Fælleslisten sætter kursen mod Folketinget med et 18 punkter langt partiprogram under armen.
Om det lykkes at blive både stemmeberettiget og i sidste ende stemt ind i Folketinget vil fremtiden vise.
Indtil videre har partiet fået 7.500 underskrifter af de omkring 20.000, der skal til for at blive opstillet.
"Det er vi godt i gang med. Så det skal nok lykkes," siger formand Leif Hornshøj til Newspaq.
Partiet blev stiftet i protest mod, at VK-regeringen og S har blåstemplet centraliseringen af de danske sygehuse. Det betyder blandt andet, at et nyt supersygehus skal ligge i Herning, hvor det der ville være lang vej for patienter fra Lemvig og Holstebro.
"Vores mærkesag er sygehuse fordelt over hele landet. Vi vil ikke have lukket nogen af dem. Vi har de fem store sygehuse, som skal være toptunet altid, men vi vil have sygehuse over hele landet," siger Leif Hornshøj.
De øvrige mærkesager er bevarelsen af de kommunale plejehjem og skoler.
"Uddannelsen i yderområderne skal bevares. Vi skal sikre, at der er skoler i de mindre byer. Og vi skal sikre, at inden for ældreforsorgen, at vores ældre ikke skal flytte ind til storbyerne for at komme på plejehjem. Vi skal have bevaret de plejehjem, som man er godt i gang med at lukke nu," siger Leif Hornshøj.
Fælleslisten ville også have sikret, at efterlønsalderen ikke bliver højere end de 62 år, som den stiger til inden for den næste 10 år.
"Den er jo blevet fornyet, så efterlønsalderen stiger med to år, ligesom med pensionsalderen. Der vil vi ikke have yderligere stramninger," fortæller partiformanden.