Den danske tennisspiller Caroline Wozniacki er videre i WTA-turneringen i Cincinnati efter en vigtig sejr over den tidligere Wimbledon-vinder Petra Kvitova med cifrene 3-6, 6-2, 6-3.
Det så ellers ikke godt ud for danskeren efter første sæt. Her tog begge spillere deres første partier ind til stillingen 3-3. Men så stak Kvitova af, efter at hun brød Wozniackis serv til 4-3, og tog sættet 6-3.
Andet sæt var anderledes positivt set med danske øjne. Kvitova lagde ud med at hente sit eget parti til 1-0, men derefter gik de efterfølgende fem partier til Caroline Wozniacki.
Den danske tidligere verdensetter havde muligheden for at vinde sættet i Kvitovas serv, men tjekken holdt fast og udlignede til 2-5. Wozniacki kunne dog kort efter serve sættet hjem.
Tredje sæt så ud til at blive en lidt for spændende affære, da Kvitova bragte sig foran 3-1. Men herefter tog Wozniacki de resterende partier og vandt kampen ved at bryde Kvitova til 6-3.
Danskeren havde inden kampen ikke vundet over tjekken siden 2010, og Kvitova førte 4-3 i indbyrdes opgør og havde tilmed vundet de seneste tre opgør mellem de to.
Samtidig ligger Kvitova nummer ni i verden, én plads højere end danskeren.
I kvartfinalen venter endnu en stor udfordring for Wozniacki, nemlig verdens nummer to, Victoria Azarenka. Der står til gengæld 5-2 i dansk favør i indbyrdes opgør.
De to har dog ikke spillet mod hinanden siden 2011, hvor de kun nåede at spille få partier, før Azarenka måtte trække sig.
Turneringen i Cincinnati er en af forberedelsesturneringerne frem mod årets sidste grand slam-turnering, US Open. I næste uge gælder det turneringen i New Haven, hvor Wozniacki vandt fire år i træk fra 2008 til 2011.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.