Administration 

FOA-Dennis til Finansministeriet: I griber tal ud af den blå luft

FOA-formand Dennis Kristensen (yderst til venstre) er i gang med at forhandle med blandt andre statsminister Lars Løkke Rasmussen. Forhandlingerne bygger på tal fra Finansministeriet, og det synes FOA-formanden "ikke er videre betryggende." (Foto: Arkivfoto: Uffe Weng/Scanpix.)

Finansministeriets beregninger er nogle gange "helt ude i hampen". Det er ikke videre betryggende, lyder det fra FOA's formand Dennis Kristensen efter Avisen.dks afsløringer.

Finansministeriet har lavet et stort fejlskøn i forhold til den såkaldte kontantydelse til ledige. Det kan Avisen.dk i dag fortælle. 

Fejlskønnet og ministeriets måde at regne udgifter på bringer Dennis Kristensen op i det røde felt.

Som formand for især offentligt ansatte er Dennis Kristensen stærkt bekymret for, om Finansministeriets måde at regne nedsætter den politiske vilje til at bruge penge på blandt andet dagpenge, kontanthjælp og ansatte i det offentlige. 

FOA-formandens kritik falder på baggrund af, at Finansministeriet har skønnet helt skævt, når det gælder kontantydelsen, som gives til langtidsledige.

Ministeriet og den daværende minister Bjarne Corydon (S) fik sat 610 millioner kroner af på finansloven for 2015 til kontantydelsen. Allerede dengang var der kraftig kritik af, at det var vildt overdrevet at sætte over en halv milliard kroner af til kontantydelsen.

Finansministeriet har med sine beregninger ikke formået at ramme kanten af skydeskiven eller sågar bagvæggen. Nej, man har skudt en pil i loftet
Dennis Kristensen, formand for FOA

Nu viser nye tal, at den direkte udgift til kontantydelsen i 2015 kun blev en cirka en tredjedel af, hvad ministeriet forventede. 

- Finansministeriet – nu med Claus Hjort i spidsen - har med sine beregninger ikke formået at ramme kanten af skydeskiven eller sågar bagvæggen. Nej, man har skudt en pil i loftet, siger Dennis Kristensen til Avisen.dk.

Han synes, at de 610 millioner kroner var et voldsomt stort beløb at sætte af.

- Når man kigger på, hvordan kontantydelsen blev besluttet, er det tydeligt at både forudsigelserne og tallene i finansloven for 2015 var grebet ud af den blå luft. Det var jo helt hen i skoven at hensætte 610 millioner kroner til, at ledige ville lægge sig på sofaen, som Liberal Alliance vil kalde det.

Utryg i trepart

Dennis Kristensen synes, det er meget utrygt, når Finansministeriet skønner markant forkert ikke bare med kontantydelsen. Men som det også skete med forudsigelserne af, hvor mange, der ville miste deres dagpenge, når man halverede perioden, ledige kan modtage dagpenge i. Her var der tale om et fejlskøn af rang. 

- Jeg frygter for, at der er for lidt realiteter bag de beregninger, som politikerne bruger. Med andre ord at politikerne for ofte træffer beslutninger i blinde, siger Dennis Kristensen og fortsætter:

- Tænk hvis beregningerne i forbindelse med reformerne af dagpenge, kontanthjælp og førtidspension er lige så skæve som de her med kontantydelsen. Det får det til at løbe koldt ned ad ryggen på mig.

For tiden sidder FOA-formanden med i de vigtige treparts-forhandlinger mellem regering, fagbevægelse og arbejdsgivere. På den baggrund siger han:

- Når jeg nu sidder i treparts-forhandlinger, så står der på sidste side i kommissoriet (arbejdsplanen for forhandlingerne, red.), at man bygger på ”Finansministeriets regneprincipper”.  Det er ikke videre betryggende, når man kan se, hvor langt ud i hampen de regneprincipper kan føre.

Jeg er så blåøjet en demokrat, at jeg ikke tror, at man snyder bevidst i Finansministeriet
Dennis Kristensen, formand for FOA

Næppe politisk ordre om tal

Adspurgt om han ser tegn på, at skiftende ministre i Finansministeriet direkte har givet ordre på at manipulere med tal, siger Dennis Kristensen:

- Jeg er så blåøjet en demokrat, at jeg ikke tror, at man snyder bevidst i Finansministeriet. Men når ens beregninger kan ramme så langt ude i hampen, som tilfældet er med kontantydelsen, er det på sin plads at tage en debat om regnemetoder.

Efterlyser ny 'regnemaskine'

Som nævnt blev den faktiske udgift til udbetaling af kontantydelsen højst 3,9 millioner kroner i 2015. Når udgiften på finansloven for 2015 så blev sat til hele 610 millioner kroner, skyldes det Finansministeriets måde at regne på. 

I ministeriet regner med en såkaldt 'dovenhends-effekt'. Man antager, at en del ledige så at sige vil blive på sofaen på grund af udsigten til en økonomisk redningskrans i form af kontantydelsen. Det betyder i følge ministeriet, at man skal afsætte langt flere penge på finandsloven end blot det, der skal udbetales.

Det her med at regne på, hvordan folks adfærd vil ændre sig, er rigtig interessant, mener Dennis Kristensen. For når Finansministeriet eksempelvis begynder at regne på, hvordan ledige vil reagere på et politisk tiltag, kan 'regnedrengene' hurtigt gå galt i byen ifølge Dennis Kristensen. 

- På Finansministeriets ’regnemaskine’ har de en knap, som der ikke er på min. Knappen bruges til at beregne, hvordan tiltag påvirker udbuddet af arbejdskraft. Den knap er rigtig interessant, for den har afgørende betydning for de beslutninger, som politikerne træffer. Desværre tyder meget på, at de politiske beslutninger er forsvundet ud til fordel for det, matematikken i regnemaskinen finder frem til, siger Dennis Kristensen.

Han mener, at ministeriets regnemodeller grundlæggende er forkerte. 

- Ministeriets regnemodel bygger i dag på tanken om pisken. Altså at menneskers adfærd er styret af økonomisk pisk eller gulerod. Men der er jo mange andre ting, som har betydning for mennesker end penge. Hvis folk kun lod sig styre af penge, ville der jo for eksempel ikke være ret mange, der tog job med at pleje ældre, siger Dennis Kristensen.

Stige
Krimi

Politiet til boligejere: Lås dine stiger inde

Lufthavn
Rejser

Ny motorvej skal gøre turen til lufthavnen lettere for millioner

SKAT
Nyheder

Din kommune kan spare stort beløb: Så meget svarer det til per borger

de to med trøjen
Nyheder

Unik AGF-trøje på auktion: Overskuddet går til vigtig forskning

dansk politi
Krimi

Blev du truet i Assens? Politiet vil gerne i kontakt

hveps
Nyheder

Hvepsene rykker ind: Tjek dåsen, før du drikker

elbil
Biler

Store batterier: Nu kan din elbil række længere

Fødder på badevægt
Nyheder

Skjulte spiseforstyrrelser: Denne gruppe unge er i størst risiko

indkøb
Nyheder

Først faldt prisen - nu stiger den igen

køer
Nyheder

Færre danskere spiser kød: Især oksekød forsvinder fra tallerkenen

Bien og blomsten
Nyheder

Forskere slår alarm: Bier og sommerfugle forsvinder i Europa

Livredder på badestrand
Nyheder

Det lignede leg - men syvårig pige trak ikke vejret

hund får skæld ud
Dyreliv

Din hundetræning afslører mere om dig, end du tror

Claus Richter
Nyheder

Din bank ændrer sig: AI skal opdage svindel og styre mere af din rådgivning

mand ved pc
Nyheder

Bliver du hurtigt udmattet på jobbet? Dit syn kan være forklaringen

kvinde med potteplanter
Livsstil

Din stueplante sladrer om dig - især hvis den er halvdød

vikinger på heste
Underholdning

Klar til bersærkerbanen? Moesgaard vækker vikingerne til live

Barnehånd i voksenhånd
Nyheder

Når børn indlægges: Nyt redskab hjælper i psykiatrien

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren