Vi bekymrer os mere for andres børn, og flere melder andre for misrøgt i hjemmet til kommunerne.
Det viser en undersøgelse af Politiken.
På tre år er antallet af bekymrede borgere, der underretter om børn til socialforvaltningerne i snit er steget med 24 procent.
På Fyn fik Faaborg Midtfyn Kommune fire gange så mange henvendelser som for tre år siden. Og børn og unge-rådgivningschef Jørgen Kyed synes, at udviklingen er positiv.
"Vi har gjort mere ud af at indskærpe ledere af skoler, daginstitutioner og andre, at deres medarbejdere har en skærpet pligt til at underrette. Det har åbenbart hjulpet," siger han til avisen.
Det er dog ikke naboer, der melder dem ved siden af til kommunen. Ofte er det lærere og pædagoger, som ser børnene til daglig. Og det er reelle problemer, som sagerne dækker over.
"Sagerne er i allerhøjeste grad er til gavn for børnene. Ofte handler det om meget alvorlige ting: misrøgt, alkoholisme, psykiske sygdomme. Det er slet, slet ikke sladder," forklarer Britta Brix fra Hedensted Kommune.
De nye tal kommer samtidig med den store sag om misrøgt hos en familie i Brønderslev.