Administration 

Blogger: Drop Facebook og kom ud i virkeligheden

Prøv at lukke ned for Facebook og tag en tur på gaden, lyder opfordringen fra blogger Johnny Larsen.

Johnny Larsen er opvokset på Nørrebro i København. Mod alle odds fik han en uddannelse som journalist i 1987 - efter 17 år som ufaglært og derfor temmelig nedslidt.

Han har skrevet en bog, sange og en opera, og lidt af manglende evne til at holde mund. Johnny været ramt af depression siden børneårene og har været selvbehandlet, indtil han blev ramt af svær sygdom i 2009.

 

Følg Johnny Larsen på Twitter

JEG SIDDER og tænker tilbage på mennesker og begivenheder, jeg har læst om, og alt det som spirede i min tidlige ungdom på trods af besvær, trusler og livsfare. Måske blev det netop opnået på grund af besværet og ikke på trods af det.

Livet er blevet nemt for os alle, men det har ikke gjort os lykkelige. Tværtimod. Det har heller ikke gjort verden til et bedre sted, og vi har heller ikke ligefrem fået bedre politikere, bedre demokrati eller større lighed. I stedet har vi fået en masse såkaldt liberale politikere. De postulerer at være frihedssøgende, og det er de da også til en vis grad. Friheden skal bare ikke være for alle, og friheden består i frihed for medansvar, pligter og medvirken.

Vores hverdag er fyldt med Facebook og Twitter, hvor vi omgiver os med folk, der mener det samme som os, og udelukker dem med andre meninger. Vi laver flere og flere isolerede, smalle fællesskaber, hvor alle der har freondrevne køleskabe er samlet i én gruppe og alle med iskælder i en anden. Derfra skyder vi med skarpt uden at ænse, at det intet ændrer, hvilket så heller ikke er formålet, for vi vil kun dele vores betragtninger (der oftest kun er forargelse eller fordømmelse) med alle, der i forvejen mener det samme som os.

Sociale medier er fantastiske værktøjer til at skabe et alternativ til den galaxe hvor Trump, Den Korte Avis, Liberal Alliance og Venstres ”erhvervsklubber” befinder sig. Men vi bruger det ikke. Vi spreder halve og hele løgne, fordømmelse og forargelse og skyder fra hoften mod alt og alle… venner og fjender… og når der kommer protester, ”unliker” vi, så vi kan få ubetinget, ubestridt medhold.

DET ER ikke for sent at vende skuden. Jorden er rund, så vi ryger ikke ud over afgrunden, men i stedet for at sejle formålsløst rundt langs ækvator, kan vi besøge fremmede steder, tage det roligt, spise underlig mad og finde ud af, at uanset hvilken religion, politisk opfattelse, hudfarve eller nationalitet du er belemret med, så deler du dit ønske om et godt liv med mennesker i hele verden.

Nu skal jeg ikke forsøge at påstå, at ondskaben ikke eksisterer. Det gør den. Der vil også altid være mennesker, som vil bruge deres held, begavelse og talent på grusomheder, men de fylder så lidt. Derfor skal vi sørge for, at det fortsat er en parentes i samfundet. Vi skal bekæmpe ondskab og egoisme med kærlighed, respekt og uselviskhed.

Politik kan se ud som om, det er uendelig håbløst at kæmpe mod, derfor skal vi sørge for at få valgt mennesker ind, som rent faktisk bekymrer sig om at være med til at gøre en forskel. Det lykkes trods alt for Venstre, Liberal Alliance og Dansk Folkeparti, som alle tre står stærkt, fordi de helt uden modstand får lov til at forme politikken i Danmark. Socialdemokraterne står klar i kulissen med samme taktik, og savner pli, anstand, respekt og vilje til fællesskabet. Vi lader dem styre hele maskineriet, mens vi sidder og isolerer os i stadigt mindre Facebook-grupper.

JEG FØLER mig absolut ikke bedre end andre, og jeg mestrer det samme. Jeg kan skrive mange linjer om min harme, og har da også lukket visse personer ude. Jeg har været i vildrede, og ude af stand til at finde et parti jeg ville stemme på, og jeg har droppet at gå ind i politik, fordi jeg ”ikke kan finde noget, jeg kan støtte 100 procent”. Lige det sidste er jo lige så egoistisk, som det vi møder fra de magthavende racister, egoister og fra asocialdemokraterne, der står klar i kulissen og ikke viger for at bruge løgn og ”fake news”, for at komme til.

Et anstændigt fællesskab, hvor alle kan nyde godt af den fælles rigdom, der findes, er gennem at lade mennesker med en klædelig tvivl om egne fortræffeligheder komme mere til orde. Vi skal gøre det umuligt for medierne at komme uden om mennesker, der har fællesskabet og ordentligheden på hjerte. Vi skal få tv-værter og journalister til at droppe deres evindelige higen efter klik, som de godt ved, de får flest af ved at finde en racist, der kan råbe op eller en neoliberal egoist som kan brøle om, hvor ufedt det er at være tvunget til at betale skat, så syge fattige kan komme på hospitalet.

Vi skal finde forbilleder i de mennesker, der vovede noget. Folk af den slags, der krydsede broen i Selma som slaver og vandrede lige ind i USA's senat. En gåtur på over 50 år, som satte Barack Obama i Det Hvide Hus. Alt sammen fordi nogle kæmpede, og fordi de kæmpede uden at give op. Fordi de mødte modstanden, trodsede den, overvandt den og kom et enkelt museskridt nærmere et ordentligt samfund.

DET ER på tide at gøre noget, det er på tide at vise, at der er et flertal, der vil have et ordentligt Danmark. Jeg tænker ikke på et Danmark, hvor alle rige skal betale for alle fattige, men et Danmark hvor der ikke findes fattigdom, og et land, hvor ingen har for lidt.

Måske sker det ved at melde sig ind i et parti og stille op til valg, og måske sker ved at lukke ned for Facebook en dags tid og gå ud på gaden… måske for at spise shawarma med en muslim på Nørrebro.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

flok mennesker med skilte
Nyheder

Dramatik ved slagterbutik

mand i jakkesæt og kvinde i hvidt med hat
Nyheder

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus

Krimi

Alvorlig påkørsel:
75-årig bilist nægter alt

en masse mennesker med røde faner og arme i vejret
Nyheder

1. maj-uro:
Hummelgaard kæmpede
mod båthorn og røgbomber

to mønter
Helt vildt

SE VIDEO:

Lastbil væltede med

otte millioner mønter

Mand i lyst jakkesæt med et WHO's logo bag sig
Nyheder

WHO advarer:
Største krise
i mands minde

udrykningskøretøjer ved ulykke
Krimi

75-årig forlanges fængslet efter massepåkørsel

Glad kvinde med arm hævet
Nyheder

Dronning Margrethe får religiøs pris 

to kvinder griner sammen
Helt vildt

Vandt en mio. i Lotto:
- Jeg købte da bare en ny

en mand taler foran en skærm med en illustration
Nyheder

Konkurs sender stor

millionregning

videre til borgerne

Krimi

LIGE NU: Letbane påkører person - trafikken er spærret

indgangen til en stor bygning
Krimi

Kræftsag stoppes

politi arbejder
Krimi

75-årig sigtet mand tog fejl af speeder og bremse

Nyheder

Mette F.: Danmark

skal igen være en

stor skibsbyggernation

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Dreng overfaldet holdt
og fanget - syv anholdt

et tog set fra siden
Nyheder

Bro stopper tog 
til og fra lufthavn

mange biler på p-plads
Nyheder

Tesla-salg styrtdykker fortsat

en bil sat til opladning
Biler

Elbiler overhaler

snart dieselbilerne

larver går i række
Nyheder

Kamp mod giftig larve fortsætter

store flammer kommer op fra bygning
Krimi

Voldsom gårdbrand

- bygning kollapset

mænd går på vej med sne
Kongelige

Kongen giver ok-tegn 

en bil på ulykkesstedet
Krimi

Påkørsel: Ældre mand er afhørt

en mand taler
Nyheder

USA og Ukraine underskriver aftale

glad mand med smil og stort krøllet hår
Kendte

Høster vild succes

22 år efter sin død

to fodboldspillere i blåt og gult jubler
Sport

Vildt drama i Brøndby

ét øje helt tæt på
Nyheder

Gå ikke til Louis Nielsen: 
Lukker i weekenden

hvide flag med firmalogo
Nyheder

GN Store Nord nedjusterer

ordenspersoner holder pressemøde bag høje borde
Krimi

16-årig: Stak af

fra bosted før drab

fire fodboldspillere i rødt jubler
Sport

Gør klar til Superligaen

rød smadret bil
Krimi

København:

11 skadet ved påkørsel

mand i jakkesæt på talerstol
Nyheder

Betinget dom for

karikatur af Erdogan

plasticbeholder med salat
Nyheder

Solgt over hele landet: 

Spis det ikke

politilogo på bil
Krimi

30-årig sigtet for

vold og trusler på livet

kvindelig tennisspiller på rødt grus
Sport

Tørre tæsk i Madrid

Brandbil ved lejlighedsbyggeri
Krimi

Fugle reddet ud af

brændende lejlighed

Krimi

Politiet leder efter 12-årig dreng: Gik fra sit hjem tirsdag

en dame ved et samlebånd
Nyheder

Kendt erhvervskvinde og arving er død

en UTV-bil
Krimi

Mistænkt flugtbilist kørte i UTV

en facade med et logo for skat
Nyheder

Skattestyrelsen leder efter ejere til 20,5 millioner kroner

bøger på stribe
Bøger

Kendt forlag går konkurs

en mand og et sommerhus
Kendte

Køb Seebachs sommerhus

en politimnd
Nyheder

Betjent kaldte barn snotunge og får kritik af DUP

en DSV-lastbil
Nyheder

Alt om DSV's vilde historie

Nyheder

En person anholdt efter tredobbelt drab i svensk by

folk på scenen
Nyheder

Dansk succesband gendannet

nogle sure kongelige
Kongelige

Krise i kongehuset: William vil fjerne Harry og Meghans titler

Soldater på en plads
Nyheder

600 nordkoreanske soldater dræbt

fly i luften
Nyheder

F-35-fly over Danmmark

politi på gaden
Krimi

68-årig kvinde kørt ihjel af flugtbilist

kongen vinker på et skib i Grønland
Kongelige

Kongen i Grønland: Her føler jeg mig hjemme

Trump med rød kasket
Nyheder

Trump lemper biltold 

et logo på en butiksrude
Nyheder

Smartphones løfter Samsungs overskud

en mand
Nyheder

Marco Rubio: USA er
klar til at trække sig

oste ligger på hyler i bure
Nyheder

Arla overtager

dansk millionmejeri

Nyheder

Tre dræbt i skyderi i svensk by

et billede med en rollator
Krimi

Mand med rollator

fundet med ild i

en mand ser alvorlig ud
Krimi

Sass-sagen:
Er der et læk hos politiet?