Administration 

Søren Baastrup ser ”Spillet”: Bønner, Blume og Bubbers bukser

Debat
Skaldet mand sidder i sofa - kugle på bord
Jim Lyngvild finder, trods ballade, ud af, at han faktisk godt kan lide Irina. (Foto: TV2)

Avisen.dk’s tv-kommentator, Danmarks ondeste anmelder, er nået til ottende afsnit af TV 2’s kendis-realityprogram.

Vi er nået til ottende afsnit af TV 2’s realityprogram ”Spillet”, og deltagerne er begyndt at gå uhyggelig meget op i det. Nu er det næsten ligesom at se et rigtigt realityprogram. Altså, ud over, at der ikke er nogen, der boller med hinanden. Endnu. Jeg udelukker ikke en romance mellem Joachim Boldsen og Mohamed ’Skinz’ i løbet af de sidste fire afsnit.

Selv det såkaldte kommentatorpanel virker næsten lidt for engagerede og overskruede. Men det er vist bare spil for galleriet. Altså, med mindre de rent faktisk mener, at ugens mest skelsættende nyhed på verdensplan er, at deltagerne i dag skal ud i deres sidste holdspil. Uha!

Man kunne faktisk snildt have klippet hele kommentatorpanelet ud og fået programserien ned på ni eller ti afsnit – i stedet for de 12, der er planlagt. Jeg ved, min redaktør er enig, for han gider efterhånden ikke betale for det her mere.

Alternativt kunne man have undladt at vise det, hver eneste gang, deltagerne to og to mødes på husets altan for at spørge hinanden, om de er ”okay”.  Hvad med at spørge seerne om det samme?

Nå, men det ene hold overvejer at tabe dagens dyst med vilje, for at skabe splid på det andet, eller noget i den stil. Jeg fik ikke fat i hvilket af holdene. Men hvis du er fast læser, så ved du det sikkert selv – eller er fuldstændig ligeglad. Og ja ja, jeg er med på det ironiske i, at jeg netop her godt kunne have brugt nogen, der kommenterer programmet for mig.  

Skinz har fået hat på sit vilde hår.  Ann Lin har fået nye bukser. Det ligner dem, Bubber havde på, da han lå og rodede rundt i bunden af badekarret. Og nej, det er ikke et øgenavn for barnepigen. Glenn Bech griner som pige. Ikke, at der er noget galt i det. Det må bare være træls, når nu man er en mand.

Dagens opgave går ud på at tælle nogle bønner, åbne nogle hængelåse og samle syv store papklodser til en terning.

– Nej, hvor er det bare spændende, det her, jubler Sarah Grünewald i kommentatorboksen.

Men ved I hvad? Det er det slet ikke. Det er faktisk så kedeligt, at man tager sig selv i at sidde og finde sjofle tvetydigheder i alt det, deltagerne siger.

– Jeg har så store hænder, og bønnerne er så små, udbryder Dulfi Al-Jabouri eksempelvis.

I øvrigt det samme, som Joachim B. Olsen plejede at sige, da Anti Doping Danmark aflyttede ham. Ja, jeg ved godt, jeg skulle have arbejdet mere på den vits.

Joachim Boldsens hold vinder som altid dysten. Irina Olsen er sur. Hun fik aldrig muligheden for at vise, hvad hun kunne med de store kasser. Hvad? Arh, hold op, den var da sjov nok.

Deltagerne på Joachims hold bliver efter sejren delt op og får hver især mulighed for at trykke på en stor, rød knap, hvis de føler for det. Lidt ligesom Donald Trump, men med færre implikationer for mine aktier. Hvis ingen trykker på knappen, vinder alle anonymitet i dagens udstemning. Hvis kun én trykker, vinder den person anonymitet og 60.000 kroner. Hvis flere trykker, får ingen immunitet. En slags tillidsøvelse, kan man kalde det. Bagefter mødes alle deltagerne i stuen og ser på tv’et, hvad de forskellige gjorde.

– Hvis ingen trykker på knappen, vinder alle anonymitet i dagens udstemning. Hvis kun én trykker, vinder den person anonymitet og 60.000 kroner. Hvis flere trykker, får ingen immunitet, forklarer den store kugle på stuebordet.

– Så hvis en af jer trykker på knappen, så får den person immunitet og 60.000 kroner. Hvis flere af jer har gjort det, får ingen immunitet, forklarer Jim Lyngvild.

Hey, jeg har fået en ny idé til at spare et par afsnit: At klippe alt det ligegyldige, den blanke kugle siger ud. Eller alt det, kuglen på sofabordet siger ...

Joachim Boldsen trykker som den eneste på knappen. Fik jeg sagt, at han i dag ejer et konsulentfirma, hvor han coacher erhvervslivet i sammenhold på arbejdspladsen?

– Jeg kunne godt se mig selv, Irina og ’Jax’ i en finale, siger Jim, mens de tre står med hinanden i hænderne på altanen og Irina snakker med månen.

Hey, i ugens løb har hun også været inde og snakke med Mette Frederiksen, har I set det? Hun har også interviewet hende til sin Instagram. Jeg har intet sjovt at sige om det. Jeg er bare glad for, at vores statsminister bruger sin tid så fornuftigt. Det håber jeg, alle husker til næste valg.

Boldsen er sur på hele sit hold og bestemmer sig for, at de alle skal ud, en for en. I første omgang skal det gå ud over Anna Lin og Bubbers bukser.

– Jeg har sagt fra starten, at det er ham, der står med pengene til sidst, siger Jim Lyngvild, der skifter mening hurtigere, end Janni Ree kan starte og stoppe en forfatterkarriere.

Han er bange for, at han bliver stemt ud, så han pakker sine kufferter. Irina ligner en, der allerede har pakket sine. Undskyld, hvad? Ja, ja, beklager, vi skal ikke have mere ballade.

Apropos ballade, så finder Lyngvild ud af, at han faktisk godt kan lide Irina – og at det bare var en misforståelse, da hun troede, han havde kaldt hende en prostitueret. Hey! En misforståelse? Kan man bare slippe afsted med at sige det? Det ville jeg da også gerne lige have vidst.

De fire tilbageværende kvinder mødes for at rede trådene ud. Irina fortæller Anna Lin og Astrid Olsen, hvorfor de har misforstået det meste. Jeanette Ottesen sidder ved siden af og nedstirrer dem imens. Hun mangler kun lige en lille, hvid kat. Jeg tror ikke, Lotte Friis ser ”Spillet”. Jeg har ondt af dem, der var med på det svømmelandshold. Eller, nej, det har jeg egentlig ikke, for de fik jo lov at se Pernille Blume nøgen.  

Afsnittet slutter med, at Anna bevidst lader sig stemme ud. Hun må vælge en, der skal gå i reality-døden med hende. Hun vælger Astrid, der også gerne vil hjem. Indtil videre har alle dem, der er stemt ud været nogen, der ikke selv gad være med mere. Jeg er ikke helt sikker på, hvad det siger om TV 2’s evne til at skrue et effektivt realityprogram sammen, men jeg er sikker på, Jim Lyngvild kan forklare det.

Tyk mand med fuldskæg
Søren Baastrup er forfatter, freelancejournalist og Avisen.dk's faste anmelder. Privat Foto: Privat

 

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

folk solbader på strand
Nyheder

Ny prognose: Sol og sommer på vej 

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti 

livredningstårn og strand i baggrunden
Nyheder

Livreddere fik travl

start på sommerferien

ældre kvinde med stort smil og smuk blå kjole
Kendte

Anne Laxholm: 

Det er synd for dem

falckbil holder ved siden af væltet lastbil
Krimi

Lastbil på hovedet i grøft

to mænd i jakkesæt hilser på hinanden
Nyheder

Forsvarsminister

vil besøge Grønland

pige på scene io blå badedragt med dannebrog
Kendte

Afsløring: Fra Grand

Prix til Vild med dans

Nyheder

Danske Vestas lukker i rødt 

varebil holder smadret på motorvej
Krimi

Motorvej blokeret:

Op til tre timers ventetid

meget varmt sydpå i europa
Nyheder

Danske rejseselskaber

giver gæster varmeråd

logo på legoland parken
Nyheder

Legoland i rekordsalg

stor bygning i centrum af aarhus
Krimi

Udvist: Voldtog

og røvede prostituerede 

politi til stede på vej
Krimi

Ramt af bus:

Fodgænger død 

par poserer
Nyheder

Vild med dans-stjerne:

En mavepuster

ødelagt lastbil
Krimi

Lastbil brager ind i gangbro 

par poserer ved galla
Kendte

57-årige Boris Becker:

Far for femte gang 

to fodboldspillere fejrer
Krimi

Bar spansk fodboldtrøje:

Skal i fængsel 

skilt foran bilka
Helt vildt

Efterlyser Bilka-millionær 

mand poserer
Krimi

Jes Dorphs millionkrav

afgøres inden jul 

dansere poserer
Film og TV

Slut med Vild med dans 

Nyheder

Facebook vil bruge

dine private billeder 

mand smiler
Kendte

Thomas Evers:

Det har ændret mit liv

dansepar poserer
Kendte

Tak for dansen:

Her er alle vinderne

i Vild med dans

Nyheder

Snigskytte dræber to

brandmænd 

storke i rede
Dyreliv

Danmarks storke skal klare sig selv 

folk bader
Nyheder

Solrig start på ugen

- men så kommer regnen

politi til stede ved butik
Krimi

Maskeret mand på cykel

skød mod kiosk

Sport

Lionel Messi ydmyget

Nyheder

Skandaliseret politier gør comeback

Fire brudepiger på vej til bryllup
Kongelige

Prinsessens datter

springer ud:

Biseksuel

Politimand ved væltet stillads
Krimi

Kraftigt vindstød vælter stort stillads

Mand op den røde løber smiler
Kendte

Seebach forsonet med sin bror

kontanter og kort i hånd på mand ved hæveautomat.
Nyheder

Nu kommer der gebyr på kontanter

Færge på hav med høje bølger
Nyheder

Kraftig blæst forsinker færge

en gade i England
Sundhed

Læger ser boom i astmapatienter 

trøffelkugler i æske
Nyheder

Spis dem ikke: Romkugler med muselort trækkes tilbage

en lottokupon
Helt vildt

Vinder 2,2 milliarder kr.

fede biler i den gamle have
Biler

Fede biler i Tivoli i dag

Nyheder

Gratis wifi på ferien er farligt

en sanger på scenen
Kendte

Skandale: Topnavn var på scenen i 12 minutter

en kvinde på en strand
Rejser

Strejker i Spanien kan ødelægge din ferie

Mads Mikkelsen på den røde løber
Kendte

Stenrige Mads Mikkelsen hæver 34 mio. kroner

to mænd ved en begravelse
Kongelige

Prins Harrys dystre fremtid – indgår ikke i Williams planer

tog med folk om bord og af
Nyheder

Nyt tiltag på Roskilde Festival gør det mere trygt

grafer på en computer
Nyheder

Vores pensionskonti klarer sig fint

e strand i Danmark
Sundhed

Slut med rygning på strande og i parker

senatet i washington
Nyheder

Trumps lovpakke overlever med minimalt flertal

en færge i rum sø
Krimi

Ulykke: Mand faldt over bord fra færge

en bowlingkugle vælter kegler
Nyheder

Rygter om konkurs:

Bowling-kæde

foretager mystisk lukning

to poser chips
Nyheder

Populære chips tilbagekaldes

en cykelrytter
Sport

Mads P. rammer dreng

på vej mod DM-guld

en pige sidder på skødet af sin mor politi står rundt om
Krimi

Drama i indkøbscenter

endte lykkeligt

en kop caffe latte
Helt vildt

Lotto-millionær

købte hundedyr

kaffemaskine, men ...

en model af et hjerte
Sundhed

Kamp mod livstruende

sygdom skærpes

et hangarskib
Nyheder

199 meter hangarskib er ankommet til København

stor menneskemængde i gader
Nyheder

Titusindvis trodser Orbán

- deltager i Budapest Pride

person holder basketballkort
Helt vildt

Michael Jordan-kort solgt

for 16 millioner kroner