Administration 

S-profil: Løkke sparker til velfærdssamfundets hjørnesten!

Regeringens udspil til finanslov og 2025-plan er en særdeles giftig cocktail for fremtidens velfærdssamfund, mener Rasmus Prehn (S).

Rasmus Prehn har været socialdemokratisk folketingsmedlem siden 2005. Rasmus Prehn har været sit partis ordfører på blandt andet forsknings-, bolig- og kommunalområdet. I dag er han socialdemokraternes transportordfører. Udover transportområdet er han optaget af at styrke uddannelsesområdet, sikre ordentlig velfærd, mindre ulighed samt flere lærepladser og arbejdspladser. Endelig har han en helt særlig forkærlighed for Nordjylland, hvor han er valgt og bor med sin kone, tre børn og en Golden Retriever.

MED LØKKE-regeringens udspil til finanslov og 2025-plan er der blandet en særdeles giftig cocktail for fremtidens velfærdssamfund og sammenhængskraft. Og får den stadig mere maniske Anders Samuelsen (LA) lov til at tilføre yderligere asocial malurt til regeringens bæger af egennytte og kynisme, kan resultatet blive direkte dræbende for det Danmark, resten af verden beundrer, og som vi selv er så stolte af.

Nedslidte lønmodtagere skal ifølge forslaget endnu senere på pension, selvom flere af dem allerede er ved at segne. Velfærden tilføres ikke flere midler, men færre, eftersom den beskedne offentlige ”vækst”, som Løkke dygtigt har solgt som noget positivt, og som bekymrende mange journalister er hoppet med på, reelt betyder minusvækst, når den demografiske udvikling med stadig flere medborgere og ikke mindst ældre tælles med. Derfor bliver der reelt langt færre penge til børn, syge og investeringer i fremtiden i form af fx uddannelse, forskning og infrastruktur.

Endelig lægges der op til en ganske voldsom reduktion – på hele 20 procent - af statens uddannelsesstøtte (SU). Et forslag der vil få voldsomme konsekvenser for den sociale mobilitet i samfundet, og som vil betyde, at vi formentligt kommer til at mangle tilstrækkeligt veluddannet arbejdskraft i fremtiden og tabe betydelige skatteindtægter, da færre danskere kan sikre sig de højtlønnede job, når uddannelsesniveauet falder. I øvrigt rammer SU-forringelserne ikke bare privilegerede universitetsstuderende, men også mange – både unge og voksne – på erhvervsuddannelserne og på de mellemlange uddannelser.

REGERINGEN HAR dygtigt tilrettelagt sine udspil rent kommunikativt. Alt hvad der kan krybe og gå af borgerlige erhvervsorganisationer, kommentatorer, tænketanke og bankøkonomer har været i medierne med en skønsang om alt det fortræffelige i Løkke-regeringens plan. Det er ikke meget, kritikerne er kommet til orde. Symptomatisk for pressedækningen af Løkkes udspil er, at TV2-kommentatorerne, Søs Marie Seerup og Anders Langballe, der begge har en fortid som ansatte i partiet Venstre - som de eneste - fik til opgave at svare på, om Løkke havde begået løftebrud, når han før valget havde lovet ikke at røre SU’en, men nu er parat med at barbere den ned med 1/5 – altså 20 procent. Det var der ikke noget løftebrud i, kunne de to såkaldte kommentatorer konkludere. Vi lever i den grad i et postfaktuelt samfund. Man kan slippe afsted med selv den groveste løgn, så længe man bestemmer over medierne.

Jeg vil naturligvis gerne gennemgå mine argumenter imod alle Løkke-regeringens planer. Men det kan jeg ikke nå i denne blog. I øvrigt er jeg heller ikke fremmed overfor, at Socialdemokratiet kan forhandle med regeringen på flere punkter fx erhvervspolitikken, hvor jeg ser flere fælles interesser. Men jeg vil her koncentrere mig om SU-spørgsmålet, som efter min mening har fået overraskende lidt opmærksomhed taget i betragtning af, hvor voldsomt et angreb forslaget er på landets unge og på hele den danske uddannelsesmodel med stor social mobilitet og mange mønsterbrydere.

Regeringen vil spare 3,3 milliarder kroner på SU-systemet. Først og fremmest for at kunne finansiere deres mange skattelettelser. Men også, som de siger, for at gøre SU-systemet mere ”robust”. Altså sjovt som det manipulerende ny-sprog på George Orwellsk måde sniger sig ind i sproget for at sløre en voldsom besparelse. En milliardbesparelse på fremtidens uddannelse og en gigantisk olfert til landets mange studerende, elever og lærlinge er pludselig noget, man gør for at gøre systemet mere ”robust”. Så har man hørt det med.

Dernæst argumenterer regeringen for, at SU-systemet på den måde bliver mindre attraktivt for de mange udenlandske studerende, der læser i Danmark uden senere at bruge deres uddannelse i Danmark. Nu vil de gratis uddannelser i Danmark nok stadig virke tillokkende på unge, der måske skal betale for deres uddannelse i deres hjemland. Dernæst vil selv en beskåret SU være bedre end ingenting, hvilket er realiteten i mange af de lande, som de udenlandske studerende kommer fra. Jeg kan således have mine tvivl om, hvorvidt regeringens forslag vil have det formål, de påstår over for udenlandske studerende. Måske vi i stedet skal sikre os, at disse udenlandske unge på anden vis bidrager til Danmark, nu de er her?

DERNÆST PÅSTÅR regeringen, at besparelsen på SU’en vil have den effekt, at de unge kommer hurtigere igennem deres uddannelse. Men hvordan i alverden det? De kan selvfølgelig have en interesse i at blive hurtigt færdige for ikke at opbygge for stor en gæld. Men er virkeligheden ikke snarere den, at de unge tvinges til at tage mere arbejde og dermed samlet set bliver senere færdige? Nøjagtig denne negative effekt var i hvert fald det, der skete, da man lagde SU-støtten om til lån i Norge. Markant færre tog uddannelse. Og dem, der tog, blev mærkbart senere færdige. Nordmændene har således lavet rapporter, hvor de slår fast, at de forventede positive effekter af deres SU-besparelser er udeblevet. Kun de negative konsekvenser blev til noget. Ændringen var en klar fiasko i Norge. Havde regeringen villet, kunne de bare have kigget til vore nabolande Norge og Sverige, hvor SU-systemet er erstattet af lån. I både Norge og Sverige gælder det, at en relativ mindre andel af landets unge tager en videregående uddannelse end i Danmark. At dem, der tager uddannelsen, i langt højere grad bliver senere færdige eller dropper helt ud sammenlignet med Danmark. Endeligt er det tydeligt, at Norge og Sverige har langt færre, der bryder den negative sociale arv og fx kommer fra et ikke bogligt hjem og tager en lang videregående uddannelse, end vi har her i Danmark, hvor vi ikke mindst på grund af vort SU-system har flest mønsterbrydere i hele verden. Sagen er nemlig den, at lån er et kæmpe tabu i rigtigt mange hjem med ringe tradition for uddannelse. Og færre børn fra hjem uden uddannelsestradition vil kunne se sig ud af så stor en gældsætning, når de ikke en gang er sikre på, de overhovedet kan klare uddannelsen. Så bliver det lettere at springe fra.

Så selvom staten i regeringens plan står til at ”spare” 3,3 milliarder kroner, kan det meget vel ende med, at staten i stedet mister penge på forslaget. Både staten og private virksomheder tjener nemlig mange flere penge på at have uddannet arbejdskraft. Lige nu mangler det danske samfund faktisk både faglært og højtuddannet arbejdskraft, og begge dele bliver der mindre af med regeringens model. Det giver dårligere vilkår for virksomhederne, ringere konkurrenceevne og færre skatteindtægter. Forslaget om SU-forringelser bygger således på en række misforståelser eller fejlinformation. Og forslaget lugter mere af at være en panikagtig snuptagsløsning for at finde penge til de riges mange skattelettelser end af at være en gennemtænkt vinderstrategi. Både samfundet og fremtiden bliver de store tabere, hvis Løkke og blå blok får deres forslag igennem!

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

sangerinde i blåt på scenen
Nyheder

Sissal takker Europa

efter finalesangen

kvinde i lyserødt på talerstol
Nyheder

Vil have flere

parkeringspladser 

portræt af kvinde som spejler sig i vindue
Kendte

Kirsten Siggaard: 

Øjet væsker stadig

Nyheder

Danmarks mareridt

i Eurovision er forbi

to piger ligner hinanden hundrede procent
Helt vildt

Danske tv-tvillinger: 

Skønhed for en

halv million kroner

En oddset kupon ligger under kuglepen
Nyheder

Sissal-feber: Danskere 

kan score millioner

formel 1 racer i sving
Sport

Flere uheld præger

Formel 1-kvalifikation

kvindeligt fodboldhold i grønt
Sport

Japansk reserve sikrer

Fortuna The Double 

Mand i blå jakke om med rødt slips
Nyheder

Trump skal tale

med Putin og Zelenskyj 

Kvinde i hvid sweater og med kraftige, mørke briller
Kendte

Tine Gøtzsche: 

Scorer sjovt job

hånd og flag på sort baggrund
Sport

Første store finale i flere år

kvinde på svcene i jumpsuit
Nyheder

Eurovision-ekstase: 

Hele DR er rigtig glade

Nyheder

Stormvejr koster 16 

mennesker livet i USA

tre personer stillet op til fotografering
Kendte

- Det kunne da godt være

Krimi

To biler i voldsom ulykke

en politibil og en helikopter
Nyheder

Helikoptere kollideret: 
- Faldt ned som en sten

en kvinde synger
Film og TV

Danmark har tre
chancer for succes
i Eurovision-finalen

en mand kigger på fotografen
Kendte

Remee om X Factor:

- Jeg kunne godt

finde på det

Nyheder

Regeringen vil straffe

dømte med hårdt arbejde

et tog suser forbi
Krimi

Politiefterforskning:
S-togsstrækning lukket

et sammen kopieret billede
Nyheder

Tidligere FBI-boss mødes med Secret Service om mulig muslingetrussel

elledninger i luften
Nyheder

Flere elbiler og lavere tariffer øger strømforbruget i nattetimerne

en gravid person ligger i en seng
Nyheder

Gravid kvinde holdes kunstigt i live grundet abortforbud

karameller
Nyheder

OVERBLIK: Skoler finder afføring og sten i karameller

en udbombet by
Nyheder

Medie: Trump vil flytte en million palæstinensere

En mand klipper en snor over
Kendte

Agger åbner landets første Liverpool-shop

en smilende mand i skudsikker vest
Krimi

Paludan tilbageholdt i lufthavn

et hus med skodder
Krimi

Boede med sin døde søn i ni måneder

Fodboldspillere jubler på banen
Sport

AGF-krisen fortsætter med sjette nederlag i træk

En blond kvinde smiler
Kendte

Dansk håb sparer på stemmen inden finalesang

en mand og en ung mand i en film
Film og TV

40 år gammel i dag:

Facts om Tilbage til fremtiden

tørt og en gasbrænder
Nyheder

Fredag er årets første tørkedøgn

en mand i pink jakkesæt smiler
Helt vildt

Rigeste under 40 år: Popstjerner, porno og pilsnere

folk ved et forhandlingsbord
Nyheder

Ukraine og Rusland vil udveksle 1000 krigsfanger hver

Dronning Margrtehe smiler
Kongelige

Dronning Margrethe efter sygdom: Flytter prisuddeling hjem

Novo-Flag i vinden
Nyheder

Ekspert om Novo-chefs exit: Overraskende

Facede på palæ
Nyheder

Strandvejspalæ på tvangsauktion

Portræt af mand
Kendte

Morten Løkkegaard i sorg:

Har mistet sin far

børn samlet om en bunke karameller
Krimi

Glasskår skjult i karameller på sidste skoledag

Portræt af man i skjorte og jakke
Nyheder

Topchef stopper i Novo Nordisk

Havnemiljø i Spanien
Krimi

Hustru til hashhandler mister millionejendom

Krimi

To anholdt for skuddrab i Søborg

Ulf Pilgaard
Kendte

Ulf Pilgaards villa til salg:

Koster 30 millioner

polititekniker bag afspærring
Krimi

Politiet skyder mand i benet

Mand i orange fangedragt
Krimi

Seriemorder henrettet:

Sendte hilsen til Trump

kvinde i blå dragt på scene
Nyheder

Før Eurovision-finale:

Danmark er chanceløs

Nyheder

Togkaos fredag morgen

Sol titter gennem skyer
Nyheder

Weekendvejret:

Danmark bliver delt

kvinde på scene jubler
Sport

Eurovision-eufori:

Jeg føler mig som

dronningen af Danmark

Side på politibil
Krimi

Flere personer var fastklemt i biluheld

en artist på scenen
Nyheder

Danmark bryder Eurovision-forbandelse og går til finale

en mand kigger til siden
Kendte

Medie: Esben Bjerre

skylder flere

hundrede tusind

en mand kigger på fotografen
Kendte

Klaus Riskær viste kæresten frem

pengesedler og mønter
Nyheder

Styrelse kradser

rekordmange

milliarder ind

mobilepay-app på en mobiltelefon
Nyheder

Konkurs:
Betalinger strøg ind på
direktørens private konto

en burger
Krimi

Slap rotter løs
i burgerrestauranter:
Nu er de dømt

en mand med solbriller
Kendte

Chris Brown anholdt

en kvinde kigger på fotografen
Film og TV

DR's grandprixboss inden skæbnesang: Vi holder modet oppe

mand står op ad mur
Kendte

Nyt job til Kim Bildsøe

mand med halstørklæde går udenfor
Nyheder

Mette fik Jon Stephensens

lumre besked:

- Virkelig ærgerligt 

kokain i striber på en plade
Krimi

Børn ned til 13 år menes at være kunder hos dansk narkonetværk

Krimi

Overfald og røverier:

Syv børn tilbageholdt

en tv-skærm
TV/Streaming

Streaming-gigant

skifter navn - igen

kvinde på scene
Kendte

Danmarks Eurovision-håb

i tårer 

mand klapper
Nyheder

Milliardær køber lufthavn 

kvinde poserer på trappe
Kendte

Dansk Grand Prix-stjerne:

Jeg kan lide hvordan jeg ser ud

Nyheder

Stephensen gør comeback:
Afviser belønning 

mand tørrer næse
Sundhed

1 million danskere ramt:

Plagen er i gang 

politi og ambulancer til stede på vej
Krimi

To-årig mistede livet:

Nu er 25-årig mor død 

kvinde i blåt outfit står på scenen
Film og TV

Bookmaker spår: Ingen

dansk finaleplads i år 

Nyheder

Danske fisk tørster efter vand 

Et barn står ved ødelagt tank
Nyheder

Nu mødes Ukraine og

Rusland i Istanbul 

politibil med påskriften politi
Krimi

Efterlyser ældre mand i nattøj 

skilt foran retten i lyngby
Krimi

Tre læger i retten

for millionbedrageri

kvinde med langt hår poserer
Film og TV

Fem år uden finaler:

På vippen igen

ulykke på vej
Nyheder

21 personer mister

livet i trafikulykke 

ishockeyspillere i infight
Sport

Endelig sejr til Danmark

to mænd i jakkesæt taler alvorligt sammen
Nyheder

Nato-lande kan nå

vigtigt mål for forsvar

Nyheder

Zelenskyj afventer

et russisk træk