisen.dk opgjort om partiet kan se frem til et plus eller minus i indtægter efter valget. Vi har ikke angivet præcise tal, da regnestykket også afhænger af stemmeprocenten 18. juni.

Socialdemokraterne - 26.388.450 kroner. Udsigt til flere penge.

Venstre - 28.431.750 kroner. Udsigt til færre penge.

Radikale - 10.100.940 kroner. Udsigt til færre penge.

Konservative - 5.251.410 kroner. Udsigt til færre penge.

SF - 9.785.760 kroner. Udsigt til færre penge.

Liberal Alliance -  5.297.550 kroner. Udsigt til flere penge.

Dansk Folkeparti - 13.101.780 kroner. Udsigt til flere penge.

Enhedslisten - 7.105.800 kroner. Udsigt til flere penge.

Alternativet - 0 kroner. Udsigt til flere penge.

Kilde: Økonomi og indenrigsministeriet samt egne beregninger.

retten i Glostrup
Krimi

12-årig pige overværede drab: Nu er retssagen startet

hånden op
Nyheder

Væk med mobilen - og få bedre karakterer

Marketingchef Annette Bramsen (TV) og kædedirektør Rikke Krause (TH) glæder sig til at folde universet fra årets julefortælling ud i SuperBrugsen og Kvickly. Coop Danmark
Film og TV

Julen begynder tidligt: Nu kan børnene samle løs

kongeparret
Kongelige

Mary overraskede med kongeligt smykke efter 93 år

retten esbjerg
Nyheder

Udnyttede familiens tillid: Nu er han dømt

penge sedler danske
Nyheder

Børn gravede i jorden og fandt en overraskelse

turbokylling
Nyheder

Kyllingekrig i supermarkederne: Her dumper de stort

trøje fodbold
Sport

Farvel til rødt og hvidt: Se Danmarks nye landsholdstrøje

Jakob Mark
Nyheder

Minister vil gøre det billigere at have børn i daginstitution

brudepar
Film og TV

Træt af Tinder? Nu kan du blive gift

dansk politi
Krimi

Satte ild til bil: Ved du noget?

køkken kvinde vælger mad
Nyheder

Kødglade ældre får hjælp fra uventet kant

Sektlederen
Krimi

Sektleder dømt for drab på 190 børn og én voksen

Alpaka
Krimi

Dyrehold afsløret: Fem dyr måtte aflives

dansk politi
Krimi

Mand stukket flere gange med kniv: Nægter at fortælle mere

testcenter covid
Nyheder

Covid-smitte: Din ægtefælle kan spille en større rolle end dine gener

folkeskole elever
Nyheder

"Jeg smadrer dig!": Lærere møder grov tone

politi dansk
Nyheder

Politiet slog til: 57 cyklister gik i fælden

hund med refleks
Dyreliv

Din bedste ven kan være næsten usynlig i mørket

skov plantes
Nyheder

Har du jord? Så kan der være penge at hente

TikTok
Nyheder

Smuk for enhver pris: Smadrer deres kindben med hammer

mand ved pc
Advertorial

Annonce

Studieprøven eller PD3: Hvilken danskprøve skal du bruge til en videregående uddannelse?

talskvinden
Nyheder

Prognose: Flere virksomheder kan bukke under

Christophe Zafiryadis, administrerende direktør i Intempus
Nyheder

Tre minutter om dagen bliver til 200 timer

Ung ved pc
Nyheder

Ministre raser over TikTok: Nu skal det stoppe

gul seddel i forruden
Nyheder

20.000 gule sedler: Nu er der mere ro på færgen

Jimmy med maleriet
Nyheder

Hornsleth har en særlig idé: Danskerne skal hjælpe

hunden
Dyreliv

Hund hylede fra ravine i fire døgn: Så kom Guillaume

mand på pc
Nyheder

21 sekunder: Så kom kvindehadet på skærmen

mand ved pc
Nyheder

Efter stort CPR-læk: Nu peger eksperter på løsningen

rådyr på vejen
Nyheder

18-årig undveg hjort: Så gik det helt galt

politiafspærring
Krimi

93-årig anholdt efter voldsomt knivangreb i indkøbscenter

hus med lys
Krimi

Indbrudstyvene har fået mere travlt: Her slår de til

vaccination
Nyheder

Har du husket det? Nu kommer påmindelsen

James McClean
Sport

Fodboldprofil åbner om opkast, selvstraf og årelange dødstrusler

Håndværker
Nyheder

42 års arbejdsliv: Men pensionsregnestykket overrasker

Politiet til stede ved ulykken
Krimi

Pickup kørte ind i ungdomskamp: To dræbt og ti kvæstet

hacker
Nyheder

Cyberkriminelle har fundet en ny vej ind

katolik
Nyheder

Kors løsrev sig under messe: Præst blev dræbt

pige med bamser
Sport

Her bliver måljubelen ekstra blød og bamset

Hemiptarsenus ornatus
Dyreliv

Han rystede en bregne og gjorde et særligt fund

Harley Davidson
Biler

Syv biler og en Harley Davidson under hammeren

politi dansk
Krimi

Politiet satte en stopper for festen på hjul

klapperslange
Nyheder

Hun troede, spanden gemte på dyrefoder: Så opdagede hun slangen

Squishy
Nyheder

Legetøj lugter af benzin: Nu er der svar

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte