Det Muslimske Broderskab i Egypten indkalder til nye demonstrationer fredag i hovedstaden Kairo, som reaktion på at flere hundrede mennesker er blevet dræbt i de seneste dages sammenstød med politiet.
De egyptiske islamister betegner fredagen som en "vredesdag".
- Anti-kup-demonstrationer vil efter fredagsbønnen bevæge sig fra alle moskéer i Kairo og mod Ramsis-pladsen, skriver Gehad El-Haddad, talsmand for Det Muslimske Broderskab, på sin Twitter-konto.
Politiet ryddede onsdag de protestleje i Kairo, som tilhængere af den afsatte præsident Mohamed Mursi havde opført. Demonstranterne kræver, at Mursi igen bliver leder af landet, efter at han blev fjernet af militæret i begyndelsen af juli.
Ifølge det egyptiske sundhedsministerium har mindst 638 mennesker mistet livet som følge af urolighederne. Tusinder er desuden blevet kvæstet.
Mursi-tilhængere hævder sent torsdag aften, at egyptisk politi har stormet en moské i Kairo, som bliver brugt som lighus af islamister.
- De omringede moskéen og affyrede tåregas mod folk udenfor, siger en læge på stedet.
Tv-billeder fra den private egyptiske tv-kanal CBC viser politistyrker, som har bevæget sig ind i moskéen.
/ritzau/AFP
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.