Administration 

Sosu fik stress og blev fyret: "Jeg var lammet, og min hjerne var helt tom"

Manuela Fittkau havde svært ved at være der for sin familie i den tid, hvor hun var hårdest ramt af stress. (Foto: Privat foto.)

- Det var egentlig fordi jeg passede mit arbejde, at jeg blev syg. Og så blev jeg fyret, da jeg ikke kunne levere mere, fortæller en stressramt social- og sundhedsassistent fra Århus.

Mellem marts og august sidste år var den 44-årige Manuela Fittkau hårdt ramt af stress.

Et job som social- og sundhedsassistent på et offentligt plejecenter i Århus havde taget pusten så meget fra hende, at selv almindelige gøremål blev uoverkommelige.

- Selv hvis jeg bare skulle i Netto efter tre ting, kunne jeg ikke huske, hvad jeg skulle købe. Når jeg kom ud af butikken, kunne jeg heller ikke huske, hvor min bil holdt parkeret, siger hun til Avisen.dk.

Manuela Fittkau er langt fra den eneste i sin branche, der kender til stress.

Hver fjerde medlem i fagforeningen FOA, der er ansat i ældreplejen, føler sig i høj grad stresset. Det viser nye tal, som FOA offentliggjorde i sidste uge. Tallene kommer fra en repræsentativ undersøgelse foretaget blandt 2.408 erhvervsaktive medlemmer sidste forår.

FOA-formand Dennis Kristensen mener, at det blandt andet er et udslag af en tendens, hvor arbejdsgiverne i stadig højere grad kræver mere robuste medarbejdere.

Flere føler sig stresset

Tilbage i marts 2015 havde Manuela Fittkau igennem længere tid haft meget travlt på sit arbejdet, fortæller hun. Ofte havde hun vagter, hvor hun var den eneste assistent sammen med hjælpere.

Det kunne eksempelvis betyde, at hun var den eneste på arbejde, som havde kompetence til at give medicin. Men selvom der manglede personale, kom der flere og flere beboere med komplekse problemstillinger, fortæller Manuela Fittkau.

Den erfaring er hun heller ikke den eneste, der har gjort sig.

Blandt social- og sundhedsassistenter, pædagogmedhjælpere og andre FOA-medlemmer har syv ud af ti oplevet, at deres arbejdsmængde er blevet større inden for det sidste år.

Overordnet set er der også flere, der føler sig stressede i dag end for fem år siden, viser undersøgelsen.

- Flere af beboerne var rigtig dårlige. Det kræver meget længere tid at pleje dem, end der er sat tid af til. Jeg besluttede mig for at løse det ved selv at løbe hurtigere, siger Manuela Fittkau.

På kompromis med de faglige værdier

De pressede arbejdsforhold betød, at Manuela Fittkau ikke var tilfreds med det arbejde, hun leverede. Når hun tog fra arbejde, var hun tit bekymret for de gamle, hun lige var gået fra, fortæller hun.

- Man skulle hele tiden gå på kompromis og gøre det omvendte af, hvad man står for. Tiden var der ikke til at udføre den omsorg og pleje, vi egentlig er uddannet til at drage, siger hun.

Det skabte en indre uro, hvor hun jævnligt fik hjertebanken og havde det dårligt, forklarer hun.

Det var enormt svært at have det så skidt. Jeg tænkte, at jeg skulle indlægges på den lukkede og troede aldrig, jeg ville blive normal igen.
Manuela Fittkau, social- og sundhedsassistent og stressramt

Ifølge FOA-undersøgelsen kan manglende tid til at udføre arbejdet tilfredsstillende udløse stress.

Blandt dem, som sjældent eller aldrig har tid til at udføre deres arbejde tilfredsstillende, følte halvdelen – 51 procent – sig i høj eller meget høj grad stresset.

Daglige panikanfald

Manuela Fittkau har en søn på 16 år og to døtre på henholdsvist 14 og to år.

En dag i marts, hvor hun skal hente sin yngste i vuggestuen, får hun det mærkeligt på cykelturen på vej til institutionen. Hun slår det hen.

- Efter jeg har hentet min datter, får jeg det vildt dårligt. Jeg har kvalme, føler jeg skal besvime, og det hele snurrer rundt. Det er ligesom om, min brystkasse snører sig sammen, siger hun.

Hun får datteren af cyklen og går tilbage til vuggestuen, hvor jeg pædagogerne får hende ned i en sofa og give hende noget vand, fortæller hun.

Det blev starten på to måneders nedtur, hvor Manuela Fittkau var hunderæd for at være alene på grund af en gennemtrængende følelse af panik og angst.

Hun bor sammen med sin yngste datters far, men han er som regel først hjemme fra arbejde omkring klokken 19. Derfor var hun afhængig af en veninde, der hver dag kom og hjalp hende. Antidepressiv medicin havde også en god effekt på de mange angstanfald, forklarer hun.

- Jeg var lammet, og min hjerne var helt tom, fortæller hun.

Arbejde er kilden til stress

Manuela Fittkau har anmeldt sin stressreaktion til Arbejdsskadestyrelsen. Den er afvist.

- De anerkender ikke de her psykiske reaktioner, vi stress-syge står tilbage med, siger hun.

I forbindelse med anmeldelsen var hun til udredning hos en psykiater, der fastslog, at stressen var en arbejdsbetinget belastning, fortæller Manuela Fittkau.

Hun er også selv overbevist om, at hendes stress ikke var relateret til noget på hjemmefronten.

Syv ud af ti af FOA-medlemmerne, der er stresset, vurderer selv, at det er deres arbejde, der gør dem stresset. Hver fjerde mener, at det både er arbejde og privatlivet, der har stresset dem.

Fyret for at passe sit arbejde

Efter at have været sygemeldt i et lille halvt år blev Manuela Fittkau sagt op. Hun har følt sig godt behandlet af sin leder, men fyringssedlen skuffede hende.

- Jeg blev simpelthen skide sur. Jeg blev virkelig vred, fordi jeg var totalt uden skyld i det her. Det var egentlig fordi, jeg passede mit arbejde, at jeg blev syg. Og så blev jeg fyret, da jeg ikke kunne levere mere, siger hun.

Ifølge hende er det problematisk, at man skal kunne give besked om, hvornår man forventer at være klar til at arbejde igen.

- Når man ikke engang kan overskue, om man skal købe ind til lasagne eller aspargessuppe, kan man altså heller ikke overskue, hvornår man kan vende tilbage. Det er lige så svært som at forudsige vindertallene i lotto, siger hun.

Søgte hjælp via Facebook

I dag får Manuela Fittkau sygedagpenge, men hun arbejder også ni timer om ugen på sin gamle arbejdsplads gennem en virksomhedspraktik. I sin fritid administrerer hun facebookgruppen ’Stressramt’.

Hun oprettede gruppen, fordi hun savnede at udveksle erfaringer om stress med ligesindede uden for det professionelle system.

- Det var enormt svært at have det så skidt. Jeg tænkte, at jeg skulle indlægges på den lukkede og troede aldrig, jeg ville blive normal igen. Jeg havde behov for at høre, at det, jeg oplevede, var normalt, siger hun.

I dag er der 30 medlemmer i gruppen. På landsplan er der i dag omkring 15 procent, der ofte føler sig stresset, fortalte stressekspert Thomas Milsted for nyligt til Avisen.dk.

Manuela Fittkau håber, at der med tiden er flere, der vil melde sig ind i facebookgruppen for stressramte.

Livredder på badestrand
Nyheder

Det lignede leg - men syvårig pige trak ikke vejret

hund får skæld ud
Dyreliv

Din hundetræning afslører mere om dig, end du tror

Claus Richter
Nyheder

Din bank ændrer sig: AI skal opdage svindel og styre mere af din rådgivning

mand ved pc
Nyheder

Bliver du hurtigt udmattet på jobbet? Dit syn kan være forklaringen

kvinde med potteplanter
Livsstil

Din stueplante sladrer om dig - især hvis den er halvdød

vikinger på heste
Underholdning

Klar til bersærkerbanen? Moesgaard vækker vikingerne til live

Barnehånd i voksenhånd
Nyheder

Når børn indlægges: Nyt redskab hjælper i psykiatrien

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen