Administration 

DI slår fast: Skatterabat giver max 2000 job

DI slår fast: Skatterabat giver max 2000 job
Lavere selskabsskat udløser ikke jobfest lige foreløbig, lyder vurderingen fra Dansk Industri. (Foto: Foto: Colourbox)

Lavere selskabsskat skaber kun en brøkdel af de 150.000 job, som regeringen med sin vækstplan vil skabe inden 2020. "Det fylder 100 procent af debatten, men udgør max. 10 procent af effekten," siger Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.

Lavere selskabsskatter udgør en hjørnesten i den nye vækstplan, som ifølge regeringen skal skabe 150.000 nye job på det private arbejdsmarked inden 2020.

Men målt på mængden af nye job er effekten af skatterabat til erhvervslivet yderst beskeden. Det fastslår Dansk Industri, som har været indædte fortalere for at forbedre konkurrenceevnen ved at sænke selskabsskatten.

Den planlagte nedsættelse af selskabsskatten fra 25 procent til 22 procent vil resultere i 1.500-2.000 nye job i løbet af de næste par år.

”For en lettelse på tre procentpoint er et groft overslag over beskæftigelseseffekten, at den vil være i størrelsesordenen 1.500-2000 personer inden for de nærmeste par år,” siger skattepolitisk chef Jacob Bræstrup.

Fylder meget, men betyder lidt

Det sker med udgangspunkt i de beregninger, som DI selv lavede i forbindelse med organisationens eget udspil til en vækstplan.

Den umiddelbare jobskabelseseffekt af lavere selskabsskat udgør altså kun en brøkdel af de 150.000 job, som regeringens vækstplan forventes af skabe inden 2020.

Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) mener, at såvel regeringens som erhvervslivets fokus på selskabsskat er overvurderet.

"På kort sigt får vi ikke meget ud af det, og selv på længere sigt er det meget uklart, hvor mange job, det skaber. Det fylder 100 procent af debatten, men udgør max. 10 procent af effekten," siger direktør Lars Andersen.

Selskabsskat i sig selv er ikke en magisk vækstmotor, men har betydning for Danmarks konkurrenceevne i forhold til andre europæiske lande.

Derfor har det lagt pres på S-SF-R-regeringen, at Sverige sidste efterår besluttede at nedsætte selskabsskatten fra 26,4 procent til 22 procent.

"Det er ingen tvivl om, at det ville være et problem i længden, hvis svenskerne havde lavere selskabsskat end os. Men det havde haft større jobeffekt, hvis lettelserne blev målrettet virksomheder, der investerer," vurderer Lars Andersen fra AE.

Storbritannien underbyder Danmark

I DI understreger Jacob Bræstrup, at beskæftigelseseffekten ikke er den primære årsag til, at de har anbefalet at sænke skatten for selskaber.

Ifølge DI handler det om at gøre det mere attraktivt at investere i Danmark.

”Lavere selskabsskat trækker flere investeringer til landet. Det øger værdien af produktionen og fører til højere velstandsniveau på sigt,” siger Jacob Bræstrup.

Konkurrencefordelen ved at sænke selskabsskatten til samme niveau, som de lande, vi normalt sammenligner os med, ryger dog allerede næste år, når Storbritannien underbyder Danmark og Sverige med 21 procent.

Derfor mener DI, at firmaer i Danmark burde slippe med 20 procent, og at satsen lempes yderligere frem mod 2020, hvis udviklingen i udlandet taler for det.

Job-prognose er skrøbelig

Overordnet vurderer professor Bo Sandemann Rasmussen fra Aarhus Universitet, at målet om at skabe 150.000 job inden 2020 er "meget ambitiøst".

”Det er et best-case scenario. Så skal alt flaske sig, og vi skal ikke få flere tilbageslag (i den europæiske økonomi, red.)," siger han.

Regeringens vækstplan er baseret på en forventning om, at den europæiske økonomi retter sig op, og at der på 'naturligvis' opstår flere job.

”Hvis for eksempel Italien får en uafklaret situation, hvor de ikke nedbringer deres gæld, kunne det give et tilbageslag i Europa, og så vil de her job helt sikkert være i farezonen,” siger Bo Sandemann Rasmussen.

Bonusinfo: 8.000 job væk - men hvordan?
  • Finansminister Bjarne Corydon sagde på et pressemøde i dag , at væksten i den offentlige sektor frem mod 2020 betyder, at der skal ansættes 10.000 flere i den offentlige sektor inden for syv år.
  • Men i dagens udgave af Politiken kan man læse, at en nedjusteret vækst i det offentlige sektor svarer til at miste 8.000 job i samme periode. Hvordan det?
  • Jo, regeringens nye vækstplan skruer ned for væksten i den offentlige sektor. Derfor bliver der ikke skabt lige så mange offentlige job, som regeringens oprindelige 2020-plan kunne præstere. Men der bliver stadig skabt flere job.
  • Frem mod 2020 bliver væksten i gennemsnit 0,6 procent i stedet for 0,8 procent, som man indtil videre havde lagt til grund. Ifølge professor Bo Sandemann Rasmussen fra Aarhus Universitet vokser den offentlige sektor dermed med 4,5 milliarder kroner mindre end i regeringens oprindelige plan.
  • Det kan omregnes til omkring 8.000 færre offentligt ansatte, vurderer Bo Sandemann Rasmussen.
  • Havde man bevaret en vækst på 0,8 procent i den offentlige, ville man altså have fået 18.000 flere job i den offentlige sektor.

TikTok
Nyheder

Smuk for enhver pris: Smadrer deres kindben med hammer

talskvinden
Nyheder

Prognose: Flere virksomheder kan bukke under

Christophe Zafiryadis, administrerende direktør i Intempus
Nyheder

Tre minutter om dagen bliver til 200 timer

Ung ved pc
Nyheder

Ministre raser over TikTok: Nu skal det stoppe

gul seddel i forruden
Nyheder

20.000 gule sedler: Nu er der mere ro på færgen

Jimmy med maleriet
Nyheder

Hornsleth har en særlig idé: Danskerne skal hjælpe

hunden
Dyreliv

Hund hylede fra ravine i fire døgn: Så kom Guillaume

mand på pc
Nyheder

21 sekunder: Så kom kvindehadet på skærmen

mand ved pc
Nyheder

Efter stort CPR-læk: Nu peger eksperter på løsningen

rådyr på vejen
Nyheder

18-årig undveg hjort: Så gik det helt galt

politiafspærring
Krimi

93-årig anholdt efter voldsomt knivangreb i indkøbscenter

hus med lys
Krimi

Indbrudstyvene har fået mere travlt: Her slår de til

vaccination
Nyheder

Har du husket det? Nu kommer påmindelsen

James McClean
Sport

Fodboldprofil åbner om opkast, selvstraf og årelange dødstrusler

Håndværker
Nyheder

42 års arbejdsliv: Men pensionsregnestykket overrasker

Politiet til stede ved ulykken
Krimi

Pickup kørte ind i ungdomskamp: To dræbt og ti kvæstet

hacker
Nyheder

Cyberkriminelle har fundet en ny vej ind

katolik
Nyheder

Kors løsrev sig under messe: Præst blev dræbt

pige med bamser
Sport

Her bliver måljubelen ekstra blød og bamset

Hemiptarsenus ornatus
Dyreliv

Han rystede en bregne og gjorde et særligt fund

Harley Davidson
Biler

Syv biler og en Harley Davidson under hammeren

politi dansk
Krimi

Politiet satte en stopper for festen på hjul

klapperslange
Nyheder

Hun troede, spanden gemte på dyrefoder: Så opdagede hun slangen

Squishy
Nyheder

Legetøj lugter af benzin: Nu er der svar

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen