Det er ikke alle og enhver, som kan blive gift i Marmorkirken i København.
Mascha Vang har en lejlighed i kirkens område, men opgiver nu alligevel sin store drøm om at blive gift i netop Marmorkirken, når hun senere i år skal smedes sammen med jagerpiloten Troels Krohn Delhi.
I et opslag på sin Instagram-profil fortæller den succe-fulde blogger selv, at hun dropper Marmorkirken, fordi man ikke må tage fotos eller video før eller under vielsen i den pompøse kirke.
- Jeg ville således ikke kunne have et billede af min far og jeg op ad kirkegulvet, eller når vi står og bliver viet, men kun alene i en tom kirke bagefter, skriver Mascha Vang blandt andet i opslaget, som du kan se herunder.
Mascha Vang skriver videre i opslaget.
- Jeg synes, det er så ærgerligt, at andre skal være dommer over, hvad der er vigtigt for os, på vores store dag. Jeg ville slet ikke kunne nyde det, men bare tænke på alle de visuelle minder jeg gik glip af.
Troels Krohn Delhi friede i efteråret og parret må nu finde en anden kirke til den højtidelige begivenhed.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.