Administration 

Johhny Larsen: Krigens mirakel

Debat
En pige med en bamse i hånden
(Foto: Vitolda Klein/Unsplash)

"Der er ingen vilje til at give de nødvendige penge, og det pakkes som oftest ind i glanspapir mærket med teksten ”omsorg” og ”inklusion”, og derfor tabes en stor del børn og unge på gulvet, hvor de kan ligge og vente på, at rengøringen ankommer, fejer dem op og smider dem i skraldespanden..."

I en tid hvor der ikke er penge til at hjælpe børn med særlige behov, fordi ”der ikke er penge nok”, finder en socialdemokratisk regering penge til at kompensere restauranter, hoteller, minkfarmere og gud ved hvad. Det kan man så sige, skyldes en nødvendighed og et behov for en hurtig handling, fordi hele samfundet er truet. 

Så går en galning amok og vil genindføre et storrussisk rige, og invaderer (endnu) et naboland. Pludselig truer krigen igen, selvom krigen har i årevis har været en benhård virkelighed for mange mennesker andre steder, og nu skal der handles. Det koster penge, men verdensfreden skal sikres, og det kan man så sige, skyldes en nødvendighed og et behov for en hurtig handling, fordi hele samfundet er truet. 

Der graves millioner, nej milliarder op fra regeringens skjulte gemmer, og postes i erhvervslivet, i krig og i pels, mens børnene og især deres forældre triste må se til, fordi børn med særlige behov endnu en gang lades i stikken. 

Krig og corona har med en upassende klarhed vist os, hvad Mette Frederiksen, Socialdemokratiet, Venstre, Konservative, ja faktisk hele Folketinget, mener om den del af befolkningen, som er en vigtig del af samfundets fremtid: De kan rende og skide, og det kan deres forældre også!

Ingen nødvendig viden

I årevis har man nægtet at hjælpe børn med særlige behov, og ja, det var såmænd også Socialdemokratiet, der sad på magten, da man sløjfede specialklasser og i stedet tvang børn med autisme, angst, ADHD og andre lidelser ind i store skoleklasser, hvor den eneste vej ud var at gemme sig for aldrig at vende tilbage til skolen.

Ude i kommunerne sidder rigtig mange sagsbehandlere uden nødvendig viden til at handle korrekt, og derfor tilbydes kommunerne hjælp, men kun hvis barnet har tilstrækkeligt stærke forældre, der tager kampen op og ikke mindst finder vej gennem urskoven af regler og forordninger. Og selv der er kampen lang og livstruende. Den hjælp, kommunerne kan indkalde, giver dem ikke pligt til at handle efter sagkundskabens anbefalinger, og derfor bliver det sjældent fulgt. 

Der er ingen vilje til at give de nødvendige penge, og det pakkes som oftest ind i glanspapir mærket med teksten ”omsorg” og ”inklusion”, og derfor tabes en stor del børn og unge på gulvet, hvor de kan ligge og vente på, at rengøringen ankommer, fejer dem op og smider dem i skraldespanden. 

I stedet for at give hjælp til alle børn, og investere i deres fremtid. Ja, investere – så vælger det offentlige system at kasserere børnene, og dermed mister samfundet og fremtiden potentielt stor innovativ drivkraft. Det er allerede anerkendt, at uden eksempelvis autister, ville vi ikke have udviklet os som art i den retning vi har. Vi ville være blevet stående et eller andet sted og været tilfredse, som chimpanser, med store muligheder, men uden visioner og evne til at se det, som kun de færreste kan se. 

Blandt de udfordrede børn og unge findes der bestemt også en del, som ikke kan gøre meget, men det giver os vel ikke retten eller pligten til at gøre deres liv til et helvede for børnene og deres forældre. Regeringen kunne for små penge, sammenlignet med krigs- og coronaudgifterne, give et værdigt liv til disse familier, og ikke mindst få et afkast senere, i modsætning til krigen, der kun giver afkast til våben- og protesefabrikanter og i modsætning til minkavl, der får et kæmpetilskud som kompensation for, at de ikke kan fortsætte den underskudsgivende produktion, de har fået tilskud til i årevis.

Værdigt liv for børn 

Regeringen og Folketinget har vist os, at der er rigeligt med penge til at skabe et værdigt liv for de børn, der har behov for daglig hjælp og for de pårørende, som dagligt giver alt, hvad de har for at gøre livet tåleligt for deres børn. Regering og Folketing har også vist os, at det vil de sådan set skide på, for trods masser af advarsler og information om de faktiske forhold, og trods erkendelse af at Socialdemokratiets (læs: erhvervslivets) skolereform er tæt på en reel katastrofe, sker det intet.

Familier lades i stikken, og kun de børn med de stærkeste forældre har chancen for at godt og anstændigt liv… eller i det mindste for anerkendelse af deres nød. 

Det kan sagtens gøres bedre, men i stedet fortsætter hykleriet og nedbrydelsen af de familier, der er ramt og har brug for hjælp. 

Det koster penge at give børn med udfordringer og handicap et anstændigt liv, men det er faktisk det eneste anstændige at gøre. Desværre skal der noget andet end saglige argumenter til, for Socialdemokratiets holdning er klart og tydeligt, at enhver der ikke kan stå og gå uden krykker, skal gå til. De er ikke alene. Flertallet af Folketingets partier støtter den umenneskelige behandling af børn og unge med særlige behov.

Portræt af Johnny Larsen
Johnny Larsen er enlig far til et omkringfarende stortalent på cykel. Foto: Privat

 

 

 

 

 

Ikea
Nyheder

Hundredvis af IKEA-varer bliver billigere: Priser falder op til 25 procent

dansk politi
Krimi

Teenagere bag groft masse-overfald til byfest: Politiet søger vidner

dansk politi
Krimi

16-årig anholdt: Sigtet for fire brande i Præstø og Mern

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit

Løbets stiftere
Nyheder

Over 500 har meldt sig: Familieløb udsolgt i fire byer

hacker
Nyheder

Sikkerhedsfolk advarer: Falske drømmejobs skjuler hackerangreb

demo
Nyheder

Traktorer i København: Demonstration kan generere trafikken tirsdag

Fuhlendorff
Underholdning

Fuhlendorff: Hvornår blev jeg den gamle?

indlandsis
Nyheder

30 år i træk: Indlandsisen skrumper igen

retten i holbæk
Krimi

Mor og datter dømt: Smuglede kokain til Danmark

Folkene bag
Iværksætteri

Finsk techgigant køber dansk AI-virksomhed med 50 specialister

Forælderkøb
Nyheder

Boligjagt og studiestart: Hver anden forælder overvejer at træde til økonomisk

medina
Kendte

Nu kan du komme til at bo i Medinas villa

dansk politi
Krimi

Kørte ud over klippe: Bil faldt syv meter

dansk politi
Krimi

Delte nøgenvideo af sin eks: Så gik det galt i detentionen

grafik web
Advertorial

Annonce

Sådan vælger du den rette bredbåndsforbindelse til husstanden

dansk politi
Krimi

17-årig uden kørekort på forrykt køretur: Ramte to huse

Ambassadørerne
Underholdning

Koala, kænguruer og musik: Australia Day indtog København Zoo

dansk politi
Krimi

Speeder i stedet for bremse: Så gik det helt galt på p-pladsen

dansk politi
Nyheder

Bilist på vanvittig farlig køretur gennem Øresundstunnelen

Politikere til Pride
Nyheder

Minister til kamp mod hadforbrydelser: Øget fokus på muslimer

Gustav Salinas
Kendte

Rygterne svirrer: Hvad skal Gustav Salinas nu?

fartkontrol
Krimi

Bilist kørte 126 km/t - så blev han snuppet af politiet

Hvidovre fans
Sport

Lille Malthe blev hånet online - så trådte en ægte fodbold-fan til

dansk politi
Krimi

13-årig trak kniv: Mente at mand talte med de forkerte

Yahya Hassan
Underholdning

Kan du huske Yahya Hassan? Nyt teaterstykke fortæller hans historie

screening bøgerne
Nyheder

Vold mod de yngste børn skal opdages tidligere

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

45 kommuner ønskede penge: 22 får del i pulje

Retten i Viborg
Krimi

Dom i Gjern-sagen: Kvinde får 12 år

Køge brand
Nyheder

Kæmpe brand kunne lugtes langt væk

still fra serien
Film og TV

Snart kan du komme med ned i Danmarks dybeste hemmelighed

folkemøde
Nyheder

Børn og unge skal selv forme deres omgivelser

Boligbyggeri
Nyheder

Aarhus bygger: 4.200 nye boliger på vej

politiserien
Film og TV

Seerne får mere Politijagt: Ny sæson er på vej

Glade, danske sølvmedaljevindere ved Montane Adventure Race EM Foto: Martin Paldan for Montane Adventure Race EM
Sport

Dansk dobbelttriumf ved EM på Sjælland

malte Ebert
Underholdning

Malte Ebert går stort: Her kan du opleve ham

gåtur
Sundhed

Mandag starter kampagne med fokus på hjertet: Så lidt skal der til

Jakob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark
Iværksætteri

Ny analyse viser skævhed i dansk erhvervsliv

boliger
Nyheder

Op mod 4000 nye almene boliger på vej i København

brande i Avila spanien
Nyheder

Danmark løber for Spanien efter voldsomme skovbrande

Nyhedsbrev grafik
Generelle nyheder

Få vores nyheder direkte i din indbakke

Take that
Underholdning

Husker du dem? Kæmpe 90'er-navn klar til Tinderbox

Mørke online fællesskaber grafik
Krimi

Mænd deler overgreb mod bedøvede partnere online: Her er hele serien

Melvin
Film og TV

Dansk komiker vil hylde sine venner på TV

rejsende i lufthavn
Advertorial

Annonce

3 gode grunde til at have en erhvervsrejseforsikring

ulv skudt
Nyheder

Nye ulveregler på vej: Det bliver lettere at skyde ulve

læge
Advertorial

Annonce

Få overblik over osteopati behandling hos specialister i hele landet

Alice detektor CERN
Nyheder

Forskere skaber et mini-Big Bang: Tættere på universets begyndelse

baby med iltmaske
Nyheder

Markant fald: Over 800 færre spædbørn indlagt med RS-virus

Barn
Nyheder

Er dit barn bekymret for krig og kriser? Her er syv råd til samtalen

Penge
Nyheder

Droppede jobbet efter 30 år: Så tikkede 1,1 millioner ind

Lyngborg
Nyheder

Flyttekasser og sække strømmede ind: Nu sendes hjælpen til Ghana

Vinderen af flisen 2026
Kendte

Frederik Cilius hædres med særlig pris

retten i glostrup
Krimi

Udlejer onanerede i lejers seng - nu er han dømt

Gnags
Underholdning

Alle vil se Gnags: Billetterne rives væk

politi dansk
Krimi

Stak mand syv gange med kniv: Får seks års fængsel

Bandholm Hotel
Nyheder

Nye påstande om Faderhuset: Nu reagerer politiet

dansk politi
Krimi

Genkender du dem? Politiet beder om hjælp efter indbrud

retten i Roskilde
Krimi

Ansat tog halsgreb på mindreårig - nu er han dømt

ældre
Nyheder

Patienter venter for længe på svar om demens

Lejligheder
Nyheder

Boligproblemer: Huslejen er højere end SUen

dansk politi
Krimi

Fulgte lastbiler med GPS: Nu udvises han for bestandig

cykler
Nyheder

Specialarbejdere langer ud efter københavnske el-delecykler

Ruth Evensen/Ruth Kristiansen
Nyheder

Medstifter af Faderhuset bryder tavsheden

Birgitte Alme og Lars Rytter
Debat

DEBAT: Reality-deltagere skal klædes ordentligt på

hæk
Advertorial

Annonce

Ligusterhække fra Dansk Hus & Have Service giver haven en klassisk og enkel afgrænsning

Restauranten
Mad og drikke

Ny restaurant sigter efter Michelin-stjerner

dansk politi
Krimi

Tre mænd anholdt: Politiet kæder dem til to knivoverfald

dansk politi
Krimi

Bilist snakkede i mobil - politiet kørte bag ham

Is
Nyheder

Her er danskernes sommer-favoritsnacks

tørre øjne
Sundhed

Tørre øjne efter skærmtid? Denne simple regel kan hjælpe

dansk politi
Krimi

17-årig jagtet med kniv på skole: Politiet søger vidner

Kongelige Norge - Harald go Haakon
Kongelige

Kong Harald er død - flaget går på halv stang i Oslo

retten i Roskilde
Krimi

Teenagere brændte udviklingshæmmet med cigaret og filmede det

Myrdet mand
Krimi

Politiet offentliggør nu billeder af dræbt mand - Genkender du ham?

AI
Nyheder

Analyse: AI har ikke taget folks arbejde - tværtimod

Odense kongrescenter
Nyheder

Landbruget samles i Odense: Næsten 3.000 har meldt sig

børnehavebarn
Nyheder

Ny undersøgelse: Mange børn venter på hjælp i daginstitutionen

retten i Kolding
Krimi

78-årig dømt for overgreb begået for 19 år siden