Administration 

Janni presset af kontanthjælpsloft og integrationsydelse: Kostede hende ægteskabet

I juli frygtede Janni Sommer Poulsen integrationsydelsen. Den undgik hun og blev i stedet ramt af kontanthjælpsloftet, selvom hun har piskesmæld og tidligere har haft fleksjob. (Foto: Foto: Privat)

Janni Sommer Poulsen siger selv, at hun ikke kan arbejde og ellers ikke er bange for at tage fat. Alligevel ender hun gang på gang på lave ydelser, der skal motivere hende til at finde job.

2016 var året, hvor danskere i hobetal endte på den lave integrationsydelse. 

Janni Sommer Poulsen, som Avisen.dk talte med i juli, frygtede at ende i samme båd. Hun kunne se frem til at modtage 6.100 kroner mindre om måneden, da hun siden 2009 havde været gift med en mand fra Cameroun.

Grunden var den gensidige forsørgerpligt, som betød, at Janni Sommer Poulsen blev omfattet af de krav, der var til hendes mand. Også selvom han ikke var eller havde været på offentlig forsørgelse.

Janni Sommer Poulsen har tvillingedøtre på 11 og en søn på fem år, og integrationsydelsen ville sandsynligvis betyde, at familien måtte gå fra hus og hjem, fortalte hun.

Hvordan gik det?

I anledning af årsskiftet vender Avisen.dk tilbage til nogle af de mennesker og de sager, vi har skrevet om tidligere på året. Hvordan er det gået dem? Hvordan har de det i dag? De spørgsmål søger vi svar på. Du kan læse artiklerne hen over juledagene.

I dag kan Janni Sommer Poulsen fra Hedensted fortælle, at hun ikke endte på integrationsydelsen alligevel, da hun sidenhen blev skilt fra sin mand. Det økonomiske var en enorm stressfaktor, og ægteskabet led under det.

- Det var også på grund af personlige ting, men når man er under så stort et finansielt pres, så påvirkes samværet, siger Janni Sommer Poulsen.

Men ligemeget hjalp det. Selvom hun slap med skrækken, når det gjaldt integrationsydelsen, blev hun i stedet ramt af kontanthjælpsloftet.

Det sker, selv om Janni Sommer Poulsen har piskesmæld og tidligere har haft fleksjob.

- Min situation har egentlig ikke ændret sig, for jeg blev bare ramt af kontanthjælpsloftet i stedet. Det ser stadig ud som om, at vi ikke kan blive boende, siger hun. 

1. oktober mistede Janni Sommer Poulsen 2.600 kroner i boligstøtte. Hun har tidligere optjent tilstrækkeligt med timer til at undgå at blive ramt af 225-timers reglen.

Straffet for at arbejde

Janni Sommer Poulsen er bestemt ikke ked af at tage fat. Hun er uddannet smed, men et piskesmæld i 1998 satte et foreløbigt punktum for muligheden for at arbejde.

Efterfølgende har hun haft fleksjob i 13 år i en SFO. Hun var i gang med at blive godkendt til fleksjob igen, da hun i sommer fik beskeden om, at hun ville ryge på integrationsydelse. 

Derfor følte hun sig nødsaget til at tage et fuldtidsjob som svejser.

- Hvis jeg skulle være i stand til at forsørge mine børn, var jeg nødt til at tage et arbejde, som jeg ellers godt vidste, at jeg overhovedet ikke var i stand til at klare, siger Janni Sommer Poulsen.

Og rigtig nok måtte hun efter blot halvanden måned sygemelde sig, da ryggen ikke kunne holde til det.

Hun mener, det er underligt, at hun skal rammes af kontanthjælpsloftet, der skal motivere folk til at komme i arbejde.

- Det er bestemt ikke, fordi jeg ikke vil arbejde. Der er intet jeg hellere vil, og min historie viser jo, at det er bestemt ikke er fordi, jeg er ked af at arbejde, siger hun.

Grunden, til at Janni Sommer Poulsen må søge om fleksjob igen, er, at hun tidligere har forsøgt at komme tilbage i fuldtidsbeskæftigelse. Hver gang er det dog gået galt på grund af helbredet, og nu må hun søge om fleksjob på ny. 

Frygten for at miste børnene er en stressfaktor

Stress over økonomi er blevet hverdag for den 43-årige smed fra sydøstjylland. Først var udsigten til den lave integrationsydelse med til at stikke en kæp i hjulet på parforholdet, og nu kan kontanthjælpsloftet resultere i, at Janni Sommer Poulsen må give afkald på sine børn.

- Det er en meget stor stressfaktor, for hvis det fortsætter, så må jeg aflevere børnene til deres fædre, og så må jeg selv bo på gaden. Hvis jeg ikke har et sted at bo, så mister jeg mine børn, siger hun.

Familien bor i en lille lejlighed til 6.200 kroner om måneden eksklusiv strøm. For at blive boende har Janni Sommer Poulsen skåret alt overflødigt fedt fra. Fra 1. januar har hun opsagt sin fagforening, ligesom familien må undvære tv og internet. 

Uddannelse er ikke en mulighed

Fleksjob kan virke til at være Janni Sommer Poulsens eneste mulighed. 

- Det, jeg er uddannet til, er bare rigtig hårdt arbejde. Og jeg har svært ved at huske og koncentrere mig i længere tid ad gangen, så en ny uddannelse er ikke realistisk, siger hun.

Nu håber hun blot på at komme i arbejdsprøvning i det nye år, så familien kan blive boende, og hun ikke risikerer at skulle aflevere sine børn. Drømmen om at være helt fri fra offentlig forsørgelse, har hun dog stadig.

- Jeg vil bare ud af kommunens systemer. De hjælper jo ikke ligefrem. Hvis man ikke er syg, når man starter, så bliver man det bestemt, inden man er færdig, siger hun.

EU flag
Nyheder

Danmark slår resten af EU: Ledige kommer hurtigst i job

Ferieby
Nyheder

Nu skal Danmarks hyggeligste ferieby findes: Stem på din favorit

Deltagerne
Underholdning

Blandt disse 19 gemmer sig flere forrædere

Ulv
Nyheder

Nye ulveråd til turister: Børn bør følges med voksne

Apple logo
Film og TV

Stor stigning: Apple sender regningen op for musik

rejseklar med pas og kuffert
Rejser

Rejseklar: Familie kunne spare 1.364 kroner på rejseforsikringen

villa på vej
Nyheder

Flere køber hus: Én landsdel slår ny rekord

dansk politi
Krimi

91-årig snydt af falsk hjemmeplejer: Stjal guldarmbånd

børnehave
Nyheder

Undersøgelse: Disse ting er danskerne mest skuffede over

Stige
Krimi

Politiet til boligejere: Lås dine stiger inde

Lufthavn
Rejser

Ny motorvej skal gøre turen til lufthavnen lettere for millioner

SKAT
Nyheder

Din kommune kan spare stort beløb: Så meget svarer det til per borger

de to med trøjen
Nyheder

Unik AGF-trøje på auktion: Overskuddet går til vigtig forskning

dansk politi
Krimi

Blev du truet i Assens? Politiet vil gerne i kontakt

hveps
Nyheder

Hvepsene rykker ind: Tjek dåsen, før du drikker

elbil
Biler

Store batterier: Nu kan din elbil række længere

Fødder på badevægt
Nyheder

Skjulte spiseforstyrrelser: Denne gruppe unge er i størst risiko

indkøb
Nyheder

Først faldt prisen - nu stiger den igen

køer
Nyheder

Færre danskere spiser kød: Især oksekød forsvinder fra tallerkenen

Bien og blomsten
Nyheder

Forskere slår alarm: Bier og sommerfugle forsvinder i Europa

Livredder på badestrand
Nyheder

Det lignede leg - men syvårig pige trak ikke vejret

hund får skæld ud
Dyreliv

Din hundetræning afslører mere om dig, end du tror

Claus Richter
Nyheder

Din bank ændrer sig: AI skal opdage svindel og styre mere af din rådgivning

mand ved pc
Nyheder

Bliver du hurtigt udmattet på jobbet? Dit syn kan være forklaringen

kvinde med potteplanter
Livsstil

Din stueplante sladrer om dig - især hvis den er halvdød

vikinger på heste
Underholdning

Klar til bersærkerbanen? Moesgaard vækker vikingerne til live

Barnehånd i voksenhånd
Nyheder

Når børn indlægges: Nyt redskab hjælper i psykiatrien

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter