En person er dræbt i morgentrafikken onsdag på Vestmotorvejen mellem Borup og Ringsted. Personen er ikke identificeret, men en bil holder tæt ved ulykkesstedet som om den har motorstop, skriver Ekstra Bladet.
Ulykken skete kort før klokken halv syv, og bilister skal nu køre fra ved Borup, oplyser Midt- og Vestsjællands Politi.
- En kvindelig bilist ringer stærkt chokeret til os og siger, at hun har påkørt en person på motorvejen, siger kommunikationsmedarbejder ved Midt- og Vestsjællands Politi, Martin Bjerregaard, til Ekstra Bladet.
- Vi ved endnu ikke, om der er en sammenhæng mellem den dræbte person, og bilen der holdt ved motorvejen - det er vi i gang med at undersøge, siger Martin Bjerregaard.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.