Administration 

Claus gik ned med stress: Jeg troede jeg skulle dø

Tidligere hadede Claus Blaabjerg at løbe. Men efter sin sygemelding på grund af stress oplever han, at løb hjælper.  (Foto: Foto: Claus Blaabjerg, privat.)

Han snerrede af kollegerne og glemte fødselsdage. Men ikke et øjeblik tænkte Claus Blaabjerg på, at det kunne være stress. Nu kæmper han for at også stærke smede tør bryde stress-tabuet

- Jeg var helt væk sidste forår. Jeg husker det slet ikke. Det var mit forsømte forår.

Den 43-årige montør og 3F-medlem Claus Blaabjerg mener det, han siger. Han kollapsede med stress og husker ikke bøgen sprang ud, blomstrende kirsebærtræer eller de første danske jordbær sidste år.

Claus Blaabjerg deler skæbne med overraskende mange mandlige LO-medlemmer. Ifølge en ny undersøgelse har 40 procent af LO-medlemmerne oplevet at blive stresset på deres arbejde, skriver Ugebrevet A4. Og for to ud af 100 LO-medlemmer ender det med en sygemelding.

Claus Blaabjerg arbejder på en større sydsjællandsk produktionsvirksomhed. I 2014 begynder der at komme gang i ordrebøgerne, og dengang fik  han som produktionskoordinator og ansvarlig for lageret hele tiden flere og flere opgaver.

Et nederlag at sige nej 

Samtidig var han tillidsrepræsentant, og der var også lidt personalesager at se til.

- Opgaverne kom bare snigende, og så siger man ja til mere og mere. Jeg reagerede som mænd typisk gør, Det ville være et nederlag, hvis jeg ikke kunne klare opgaverne, som jeg altid har gjort. Så jeg sagde ja, mens jeg fik det værre og værre. Man gemmer på det og snerrer af kollegerne i stedet for.

Fire ud af ti LO-mænd på det private arbejdsmarked oplevede sidste år ofte eller somme tider stress på deres arbejdsplads, og udover træthed og hukommelsesbesvær er symptomer på stress hos LO-mænd, at de bliver aggressive og irritable. 

Vranten på kollegerne

Det var præcis, sådan Claus Blaabjerg reagerede. I efteråret 2014 voksede arbejdspresset konstant. Pludselig kunne han blive vranten på kollegerne. Og på hjemmefronten glemte han fødselsdage men blev sur på konen, når hun påstod, at han selv havde sagt ja.

- Jeg begyndte også at døje med at trække vejret. Men jeg kædede det slet ikke sammen med et stort arbejdspres, siger han.

Først da han holdt nytårsferie på Gran Canaria med sin kone, gik det op for ham, at det var helt tosset.

- Der sad jeg ved et bord en aften på ferien og kunne ikke trække vejret, og hun sad overfor mig og græd. Så vidste jeg godt, at det var helt galt, fortæller han.

Det kan godt være svært at gå ind til chefen og sige, at man har brug for lidt luft. For så er der måske en anden, der hellere vil lave ens arbejde og godt kan nå det.

Alligevel tog han tilbage på jobbet, for det var jo ikke stress. Og så efter fyraften i januar sidste år kom nedbruddet.

- Jeg sad og så fjernsyn og fik en trykken for brystkassen og troede, at jeg skulle dø. Så bliver man kørt på hospitalet men ville ikke rigtig erkende, at der var noget galt. Jeg ville ikke accpetere det og var i hvert fald ikke stresset. Jeg blev undersøgt for alt mulig andet end stress og sendt hjem igen. Det skete nogen gange, og jeg gik bare på arbejde igen, siger han.

- Så en dag sad jeg ude på arbejdet og kunne slet ikke overskue noget. Jeg havde så mange opgaver og vidste ikke, hvad jeg skulle lave og kunne heller ikke huske, hvordan man gjorde. Så lagde jeg mig endelig syg, noterer han.

Kollegerne gjorde ingenting 

I det halve års tid inden Claus Blaabjergs sygemelding burde kolleger og ledelse have grebet ind, mener han i dag.

- Kollegerne gjorde ingenting andet end at sige, pas godt på dig selv. Og det er næsten det værste, man kan sige. Det er sådan en standardfloskel at fyre af. Det er nemt at sige, pas på dig selv, men hvordan gør man det?

Claus Blaabjerg har set mange mænd både på sin egen og andre arbejdspladser slås med stress. Og han beklager, at mænd har så svært ved at tale om det.

 

Smede trækker forhænget for

- Smede er jo rigtige mænd, og de taler bare ikke om sådan noget. Men jeg har oplevet flere af dem decideret bryde sammen, når man har talt med dem om et stort arbejdspres. De går ind i deres kabine og trækker et forhæng for. Det er en ren katastrofe, for så kan de gemme deres stress af vejen, og så bliver det rigtig slemt senere, fastslår han.

Man kommer ikke sygemeldinger på grund af stress til livs, før arbejdsgiverne indser, at der skal flere ressourcer til, pointerer Claus Blaabjerg. 

Det er bare ikke nok at hænge ti gode råd mod stress op på en opslagstavle og tro, at nu kører det.

Svært at sige man har brug for luft 

Man kommer ikke sygemeldinger og dårlig trivsel på grund af stress til livs, før arbejdsgiverne indser, at der skal flere ressourcer til, pointerer han.

- Hvis du ser på det danske arbejdsmarked i dag, bliver der hele tiden skåret ned og ned og flyttet arbejdspladser ud af landet.  Det er sådan lidt et pres. Det kan godt være svært at gå ind til chefen og sige, at man har brug for lidt luft. For så er der måske en anden, der hellere vil lave ens arbejde og godt kan nå det, lyder det.

- Man skal helst ikke vise nogen svaghedstegn, når alt skal være effektivt. Så bliver man bange for sit job, og det psykiske arbejdsmiljø sejler bare videre, siger han.

Vikarerne kommer

Hvis man sætter hælene i, frygter man en fyreseddel og at der kommer en vikar.

- Vikarerne kommer ind og giver den skalle og er friske, indtil de ryger ud igen. Så bliver de fastsanssatte sammenlignet med dem, og man er bange for at de kan tage ens arbejde. Det pres og den effektivitet bliver man syg af, siger Claus Blaabjerg.

DA, DI, arbejdsgiverne i den private sektor skal ifølge ham stramme sig gevaldigt an og rette op på det psykiske arbejdsmiljø.

- Det er bare ikke nok at hænge ti gode råd mod stress op på en opslagstavle og tro, at nu kører det. Man er nødt til hele tiden at snakke åbent om det og også handle på de kurser, som man holder, siger han.

Også fagbevægelsen skal sætte mere turbo på at uddanne tillidsvalgte, mener han. Og kalder den nye håndbog, der er på vej til tillidsvalgte for en super ide.

Slider helt vildt på familien 

Claus Blaabjerg lægger ikke skjul på, at hans stress-nedbrud har haft store omkostninger for privatlivet. 

- Familiemæssigt vil jeg vove at påstå, at vi stadig arbejder på at få normaliseret vores forhold, for det slider bare helt vildt. Og hvis man skal være helt ærlig har det her kostet og der skal arbejdes hårdt for at rette op på det igen, siger han.

- Jeg har forandret mig som person. Jeg har altid været sådan en, der hjælper andre med alt. På arbejdet, i fritiden og privat, hjælper, hjælper og hjælper. Men så lige pludselig er jeg blevet en, der først tænker på at hjælpe mig selv først. Det skal man lige vænne sig til, også når man er gift med mig, fortæller montøren. 

- Jeg er begyndt at løbe. Meget. Det virker for mig. Jeg løber ikke fra problemerne, men det er bare nemmere for mig. Så jeg løber helt vildt meget. Jeg har altid hadet at løbe, men nu afstresser det mig. 

TikTok
Nyheder

Smuk for enhver pris: Smadrer deres kindben med hammer

talskvinden
Nyheder

Prognose: Flere virksomheder kan bukke under

Christophe Zafiryadis, administrerende direktør i Intempus
Nyheder

Tre minutter om dagen bliver til 200 timer

Ung ved pc
Nyheder

Ministre raser over TikTok: Nu skal det stoppe

gul seddel i forruden
Nyheder

20.000 gule sedler: Nu er der mere ro på færgen

Jimmy med maleriet
Nyheder

Hornsleth har en særlig idé: Danskerne skal hjælpe

hunden
Dyreliv

Hund hylede fra ravine i fire døgn: Så kom Guillaume

mand på pc
Nyheder

21 sekunder: Så kom kvindehadet på skærmen

mand ved pc
Nyheder

Efter stort CPR-læk: Nu peger eksperter på løsningen

rådyr på vejen
Nyheder

18-årig undveg hjort: Så gik det helt galt

politiafspærring
Krimi

93-årig anholdt efter voldsomt knivangreb i indkøbscenter

hus med lys
Krimi

Indbrudstyvene har fået mere travlt: Her slår de til

vaccination
Nyheder

Har du husket det? Nu kommer påmindelsen

James McClean
Sport

Fodboldprofil åbner om opkast, selvstraf og årelange dødstrusler

Håndværker
Nyheder

42 års arbejdsliv: Men pensionsregnestykket overrasker

Politiet til stede ved ulykken
Krimi

Pickup kørte ind i ungdomskamp: To dræbt og ti kvæstet

hacker
Nyheder

Cyberkriminelle har fundet en ny vej ind

katolik
Nyheder

Kors løsrev sig under messe: Præst blev dræbt

pige med bamser
Sport

Her bliver måljubelen ekstra blød og bamset

Hemiptarsenus ornatus
Dyreliv

Han rystede en bregne og gjorde et særligt fund

Harley Davidson
Biler

Syv biler og en Harley Davidson under hammeren

politi dansk
Krimi

Politiet satte en stopper for festen på hjul

klapperslange
Nyheder

Hun troede, spanden gemte på dyrefoder: Så opdagede hun slangen

Squishy
Nyheder

Legetøj lugter af benzin: Nu er der svar

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen