Administration 

Epidemi: Hver anden HKer udråber stress til giga-problem

Bunker af papir og overarbejde kombineret med dårlig ledelse giver stress. Ny HK-undersøgelse viser, at hver anden ansatte HKer på det private arbejdsmarked ser stress som det største problem.  (Foto: Foto: Mads Jensen, Scanpix.)

Ny undersøgelse viser, at stress og dårlig ledelse plager hver anden HK'er på det private arbejdsmarked.

Krisestemning og frygt for fyresedler er ikke det, der plager kontorassistenter og laboranter på det private arbejdsmarked. Heller ikke flygtningekrisen optager dem synderligt.

Til gengæld plager stress og dårlig ledelse det private arbejdsmarked i uhyggelig grad, viser en ny undersøgelse fra HK-Privat.

Hver anden medlem af HK-Privat udpeger stress som den største udfordring på det danske arbejdsmarked lige nu, mens 46 procent ser dårlig ledelse som mest problematisk. Samtidig angiver hver tredje HK-medlem, at dårlig psykisk arbejsmiljø er det største problem på det danske arbejdsmarked lige nu og her.

Det er analyseinstituttet Epinion, der har gennemført undersøgelsen blandt mere end 1200 medlemmer af HK-Privat. De arbejder blandt andet som kontorassistenter, tandklinikassistenter, IT-medarbejdere, laboranter og meget mere i den private sektor.

En folkesygdom 

Arbejdsmiljøkonsulent i HK-Privat June Halvorsen kalder det nedslående, at stress, dårlig ledelse og dårligt psykisk arbejdsmiljø opleves som så stort et problem.

- Stress fylder ekstremt meget.  Hvem har ikke en kollega, der har været ramt af stress, eller et familiemedlem eller en ven, som har været sygemeldt på grund af stress? Det er trist, at stress er blevet en folkesygdom, siger hun.

Arbejdsmiljøkonsulenten pointerer, at arbejdsgiverne kan være stensikre på at blive ramt i nakken af problemer, der udspringer af dårligt psykisk arbejdsmiljø og dårlig ledelse, hvis de ikke gør noget ved det.

- Medarbejderne går ned med arbejdsrelateret stress eller søger væk, hvis der ikke gøres noget. Sorte tal på bundlinjen er en indikator på, at det psykiske arbejdsmiljø i en virksomhed er godt, og derfor burde alle arbejdsgivere jo interesserer sig for arbejdsmiljøet, fastslår hun.

Folk har skide travlt

Hos virksomheden CMC Biologics i hovedstaden oplever tillidsrepræsentant Carsten Sveigaard også, at hans kolleger bekymrer sig om stress. Men samtidig efterlyser han, at man bruger ordet stress med større omhu.   

- Folk har skide travlt. Vi har folk, der arbejder over og er udsat for et voldsomt arbejdspres, men de er ikke sygemeldte med stress. Jeg synes, at vi skal skelne mellem arbejdspres og stress i debatten, siger han.

På CMC Biologics har ledelsen nu besluttet at slå nye jobs op og udvide personalet for at undgå, at folk slider sig op. Det fortjener de ros for, noterer Carsten Sveigaard.

- Der har været for mange arbejdsopgaver i forhold til ressourcerne, og her har ledelsen lyttet til tillidsrepræsentanterne, siger han.  

Fagbevægelsen skal være mere offensive og ud og klæde tillidsrepræsentanter og arbejdsmiljørepræsentanter bedre på, så man i samarbejde med arbejdsgiverne kan forebygge stress, mener arbejdsmiljøkonsulent June Halvorsen fra HK-Privat.  

Arbejdsgiverne skal tage ansvar 

- For fagbevægelsen kan jo ikke alene tage kvælertag på stress og dårligt arbejdsmiljø. Der sker ikke en hujende fis, hvis ikke arbejdsgiverne tager et medansvar; også i forhold til at gardere os mod dårlig ledelse, noterer June Halvorsen.

Står det til hende bør arbejdsgiverne bruge den nye undersøgelse konstruktivt. Hun foreslår en grunduddannelse i ledelse, som skal være obligatorisk for alle ledere.

- Det er da en begyndelse, siger hun, men pointerer samtidig, at nogle virksomheder faktisk godt kan finde ud af skabe et godt arbejdsmiljø, hvor medarbejderne ikke kæntrer af stress.

Glemmer at uddanne ledere 

Hos Ege Tæpper mener genkender tillidsrepræsentant  Ivan Sams også hovedkonklusionen i HK-undersøgelsen.

- Der er ingen tvivl om, at mange kolleger føler sig stressede.  Men her i virksomheden er der sat en trivselsundersøgelse i gang, og når resultaterne af den foreligger i næste måned, skal der handling til, siger han.

Ivan Sams mener også, det handler om at sætte ind med bedre ledelse.

- Jeg tror, at mange virksomheder glemmer at videreuddanne lederne. Mere uddannelse til lederne er helt centralt, for ellers leder de som i går i stedet for at blive klar til at lede i morgen, siger Ivan Sams.  

Performancekultur har taget overhånd

Hos pumpegiganten Danfoss på Als arbejder Ulla Lousen Nicolaisen som HK’er. Og hun kan godt genkende resultaterne fra HK-undersøgelsen på sin arbejdsplads.

- Performancekulturen fylder vildt meget i dag. Vi stresser hele tiden alle sammen for at performe bedst muligt. Det giver et pres i hverdagen alle vegne på arbejdsmarkedet, siger Ulla Lousen Nicolaisen, der også sidder i bestyrelsen for HKs branchesektion produktion.

Hun fremhæver, at Danfoss arbejder aktivt med at tage hånd om og forebygge stress.

Ulla Lousen Nicolaisen oplever også, at globaliseringen bekymrer hendes kolleger.

- Vi arbejder i en international virksomhed, og jeg mærker, at mine kolleger er meget optaget af globaliseringen. Mange af vores arbejdsopgaver forsvinder, og vi skal samarbejde med kolleger i Kina, Indien og USA. De forskellige kulturer i de forskellige lande gør det indimellem svært at samarbejde, siger hun.

Stress fylder mere end flygtninge og krise

Hvad mener du, at det danske arbejdsmarked på nuværende tidspunkt er mest udfordret af?

Stress: 49 pct.

Dårlig ledelse: 46 pct.

Manglende praktikpladser til unge: 44 pct.

Dårligt psyskisk arbejdsmiljø: 33 pct. 

Flygtningekrisen: 26 pct.

Manglende konkurrencedygtighed: 17 pct.

Manglende uddannelse: 16 pct. 

Globalisering: 15 pct.

Konstante fyringer: 14 pct.

Krise: 11 pct. 

Kilde: Epinion for HK-Privat. 1287 medlemmer af HK-Privat har deltaget i undersøgelsen, der er gennemført i perioden 16. – 23. marts 2016. Mulighed for flere svar.  

domstol
Krimi

Dom: Direktør hvidvaskede penge via virksomhed

Metroen
Nyheder

Metro-udvidelse: Se planerne her

vinderne
Nyheder

Hyldes for at øge trygheden lokalt

juice
Nyheder

Nu kan bilister få juice på farten

Caroline Wozniacki  med datteren
Kendte

Rørende Wozniacki-fødselsdag: Fylder 5 år

dansk politi
Krimi

Politiet kontrollerede massageklinikker: Fire er anholdt

Brøndbyfans
Krimi

Angreb kvinde i kørestol i Brøndby-kamp: Nu er han sigtet

AI foto fra Muskelsvindfonden hvor unge i en klasse alle ligner hinanden
Nyheder

Tænk hvis alle unge havde det samme ansigt

Dronningen og kunstneren sammen
Kongelige

Dronningen sætter pris på dansk digter

højesteret
Krimi

Oversergent voldtog værnepligtig på kaserne

Slagteriarbejdere
Nyheder

Særlig udsat gruppe af arbejdere får nu ekstra opmærksomhed

mand i jakke
Advertorial

Annonce

Sommerens overshirts, der løfter din stil som mand

politi dansk
Krimi

Spritbilist udvises: Påkørte mor og datter

cykelløb
Nyheder

Stort cykelløb kan drille trafikanterne

Pokemon box
Helt vildt

Er det her Danmarks største Pokémon-fan?

ulvehvalpe
Nyheder

Eksperter advarer: Ulve-hvalpe kan sulte ihjel

fodboldfans
Sport

Danmark er ikke med: Nu hepper danskerne på Norge

hundehvalp
Dyreliv

Dyrlægens priser er steget med 50 procent på få år

Lortetoilet
Helt vildt

Ville du købe denne lejlighed for over 3 millioner?

Kvinde der græder
Krimi

Er det psykisk vold? Syv tegn du skal kende

Offer for vold
Krimi

32-årig dømt: Voldtog og delte intime foto af eks-kæreste

To unge spiller basketball imens de regner brøker
Nyheder

Basketball gør børn bedre til brøkregning

Affaldssortering
Nyheder

87-årig oprører får opbakning fra skraldemænd

Børnehave
Nyheder

Næsten hvert femte forsøg på at ansætte en pædagog mislykkes

Cykelløb
Nyheder

Stort folkecykelløb i hjertet af København

Jesper Stein
Advertorial

Annonce

Markant krimiforfatter er klar med ny bog

lader elbil
Biler

Flere lader bilen i indkørslen

Intelligens test
Nyheder

Forskere: Tosprogede klarer sig dårligere i udbredt IQ-test

ældre kvinde på kontor
Nyheder

Ældre ansatte presses af højere krav i jobbet

Penge
Nyheder

God for millioner: Får alligevel en fødevarecheck

villavej på Sjælland
Nyheder

Presset boligmarked vokser ud af København

dansk politi
Krimi

Dødsulykke med bus: Nu sigtes chaufføren

penge sedler danske
Nyheder

Snart sidste chance: Flere deltidsansatte kan miste deres penge

Kantine dame
Nyheder

Flere københavnerne skal spise mindre kød 

retten i Sønderborg
Krimi

Udnyttede 96-årig og stjal mandens penge

dansk politi
Krimi

Affyrede panserværnsraket: Nu er syv personer anholdt

dansk politi
Nyheder

Banker og politi slår til mod overgreb på børn i Filippinerne

Kylian Mbappé
Sport

Dette land vinder VM ifølge danskerne

vestre Landsret
Krimi

Vanvittig motorcykelflugt: Nu er han dømt

Tesla
Biler

Afstemning: Er du tryg ved udsigten til selvkørende danske biler?

Hans Pilgaard
Kendte

Hans Pilgaard sætter ord på svær tid

dansk politi
Krimi

Revisor dømt: Snød staten for mere end 4 millioner

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

Pia Olsen Dyhr står foran en stor opgave

ældre ved vindue
Nyheder

Blærebetændelse og dehydrering sender tusindvis af ældre på akut: Nu vil Ældre Sagen stoppe det

Køer på mark
Krimi

21 magre køer sultede i vintervejret

Selvkørende bil
Biler

Selvkørende biler er godkendt i Danmark: Her er hvad du må og ikke må

opioider
Nyheder

Dobbelt så mange unge skadet af farlige piller på fem år

dansk politi
Krimi

Teenager skød med automatvåben mod hoveddør

Avisen.dk
Nyheder

Googles AI-søgning rammer medierne hårdt

Team Rynkeby løbet
Nyheder

Skolebørn indsamler millioner til syge børn

København
Nyheder

Afstemning: Er du tryg ved at bo i København?

biler på motorvej
Nyheder

Leje af bil: Sådan undgår du at blive snydt

Slikkepind med kødbollesmag
Helt vildt

Det var ikke en joke: Smag den nye kødbolle-slikkepind

dansk politi
Krimi

Politiet fandt 470.000 piller i varebil

vestre Landsret
Krimi

Landsretten: Drabsmand skal 12 år i fængsel

Mand ved PC
Nyheder

Arbejdsstyrken skrumper - Nordjylland rammes hårdest

Martin Johannes Larsen
Film og TV

Er du loyal eller er du forræder?

Ai kontor
Nyheder

Nye EU-regler: Frygter for lønmodtagernes rettigheder

Roblox spil
Nyheder

Danske børn vil hellere game end dyrke sport og lege

Jobcenter
Nyheder

Kontanthjælp 6.400 danskere røg ned på mindstesats på ét år

tre kongelige heste i stalden
Kongelige

Se de kongelige heste komme på sommmergræs

Børn dyrker idræt
Nyheder

Børn fra hele landet er til OL-fest i København

Aalborg Portland
Nyheder

Her er den største klimastøtte nogensinde til en dansk virksomhed

Brøndby IF
Sport

Susanne må blive hjemme, når resten af familien tager til fodbold

kvinde snakker i mobil
Nyheder

Dansk ø stod pludselig uden adgang til 112

Skæve agurker
Nyheder

Danskerne er vilde med de krumme

dansk politi
Krimi

Ni anholdte i større narko-sag

oplader bil
Nyheder

Lader du også din elbil for meget? Se her hvordan du bør gøre

Aberne i junglen
Dyreliv

Dyrevenner jubler: Danse-aber vender hjem til regnskoven

Skildpadde fanget i dansk sø
Helt vildt

Morten kastede med majs - og fangede noget helt uventet

Bind og tamponer
Debat

DEBAT: Gratis menstruationsprodukter er et spørgsmål om ligestilling

Dame indløser pant
Nyheder

Danske dåser og flasker bliver lettere at genanvende

børn vasker hænder
Nyheder

Det kan blive sværere at beskytte børnene mod kemi

Plastik emballage
Nyheder

Hver dansker bruger i gennemsnit 161 kg plastik hvert år

Jomfru Ane Gade
Nyheder

Politikerne tog på vandring med politiet

Mand i Afrika får briller
Nyheder

Nu kan du sende dine brugte briller til Afrika

Natasha Swerdloff og Mette Bender
Advertorial

Annonce

Forfattere udfordrer: Sådan skaber du indre ro

prideflag ved rådhuset i KBH
Nyheder

Kommune støtter Pride med ekstra penge

Kamp Dnamark Ukraine
Sport

Afstemning: Bør Christian Eriksen stoppe med fodbolden nu?