Administration 

En kæmpe tak til Jes Dorph for hans heroiske kamp

Debat
Jes Dorph ude foran retten
(Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix)

"Jeg har fra første bølge helt tilbage i 2017 været kritisk overfor Metoo-monsteret, som jeg forudså ville føre til det, vi har oplevet igennem de seneste 6 år..."

Dette er en klumme og alene et udtryk for skribentens egen holdning

Fra tilhørerpladserne fulgte jeg Jes Dorph-Petersens sag i Østre Landsret mod advokat Yvonne Frederiksen – advokaten bag TV 2’s pseudo-juridiske Metoo-proces, som førte til ikke kun hans egen, men også Jens Gaardbos helt urimelige afskedigelse. Muligvis blev flere andre også smidt på porten. Men det ved kun inderkredsen i toppen af TV 2, for stationen har aldrig orienteret omverdenen om det konkrete resultat af advokatundersøgelsen fra 2020.

Derfor er dokumentation og omfang fortsat en hemmelighed.

Og derfor aner vi stadig ikke, hverken hvor mange indberetninger, der kom – eller hvor mange medarbejdere, der blev sanktioneret. Ledelsen har kun beriget omverdenen med et par abstrakte slaglinjer om, at fortiden på TV 2 var præget af sexisme. Desværre har ingen medier haft behov for at efterprøve narrativet fra direktionsgangene. Direktør Anne Engdal Stig Christensen og hendes nærmeste har derfor fået samme nænsomme behandling, som kongehuset får af Billed Bladet.

Dorphs-retssagen her 4 år efter handler alene om den useriøse og uprofessionelle fremgangsmåde, TV 2’s faste juridiske husven Yvonne Frederiksen anvendte i sin advokatundersøgelse – som blev designet efter aftale med 3 kvinder fra TV 2’s øverste ledelse.

Allerede inden Jes Dorph’s erstatningssag begyndte i landsretten midt i januar, var advokatundersøgelsen reelt skudt i sænk. Yvonne Frederiksen fik således i 2021 en bøde på 20.000 kroner samt skarp kritik af Advokatnævnet. Den afgørelse er siden stadfæstet af landsretten - og derefter anket af Yvonne Frederiksen til Højesteret, hvor der alder dom i foråret. Også Datatilsynet har i en kendelse kritiseret advokatundersøgelsen for tilsidesættelse af GDPR-reglerne.

Vi har altså at gøre med en proces, der allerede er sanktioneret i 3 instanser. Men kritikken kommer på ingen måde Jes Dorph-Petersen til gode. Han kan ikke bruge den til noget, så manden kan kun kæmpe for sin ære og en økonomisk kompensation. Det er, hvad han gjorde for nylig i landsretten.

Når man sætter sig ind i denne vanvittige sags detaljer, bliver det mere og mere tydeligt, at den godt nok er pakket ind i juridiske gevandter, men reelt hviler på samme tynde  fundament som resten af metoo-universet. Nemlig anklager uden dokumentation.

Det er rigeligt med påstande og beskyldninger, fordi bevægelsen prædiker, at kvinder altid har ret. Det hedder #believeinwomen - og hvis der rettes selv den mindste tvivl mod anklagerne, svares der med det ligeså unuancerede some-slogan #victimblaming. Sandheden er kogt ind til slagord - og i dette mandehadende univers er alting sort/hvidt. Og derfor en direkte trussel mod vores allesammens retssikkerhed.

De afhøringer, advokat Yvonne Frederiksen gennemførte i sin undersøgelse for TV 2, afslørede på flere punkter en meget kritisabel og overfladisk fremgangsmåde. Frederiksen undlod således fuldstændig at udføre kontradiktion mellem de implicerede. Det er ellers et grundprincip i retsplejen – og en selvfølgelighed i en almindelig retssag. Men ikke når Yvonne Frederiksen får frihed til at agere både udspørger, anklager og dommer i sin hjemmedesignede inkvisitoriske konstruktion.

Så trods modstridende forklaringer fra sagens implicerede, blev ingen af dem foreholdt hinandens påstande. Dorph fik ikke - som Yvonne Frederiksen ellers havde lovet ham i sin egen procesbeskrivelse – de centrale vidners forklaring til gennemlæsning. Han måtte reelt forsvare sig i blinde.Og retssagen viste, at advokaten i sin afrapportering til den fyrede tv-vært kom med en begrundelse, der ikke har hjemmel i lovgivningen. Frederiksen bandt ham en historie på ærmet. Det kalder man en retslig vildfarelse, og det er alvorligt ,fordi manden dermed ikke ved, hvad han er dømt for.

Og nok så interessant udtalte advokaten selv i landsrettens vidneskranke, at hun i disse sager af civilretslig karakter kun behøver lidt mere end 50% overbevisning om indberetterens troværdighed for at kunne træffe sin afgørelse. Yvonne Frederiksen erkendte dermed, at hun havde opereret med en høj grad af usikkerhed om, hvad der reelt var sket en aften for nu 24 år siden – og hvor anklagen om et overgreb blev pure afvist af et øjenvidne, hvis forklaring advokaten alligevel forkastede i sin endelige vurdering.

Efter afsløringen af advokatens makværk, som intet har med jura at gøre, rejser der sig desværre endnu flere spørgsmål om hele Metoo-hysteriet, som er blevet feminismens og kvindekampens længe manglende instrument til at skabe den nødvendige frygt blandt mænd og især mandlige ledere.

Jeg har fra første bølge helt tilbage i 2017 været kritisk overfor Metoo-monsteret, som jeg forudså ville føre til det, vi har oplevet igennem de seneste 6 år. For som det gælder for alle former for protestbevægelser, ender det altid med at gå for vidt. Dem, der har løbet det i gang, kan ikke selv stoppe det, fordi de er fanget af den offervildfarelse, som fænomenet lever af. Og de senere år har vi så oplevet, at fænomenet nu muterer ind i straffelovgivningen, som vi ser det i "Lov om psykisk vold" og "Samtykkeloven". Offerets subjektive oplevelse skal altid respekteres, hvis der kan præsenteres en sammenhængende troværdig forklaring.

I landsretten fremstod den sagsøgte Yvonne Frederiksens advokat som Komiske Ali. Han fremstillede således sin klients advokatundersøgelse fra 2020 som både grundig og fremragende, hvad vel nogenlunde svarer til at en skibskonstruktør bruger Titanic som forbillede for sikker trafik på verdenshavene. 

Nu har de tre dommere i Østre Landsret trukket sig tilbage for at votere. Der falder dom 17. marts. Lad os håbe at det etablerede retssystem dømmer advokat Yvonne Frederiksen, så vi en gang for alle kan få stoppet dette udenomretslige folkedomstolsfænomen, som har livstidskonsekvenser for de mænd, der bliver ramt af udokumenterede beskyldninger, der ligger mange år tilbage.

En smilende mand i jakkesæt
Torben Haugaard er formand for Manderådet. (Foto: Privat)

 

et udrykningsblink på en motorcykel
Krimi

Mand gik amok -
smadrede togets toilet

en slange ligger sammenrullet
Helt vildt

Smuglede pytonslanger i underbukserne - men ak!

hyggebelyst spisested
Nyheder

Brødre går konkurs

med spisested - igen

en butik set fra gaden
Helt vildt

Kloak eksploderede i
butik - afføring overalt

mange fluer sidder på hovedet af køer
Nyheder

Fluer skal bekæmpe kødædende maddiker

biler på en motorvej
Biler

Motorvej spiller lystigt

Beethovens 9. symfoni

To poser chips
Mad og drikke

Populær chips 
kaldes tilbage - igen

person holder Lotto-kupon
Helt vildt

Vinder 16 Lotto-millioner:

Her er kuponen købt

Personer ved udbrændt bus
Nyheder

15-årig dreng sigtet efter busbrand

Nyheder

Varmere badevand giver flere havbakterier

Nyheder

DMI varsler om mulige skybrud 

Brud kysser brudgom
Kendte

Spice Girl er blevet gift – igen

Gruppe af politifolk
Krimi

Knivdrama i Københavns Lufthavn

folkemængde til koncert
Kendte

Nu er det slut:

Osbournes

sidste skrål

gamle potter og pander står klar til at blive vasket op
Nyheder

Kro-ejer til tyv:

- Kom og vask op

en mand med kasket
Nyheder

Elon Musk stifter nyt parti

to smilende kokke
Kendte

Jesper Kochs
afløser er fundet

en cykelrytter med solbriller
Sport

Vingegaard: Det var en af de mest stressende etaper

et par smiler til fotografen
Kendte

Monetz-parret sætter
villaen til salg

en tennisspiller ser ærgerlig ud
Sport

Eventyret er slut for dansk tennissensation

Nyheder

Ni børn og 18 voksne

er døde efter
oversvømmelser

et kort
Nyheder

Her kommer Danmarks største erhvervsområde til at ligge

eeee
Nyheder

KFC i Danmark

meldes konkurs

en tennisspiller jubler
Sport

Clara Tauson
tager stor sejr

en fladfisk
Nyheder

Dødelig bakterie kan få konsekvenser for fiskefirma

mange personer stillet op til fotografering
Film og TV

Nu genopføres Badehotellet

larver
Nyheder

Giftig larve nu

fundet i Jylland

en politibil på en festivalplads
Krimi

Tissende kvinder

filmet med
vildtkamera på festival

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Stor teenager sigtet for overgreb på niårig

bygninger lavet i lego
Nyheder

Verdens største

Legoland slår dørene op

beredskab i arbejde
Nyheder

Mindst 24 døde - mange børn er savnet

politifolk på villavej
Krimi

Kvinde fundet død i villakvarter

Ældre par, hun iført solbriller
Kongelige

Eks-konge opereret for kræft

Elefant spiser
Nyheder

Turister dræbt af elefant

Nyheder

Efter 102 år:

Seinen åbnes

for badegæster

Krokodille i vand
Dyreliv

Gigantiske krokodiller på vej til Falster

Togkupe seet inde fra
Krimi

Mand udvises: 

Voldtog 16-årig pige

i regionaltog

lang bil-kø på motorvej
Krimi

Lang kø:

Lastbil væltet på motorvej

tv-værten Melvin med sin mor
Kendte

Dansk tv-vært

køber fodboldklub

mand kigger op mod kameraet
Kendte

Lars Løkke: 

Hjem til Græsted

blåt blink på politibil
Krimi

19-årig får 12 års fængsel 

tre mennesker sidder i sofa
Kendte

Hit-serie vender tilbage

Bus på siden i grøft
Krimi

Busulykke i Tyskland:

Danskere var ombord

Mand på pressekonference
Sport

Her er Vingegaards nye Tour de France-våben

Nyheder

Tankstation er eksploderet 

Mand med solbriller i panden smiler
Kendte

Tarantino-stjerne død

mennesker på  fetival
Nyheder

Våd weekend i vente

portræt af mand med rød kasket
Nyheder

Trump er skuffet 

en mand kigger ind i kameraet
Kendte

Remee risikerer at

miste sit kørekort

en tennisspiller knytter næven
Sport

August Holmgren i ny

vild sejr i Wimbledon

mange passagerer samlet i lufthavn
Nyheder

Flystrejke rammer 300.000 rejsende

en restaurant set udefra
Nyheder

Kendt hotel og
restaurant lukker

madpandekager i et fad
Nyheder

Solgt i hele landet
- spis dem ikke

bowlingkugler
Nyheder

Bebudet konkurs: Bowlingcentre foretog mystisk lukning

to kvinder kommer gående og snakkende
Nyheder

Von der Leyen håber på toldaftale med Trump men forbereder sig på sammenbrud

en mand smiler bredt
Krimi

Dom i største sag
om coronasvindel

sort-hvidt foto af Maude
TV/Streaming

Matador forsvinder fra DR-tjeneste

En mand og en kvinde med en mannequin iført rødt lingeri imellem sig
Nyheder

Sexshop med millionunderskud

Skiltet foran retten i Hjørring
Krimi

Skyldig: Dræbte og voldtog 13-årig pige i Hjallerup

Indgangen til retten i Lyngby
Krimi

Skolepædagog skal i fængsel for krænkelser af piger

Sport

Medier: Fodboldstjerne dræbt i ulykke

facade af en bygning på Nørrebro
Krimi

Fire mænd tiltalt for brandattentat mod dansk NGO

Gul parkeringsbøde i forrude
Nyheder

FDM: Nu er kontroversiel parkeringsbøde helt forbudt

Et kæmpe område med åben ild
Nyheder

Skovbrand hærger danskerparadis

Døren til en politibil
Krimi

Vanvidskørsel: 
19-årig kvinde greb rattet med 110 i timen

To voksne kvinder holder om hinanden, den ene har et barn på skødet
Nyheder

Færgeforlis ved tropeø: 
38 meldt savnet

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren