Administration 

Livstruende sygdom satte gang i start-up

Iværksætteri
En smilende ung mand i skjorte ved en badebro.
Nicolaj opgav livsmodet, da han fik stomi, men nu hjælper han andre i samme svære situation. (Foto: Privat)

27-årige Nicolaj Westring Brusendal er founder af Stomisten og vil hjælpe andre med det tabubelagte indgreb. Her fortæller han Avisen.dk sin gribende historie og forløb.

Da Nicolaj bare var 13 år gammel fik han konstateret tarmsygdommen Colitis Ulcerosa. Han fik medicin og kunne på den måde holde inflammationen nede i mange år.

- Efter min tid i gymnasiet, skulle jeg ud og rejse som guide for Star Tour (TUI). Det var min helt store drøm, så da jeg fik jobbet var jeg i tåre af lykke. Jeg blev sendt til Spanien på guideskole og startede derefter arbejde på Gran Canaria. Solen stod højt, arbejdet og livet var fantastisk, men efter to måneder begyndte jeg at få mavesmerter og blod ud bagfra. Jeg kontaktede det lokale hospital og fik stærkere medicin, fortæller Nicolaj, i dag 27 år. Han fortæller, at medicinen ikke virkede og sygdommen tog pludselig fat.

- Jeg fik lavet en kikkertundersøgelse og resultatet af den viste, at min inflammation havde spredt sig i min tarm. Smerterne blev værre og værre og jeg blev indlagt på hospitalet i Spanien, så de kunne overvåge mig.

- De gav mig en masse forskellig medicin, som desværre ikke virkede. Efter en måneds indlæggelse kom overlægen til mig og sagde, at de havde prøvet alle medicinske muligheder, de kunne tilbyde, og de ville sende mig hjem til Danmark, fortæller Nicolaj, som dog blev frarådet at flyve, da hans meget syge tarme ikke ville kunne tåle lufttrykket.

Strandet på Gran Canaria

- Der lå jeg på et hospital på Gran Canaria, hvor de ikke kunne gøre mere for mig og samtidig var jeg ikke i stand til at flyve hjem. Jeg var strandet!
Jeg blev kontaktet hjemmefra af de danske læger, som havde læst min sag, og de ville have mig hjem med det samme, da min tilstand nu var kritisk. Jeg følte ikke jeg havde andre muligheder og måtte i et smertehelvede pakke min lejlighed ned på Gran Canaria og tage det første fly hjem. Flyturen til Danmark var 5,5 timer med voldsomme smerter og mere tid på toilettet end på mit sæde, husker Nicolaj, som reelt var i livsfare.

For vel ankommet i Kastrup Lufthavn røg han direkte på Herlev Hospital, hvor en læge fortalte, at der havde været er reel risiko for, at tarmen kunne havde sprunget grundet trykket i luften. - Hvis det var sket, havde det været slut for mig.

Vågnede op med en pose i siden

Den efterfølgende tid var kritisk, og det endte med, at lægerne måtte fortælle den unge mand, at operation og stomi var eneste mulighed.

En trist ung mand i hospitalsskjorte
To meter tyktarm blev opereret ud af Nicolaj. Foto: Privat

”Det vil jeg ikke, så vil jeg hellere dø”, sagde han til sin mor, som svarede, hvad han allerede vidste, at det var eneste chance for overlevelse.

Efter en lang operation og fjernelse af to meter tyktarm, vågnede han op med en pose i siden. Tiden derefter gik med genoptræning og at finde rette stomiprodukter.

- Jeg kunne ikke gå mere end fem meter dagen efter operationen, hvorefter jeg måtte sove, fordi det var så hårdt for min krop. Dagene gik, og jeg skulle prøve at gå mere og mere. Jeg gik med en 90 graders krummet ryg og gangstativ, da jeg ikke kunne rejse mig ret op på grund af operationen.

- Samtidig med genoptræningen skulle jeg finde stomiprodukter, og intet passede til mig. Jeg vågnede op midt om natten med afføring overalt i sengen, så jeg måtte i bad og få skiftet sengetøj. Jeg turde ikke gå uden for en dør, for jeg vidste, at der var stor chance for, at der ville komme lækage. Jeg fik i mellemtiden informationen om, at jeg havde det, de kaldte en midlertidig stomi, hvilket betød, at man kunne se på muligheden for at få lagt stomien tilbage efter et halvt år.

En ung mand i en hospitalsseng med slanger overalt.
Operationen kom i sidste øjeblik, og Nicolaj var i overhængende livsfare. Foto: Privat

- Det var helt sikkert: jeg skulle have denne forbandede lorte stomi opereret bort, så snart det var muligt!

Ville jeg nogensinde møde en pige?

Desværre endte det med, at Nicolaj måtte forlige sig med at skulle leve med stomi resten af sit liv.

- Meget var sket på utrolig kort tid, og min krop havde forandret sig fra at være sportstrænet til at ligne en 12-årig krop. Jeg kunne ikke genkende mig selv i spejlet og var i gråd over mit eget spejlbillede. Mine bekymringer gik blandt andet på, om jeg nogensinde ville møde en pige, der ville være sammen med mig. Jeg kunne jo ikke acceptere mig selv, så hvordan ville andre kunne gøre det? Jeg havde en kæmpe identitetskrise og tænkte dagligt: “Hvem er jeg?“ Jeg havde ingen selvværd eller livsglæde!

Heldigvis var Nicolajs forældre om ham hele tiden. Også fordi de var bange for, at deres søn ville tage sit eget liv. Hans livsglæde var som slukket og energien helt væk.

- To måneder efter operationen havde jeg ikke flere smerter i kroppen og kunne gå oprejst igen. Jeg var klar til at rejse ud som guide! Jeg kontaktede TUI og sagde, at jeg var frisk igen til at tage afsted som guide. Jeg fik beskeden, at jeg skulle vente en uge og ville derefter få svar på, om jeg kunne komme afsted igen. Beskeden kom, det var som at få deja vu:

“Nicolaj, vi har booket billet til dig, du skal tilbage til Gran Canaria“

- Det var den største lykke, jeg kunne opnå, og igen var jeg i tårer. Ugen efter var kufferten pakket, og jeg var på vej mod lufthavnen. Destinationen var Gran Canaria. Jeg blev modtaget af min gode ven Peter, som kørte mig tilbage til min gamle lejlighed. I bilen gik guide-snakken hurtigt. For en stund blev der stille, og jeg kiggede til højre ud ad vinduet på vulkanerne. Med en tåre langsomt trillende ned fra øjet hviskede jeg til mig selv “Tak, nu er jeg hjemme“.

En ung mand i bar overkrop med stomipose i siden.
27-årige Nicolaj Westring Brusendal er en flot ung mand, og for tiden single. Han har lært at leve med sit handicap. - Stomien er en del af mit liv, men den skal ikke definere mig som person, siger han. Foto: Privat

Oprettede Stomisten 

- Jeg troede stomien ville ændre alt ved mit liv. Jeg vidste ikke hvem jeg var mere og vidste ikke hvad jeg skulle stille op med mit liv. Men jeg indså også, at jeg ikke ville leve mit liv i en offerrolle. Derfra begyndte jeg at arbejde hen imod de drømme, jeg havde. Første step var at blive guide igen. Derefter arbejdede jeg meget mentalt med at bekæmpe mine begrænsende overbevisninger, som fortalte mig, at jeg ikke var god nok, at jeg var klam og aldrig ville kunne finde en kæreste. Det krævede at jeg måtte træde ud af min komfortzone og udfordre den virkelighed, jeg fortalte mig selv, for at se om jeg kunne skabe en ny historie og virkelighed, som jeg kunne leve.

- Gennem tiden blev jeg bekræftet i, at alt det negative, jeg havde fortalt mig selv, faktisk bare var oppe i mit hoved. Jeg kom til den konklusion, at jeg faktisk ikke var så meget anderledes end andre, jeg havde jo bare en pose på maven, og mine gamle negative tanker skulle i hvert fald ikke styre mit liv. Stomien var selvfølgelig en del af mit liv, men den skulle ikke definere mig som person.

Efter tre år begyndte Nicolaj så at lægge strandbilleder op, hvor man kunne se posen. Han fik mange henvendelser fra folk, som syntes, det var modigt, og at de aldrig selv ville kunne gøre det med stomi.

- Da jeg kom hjem til Danmark igen, havde jeg dannet et netværk inden for stomibranchen og mærkede hurtigt, hvor mange som holdt sig tilbage i livet pga. deres stomi og frygt for, hvad andre skulle tænke om dem. Derfor lavede jeg virksomheden Stomisten, som skulle have til mål at inspirere og motivere andre mennesker med stomi og vise dem at man kan leve præcis de liv man ønsker, selvom man har stomi.

 

To billeder af en ung mand med stomiposer
Foto: Privat

Hvad er Stomisten?

Stomisten er det seneste år vokset og er blevet til en coaching og mentor-virksomhed, som hjælper folk, der skal til at have stomi eller lige har fået en samt folk med kroniske sygdomme til at acceptere deres tilstand.

For folk med stomi ”uddanner” Nicolaj dem i, hvordan livet med stomi kan være og afholder for alle løbende coaching-forløb for at booste deres selvværd og livsglæde, så de kan leve det liv, de drømmer om, uden at lade deres stomi begrænse deres livskvalitet.

Læs mere om Stomisten her

 

en dreng på en mountainbike
Iværksætteri

Nye børnecykler tager danske storby-forældre med storm

3 mænd kigger på en skærm i solen
Iværksætteri

De gør din oversigt over tilbud nemmere

en smilende mand
Iværksætteri

Christian har opfundet et genialt tørrestativ

to mænd på en trappeopgang
Iværksætteri

De har kæmpe succes efter kun 4 år

fire personer stillet op til fotografering
Iværksætteri

Løver bed på

den gode historie

En massør og en klient
Iværksætteri

Løvens Hule-firma har medvind med virksomhedsmassage 

Fire mænd står op ad en bil
Iværksætteri

Bilnørder fik to løver med på vognen

fire mænd på stribe
Iværksætteri

Så du Løvens Hule:

Fik en million til genbrug

Fire personer holder forskelligt værktøj i hånden
Iværksætteri

To kvinder med én mission:
Alle kan bygge selv

En bog på et bord
Iværksætteri

Ny bog skal få flere til at springe ud som selvstændig

en pakke skifter hænder
Iværksætteri

Færrest antal nye virksomheder i ti år

6 smilende kvinder med hver sin pris
Iværksætteri

Flot pris til tre danske kvindeejede virksomheder 

Fire personer ved en mur smiler
Iværksætteri

Danske App-mestre

to smilende mænd i en park
Iværksætteri

De fik 22 millioner til at revolutionere retsvæsenet

to ved et bord med en åben laptop
Iværksætteri

Dansk iværksætteri i stor krise

en ældre mand ved en bærbar computer
Iværksætteri

Iværksættere og små virksomhedsejere er for udsatte

en flok mennesker smiler til kameraet
Iværksætteri

De hjælper firmaer med at se ind i fremtiden

En garage - meget moderne en
Iværksætteri

Skadeværksted vil hellere reparere end udskifte

en mand smiler
Iværksætteri

Jans store ambition om 10 butikker er lykkedes

Tre mennesker der smiler på en trappe
Iværksætteri

Proptech udvider med "gamle" kræfter

to unge mænd med nogle rammer
Iværksætteri

Fra afbud i Løvens Hule til millioninvestering

to kvinder ved en skærm
Iværksætteri

Kæmpe iværksættersucces er en hemmelighed

en robot med en bærbar
Iværksætteri

Iværksættere: AI vil skabe flere jobs

en ung it-tekniker
Iværksætteri

Manglen på it-specialister er alvorlig

en gul elcykel
Iværksætteri

Nimbus er tilbage

4 unge mænd smiler ved en havnefront
Iværksætteri

De digitaliserer kantinebranchen

en politiker
Iværksætteri

Stor gave til iværksættere fra regeringen og fondene

Tre grinende herrer
Iværksætteri

Molly er blevet danskernes foretrukne rabatkode app

To kvinder og en mand smiler
Iværksætteri

Løvens hule-firma konkurs

En mand foran to knaldende skelletter
Iværksætteri

Vil samle tusind iværksættere

en mørkhåret kvinde med briller
Iværksætteri

Felicia samler iværksættere i nyt kreativt hus

en smilende smuk kvinde
Iværksætteri

Fik varemærke-godkendelse i fødselsdagsgave

en kvinde med nogle røde sko
Iværksætteri

Frederikkes succes med sko inspirerer

en smilende mand ved et stort skilt
Iværksætteri

Rekordregnskab fuldender iværksættersucces

en smuk kvinde i et laboratorium
Iværksætteri

Ambitiøst biotekselskab rejser kapital til nyt fedme-studie

et par på en gul baggrund
Iværksætteri

Deres forskellige styrker firedobler bundlinjen

Tre gutter på en trappe
Iværksætteri

De vil til udlandet uden investorhjælp

To mænd giver hinanden hånd
Iværksætteri

Ny undersøgelse: Hver fjerde unge vil være selvstændig

en bil ordnes
Iværksætteri

Byens Bilpleje opkøber Steam Rex

En kvinde i en kornmark
Iværksætteri

Mette havde det svært - fandt ny terapiform og hjælper nu andre

en pc på et kontor
Iværksætteri

Deadline for nyt bogføringssystem skaber panik

To mænd i en vinkælder
Iværksætteri

Startup-vinfirmaet runder årlig omsætning på 100 mio.

To mænd med en champagne
Iværksætteri

Iværksætter indgår samarbejde med Stadil

et brætspil
Iværksætteri

Overlæge og vin-elsker laver sjovt quiz-spil

en mand pakker noget ned i en kasse
Iværksætteri

Hver tiende iværksætter dropper sommerferien

personer på et pressemøde
Iværksætteri

Aftale fjerner iværksætterskat og giver flere penge til aktiehandlere

to glade drenge
Iværksætteri

Deni og Jonathan hjælper unge ud på studieophold

en kedelig polkitiker
Iværksætteri

Regeringen vil booste iværksætteri med lempet skat og mere kapital

smilende mennesker i en fabrikshal
Iværksætteri

En duft af penge

en smilende mand
Iværksætteri

Sushi-Anders vender tilbage til den rå fisk

Boligblokke i København
Iværksætteri

Boligselskab med anderledes tilbud til husvilde studerende

fire glade personer
Iværksætteri

Løvens Hule-eventyr

er gået konkurs

Mødre med babyer
Iværksætteri

Ildsjæle fik IKEA med på god idé

Fire mænd smiler
Iværksætteri

Nye ejere skal bringe sneakerbutik tilbage på sporet

fire unge i en sofa
Iværksætteri

Studerende vil hjælpe unge med at få styr på økonomien

en smuk lyshåret kvinde
Iværksætteri

Løvens Hule-succes får underskud for første gang

tre glade folk i en butik
Iværksætteri

Grøn start-up leverer rekordregnskab

tre mænd i et værksted
Iværksætteri

Iværksættere rejser 137 mio. kroner

en mand kigger ud fra et tag
Iværksætteri

Martin Thorborg: Iværksætteriet har svære kår

et lille hus på et bjerg
Iværksætteri

De tager glamping et step videre 

en smilende yngre mand
Iværksætteri

Skærpet overvågning kan føre til millionbøder

to billeder af i alt fem unge mænd
Iværksætteri

To danske iværksættere på Forbes liste

en kvinde i et fitnesscenter
Iværksætteri

Nannas livsstil blev hendes levevej 

5 grinende folk
Iværksætteri

Investor styrker kampen mod giganterne

En materialeplads
Iværksætteri

God idé: Håndværkere slipper for papirarbejdet

en dreng foran en isbod
Iværksætteri

Iværksætter lancerer verdens første klub-is

en smilende ung mand i tshirt
Iværksætteri

Alexander vil have iværksætteri på skoleskemaet

En lukket butik
Iværksætteri

Fortidens lånepolitik knækker rygraden i dansk økonomi  

to mænd
Iværksætteri

Løvens Hule: De fik en halv million

To smiilende mænd i stole
Iværksætteri

De gør stresshåndtering mere enkel

Et par med en sort hætte i hænderne
Iværksætteri

Migræne-ramte Rebekka fik overbevist Tahir

To mænd smiler
Iværksætteri

Lasse og Lars rejste 24 mio. kroner på rekordtid

En smilende mand
Iværksætteri

Christian udfordrer ejendomsmæglerbranchen med ny boligportal

tre mænd ved nogle produkter
Iværksætteri

Løver investerer i silkeblød cement

to mænd og to kvinder
Iværksætteri

Løvens Hule: Barndomsminder for millioner

person sidder ved computer
Iværksætteri

Her er landets bedste

iværksætter-kommuner 

en smilende kvinde ved nogle støvsugere
Iværksætteri

Nicoles gode idé: Brugte støvsugere

En mand med briller
Iværksætteri

Thomas Plenborg: Så mange halter efter

Tahir Siddique og Nikolaj Nyholm, i midten sidder Victor Kubel.
Iværksætteri

"Løvens hule"

vilde med Victor

en mand i slips
Iværksætteri

DR overrasker med ny investor i Løvens hule