En bus med børn er ramt under et luftangreb i Yemen. Røde Kors oplyser nyhedsbureauet AFP, at mindst 29 børn er døde i angrebet.
- Efter et angreb i morges mod en bus, der kørte med børn i Dahyan i det nordlige Saada, har hospitaler støttet af Røde Kors modtaget snesevis af døde og sårede, hedder det.
Johannes Bruwer, der leder Røde Kors' delegation i Yemen, oplyser på sin Twitter-profil, at de fleste ofre er under 10 år.
Provinsen Saada er under den shiamuslimske houthi-hærs kontrol.
Abdul-Ghani Nayeb, som leder oprørernes lokale sundhedsvæsen, oplyser til nyhedsbureauet AP og Reuters, at mindst 43 er dræbt, mens 61 er såret.
Oprørsmilitsens tv-station Al Massirah rapporterer, at 39 er dræbt og 51 såret.
TV-kanalen anklager Saudi-Arabien og dets allierede for at have ramt bussen under et luftangreb.
Ifølge Mohammed Abdul-Salam, en talsmand for houthi-oprørerne, udviser koalitionen med luftangrebet en "tydelig ligegyldighed over for civile liv".
Der var mange civile borgere med i bussen, og mange af dem var skolebørn, fortæller en klanleder.
Det står dog ikke klart, hvor mange der blev dræbt i bussen, og hvor mange der mistede livet udenfor.
- Det var en legitim militær handling, lyder det i en erklæring fra Saudi-Arabien. Man ønskede at ramme en raketstilling i byen. Samtidig beskyldes oprørsgrupperne for at bruge børn som skjold for deres styrker.
Houthi-oprørerne bekæmpes af Saudi-Arabien og en koalition af arabiske lande, der hyppigt sender fly ind over de områder, som houthierne kontrollerer, for at bombe.
Den store arabiske nabo greb i 2015 ind i krigen for at støtte den daværende sunnimuslimske regering i Yemen, der var blevet fortrængt af houthi-oprørere.
Krigen i Yemen har kostet næsten 10.000 mennesker livet, og konflikten har ifølge FN skabt den værste humanitære katastrofe på kloden.
/ritzau/AFP
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.