Administration 

Kontanthjælpsmodtagere i økonomisk mareridt: Gælden fordoblet på fire år

Gæld gør et ordentligt indhug i mange kontanthjælpsmodtageres rådighedsbeløb. (Foto: Foto: SCANPIX arkiv)

I snit skylder en kontanthjælpsmodtager 117.000 kroner væk. I 2012 var det det halve. Det viser nye tal fra AE, Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.

På blot tre år er kontanthjælpsmodtagernes gæld fordoblet. En person på kontanthjælp skylder nu i gennemsnit 117.000 kroner. I 2012 var tallet 60.000 kroner.

Det viser nye beregninger fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE), hvor analysechef Jonas Schytz Juul er foruroliget over udviklingen:

- Den øgede gæld tegner et billede af, at denne gruppe har fået det sværere. Det er særligt bekymrende, fordi en del af dem nu kommer yderligere under pres med kontanthjælpsloftet, siger han til Avisen.dk.

Gæld gør et ordentligt indhug i mange kontanthjælpsmodtageres rådighedsbeløb. Og snart vil gælden æde endnu mere af rådighedsbeløbet. Det sker, når det såkaldte kontanthjælpsloft bliver indført. 

Ifølge beregningerne fra AE har tre ud af fire på kontanthjælp gæld. Siden 2012 er de mest forgældede blevet endnu hårdere ramt.

Den mest forgældede fjerdedel af kontanthjælpsmodtagerne har nu i snit en nettogæld på næsten 450.000 kroner. For tre år siden skyldte den andel 250.000 kroner, viser beregningerne.

Jonas Schytz Juul peger på finanskrisen som en del af forklaringen på den øgede gæld, fordi flere er strandet på kontanthjælp i en længere periode. 

- Hvis man i forvejen har gæld, er det en stor belastning at betale af på den. Kommer der pludselige udgifter, ender man nemt i en ond spiral, hvor man må låne igen og dække gæld med mere gæld, siger han.

Med deres store gæld skiller kontanthjælpsmodtagerne sig ud fra resten af befolkningen. I gennemsnit har andre 18-64-årige danskere nemlig en nettoformue på knap 200.000 kroner.

Systemet lægger op til gæld

Formand for Danmarks Socialrådgiverforening Majbrit Berlau peger på, at hurtige forbrugslån har gjort det meget let at stifte gæld. 

- De forbandede kviklån har ikke gjort noget godt for andre, end dem, der tjener penge på dem, siger Majbrit Berlau. 

Hun nævner også, at en del kontanthjælpsmodtagere kun har fået halv kontanthjælp de seneste år på grund af loven om, at samlevende skulle forsørge hinanden. Og at de unge er kommet på meget lave ydelser. 

1. oktober i år træder kontanthjælpsloftet i kraft. Det fører til, at over halvdelen af kontanthjælpsmodtagerne med flere børn mister 2-3.000 kroner om måneden.

- Det giver dem et endnu mindre råderum. Har de gæld, vil de dårligt kunne leve af mindre end nu, ellers også er der stor risiko for at de holder op med at afdrage på gælden, siger socialrådgiverformanden, der er bekymret over udviklingen. 

Hele rådighedsbeløbet forsvinder

Når man dykker ned i tallene fra AE, kan man se, at tre ud af fire kontanthjælpsmodtagere har gæld. De skylder i snit 190.000 kroner væk.

Jan Milo er økonomisk medarbejder i Forbrugerrådet Tænks gratis gældsrådgivning.

Han vurderer, at en gæld på omkring 200.000 i forbrugslån typisk vil give afdrag på omkring 5.000 kroner om måneden. Så er hele rådighedsbeløbet forsvundet for en kontanthjælpsmodtager.

- Det går to-tre måneder, men så kan de ikke længere betale afdrag. Deres økonomi er så presset, at de ikke kan betale, hvis deres cykel punkterer, siger han.

Gæld æder energien til at søge arbejde

Gælden er med til at fastholde mange i en håbløs social situation uden job. Den fylder så meget, at den tager energien, siger han. Kreditorerne ringer konstant, der kommer bunker af rykkerbreve, man må i fogedretten og får hjemmebesøg af kreditorer. 

Det er legalt ikke at afdrage på sin gæld, hvis man dokumenterer, at man ikke har økonomisk overskud til det. Men i gældsrådgivningen møder man stort set ingen, der kender til den mulighed.

- Folk bliver fastholdt i en gældsspiral og har ikke tilstrækkelig økonomisk viden til at ændre på denne ulykkelige situation, siger Jan Milo.

Hvis man er på kontanthjælp, kan man ikke få gældssanering. Det kræver en lønindtægt eller pension. Sådan er loven.

- Det er et stort problem. Flere bliver fastholdt på kontanthjælp i mange år. De kommer ikke i job, og gældsproblematikken gør det endnu sværere for dem. Gælden fylder så meget i deres liv, at de ikke har overskud til at prøve at få arbejde eller lægge en plan for deres fremtid, siger han.

 

3 ud af 4 på kontanthjælp er forgældede
  • Kontanthjælpsmodtagere har i gennemsnit en nettogæld på 117.000 kroner.
  • I gennemsnit har andre 18-64 årige en nettoformue på knap 200.000 kroner.
  • Samlet har tre ud af fire kontanthjælpsmodtagere en nettogæld. Blandt disse personer er den gennemsnitlige nettogæld på 190.000 kroner.
  • De 25 procent af kontanthjælpsmodtagerne, som har den største nettogæld, skylder i gennemsnit næsten 450.000 kroner.
  • I 2012 havde 70 procent af kontanthjælpsmodtagerene gæld. Men den var i gennemsnit på 60.000, og den mest forgældede fjerdedel skyldte 250.000 kroner i snit.
  • Kontanthjælpsloftet reducerer ydelserne med omkring 2.000 kr. hver måned for de enlige forsørgere, som rammes af loftet. For dem bliver økonomien så presset, at de får meget svært ved at tilbagebetale deres gæld.

Kilde: AE Arbejdsbevægelsens Erhvervsråd

Barn vaccine
Nyheder

Ni børn får erstatning efter coronavaccine

politi dansk
Krimi

Bilist kørte mod betjent: Politiet åbnede ild

politi dansk
Krimi

Skud affyret mod bil i Vejle: Politiet søger vidner

naboer hygger
Livsstil

Mange danskere har næsten ingen kontakt med naboerne

par i vandet
Rejser

Ferien ændrer danskerne: Flere siger ja til vin og spontanitet

politi dansk
Krimi

Så du denne bil? Politiet søger vidner efter anmeldt voldtægt

Greenå Havn
Nyheder

Militær og politi rykker ind på Grenaa Havn

Fodboldfesr
Krimi

32-årig døde efter VM-vold: Nu afslører anklager forventet straf

solnedgang
Nyheder

Kig mod himlen: Røg kan give røde solnedgange

Folkene bag
Nyheder

Det begyndte som en Facebook-gruppe: Nu er bevægelsen 18 år

Føl dør Vildsund Marked
Nyheder

Efter føls død på marked: Hestevenner skrider til handling

Ejerne
Underholdning

Dansk cirkus siger farvel efter 32 år

Plastik affald
Nyheder

Fra og med i dag er naturens årsbudget brugt

straffeattest
Nyheder

Her kan du få job, selvom din straffeattest er plettet

Retten i kolding
Krimi

Stalking: 54-årig er bag tremmer

Ødelagt skib
Nyheder

Hærværk: Modstandere saboterer og ødelægger fiskeopdrætter-skibe

politi dansk
Krimi

Mystisk skudhul fundet i boligbyggeri: Politiet søger vidner

Riget
Nyheder

10.000 flere ansatte på sygehusene: Her er næsten halvdelen endt

Mor med baby
Dyreliv

Seks år siden sidst: Nu er der kommet en lille ny i flokken

kort
Advertorial

Annonce

Så mange penge bruger danskerne på online underholdning

vaccination af voksen
Sundhed

Ny evaluering viser markant effekt: Beskytter spædbørn i de første sårbare måneder

barn
Nyheder

Her lever flest børn i familier med meget få penge

Ræv
Dyreliv

Her følger forskerne ræven gennem mørket

cafeliv
Rejser

Mark har set turister få højere priser: Sådan undgår han fælden

Falck assistent rådgiver
Rejser

Det spørger danskerne lægen om i sommervarmen

messen
Biler

Her kan du se og prøvekøre de nyeste elbiler

Tahir Siddique
Iværksætteri

DR melder ud: Populært program vender tilbage

hund med ejer
Dyreliv

Mere tid til hunden efter de 60 - men én plan er særlig vigtig

bekymret mor
Nyheder

Hver tredje forælder mærker økonomien på familiens trivsel

Retten frederiksberg indgang
Krimi

27-årig skal blive bag tremmer: Sigtet i seks år gammel drabssag

Kørekort
Nyheder

Flere kører videre, selv om lægen har sagt nej

Plastikbokse på festivalplads
Nyheder

Farvel til smadrede engangstelte og telt-kirkegårde

Naturnært landbrug
Nyheder

Bønder siger ja til biokul men kæmpe anlæg er no-go

politi dansk
Krimi

Frække tyve går efter tomme huse

Livredder
Nyheder

Varmen lokker danskerne til stranden: Livredderne har en klar besked til forældre

AI
Nyheder

Hackernes AI arbejder næsten selv: Virksomheder får langt kortere tid til at reagere

Broen
Nyheder

Rekordmange krydsede Øresundsbron i sommertrafikken

Kvinde ser HBO
Film og TV

Nu kan du samle HBO Max, Apple TV og flere andre ét sted

Mand med til salg skilt
Nyheder

Mange vil gerne købe hus i sommerferien

dansk politi
Krimi

Vidner søges efter overfald i Næstved

Glad kvinde
Sundhed

Tror du, at du er stresset? Årsagen kan være en anden

Grafik
Rejser

Flere havde styr på det blå kort før sommerferien

festuge stemning
Underholdning

Tre kulturaktører går sammen: Her bliver 18 koncerter gratis

politi dansk
Krimi

18-årig er varetægtsfængslet efter dødsulykke

bilist sveder
Biler

Overset problem kan give færre kilometer på opladningen

Gus
Helt vildt

Syv kæmpede om Gus: Nu er han verdens dyreste dinosaur

Cykeltyv
Krimi

Tyvene slår til på få sekunder: Pas især på ved lyskrydset

Stephania Potalivo
Kendte

Potalivos sommerferie er helt nede på jorden

Robert Bush ankommer til retten
Krimi

Bedemand i retten: Familier fik udleveret den forkerte aske

Øl i glas
Nyheder

Ny tendens: Flere danskere siger helt farvel til alkohol

feriegæst med benene oppe
Rejser

Her slår danskerne både nordmænd og svenskere på ferien

Grafik
Sundhed

Mange kræftpatienter rammes også hårdt på psyken

politi dansk
Krimi

Tragisk ulykke: Ung mand er varetægtsfænglet

Børn på ophold der smiler
Nyheder

Nyere tal om ensomme børn: Markant forskel efter ti uger

Birthe Kjær
Underholdning

Birthe Kjær har en besked til Flo Ridas fans: Kom igen dagen efter

Mobilepay
Nyheder

Kravet ser officielt ud: Derfor ender mange med at betale

Retten frederiksberg indgang
Krimi

Sigtet for tre drab: Nu er 27-årig udleveret

Skolen med elever
Nyheder

Døren er stadig åben: Her kan du stadig få en studieplads

Unge i demo
Nyheder

Færre unge optaget: Studenterorganisationer peger på tre forklaringer

Pædagog på arbejde
Nyheder

Nye tal vækker bekymring: Manglen kan fortsætte i årevis

KBH rådhus
Nyheder

Nye optagstal vækker bekymring: Kan ramme udsatte borgere

politi dansk
Krimi

Fem trykflasker i bilen udløste bøder for 60.000 kroner

kød
Nyheder

Danskerne er langt fra kostrådet: Så meget kød spiser vi

Caroline Wozniacki
Kendte

Wozniacki i fødselsdagshumør

Spillere i nye trøjer
Sport

Efter to oprykninger: Nu venter historisk FCK-debut

dansk politi
Krimi

Sjællandsk gæst holdt politiet travlt beskæftiget

Christiane Schaumburg-Müller
Kendte

Stjerne glemte alt om feriebilleder

dansk politi
Krimi

Træt af knallerter: Overfaldet med bat

springvand
Nyheder

Glemt i årtier: Nu er historisk detalje tilbage i Odense

Pc arbejde
Nyheder

Markant forskel i uddannelsesvalg: Én gruppe søger mod computeren

Jasmin Lind
Kendte

Video: Vild Med Dans-stjerne i baby-lykke

dansk politi
Krimi

Fem sigtet på to dage: Sådan narrer svindlere ældre

Cykelløbet
Sport

Her bliver vejene lukket under stort cykelløb

Hvidkål
Nyheder

Kun ni procent af frugten er dansk: Forskere peger på en vej frem

Vandrere
Rejser

Feriegæsterne flytter væk fra højsommeren

mennesker går tur
Sundhed

Overraskende studie: Danskere med kort uddannelse slår højtuddannede amerikanere

badevægt
Sundhed

Vægten faldt, men så begyndte kiloene at komme igen

boliger
Nyheder

Ejerlejligheder handlet for over 44 millioner kroner

politi dansk
Krimi

Flere hundrede sager over hele landet: Forsøgte at svindle udviklingshandicappede