Administration 

Blogger-Johnny: Stik piben ind, Sass

Johnny Larsen er opvokset på Nørrebro i København. Mod alle odds fik han en uddannelse som journalist i 1987 - efter 17 år som ufaglært og derfor temmelig nedslidt.

Han har skrevet en bog, sange og en opera, og lidt af manglende evne til at holde mund. Johnny været ramt af depression siden børneårene og har været selvbehandlet, indtil han blev ramt af svær sygdom i 2009.

 

Følg Johnny Larsen på Twitter

JEG VAR LIGE VED AT FÅ KAFFEN galt i halsen, da jeg så Henrik Sass Larsen citeret for, at journalisterne var for kritiske over for politikere. Så faldt jeg til ro igen, for det var med sikkerhed en redaktionel stramning af gruppeformandens synspunkter. Mine tanker om Sass Larsens politiske arbejde og hans synspunkter er ikke så høje i forvejen, men så flæbende kunne han for pokker da ikke være i fuld offentlighed.

JEG GIK TIL KILDEN: En facebookreklame for det kommende regeringsparti, hvor en tidligere troværdig journalist leger journalist med skarpe spørgsmål til en kommende leder af dansk politik. Jeg ved ikke om den store afstand mellem stolene skal forsøge at fortælle os, at der er afstand mellem Reimer Bo Christensen og Socialdemokratiet, men det lykkes ikke. Jeg vil gætte på at den pæne hyre, som betales til Reimer og lejen(?) af det imponerende lokale, samt løn til sminkører, kamera og lydfolk med mere er betalt gennem de skattefri indtægter, som er tvangsudskrevet blandt vælgerne i form af partistøtteordning.

I TRYGGE OMGIVELSER, uden skyggen af modstand/modspil, taler de to sammen, og de har gjort sig umage: De har nemlig lært den aftalte tekst udenad, så det ligner et rigtigt interview, og så flæber Henrik Sass og forsøger at fortælle os, hvordan han er et offer for onde journalister, som måske kun er onde, fordi de er bange for en endnu mere ond redaktør, der frygter djævlen på jord: Chefredaktøren.

Sass er så voldsomt ked af, at der kommer kritiske spørgsmål fra journalisterne, som slet, slet, slet ikke vil lade Sass tale ud, men bare leder efter noget, han kan fældes på. Det er som om, det slet ikke falder Sass ind, at vælgerne for længst har gennemskuet forskellen mellem det en politiker siger, og det en politiker gør.

UNGE LARSEN, der kom i fedtefadet, fordi han var lidt for meget gode venner med en anden socialdemokrat, der var alt for gode venner med nogle rockere og med en holdning til bestikkelse og magtmisbrug, som får Løkke Rasmussen til at blegne af misundelse, vil så gerne høres og ikke afsløres.

Det er muligvis en socialdemokratisk valgstrategi, der er ved at folde sig ud: Vi socialdemokrater er forfulgte af de onde medier. Trods alt er Sass ikke den første fremtrædende socialdemokrat der er ude i det ærinde, så tilfældigheder kan nok udelukkes her. Ikke mindst fordi der sidder en dygtig mediestrateg for bordenden i form af en kommende statsminister.

LAD MIG SIGE DET SOM DET SER UD her fra bunden af samfundet: Journalisterne er langt fra skarpe og kritiske nok. Socialdemokratiets kommende statsminister lovede, at ingen syge skulle miste deres sygedagpenge efter 12 måneder … det ville hun arbejde for. Det lykkedes hende at gennemføre ændringer på området, så syge i stedet for at være nogenlunde i fred i 12 måneder, nu kunne jagtes allerede efter seks måneder – og gerne før. Her havde jeg rigtig gerne set samtlige journalister afbryde hende og stille kritiske spørgsmål.

Ret skal være ret: Det er blevet rigtig moderne at flæbe over ikke at være elsket af sine ofte. Se bare Inger Støjberg, der om nogen har ført sig frem og latterliggjort og nedgjort flygtninge, asylansøgere, muslimer og indvandrere … hun er lige pludselig et offer, fordi hendes ofre kommer med trusler og skældsord. Det sidste er ikke acceptabelt, men hun har sgu selv kastet sig ind i flokken og udfordret dem til slagsmål.

TILBAGE TIL SASS: Afskaf partistøtteordningen, hold ord, kæmp for det du lover, vær aktiv i vælgerforeningerne, tag konsekvenserne og vær et forbillede. Lad være med bare at lave ulovligheder og det der ikke er ulovligt, men bare ekstremt dårlig stil, og vær med til at bringe anstændighed ind i politik. Gør dig bedre end os andre. Vær god, sund rollemodel, og lad for himlens skyld være med at flæbe over, at nogen som helst kritiserer dit og dine kollegers privilegerede liv, hvor I er hævet over loven, højt lønnede og temmelig sikre i ansættelse, har gode aftrædelsesordninger, gratis transport, huslejefradrag, blyantspenge og venner som stikker jer penge for modydelser (det som i Uganda kaldes bestikkelse og i Danmark kaldes partistøtte).

TAG DET SOM EN MAND, og accepter, at man også som politiker kan risikere at blive stillet til ansvar. Du og dine kolleger mangler ikke mulighed for at blive hørt – heller ikke uden afbrydelser. Det er forbeholdt, syge, gamle, flygtninge, børn, lavtlønnede og mange andre i samfundet, som enten aldrig er kommet op på første trin af samfundsstigen eller er skubbet ned fra de højere lag … det er os, der ikke bliver hørt, det er os, der ikke få lov at tale færdig. Bare spørg de syge, som gerne vil være fri for at skulle på job i en time om ugen sammen med deres sygeseng.

Der var vist heller ikke ret mange kritiske spørgsmål, da du kom tilbage efter din lille ferie og læggen afstand til din kammersjuk Tommy Kamp.

Hvis du vil tages alvorligt, bør du stikke piben ind og i stedet stille op til kritiske interviews, unge mand.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen

Familie ved stranden
Sundhed

Har du mistet en kær? En ferie kan vælte læsset

katte
Dyreliv

Hoster din kat? Det kan være mere end en hårbolle

politi dansk
Nyheder

Advarsel fra politiet: Sommer-tyvene har travlt

badestrand
Nyheder

SSI advarer: Disse personer bør passe på i varmt badevand

brandbil
Krimi

Ældre mand sigtet: Satte ild til eget hjem

regn
Nyheder

Vand i boligen efter regnen? Det skal du gøre nu

Ulv
Nyheder

Tid til status: Så mange millioner koster ulven 

politi dansk
Krimi

Politiet besøgte Læsø: 19 sigtelser for sprit, narko og mobil

klima vinder
Iværksætteri

Tre grønne idéer kæmper om 325.000 kroner

Mejser
Nyheder

Træt af larverne? Disse fugle kan hjælpe i haven

Søvn
Sundhed

Forskere til unge: Sluk Netflix og gå i seng

sommer og sol og vand
Iværksætteri

AI sparer tid, men iværksættere får stadig ikke mere ferie

Broens betalingsanlæg
Nyheder

Musikken satte ekstra fart på Storebæltstrafikken

Stephania Potalivo
Kendte

Stephania siger farvel: Tak for alle jeres søde beskeder

Peter Hummelgaard
Biler

Hummelgaard: Vigtig opgave at få tilpasset bilafgifterne

Lars Løkke
Nyheder

Danmark støtter Palæstina og Libanon med millioner

Christopher
Kendte

Kendis-par køber gård med vennerne

Kampagne
Nyheder

Morgenthaler vil have danskerne til at grine af klimakrisen

Kupon lotto
Nyheder

Har du tjekket din kupon? To nye millionærer i weekenden

dansk politi
Krimi

Smidt ud fra beach party - to gange

Odense rådhus
Nyheder

Ny hjælp til borgere: Udlændingestyrelsen rykker ind hos Borgerservice

Læsernes Brevkasse grafik
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvornår udløser en voldtægt en højere straf

retten i Horsens
Krimi

Ledende bandemedlem får fængsel i kokain-sag

Sikringen
Nyheder

Bag murene på Sikringen: Her behandles nogle af landets farligste patienter

Underdirektør i TEKNIQ, Maria Schougaard Berntsen
Nyheder

Store forskelle: Dit postnummer kan afgøre chancen for et fritidsjob

badegæster kbh
Nyheder

Tjek badevandet før du hopper i

nets hovedkvarter
Nyheder

Mangler hos Nets gjorde betalingsnedbrud værre

Lejligheder på vesterbro
Nyheder

Flere boliger til salg - men priserne stiger alligevel

folk ser film i Odense
Underholdning

Odense inviterer til gratis film under stjernerne

rettelse
Nyheder

Rettelse: Fejl i citathistorie

Glad puddel
Dyreliv

Malia fik en chance til: 600 dyr har fået nye hjem

Grill i haven
Livsstil

Sommer er lig med grilltid: Vælg den rette grill

Dæk monteres
Nyheder

Helårsdæk dumper på stribe: Sikkerheden halter

Trine Fisker
Livsstil

Hun havde sit drømmejob og valgte det fra

smartphone
Livsstil

Facebook og ChatGPT mangler: Disse apps elsker danskerne mest

Vejkirker
Nyheder

Gratis sommeroplevelse: 431 kirker åbner dørene over hele landet

Bi
Rejser

Denne feriesouvenir kan give dig en bøde på 10.000 kroner

politi dansk
Krimi

Falske bankbude anholdt: Kvik borger tippede politiet

Bog
Advertorial

Annonce

Her er sommerens bedste mordgåder

Retten i Esbjerg
Krimi

Dom for groft hjemmerøveri: Mere end fem års fængsel

Sikringen
Krimi

Farlig drabsmand dømt: Anbringes på Sikringen på ubestemt tid

Pige på strand
Livsstil

Mange danskere føler sig utilpasse i badetøj

Ulv fra Oksbøl
Nyheder

Stadig en gåde: Har nogen fodret de danske ulve med kødaffald?

Flåt
Nyheder

SSI: Lille risiko for at blive bidt af TBE-flåt

kort
Nyheder

Køge får besøg af Forsvaret

Kulturværftet
Underholdning

Kulturværftet boomer: Over en halv million gæster på ét år

Lars Rytter Sørensen
Debat

DEBAT: Fodbolden drukner i penge

grønland
Nyheder

Har du rejst i Grønland i år så se her

Tag skiftes
Nyheder

Her er landets dyreste håndværker-opgave

Vikinger
Underholdning

Kom helt tæt på vikingerne og deres historie

Grænsen til Danmark
Krimi

Smuglere stoppet i bil fyldt med piller og hash

have
Rejser

Gør din have ferieklar på en halv time

politi dansk
Krimi

To anholdt: Knivstikkeri mod ung mand

solcreme
Sundhed

Advarede mod solcreme: Nu reagerer Temu

Arm med udslæt
Nyheder

Forhadt larve spreder sig: Du må ikke forsøge at bekæmpe den selv

Sport på TV 2
Film og TV

Danskerne bruger i gennemsnit 1 time og 24 minutter på streaming hver dag

politi dansk
Krimi

87-årig mister livet i trafikulykke

bilist
Nyheder

Afstemning: Får du glæde af det nye kørselsfradrag?

Hund
Dyreliv

Her er den en sommerfare, alle hundeejere bør kende

controller
Advertorial

Annonce

Find PS5 controllere i forskellige designs og tilbehør til enhver spillestil

mast
Nyheder

Bedre dækning til danskerne: 130 nye master på vej

Væggelus
Rejser

Suger dit blod om natten - undgå at få dette dyr med hjem fra ferie

Flodhest
Dyreliv

Dværgflodhest blev overvåget af AI - så ændrede dyrepasserne én ting

villa på vej
Nyheder

Nu koster en kvadratmeter i et dansk hus i gennemsnit mere end 20.000 kroner

retten i holstebro
Krimi

Far dømt: Børn udsat for 7 års mareridt

politi dansk
Krimi

Politiet advarer: Husk disse råd og undgå at blive snydt

solcreme
Sundhed

Test afslører solcremer uden solbeskyttelse: Aldrig set før

Dennis Knudsen
Kendte

Kendis-frisør deler ud af sine tricks