Administration 

Blogger: Roma-debatten skaber utryghed - ikke romaerne

Det er den hårde debat mod romaerne i København, der er med til at skabe utryghed i byen, men blogger Niko Grünfeld fra Alternativet.

Niko Grünfeld er kultur- og fritidsborgmester i København. Han er medstifter af Alternativet og Altivisten. Niko er i øvrigt iværksætter på tiende år og arbejder med ledelsesrådgivning, coaching, konfliktmægling og undervisning i erhvervslivet samt den offentlige sektor.

DEN SENESTE UGE HAR MEDIERNE været fulde af historier om hjemløse romaer i København. Vi får at vide, at de begår kriminalitet, at de slås, at de sviner. Man får næsten indtrykket, at København er under belejring. Jeg tror faktisk at Marcus Knuth fra Venstre har brugt ordet ”besat” om romaernes tilstedeværelse i byen. Vi taler altså om ca. 300 udsatte hjemløse. Ikke en hel hær. Pia Kjærsgaard har sågar ytret, at romaerne ”skal stresses til at forlade centrum af København, så byens borgere og turisterne kan være i fred.”

Flere medier og meningsdannere er sågar begyndt at kalde udfordringen med nogle udenlandske hjemløse for ”romaproblemet” – uden skelen til hvor uhyggeligt meget vendingen minder om italesættelsen af ”jødeproblemet” fra 30’ernes Tyskland. For ikke at glemme hvordan romaerne faktisk også blev udsat for folkedrab under anden verdenskrig.

REGERINGEN HAR FULGT DE HÅRDE ORD med et straksindgreb over for romaer, som fordobler fængselsstraffen for tiggeri eller det regeringen kalder ”utryghedsskabende adfærd” fra syv til 14 dage og indfører zoneforbud for romaerne i byen. Forslaget forventes vedtaget i morgen onsdag, og vil desværre, som jeg ser det, være med til at dæmonisere en befolkningsgruppe med uigennemtænkte indgreb.

Ordet straksindgrebet har den funktion, at det udviser handlekraft. Men det er også det bedste, man kan sige om det. For problemerne med kriminalitet blandt nogle udenlandske hjemløse løser indgrebet ikke. Samtidig er de ord, der bruges til at beskrive romaerne, med til at stigmatisere og groft generalisere over en etnisk minoritet, der lever på samfundets yderste kant. Det meget løst-definerede ord ”utryghedsskabende” er med til at etablere et meget generaliserede narrativ, der legitimerer en reel hetz overfor romaerne.

Debatten om de utryghedsskabende romaer får os helt til at glemme, at det er mennesker vi taler om. Mennesker der lever i ekstrem fattigdom, og ofte er blevet ekskluderet fra deres oprindelige samfund. Det gør mig utryg.

Brug pengene mere fornuftigt

Det er ikke for sjov, at hjemløse fra særligt Østeuropa rejser til Danmark for at leve på gaden. Det gør de, fordi de er desperate.

Regeringen har beregnet, at deres initiativer vil koste 8 mio. kroner. Jeg tror på, at vi kan bruge de penge langt bedre og til gavn for alle – samfundet, naboer, og ikke mindst de udsatte hjemløse.

Det kunne være ved at styrke Københavns Kommunes Transitprogram, der allerede nu med gode resultater giver støtte til udenlandske hjemløse i form af bl.a. sprogundervisning, sundhedsfaglig hjælp, vejledning med henblik på beskæftigelse, hjælp til hjemrejse og social reintegration i deres oprindelsesland, hvis de skulle ønske det. I løbet af otte måneder har programmet hjulpet mere end 90 hjemløse udlændinge godt hjem.

Transitprogrammet kunne suppleres med et Transithus med senge og hjælp til mentale og fysiske behov. Det er både billigere og mere menneskeligt at give folk en seng at sove i end det er at smide dem i fængsel. Og hvis man virkeligt mener, at det er et kæmpe problem, at hjemløse ikke besørger på toiletter, kunne man jo give dem gratis adgang til offentlige toiletter.

NATURLIGVIS SKAL VI ERKENDE, at vi står med en udfordring, der skal findes gode langsigtede svar på. Og netop derfor skal vi ikke putte mennesker i fængsel for at tigge til dagen og vejen. Derfor skal vi ikke lave love, der bygger på racistiske stereotyper, der er med til at stigmatisere mod bestemte befolkningsgrupper. Det hører en anden og mørkere tid til. Problemerne forsvinder ikke af, at vi smider mennesker i fængsel. Få med den fornødne indsigt tror på, at højere straffe vil afholde folk i nød fra at tigge og søge hjælp.

Hvis vi vil løse problemerne blandt nogle udenlandske hjemløse, bliver vi nødt til at tage fat om nældens rod: Fattigdom, social eksklusion og ikke mindst mangel på europæiske samarbejde omkring sociale forhold.

VI SKAL IKKE STRAFFE MENNESKER på samfundets allernederste bund hårdere, men hjælpe dem til en bedre tilværelse. Det er det eneste, der skaber langtidsholdbare løsninger, der både hjælper de hjemløse og afhjælper problemet. Jeg er meget enig med de forskere og organisationer, der har påpeget at højere fængselsstraffe altså ikke får folk væk fra gaden og afholder dem fra at tigge. Der skal helt andre midler til.

Venlig opfordring

Jeg vil gerne opfordre til, at vi stopper den fremmedgørende hetz og diskriminerende tone overfor udenlandske hjemløse og i stedet investerer i sociale indsatser, der virker, får mennesker væk fra gaden og støtter dem i at få et bedre liv.

Vi ved fra andre socialpolitiske tiltag, at man ikke kan straffe sig ud af fattigdom. Så hvorfor ikke gøre mere af det der virker, i stedet for at føre hensynsløst symbolpoliti, der vil marginalisere og stigmatisere byens udenlandske hjemløse endnu mere.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre

robot
Underholdning

WALL-E, R2-D2 eller Rasmus: Hvad skal robotterne hedde?

folkene bag
Nyheder

Fik diagnosen bipolar lidelse: Nu vil Jesper hjælpe andre

øl
Nyheder

Flere danskere søger hjælp: Nu sikres Alkolinjen millioner

Anne Waagstein, formand for Djøf Privat
Nyheder

Medarbejdere skal være forberedt, før krisen rammer arbejdspladsen

fiskekutter
Nyheder

1.900 ton fisk smides ulovligt ud: Minister vil gribe ind

Nickelback
Underholdning

Nickelback kommer til Danmark med stor verdensturné

politi dansk
Krimi

69-årig vagt sendt på hospitalet efter håndboldkamp

Victor Froholdt
Sport

Dansker topper opsigtsvækkende liste: Vurderes til 626 millioner