Administration 

Fortidens spøgelser viste sig igen

Fortidens spøgelser viste sig igen
Brasilianske FN-soldater holder vagt ved et valgsted før afstemningen søndag (Foto: AP Photo/Ramon Espinosa)

Den blodbesudlede søn af rædselsdespoten Papa Doc kom tilbage i Haiti før valget. Det samme er den venstreorienterede præsident Aristide.

Den ekstremt voldelige diktator, Jean-Claude ”Baby Doc” Duvalier, blev smidt ud af Haiti for 25 år siden efter en folkelig opstand ledet af præsten Jean-Bertrand Aristide, som har været demokratisk valgt præsident to gange og de seneste 7 år levet i eksil.

Begge er nu tilbage i deres fødeland, som holdt valg søndag.

Familien Duvalier regerede med usædvanlig opfindsom terror i Haiti gennem 29 frygtelige år, der endte med et folkeoprør. Baby Docs forunderlige hjemkomst efter mange års luksusliv i Sydfrankrig for at hjælpe sit land mødte ingen international modstand. Aristide har anderledes magtfulde modstandere.

Drama op til valget

Da tidligere præsident Jean-Bertrand Aristide torsdag vendte tilbage til Haiti efter syv års eksil i Sydafrika kastede han en dramatisk skygge over søndagens valg. Han var landets første demokratisk valgte præsident, påstår at være kidnappet ud af landet af CIA og returnerede for at hjælpe sit folk.

Aristides parti, Fanmi Lavalas, nyder stor opbakning i Haiti, men af tekniske årsager blev hans parti forhindret i at stille op til præsidentvalget. Hvis mulig som kandidat ville han blive genvalgt for tredje gang. Nu ankom han altså to døgn før valgdagen.

[pagebreak]Benspænd

Selv hjemrejsen gav vanskeligheder, idet USAs Barack Obama ihærdigt forsøgte at få Sydafrika til at forsinke hans udrejse. Den kabale nægtede præsident Jacob Zuma at spille med i, for Haiti havde allerede udstedt og leveret et diplomatpas til Aristide en måned tidligere.

Aristide ønskede at vende hjem før valget af frygt for at vinderen af valget, begge kandidater er højreorienterede, ville ændre beslutningen om at tillade hans hjemrejse. Amerikanerne frygter, at hans ankomst vil påvirke valgresultatet.

Venstreorienteret

Den tidligere præst Jean-Bertrand Aristide er klart venstreorienteret og tilhænger af frihedsteologi, som vil give de fattige adgang til et bedre liv, frihed og indflydelse. Lige nu påstår Aristide, at han slet ikke vil blande sig i politik, men udelukkende arbejde for sin fond, der støtter fattiges uddannelse.

Imidlertid kunne den tidligere præsident udpege vinderen af søndagens valg, idet han tusinder af støtter nærmest betragter ham som en gud og hans ord som lov. Folk ventede på et tegn fra himlen om, hvor de skulle stemme.

Modstanderne var sikre på, at der vil komme vold i gaderne. USA har da også offentligt tilkendegivet, at man frygter hans indflydelse. Imidlertid holdt han sig inden døre på valgdagen og har ikke udpeget en favoritkandidat.

Voldsomt CV

Efter folkeopstanden i 1990 imod Baby Docs terrorregime blev Aristide valgt som Haitis første præsident. Året efter blev han styrtet ved et militærkup dirigeret af højreorienterede modstandere. USAs præsident Bill Clinton genindsatte ham efter en amerikansk militær invasion i 1994.

Igen i 2004 blev præsidenten styrtet, da en rebelhær truede med at angribe hovedstaden. Før daggry blev han fjernet fra landet i et amerikansk fly. Selv påstår han, at det skete ufrivilligt. USA siger det modsatte.

[pagebreak]Historien lever

Haiti, der deler den Caribiske ø Hispaniola med Den Dominikanske Republik, opstod efter et slaveoprør, som slog den franske kolonihær i 1804. Den dag i dag frygter den lille og meget velhavende og lyshudede elite, mange nedstammende fra kolonisterne, stadig landets sorte masser af fattige.

Haitis befolkning i dag er ni millioner. Flertallet er fattige. Landet er det fattigste i den vestlige hemisfære.

Netop de fattige står bag Aristide som folkehelten, der tog kampen op mod Duvalier-regimet uden politisk parti, uden penge og forhadt af den katolske kirke. Han byggede sin magtbase via sine humoristiske og agressive prædikener. I de første år overlevede han en lang række mordforsøg.

Damptromlen

Allerede i sin første korte præsidentperiode, inden militærkuppet i 1991, definerede han sin politiske maskine som ”damptromlen”. Ved hjælp af voldelige tilhængere polariserede han samfundet for at give de fattige magten. Han kom tilbage efter at have givet USA mange løfter, der ikke blev holdt.

I hans anden præsidentperiode, mere voldelig end den første, blev modstandere dræbt med macheter og skydevåben. Anklager om andre forbrydelser er der en del af. Kuppet i 2004 var fjernstyret af eliten og støttet af deres internationale venner.

At Aristide ikke vil være (direkte) politisk aktiv kan skyldes, at grundloven i Haiti ikke tillader ham en tredje periode ved magten. Jean-Claude Duvalier vil næppe i fremtiden få lov til at stille op. Kræfter i landet forsøger at få et retsopgør med ham.

[pagebreak]Præsident for livet

Da Jean-Claude Duvalier arvede Haiti som 19-årig ved sin faders død i 1971 udråbte han sig selv til præsident resten af sit eget liv. Efter 25 år i eksil er han temmelig økonomisk udbrændt, fordi internationale banker har indefrosset penge, som han stjal som diktator. Han er også blevet skilt, og det kostede dyrt.

I januar 2011 dukkede en 59-årig svagelig Baby Doc uventet op i sit fædreland med et udtalt ønske om at hjælpe sine katastroferamte landsmænd.

I hvert fald seks millioner uretmæssigt indsamlede dollars kunne blive returneret til Haiti. Baby Doc vil gerne selv administrere dem. Amerikanske sagførere og interesser menes at være i færd med at re-brande Duvalier.

Alle voksne, bortset fra trofaste venner fra diktatorperioden, anser ham for et forfærdende spøgelse fra fortiden. Ungdommen husker ikke hans blodbesudlede regime.

Hans fjender prøver at få indledt retssager mod han for tortur, forsvindinger, vilkårlige henrettelser og fængslinger, voldtægt og andre seksuelle kriminelle handlinger, politisk forfølgelse af modstandere, private organisationer, bønder, studenter, kvinder og mænd, oplyser Amnesty International til Reuters.

Myndighederne i Haiti har rejst sigtelser imod Baby Doc, men indholdet er ikke offentliggjort.

Tæt på verden

To af landets mest erfarne u-landsjournalister, Anne Hyll-Müller og Dan Larsen, skriver nyheder om de fattige lande for Avisen.dk. Danida bidrager til projektet.

retten esbjerg
Nyheder

Udnyttede familiens tillid: Nu er han dømt

penge sedler danske
Nyheder

Børn gravede i jorden og fandt en overraskelse

turbokylling
Nyheder

Kyllingekrig i supermarkederne: Her dumper de stort

trøje fodbold
Sport

Farvel til rødt og hvidt: Se Danmarks nye landsholdstrøje

Jakob Mark
Nyheder

Minister vil gøre det billigere at have børn i daginstitution

brudepar
Film og TV

Træt af Tinder? Nu kan du blive gift

dansk politi
Krimi

Satte ild til bil: Ved du noget?

køkken kvinde vælger mad
Nyheder

Kødglade ældre får hjælp fra uventet kant

Sektlederen
Krimi

Sektleder dømt for drab på 190 børn og én voksen

Alpaka
Krimi

Dyrehold afsløret: Fem dyr måtte aflives

dansk politi
Krimi

Mand stukket flere gange med kniv: Nægter at fortælle mere

testcenter covid
Nyheder

Covid-smitte: Din ægtefælle kan spille en større rolle end dine gener

folkeskole elever
Nyheder

"Jeg smadrer dig!": Lærere møder grov tone

politi dansk
Nyheder

Politiet slog til: 57 cyklister gik i fælden

hund med refleks
Dyreliv

Din bedste ven kan være næsten usynlig i mørket

skov plantes
Nyheder

Har du jord? Så kan der være penge at hente

TikTok
Nyheder

Smuk for enhver pris: Smadrer deres kindben med hammer

mand ved pc
Advertorial

Annonce

Studieprøven eller PD3: Hvilken danskprøve skal du bruge til en videregående uddannelse?

talskvinden
Nyheder

Prognose: Flere virksomheder kan bukke under

Christophe Zafiryadis, administrerende direktør i Intempus
Nyheder

Tre minutter om dagen bliver til 200 timer

Ung ved pc
Nyheder

Ministre raser over TikTok: Nu skal det stoppe

gul seddel i forruden
Nyheder

20.000 gule sedler: Nu er der mere ro på færgen

Jimmy med maleriet
Nyheder

Hornsleth har en særlig idé: Danskerne skal hjælpe

hunden
Dyreliv

Hund hylede fra ravine i fire døgn: Så kom Guillaume

mand på pc
Nyheder

21 sekunder: Så kom kvindehadet på skærmen

mand ved pc
Nyheder

Efter stort CPR-læk: Nu peger eksperter på løsningen

rådyr på vejen
Nyheder

18-årig undveg hjort: Så gik det helt galt

politiafspærring
Krimi

93-årig anholdt efter voldsomt knivangreb i indkøbscenter

hus med lys
Krimi

Indbrudstyvene har fået mere travlt: Her slår de til

vaccination
Nyheder

Har du husket det? Nu kommer påmindelsen

James McClean
Sport

Fodboldprofil åbner om opkast, selvstraf og årelange dødstrusler

Håndværker
Nyheder

42 års arbejdsliv: Men pensionsregnestykket overrasker

Politiet til stede ved ulykken
Krimi

Pickup kørte ind i ungdomskamp: To dræbt og ti kvæstet

hacker
Nyheder

Cyberkriminelle har fundet en ny vej ind

katolik
Nyheder

Kors løsrev sig under messe: Præst blev dræbt

pige med bamser
Sport

Her bliver måljubelen ekstra blød og bamset

Hemiptarsenus ornatus
Dyreliv

Han rystede en bregne og gjorde et særligt fund

Harley Davidson
Biler

Syv biler og en Harley Davidson under hammeren

politi dansk
Krimi

Politiet satte en stopper for festen på hjul

klapperslange
Nyheder

Hun troede, spanden gemte på dyrefoder: Så opdagede hun slangen

Squishy
Nyheder

Legetøj lugter af benzin: Nu er der svar

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig