Administration 

Parti vil fjerne krav til ledige: "Tvang er meningsløst"

En stor del af kravene til arbejdsløse på dagpenge skal fjernes. Det mener Torsten Gejl (i midten) fra Alternativet og siger: "Reglerne får ikke folk i arbejde. Og det får ikke folk på benene, når man skal komme til et bestemt antal møder, skal søge så og så mange job, skal i praktik, og hvad ved jeg." (Foto: Foto: Thomas Lekfeldt/Scanpix Ritzau/arkiv)

Der skal kun være ganske få krav til ledige. Det mener Alternativet, som ønsker at lave et forsøg, hvor a-kasser bliver frigjort fra lovjunglen. Partiet har imidlertid meget svært ved at vinde gehør i Folketinget.

"Slip de ledige fri," er Alternativets beskæftigelsesordfører Torsten Gejls kampråb.

Han vil derfor barbere regler, kontrolinstanser og obligatoriske kurser og møder på landets a-kasser ned til et minimum. Men selvom det lyder som et projekt drevet af ren næstekærlighed, er kaospilotens projekt båret af mere pragmatiske årsager. 

- Alle de ressourcer man benytter til tvang, kan man jo i stedet benytte til rent faktisk at få folk i arbejde. Man kan undgå at stresse de ledige, give relevante kurser og en mere skræddersyet behandling til de borgere, der reelt har brug for det. Hver gang vi fjerner en times tvang, frigør vi en time til service af borgere, siger han til Avisen.dk.

Derfor fremsatte han tidligere på året et forslag om et forsøg med frie a-kasser, der skulle fritages fra en lang række regler på dagpengeområdet. Reelt set betød det, at de eneste krav, der skulle gives for at modtage dagpenge, var, at man meldte sig ledig, meldte ferie hvis man forlod landet og tog imod jobtilbud i perioden, hvor man modtager dagpenge.

LÆS MERE: Liberal Alliance: Skrot dagpengereglerne!

Deltagerne i forsøget skulle være Min A-kasse og Magistrenes A-kasse, og forsøget skulle køre i to år.

- Grunden til, at reglerne skal sløjfes, er, at de ikke fungerer. De får ikke folk i arbejde. Og det får ikke folk på benene, når man skal komme til et bestemt antal møder, skal søge så og så mange job, skal i praktik, og hvad ved jeg. Tvang er meningsløst. Folk oplever en dobbelt kamp, hvor de både kæmper mod systemet og arbejdsløshed.

LÆS MERE: Sender klar melding til politikere: Stop med at smadre dagpengene

Torsten Gejl mener, at de nuværende regler er skabt som led i en jagt på de få, der vil snyde systemet. At der måske med mindre kontrol og langt færre krav vil være lidt flere, der snød og bare slappede af på dagpenge, er en risiko, han gerne vil løbe.

- Lad os nu sige, at der er én ud af 500, der ikke vil bidrage og gerne vil sidde på sofaen. Men hvis du lovgiver efter den ene, gør du det til et mareridt for alle de andre. Jeg er sikker på, at der vil komme flere i arbejde, og der vil komme flere på benene uden så mange krav. Det her er en idé, vi har for at gøre det lettere og bedre at få folk i arbejde, siger han.

Forslaget blev stemt ned med et brag i Folketinget, og kun Enhedslisten støttede Alternativet. 

Tåbeligt forslag

Det har dog ikke stoppet debatten om dagpengereglerne, hvor i jobkonsulenten Peter Helt Haahr fra Min A-kasse i dag efterlyser færre krav og mere tid til borgerne. 

Beskæftigelsesordfører for Dansk Folkeparti Bent Bøgsted mener, at et forsøg med a-kasser undtaget for regler ikke har nogen gang på jord. Han henviser i stedet til forligskredsen på dagpengeområdet, hvor Dansk Folkeparti er med sammen med regeringen og Socialdemokratiet.

LÆS MERE: Hvad får man i dagpenge?

- Det nytter jo ikke noget, at Alternativet går ud og foreslår sådan noget, når vi har et stort forlig på dagpengeområdet. Det er jo helt håbløst og har ingen gang på jorden. Hvis jobkonsulenter og a-kasser synes, det er så galt med reglerne, så kan de jo skrive til beskæftigelsesministeren, og så kan vi tage det op i forligskredsen, siger han. 

A-kasse: Pres er direkte skadeligt

Formanden for Magistrenes a-kasse og tidligere medlem af Folketinget for Enhedslisten, Per Clausen, så dog gerne, at man var mere villig til at fjerne noget af den tvang, der i dag er i beskæftigelsessystemet. Det vil nemlig gøre hans sagsbehandlere og jobkonsulenter bedre i stand til at udføre deres arbejde.

LÆS MERE: Brian på dagpenge: Man føler sig kriminaliseret

- Vi vil gerne fjerne al det unødvendige bureaukrati, som udelukkende opfattes generende for de ledige, og som fjerner tid fra vores medarbejdere, så de ikke er i stand til at give medlemmerne den indsats, der hjælper dem bedst muligt i arbejde, siger Per Clausen til Avisen.dk.

Men reglerne har jo en funktion. Man har vel ikke indført dem for sjov?

- Altså reglerne er jo indført ud fra den grundtanke, at hvis man ikke presser dem til det, så gider de ikke arbejde. Der er det bare min opfattelse, at de arbejdsløse er motiverede, og at det pres er direkte skadeligt, svarer Per Clausen og kalder det for en generel mistænkeliggørelse af mennesker.

Der er noget på vej

Som formand for en af a-kasserne, der skulle deltage i forsøget foreslået af Alternativet, er Per Clausen skuffet over, at der ikke var andre end Alternativet og hans tidligere parti Enhedslisten, der var villige til at støtte op om det.

- Det er jo rigtig ærgerligt, at Folketinget ikke engang tør gennemføre et forsøg for at finde ud af, om vi har mere succes med at gøre det på vores måde end på deres måde. Men det betyder ikke, at vi holder op med at slås for at afbureaukratisere dagpengeområdet, siger han.

LÆS MERE: DI advarer mod at skære i dagpengesatsen: Vi er inde ved "nervespidserne"

Ifølge Bent Bøgsted behøver Per Clausen dog ikke være alt for ængstelig. I forligskredsen arbejder man nemlig allerede med en forenkling af beskæftigelsesindsatsen, og man håber, at det falder på plads i løbet af august.

Eksempelvis kigger politikerne på det tætte samarbejde med jobcentrene, som får hårde ord med på vejen af jobkonsulentet Peter Helt Haahr i dag i Avisen.dk.

LÆS MERE: Vil skære dybere i dagpengene: "Systemet er for gavmildt"

- Det her med samtalerne på jobcentret, det sidder vi og arbejder på en løsning på. Der regner vi med, at der kan komme en forsøgsordning med snart. Det er også derfor, at forsøget med fri a-kasse blev stemt ned, for vi kigger allerede på dele af det. Jeg kan ikke udelukke, at der kan være problemer med dagpengereglerne, som de er, siger Bent Bøgsted.

Han skal dog ikke forvente, at Torsten Gejl stiller sig tilfreds med det. Han har nemlig intention om at fremsætte forslaget om frie a-kasser "igen" og "igen" - både efter forenklingen af beskæftigelsesindsatsen og under en eventuel ny regering.

et skilt spejler sig i et vindue
Nyheder

Jensen’s Bøfhus får
markant underskud

en person med en meget stor højtaler
Nyheder

Soundboks får igen

stort millionunderskud

en lottokupon
Nyheder

Lottogevinster:
Er det din million?

hånd tager kaffe fra en hylde
Nyheder

Vil fjerne afgiften på kaffe

kvinde med armenen på sofakant
Kendte

Sara Lygum skal

afløse Lene Beier

en lap papir med teksten konkurs vi beklager
Nyheder

Få firmaer gik konkurs i juni - mere end 1000 job forsvandt

tennisspiller helt i hvidt tøj
Sport

Mærket Tauson taber

foran kong Frederik

en strand
Nyheder

Glemte ting på stranden 
satte to store redningsaktioner i gang

Nyheder

Trump vil udsætte told

mand og kone på den røde løber
Kendte

Vil sælge Holtewood 

for 16,5 millioner kroner

cykelrytter jubler på målstregen
Sport

Voldsomt styrt i touren

billede af energi i orange indpakning
Sundhed

Tilbagekaldes: 

Spis dem ikke

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Dansktoplegende er død

EU-Kommissionens formand Ursula von der Leyen - portræt
Nyheder

Enighed: Von der Leyen

bliver ikke fældet

En smilende mand med hvidt forklæde
Nyheder

Kendt restaurant lukker øjeblikkeligt

Nærbillede af nogle larver i et træ
Nyheder

Ekspert i opråb: 
Kræver handling mod larven fra helvede

Jacob Riising og Signe LIndkvist slår ud med armene
Kendte

Vildt hussalg: 
Kendt tv-vært scorer over 20 millioner

Skiltet foran retten i Herning
Krimi

Kastede molotovcocktails mod midtjysk fabrik

Mads Mikkelsen, Caterina Murino og Daniel Craig på en rød løber.
Kendte

Tidligere Bond-babe:
Gravid som 47-årig

En balje med svampe i vand
Nyheder

Kvinde dømt: Forgiftede svigerfamilien med fluesvamp

Trump holder en knyttet næve i vejret
Nyheder

Trump sviner Musk: 
Han er blevet en fiasko

En mand og en dreng spiller strandtennis mens folk solbader
Nyheder

DMI: Onsdag vender den tilbage

et udrykningsblink på en motorcykel
Krimi

Mand gik amok -
smadrede togets toilet

en slange ligger sammenrullet
Helt vildt

Smuglede pytonslanger i underbukserne - men ak!

hyggebelyst spisested
Nyheder

Brødre går konkurs

med spisested - igen

en butik set fra gaden
Helt vildt

Kloak eksploderede i
butik - afføring overalt

mange fluer sidder på hovedet af køer
Nyheder

Fluer skal bekæmpe kødædende maddiker

biler på en motorvej
Biler

Motorvej spiller lystigt

Beethovens 9. symfoni

To poser chips
Mad og drikke

Populær chips 
kaldes tilbage - igen

person holder Lotto-kupon
Helt vildt

Vinder 16 Lotto-millioner:

Her er kuponen købt

Personer ved udbrændt bus
Nyheder

15-årig dreng sigtet efter busbrand

Nyheder

Varmere badevand giver flere havbakterier

Nyheder

DMI varsler om mulige skybrud 

Brud kysser brudgom
Kendte

Spice Girl er blevet gift – igen

Gruppe af politifolk
Krimi

Knivdrama i Københavns Lufthavn

folkemængde til koncert
Kendte

Nu er det slut:

Osbournes

sidste skrål

gamle potter og pander står klar til at blive vasket op
Nyheder

Kro-ejer til tyv:

- Kom og vask op

en mand med kasket
Nyheder

Elon Musk stifter nyt parti

to smilende kokke
Kendte

Jesper Kochs
afløser er fundet

en cykelrytter med solbriller
Sport

Vingegaard: Det var en af de mest stressende etaper

et par smiler til fotografen
Kendte

Monetz-parret sætter
villaen til salg

en tennisspiller ser ærgerlig ud
Sport

Eventyret er slut for dansk tennissensation

Nyheder

Ni børn og 18 voksne

er døde efter
oversvømmelser

et kort
Nyheder

Her kommer Danmarks største erhvervsområde til at ligge

eeee
Nyheder

KFC i Danmark

meldes konkurs

en tennisspiller jubler
Sport

Clara Tauson
tager stor sejr

en fladfisk
Nyheder

Dødelig bakterie kan få konsekvenser for fiskefirma

mange personer stillet op til fotografering
Film og TV

Nu genopføres Badehotellet

larver
Nyheder

Giftig larve nu

fundet i Jylland

en politibil på en festivalplads
Krimi

Tissende kvinder

filmet med
vildtkamera på festival

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Stor teenager sigtet for overgreb på niårig

bygninger lavet i lego
Nyheder

Verdens største

Legoland slår dørene op

beredskab i arbejde
Nyheder

Mindst 24 døde - mange børn er savnet

politifolk på villavej
Krimi

Kvinde fundet død i villakvarter

Ældre par, hun iført solbriller
Kongelige

Eks-konge opereret for kræft

Elefant spiser
Nyheder

Turister dræbt af elefant

Nyheder

Efter 102 år:

Seinen åbnes

for badegæster

Krokodille i vand
Dyreliv

Gigantiske krokodiller på vej til Falster

Togkupe seet inde fra
Krimi

Mand udvises: 

Voldtog 16-årig pige

i regionaltog

lang bil-kø på motorvej
Krimi

Lang kø:

Lastbil væltet på motorvej

tv-værten Melvin med sin mor
Kendte

Dansk tv-vært

køber fodboldklub

mand kigger op mod kameraet
Kendte

Lars Løkke: 

Hjem til Græsted

blåt blink på politibil
Krimi

19-årig får 12 års fængsel 

tre mennesker sidder i sofa
Kendte

Hit-serie vender tilbage

Bus på siden i grøft
Krimi

Busulykke i Tyskland:

Danskere var ombord

Mand på pressekonference
Sport

Her er Vingegaards nye Tour de France-våben

Nyheder

Tankstation er eksploderet 

Mand med solbriller i panden smiler
Kendte

Tarantino-stjerne død

mennesker på  fetival
Nyheder

Våd weekend i vente

portræt af mand med rød kasket
Nyheder

Trump er skuffet 

en mand kigger ind i kameraet
Kendte

Remee risikerer at

miste sit kørekort

en tennisspiller knytter næven
Sport

August Holmgren i ny

vild sejr i Wimbledon

mange passagerer samlet i lufthavn
Nyheder

Flystrejke rammer 300.000 rejsende

en restaurant set udefra
Nyheder

Kendt hotel og
restaurant lukker

madpandekager i et fad
Nyheder

Solgt i hele landet
- spis dem ikke

bowlingkugler
Nyheder

Bebudet konkurs: Bowlingcentre foretog mystisk lukning

to kvinder kommer gående og snakkende
Nyheder

Von der Leyen håber på toldaftale med Trump men forbereder sig på sammenbrud

en mand smiler bredt
Krimi

Dom i største sag
om coronasvindel

sort-hvidt foto af Maude
TV/Streaming

Matador forsvinder fra DR-tjeneste