Der er ingen risiko for, at der ikke kommer 27,5 milliarder kroner ind i den såkaldte togfond fra øget beskatning af flere selskaber, som udvinder olie og gas fra Nordsøen.
Skatteminister Holger K. Nielsen (SF) slår fast, at provenuet i togfonden er "solidt", selvom en ny rapport fra det anerkendte konsulentfirma Wood Mackenzie kun tror på et udbytte på højest 15,4 milliarder kroner.
- Før man går alt for hårdt til Nordsøudvalgets beregninger, bør man have i baghovedet, at fire af de stærkeste ministerier har brugt mere end et år på at estimere dette provenu.
- Og de metoder, som Nordsøudvalget har anvendt, er de samme metoder, der normalt anvendes til denne type provenuberegninger, og som også er anvendt under tidligere regeringer.
- Det er solide beregninger, der hviler på et meget grundigt stykke analysearbejde, siger skatteminister Holger K. Nielsen i en pressemeddelelse.
Ministeriet slår fast, at der ligger et "grundigt tværministerielt analysearbejde bag provenuberegningerne", og at der med de nuværende forudsætninger om oliepris og indvinding kan hentes de 27,5 milliarder i perioden fra 2014 til 2042.
- Vi bruger naturligvis ikke indtægter, der ikke kommer ind i fremtiden, og vi bruger ikke pengene, før vi har anvist, hvor de skal komme fra. Det gælder også i forhold til Nordsøen og Togfonden DK, siger Holger K. Nielsen.
Også statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) er sikker på, at beregningerne holder:
- Vi mener, vores tal er rigtige. Der er mange interesser i den her sag, og der er også partsindlæg i den her sag, siger statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) på sit ugentlige pressemøde.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.