Den militante al-Shabaab-bevægelse i Somalia tager lørdag skylden for den bombe, der i sidste uge sprængte hul i skroget på et Daallo Airlines fly, mens det befandt sig i luften.
Flyet, en Airbus 321, blev tvunget til at nødlande i Somalia.
Den somaliske regering sagde efterfølgende, at det var en bombe, og at hensigten med den havde været at dræbe alle passagerer om bord.
En person døde ved hændelsen, der skete i tre kilometers højde.
- Harakat al-Shabaab Al Mujahideen udførte operationen som hævn for de kriminelle handlinger, der bliver begået mod muslimer i Somalia af koalitionen bestående af vestlige korsfarere og deres efterretningstjenester, lyder det ifølge Reuters i en skriftlig meddelelse fra al-Shabaab.
I sidste uge sagde den amerikanske regering, at efterforskere mistænkte den islamistiske gruppe, som har bånd til al-Qaeda, for at stå bag angrebet.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.