Administration 

Gennembrud: CO2 omdannes til mad

Mad og drikke
skål med mad
Den protein, som forskerne forvandler CO2'en til, kan eksempelvis laves til tofu. Her er det en skål med stegt tofu og salat. Tanken er dog at udvikle helt nye fødevarer fra proteinet i fremtiden. (Foto: Colourbox)

Med en kæmpesatsning fra både Novo Nordisk Fonden og Bill & Melinda Gates Foundation får forskere fra Aarhus Universitet nu mulighed for at afprøve, om teknologien også fungerer i en større skala uden for laboratoriet.

Medierne svømmer over med nyheder, rapporter og advarsler om, at vi lukker alt for meget CO2 ud i atmosfæren. Vores biler gør det. Vores kraftværker gør det. Industrien gør det. Flyene gør det. Og landbruget gør det.

Men hvad nu, hvis alt den CO2 ikke er et affaldsprodukt? Hvad nu hvis vi kan forvandle den til en værdifuld ressource?

Det er nogle af tankerne bag det projekt, som de to største fonde i verden - Novo Nordisk Fonden og Bill & Melinda Gates Foundation - har valgt at støtte med 200 millioner kroner.

Det fortæller Aarhus Universitet i en pressemeddelelse fredag. 

Kan forvandle CO2 til proteiner

Projektet bygger på et forskningsgennembrud, som Lars Angenent, der er professor i klima-bioteknologi ved University of Tübingen i Tyskland og professor på deltid på Aarhus Universitet, fik for nylig.

Det lykkedes ham at bygge en platform, som kan forvandle CO2 fra biogas til proteiner, som vi mennesker kan spise. På sigt kan teknologien måske endda kobles på kraftværker og fabrikker, som udleder store mængder CO2. I stedet for at CO2’en, som i dag‚ ryger ud i atmosfæren, vil den blive omdannet til mad.

Det er hvert fald tanken, forklarer Lars Angenent.

- I første omgang bygger vi en bioreaktor i Foulum lidt udenfor Viborg. Reaktoren tapper biogas direkte fra biogasanlægget derude. Det skal den så omdanne til spiseligt protein. Hvis det er lige så effektivt, som vi håber, vil vi forsøge at udnytte overskydende CO2 andre steder fra - eksempelvis fra industrien, siger han.

Mikroorganismer gør det hårde arbejde

Det lyder næsten som ren magi, at videnskaben nu kan forvandle en usynlig gas til mad, som vi kan sætte på middagsbordet. Men det er faktisk en ret simpel biokemisk proces, vi udnytter, siger Lars Angenent.

- Det er egentlig bare naturlige processer, vi udnytter til at omdanne CO2, til noget vi kan spise.

- Vi bruger forskellige mikroorganismer til at gøre arbejdet for os. Først nogle bakterier, der spiser CO2’en og omdanner den til eddikesyre. Dernæst får vi gær til at omdanne eddiken til protein.

Selvom processen er simpel, kræver det et stort arbejde at fintune den, så den bliver så effektiv som overhovedet muligt. Hvis protein, produceret på denne måde, skal have en chance, er det nemlig nødvendigt, at den er billigere end traditionelle fødevarer, forklarer han.

- Hvis folk skal spise det, skal det naturligvis smage godt. Men det er også vigtigt, at det er billigere end alternativet. Det er de færreste, der gider at købe noget, som smager ligesom kød, men ikke er det. Også selvom vi er nødt til det for klimaets skyld. Derfor er prisen vigtig.

Et badekar fyldt med bakterier

Hidtil har Lars Angenent kun testet sin bioreaktor af i laboratoriet - og her virker det glimrende. Men som det er med meget ny forskning, er spørgsmålet, om det kommer til at virke ude i virkeligheden. Og det er netop, hvad han skal undersøge i det nye projekt.

- Vi skal til at bygge en bioreaktor på 200 liter ved Foulum. Det er omtrent på størrelse med et badekar. I reaktoren skal vi undersøge, hvor effektiv processen er, når vi får den op i en lidt større skala. Og vi skal se, hvordan vi kan gøre det endnu mere effektiv, siger han.

luftfoto af forskningscenter
Det er her - på AU Viborg - at den første bioreaktor skal bygges. Forskerne kan tappe biogas direkte fra universitets anlæg og arbejde med at forbedre og effektivisere processen, så de får mest muligt protein ud af CO2'en fra biogassen. (Foto: Jørgen Weber (AU Foto)

Sideløbende med 200 liter-reaktoren skal der laves forsøg med at udnytte CO2, der kommer andre steder fra end et biogasanlæg. Eksempelvis fra skorstene på kraftværker eller fabrikker.

Det forklarer Alfred Spormann, der er professor og leder af Novo Nordisk Foundation CO2 Research Center (CORC) på Aarhus Universitet, som står bag det nye forskningsprojekt.

- I første omgang bruger vi biogas, men det er klart ambitionen, at vi skal udforske andre CO2-kilder også. Det kan være fra cementproduktion, kraftværker eller fabrikker, som udleder store mængder CO2, som vi i stedet kan indfange og omdanne til mad.

FAKTA: SÅDAN OMDANNER FORSKERNE CO2 til PROTEIN: 

For at omdanne CO2 til protein har forskerne bygget en bioreaktor i tre trin.

1. Første trin handler om at skaffe de råstoffer, der er brug for. Reaktoren skal bruge CO2, brint og ilt. CO2’en kommer i første omgang fra et biogasanlæg, mens brint og oxygen ved hjælp af grøn energi bliver lavet på stedet gennem en proces kaldet elektrolyse. Når man sætter strøm til vand, spaltes vandatomerne og danner henholdsvis brint og ilt.

2. I det andet trin bliver brint og CO2 pumpet ind i en mikrobiel reaktor fyldt med en række bakterier - kaldet acetogener. Bakterierne, der lever hvor der ikke er ilt, omdanner brinten og CO2’en til eddike (acetat) - ligesom den, vi afkalker kaffemaskinen med.

3. I tredje og sidste trin bliver eddiken filtreret fra og pumpet ind i en ny reaktor. Herinde er der en koloni af gær - ligesom den vi bager brød eller brygger øl med. Gæren omdanner - når den får tilsat tilstrækkeligt ilt - eddiken til protein. Proteinet kan så forarbejdes videre til forskellige madvarer som eksempelvis tofu.

dansk politi
Krimi

Teenager skød med automatvåben mod hoveddør

Martin Johannes Larsen
Film og TV

Er du loyal eller er du forræder?

Hans Pilgaard
Kendte

Hans Pilgaard sætter ord på svær tid

Roblox spil
Nyheder

Danske børn vil hellere game end dyrke sport og lege

Jobcenter
Nyheder

Kontanthjælp 6.400 danskere røg ned på mindstesats på ét år

tre kongelige heste i stalden
Kongelige

Se de kongelige heste komme på sommmergræs

Børn dyrker idræt
Nyheder

Børn fra hele landet er til OL-fest i København

Aalborg Portland
Nyheder

Her er den største klimastøtte nogensinde til en dansk virksomhed

Brøndby IF
Sport

Susanne må blive hjemme, når resten af familien tager til fodbold

kvinde snakker i mobil
Nyheder

Dansk ø stod pludselig uden adgang til 112

Skæve agurker
Nyheder

Danskerne er vilde med de krumme

dansk politi
Krimi

Ni anholdte i større narko-sag

oplader bil
Nyheder

Lader du også din elbil for meget? Se her hvordan du bør gøre

Aberne i junglen
Dyreliv

Dyrevenner jubler: Danse-aber vender hjem til regnskoven

Skildpadde fanget i dansk sø
Helt vildt

Morten kastede med majs - og fangede noget helt uventet

Bind og tamponer
Debat

DEBAT: Gratis menstruationsprodukter er et spørgsmål om ligestilling

Dame indløser pant
Nyheder

Danske dåser og flasker bliver lettere at genanvende

børn vasker hænder
Nyheder

Det kan blive sværere at beskytte børnene mod kemi

Plastik emballage
Nyheder

Hver dansker bruger i gennemsnit 161 kg plastik hvert år

Jomfru Ane Gade
Nyheder

Politikerne tog på vandring med politiet

Mand i Afrika får briller
Nyheder

Nu kan du sende dine brugte briller til Afrika

Natasha Swerdloff og Mette Bender
Advertorial

Annonce

Forfattere udfordrer: Sådan skaber du indre ro

prideflag ved rådhuset i KBH
Nyheder

Kommune støtter Pride med ekstra penge

Kamp Dnamark Ukraine
Sport

Afstemning: Bør Christian Eriksen stoppe med fodbolden nu?

Strøget mange mennesker
Nyheder

Løsningen på stress på jobbet? Ansæt det andet køn

Skoleklasse
Nyheder

Hver tiende elev forlader folkeskolen uden basale færdigheder

dansk politi
Krimi

Tiltalt: Fik teenager til at dræbe kvinde

Prinsesse Benedikte
Kongelige

Prinsessen fejrer helt særligt jubilæum

Byggeri af ny rådgivning i Køge
Nyheder

100.000 kræftramte søger hjælp hvert år - snart er der mere at hente

Vinderen
Nyheder

Pensionist vandt: Nu bliver det en endnu bedre fødselsdag

Snapchat
Krimi

Online-pushere går en stresset fremtid i møde

North Side
Krimi

Politiet roser festivalgæster efter weekenden

retten i Kolding
Krimi

Psykisk vold: Truede og kontrollerede samlever

prins Joachim
Kongelige

Kongehuset deler nyt foto af Prins Joachim

ægtepar
Advertorial

Annonce

Ægtepagt kan sikre mere retfærdig pension mellem ægtefæller

handlende i genbrugsbutik
Nyheder

Penge på vej til børnefamilier: Vil købe tøj og legetøj

Paella
Mad og drikke

Masser af gratis smagsprøver til Paella-VM 

Jonah Blacksmith
Kendte

Jonah Blacksmith afslører hemmeligt projekt

Landshold
Sport

Christian Eriksen faldt om igen - hvad fortæller du dit barn?

Dårlig asfalt
Nyheder

Advarsel: Pas på asfaltpiraterne

Unge på strand
Sundhed

Farlig tendens: Piger vil hellere være brune end beskytte sig 

Morten Messerschmidt
Nyheder

Morten Messerschmidt: DF vil være den tydeligste borgerlige opposition til regeringen

København
Nyheder

Antallet af tomme butikker falder i disse byer

sms med hej mor
Krimi

Politiet: Omfattende bedragerisag har måske relation til rockergruppe

danmarkskort
Nyheder

Hver fjerde fattige barn dumper dansk og matematik

Olsen Banden
Nyheder

Tivoli har en plan: Skide godt Egon

hund
Dyreliv

Hundens Dag: Menneskets bedste ven mister sin popularitet

Maleriet
Kongelige

Nu kan du købe Warhol-portrættet af Dronning Margrethe

Cecilie Buhl
Advertorial

Annonce

Krimi-forfatter: Kvinder er SÅ badass

Sundholm i nye rammer
Nyheder

Sundholm skal forbedres for millioner

Den nye minster Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

Danmarks nye ulve-minister: En umulig opgave?

tankbil
Nyheder

Energipriser: Hvad kan du selv gøre for at spare

politi dansk
Krimi

Skolelærer dømt: Forgreb sig på 6-årig pige

våben
Krimi

Bandemedlem dømt for at smugle våben til landet

far med barnevogn
Nyheder

Glem sokkerne: Her er GAVEN til far

benzinstation
Nyheder

Benzinforhandlere: Få nu de afgifter ned

Retten frederiksberg indgang
Krimi

Kørte galt med høj fart: Dømt for uagtsom manddrab

Maskot giver higfive
Nyheder

Årets gladeste håndbolddag sætter rekord - igen

cykelsmed
Krimi

Stjal cykler og solgte dem i butik på Frederiksberg

politi dansk
Krimi

Knivdrab: 35-årig kvinde anholdt

blodtryksmåling
Sundhed

Forhøjet blodtryk: Sådan finder du ud af, om du er i risikogruppen

Greenlab
Nyheder

Verdenskendt science-center overvejer at rykke til Skive

telefonsamtale
Krimi

Politiet: Smæk røret på hvis de ringer

Mand på pony - sløret
Krimi

Hestens Værn politianmelder unge: Heste er ikke legetøj!

 Signe Molde
Kendte

TV-darling holder Grundlovstalen i år 

til salg bolig
Nyheder

Myteknuser: Er fortrydelsesretten gratis ved boligkøb?

Sofie Linde og Joakim Ingversen
Film og TV

Danskerne er vilde med seniorernes kærlighedsliv

dansk politi
Nyheder

39 borgere blev hentet af politiet: Snart kommer betjentene igen

kat
Krimi

Kat skudt: Blev fundet med hagl i maven

kompost
Krimi

Dømt for at gemme lig i kompostbunke

Harley Davidson MC
Krimi

Al Capone-samarbejde: Fakturafabrikker og beslagte Harley Davidson motorcykler

Mad
Nyheder

19 millioner så dem på TikTok: Nu dukker de op foran din skole

Lege lejetøj
Nyheder

Legetøjsgiganter i helt nyt samarbejde: Væk med skærmene

dansk politi
Krimi

Brandforsøg ved moske: Mindreårig kan stå bag

Vinderne med deres pokaler
Nyheder

Danmark tog guldet i dyrepasserfaget - og slog hele Europa

have
Livsstil

150 haver åbner lågen i weekenden

licens
Advertorial

Annonce

Sådan navigerer danskerne det regulerede spilmarked

Kongeparret på Dannabrog
Kongelige

Mary og Frederik forsøgte selv at fange aftensmaden

Højesteret
Nyheder

Fem års fængsel: Far beholder forældremyndighed