Administration 

Dyrby: Kære Mette, giv os et kæmpe projekt, der gør os alle stolte

Debat
Mette Frederiksen portræt
(Foto: Linda Kastrup/Ritzau Scanpix)

Klummeskribenten opfordrer på denne 1. maj statsministeren til at tænke stort.

Hvornår var du sidst stolt over noget? 

Vi er midt i konfirmationstiden, så du vil formentlig svare, da din datter i sin fineste hvide kjole gik ned gennem kirken. Eller da din søn til festen fremførte sin første takketale - alene og med alles opmærksomhed på sig.

Du har sikkert også haft en klump i halsen.

Måske du har været stolt af en succesfuld arbejdsopgave, et salg eller en stærk eksamen. Du kunne også være stolt af din kone, din søster, din far - eller dig selv!

Men hvornår har du sidst været stolt over noget, Danmark har frembragt? Som regel er det sportsbegivenheder, hvor danske drenge eller piger kæmper på nationens vegne, som får blodet til at bruse og stoltheden til at gløde.

Med den nylige brand af Børsen blev det pludselig tydeligt, at der også findes en national stolthed over vores mest markante byggerier. Brandtomten ved siden af Christiansborg blev hurtigt en attraktion, og almindelige københavnere udtrykte pludselig stærke følelser for den nedbrændte bygning.

Christian d. IV byggede Børsen i 1619 og en række andre imposante bygninger i fortrinsvis København men også i andre dele af landet eksempelvis Rosenborg Slot med kronjuvelerne, Rundetårn med sin fine udsigt, Nyboder med sin markante gule farve, Regensen, tårnet på Koldinghus, Frederiksborg Slot, Valdemar slot og meget mere.

Christian d. lV har givet Danmark de mest seværdige gamle bygninger, der nu er en del af vores nationale identitet og som vi viser frem med stolthed.

Den store bygmester i nyere tid er Poul Schlüter, der i sin statsministerperiode formåede at bygge Storebæltsbroen og Øresundsbroen. Det er først og fremmest broen mellem landsdelene, der er vores nationale ikon, og som derfor blev en del af Tour de France, da det franske løb skulle promovere Danmark.

Det er på tide, at vi bygger stort igen. Meget stort.

De seneste årtier har været præget af store havvindmølleparker, som de færreste kan se, solcellemarker, der håner naturen og supersygehuse, der er uden arkitektonisk værdi og som eftertiden vil huske for deres voldsomme budgetoverskridelser.

Jeg foreslår, at vi bygger verdens flotteste højhastighedslinie, som går fra Aalborg over Aarhus til København eller Hamborg og retur. 

Den flotteste rute med det hurtigste tog i det smukkeste landskab med flotte broer og vilde tunneller. Som Frankrigs TGV, som Japanske Shinkanzen eller italienske EGR.

Alle lande med respekt for sig selv har et fænomenalt offentligt transporttilbud - som er til at betale. 

Forleden var min søster på besøg. Hun bor i Vestjylland og kom med Flixbus. Billetten kostede 148 kroner fra Herning. Toget kostede 460, så det var et let valg og ret beset er det en skandale, at det ikke kan gøres billigere med toget.

Vi har pengene til det store byggeprojekt.

Frem for at klatte dem væk på nye bureaukrater og små velfærdsløsninger skal vi insistere på at få et monstrøst mega projekt alle kan se og som alle kan få gavn af.

Et højhastighedstog gennem Danmark, hvor billetten er til at betale.

Sidste sommer fandt Finansministeriet 16 nye milliarder i det, som alle nu kalder for ”råderummet”. Det er skattepenge, som finansminister Nicolai Wammen ikke havde regnet med ville komme i statskassen. Det er ikke første gang, han og finansdrengene er blevet overrasket over, hvor meget danskerne arbejder og derfor kommer til at betale i skat. Det ser ud til, at råderummet om lidt bliver opskrevet igen.

Det er DINE penge, men du kan godt opgive at få dem udbetalt. Dine penge ligger bedst i statens lommer er filosofien for Nicolai og de andre politikere. De kunne ikke drømme om at sende dine penge retur.

Pengene bruger finansministeren normalt, når han bliver trængt i forhandlinger med andre partier. Som et plaster på såret, kan de få finansieret deres mærkesager. Som regel småting. 

Denne gang skal vi insistere på storheden. 

Kære Mette, Du skal sætte gang i det største projekt i mands minde. Et projekt, der vil give dig anerkendelse og som vil stå efter, at du har forladt statsministerkontoret. En kæmpe opgave, der kan måle sig med Schlüters og Christian d. 4.’s projekter.

Christian den 4. var enevældig konge og hertug af Holstein.

Sådan er de politiske forhold ikke i dag, men for at sikre, at projektet bliver stort og visionært, skal der skabes et helt nyt ministerium.

”De store projekters ministerium” eller Stolthedsministeriet, der skal arbejde på tværs af alle andre ministerier, på samme måde som Finansministeriet. Det nye ministerium skal rådgive og i sidste ende bestemme, hvordan de største projekter skal etableres og gennemføres. Det bliver vigtigt, at vi bygger spektakulært og til tiden. Vi skal for fremtiden undgå skandaler som supersygehusene, Covid-beredskabet, hvor der blev smidt vacciner og mundbind ud for to milliarder eller Forsvarets helt skæve investeringer.

Derfor, Mette, skal du nedlægge seks ministerier:

  • Ældreministeriet - reformen er alligevel lavet.
  • Ministeriet for ligestilling og digitalisering - et latterligt og usammenhængende ministerium opfundet til lejligheden.
  • Ministeriet for udviklingssamarbejde og global klimapolitik - vi skal ikke have to udenrigsministre.
  • Beskæftigelsesministeriet og økonomi kan du slå sammen - der er alligevel næsten fuld beskæftigelse.
  • Ministeriet for by- og landdistrikter, kirke og nordisk samarbejde - du kan formentlig godt se, at det er helt ligegyldigt og at områderne let kan fordeles.
  • Transportministeriet - kan blive en del af det nye store superministerium

Christian den 4. var rig og visionær. Han brugte sine penge til at hente bygmestre, arkitekter og kunstnere til landet for at skabe den storhed, der stadig eksisterer.

Det er der, du skal hente din inspiration, Mette Frederiksen.

to personer smiler
Nyheder

Mette Frederiksen har

talt med Trump

barn går i naturen
Nyheder

Behageligt weekendvejr

står for døren

mand sidder i retssal
Nyheder

Anklage: Weinstein

forgreb sig på 16-årig

Pave vinker
Nyheder

Nyvalgt pave har kritiseret J.D. Vance

Hotel set ude fra
Sundhed

Dansk hotel

politianmeldt:

Klamme fund

Nyheder

Første amerikanske pave nogensinde

Fodboldspillere på holdfoto
Nyheder

Fodboldspillere beskudt på motorvej

Nyheder

Hvid røg fra Vatikanet:

En pave er valgt

Nyheder

Udenrigsministeriet har afholdt samtale med USA om Grønland

Nyheder

Dronning Margrethe indlagt

Politifolk og ambulance ved bygning
Krimi

Øksemand amok

på universitet:

Kvinde dræbt

Kvinde foran slot
Nyheder

Slotsfrue pludselig død

Mand i t-shirt klapper
Sport

Ny tjans til håndboldlegende

Mand bag vindue
Nyheder

Joe & the Juice med rekordomsætning:
Har aldrig stået stærkere

Mand i cowboyskjorte med rød baggrund
Kendte

Jørgen de Mylius i nyt job:

Varmer op for verdensstjerne

motorvejskø med mange biler og lastbiler, der holder stille
Nyheder

Motorvej spærret ved Aarhus

Marmoreret bøf
Nyheder

Slagterigigant: 
Dansk oksekød skal
være en luksusvare

En kvinde med en buket blomster i hånden
Kongelige

Dronning Margrethe sygemeldt

Nyheder

EU lemper ulve-regler

Mand i mørk jakke i folketingssalen
Nyheder

Lars Boje Mathiesen: 
Købte undertøj og
MacBook for partipenge

Mand og kvinde på rød løber i spraglet tøj
Nyheder

Nyt millionkrav i Lauritz-konkursbo

Billede af vindue med bogstaverne LGBT+
Nyheder

Kommune i modvind:
Stopper for stemmetræning
til transkønnede

Krimi

Kvinde sigtet: Baby afgået ved døden

En burger med sovs og ingen kød.
Nyheder

Kendt burgerkæde konkurs

To altaner med personer på. På den højre altan står en mand med et skydevåben og sigter mod den venstre
Krimi

Kæmpe politiopbud: 
Barrikaderede sig i
lejlighed med børn

En nyfødt baby bliver målt og vejet
Nyheder

Læger i opråb:
“Dyb bekymring” over ny fødeafdeling

En ladestander på en ladestanderplads
Nyheder

Kabeltyveri rammer el-bilister:
Mere end 140 ladere ødelagt på et år

Mand bag talerstol
Nyheder

Trump melder ud:
Stor handelsaftale
med stort land

en alligator i vandet
Dyreliv

Kvinde dræbt af alligator foran sin mand 

sort røg fra en skosten
Nyheder

Sort røg fra Vatikanet på konklavets første dag

Fodboldspillere jubler på banen
Sport

Silkeborg fælder Brøndby 

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

Fører af motorcykel dræbt

to smukke kvinder
Kendte

Helena Christensen og Oh Land til kongelig FN-middag

en teenagepige med mørkt hår
Kendte

Alex fra Modern Family – blev tvangsfjernet som barn

tre generationer griner sammen
Nyheder

Er det fedt eller nice – vi er enige om humor

Lars løkke ved en bil
Nyheder

Løkke indkalder amerikansk ambassadør om mulig spionage 

Vance ser sur ud
Nyheder

Vance opfordrer til forhandlinger mellem Rusland og Ukraine

Et kampfly på et hangarskib
Helt vildt

To kampfly røg i vandet fra hangarskib

Krimi

Søger vidner til dreng på elløbehjul efter skyderi

Krimi

Jes Dorph: 

Tilfreds med dom

mand med foldede hænder ved skrivebord
Kendte

Silas Holst: Har

fået vild fod-tatovering

en retsbygning i solen
Krimi

Millioner blev hvidvasket i frisørsalon 

mennesker går ombord på skib
Kongelige

Kongeparret skyder

anden sejlsæson i gang 

politibiler på villavej
Krimi

Skyderi med

maskinpistol på villavej

lottokupon i hånd
Nyheder

Heldig dansker

vinder giga-beløb

to hunde leger i vandkanten
Nyheder

DMI advarer: 

Kan blive alvorligt

Nyheder

Pilot skød sig

ud af styrtet jagerfly

Krimi

23-årig skyldig i overgreb 

Krimi

Lige nu: Specialenhed

fra PET hjælper politiet

Lars Fruergaard Jørgensen - mandlig chef for Novo i jakke
Nyheder

Novo Nordisk

nedjusterer 

mennesker forsøger at stoppe flammer i bygning
Nyheder

31 dræbt i israelsk

luftangreb på skole

portræt af mandlig sanger
Nyheder

Motown-sanger sagsøgt

for seksuelle overgreb

En moské i Muzaffarabad,
Nyheder

Syv civile dræbt

i skudvekslinger 

Sport

Barcelona-chef:

Vi vender tilbage

flagstand står ved bygning
Nyheder

Genopliver Trump-forbud

mod transkønnede

skilt foran retten på frederiksberg
Krimi

Kvinde dopet og tvunget til prostitution i Danmark

mand ser båd synke
Helt vildt

Lamborghini-yacht til

30 millioner sank under

fest for influencere 

to personer i jakkesæt holder møde
Nyheder

Carney til Trump:

Canada er ikke til salg

bil holder foran burgerrestaurant
Krimi

Nægter sig skyldige:

Slap mus og rotter løs

på burgerrestauranter

færdelsbetjent på motorcykel
Krimi

Bøderegn til forældre

med børn i bilen

Nyheder

Efter chok: Kansler

i andet forsøg 

kvinde med kamera
Kongelige

Prinsesse død 

en bil på vej
Biler

Audis elbiler buldrer frem

kvinde taler
Nyheder

Mette F.: Dybt

bekymrende

Krimi

Politiker frikendt i sag om ærekrænkelser

Frikadeller tilberedes på pande
Mad og drikke

LA kræver kød på skoleskemaet

Apparat på hospital
Sundhed

Ny behandling skal hjælpe kræftpatienter med at bevare håret

sort/hvid billede af ung kvinde
Helt vildt

Fundet i live efter 60 år

Eurojackpot kuponer
Helt vildt

I aften kan du blive ufattelig rig

pengesedler og mønter
Nyheder

To banker slår sig sammen

Kvinde i hvid kjole
Kendte

Tinka-stjerne afslører:

Jeg er arbejdsløs

Legetøj på hylder
Nyheder

Legetøjsgigant hæver priserne

Mand stikker armen i maskine
Sundhed

Nyt tilbud i Netto:

Få målt dit blodtryk

Krimi

Mand skudt af politiet

Par på den røde løber
Kendte

Rihanna venter sit tredje barn

Lufthavn set udefra
Nyheder

Moskvas tre største lufthavne blev lukket efter ukrainske droner

Mand med slips kigger ned
Nyheder

Harald Nyborg-ejer er død

Mand med hat og briller i en opgang
Kendte

Kendt skuespiller med milliongæld

Døren på en politibil
Krimi

Overblik: 35 kriminelle familier i Danmark