Administration 

Rune Green: Om hæderlige kvinder – og mænd

Debat
(Foto: Sony Pictures)

"Nu skal jeg ikke udelukke, at vi mænd kan være til besvær. Min hustru vil for eksempel helst have at jeg undgår at lave gør-det-selv-arbejde derhjemme. ”Det kommer der ikke noget godt ud af”, som hun siger...."

Så kom jeg endelig i biografen.

Min familie og jeg så den nye version af ”Little Women”. Filmen har modtaget helt fantastiske anmeldelser. Jeg har altid holdt meget af udgaven fra 1994, som er en juleklassiker i vores hjem. Faktisk har jeg også læst bogen. Selv om jeg er en mand. Jeg kunne oven i købet godt lide den.

Men 15 minutter inde i den nye udgave gik noget pludselig op for mig. Den hjertevarme fortælling, som jeg kender, skal af instruktøren bruges til at fortælle os, at kvinder er stærke og initiativrige. Og det er jo ikke løgn. Men også at mænd er nogle, der skal holde sig lidt i baggrunden – og egentlig mest er til besvær. Sådan som nogen desværre ser på kvinder.

Det plager mig

Nu skal jeg ikke udelukke, at vi mænd kan være til besvær. Min hustru vil for eksempel helst have at jeg undgår at lave gør-det-selv-arbejde derhjemme. ”Det kommer der ikke noget godt ud af”, som hun siger.

Alligevel plager det mig, at feminisme mest er begyndt at handle om at kvinder er stærke og mænd er dumme og ubrugelige. Det er der jo ikke meget menneskelighed og ligestilling i. Jeg synes jo, ligestilling handler om, at man er noget værd uanset køn, race og hårfarve.

For et par år siden havde jeg en lidt speciel oplevelse, som viser, hvor svært det er at skabe den eftertragtede ligeværdighed. Min hustru har en lillesøster, som er efternøler. Hun skulle giftes.  Jeg blev inviteret til polterabend. Det var en invitation til at deltage i hendes kommende mands polterabend.

Jeg vil hellere kigge på blomster

Det var en lidt skræmmende invitation, for vi skulle lave en del voldsomme ting. Noget med bungy jump og drikke til vi begyndte at råbe sjofle ord. Det kan selvfølgelig også være meget interessant. Men jeg har altid været stilfærdig anlagt. Når vi er i Tivoli med børnene, så er det altid mig, som holder jakkerne, mens min kone og børnene snurrer rundt 500 meter over mig og råber om hjælp. Det er til gengæld noget, jeg sætter stor pris på. Det er altid rart, at ens familie har brug for ens hjælp – og ikke er for hæmmede til at udtrykke det. Jeg er ligesom tyren Ferdinand. Jeg vil hellere kigge på blomsterne i haven.

Jeg har kendt min kones søster, siden hun var 12 år gammel, så jeg sagde til min kone, at jeg egentlig hellere ville med til hendes polterabend. Her skulle de besøge en glaspuster, spise en frokost og til en koncert. Nu er jeg klar over, at lige netop de tre ting vil kunne få mange mænd til netop at råbe om hjælp. Men ikke mig. Jeg er tilpas kedelig til at synes, det var tiltalende. Specielt fordi jeg både kunne være sammen med min kone og se et menneske, som jeg har kendt fra hun var barn, fejre en stor begivenhed i hendes liv.

Onde blikke

Men det måtte jeg ikke. Det vil sige, det måtte jeg godt for min kones søster. Hun synes, det var en god idé. Men jeg måtte ikke for hendes veninder. Det var en ”pige-dag”. Faktisk blev veninderne temmelig vrede over, at jeg overhovedet forsøgte at komme med. Så vrede, at et par af dem sendte mig onde blikke og vendte mig ryggen ved hendes bryllup.

Jeg har ellers altid sat stor pris på kvindeligt selskab. Flere af mine nærmeste venner er kvinder. Alligevel har jeg oplevet, at når der blev inviteret til en fødselsdag, hvor jeg egentlig var den nærmeste ven til ”fødselsdags-kvinden”, så var det kun min kone, som blev inviteret. Udelukkende fordi hun er kvinde. Selv om ”fødselsdags-kvinden” og jeg var nære venner gennem mange år, så var jeg diskvalificeret, bare fordi jeg er en mand. Ja, nu skal jeg selvfølgelig ikke udelukke, at hun i virkeligheden bedre kan lide min kone, men bare ikke kan lide at sige det til mig.

Det er lidt bizart – det ved jeg godt – men det gør mig faktisk lidt ked af det. Det kan mænd også godt blive. Jeg holder nemlig af mine venner og familie og vil gerne se dem, hvad enten de er mænd eller kvinder. Umiddelbart tænkte jeg, at når vi nu er godt 20 år inde i det nye årtusinde, så skulle en lille ting som ens køn ikke ekskludere en fra at vælge hvilken side af en polterabend, man helst vil deltage i. Ligesom at jeg altid inviterer alle mine venner til min fødselsdag, hvad enten de er mænd eller kvinder.

Faktisk er der slet ingen grund til at ”pille” ved den oprindelige ”Little Women”. Den fremstiller i forvejen stærke, hæderlige og sårbare kvinder. Men også ditto mænd. Vi kunne sige hæderlige mennesker. Personligt er det dem, som jeg helst vil tilbringe min tid sammen med.

Rune Green er humorist, foredragsholder og 1.67 høj. www.runegreen.dk Foto: OnAd

 

 

 

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Røs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen

Familie ved stranden
Sundhed

Har du mistet en kær? En ferie kan vælte læsset