Gary Neville nåede aldrig at få succes som cheftræner i den spanske storklub Valencia.
Den 41-årige brite, der har en fortid som topspiller i Manchester United og på det engelske landshold, blev onsdag fyret efter mindre end fire måneder i jobbet.
Det blev blot til tre sejre, fem uafgjorte kampe og otte nederlag i den spanske liga i den korte periode, hvor Neville stod i spidsen for Valencia.
Gary Neville overtog Valencia i december, da holdet lå på niendepladsen i den bedste spanske fodboldrække. Han afleverer klubben på en 14.-plads i risikozonen i bunden, hvor flere hold kæmper for at undgå nedrykning.
Den spanske klub tog en chance, da klubben i julemåneden ansatte Neville, der indtil da mest havde gjort sig som en respekteret ekspert hos Sky Sports.
Han er tilknyttet det engelske landshold som assistenttræner, men Valencia var britens første større cheftrænerjob.
Valencia oplyser, at klubbens tidligere assistenttræner Pako Ayestaran skal føre holdet gennem sæsonens sidste kampe.
Med otte spillerunder tilbage af sæsonen har Valencia en afstand på seks point til nedrykningsstregen.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.