Administration 

TDC-ansatte kæmper for at bevare løn og danske job

TDC-ansatte kæmper for at bevare løn og danske job
Ansatte hos TDC har svært ved at bevare det gode humør. Siden 2008 er 3.000 stillinger i koncernen forsvundet. (Foto: FOTO: TDC pressefoto/Uffe Weng)

Arbejdspladserne fosser ud af TDC, advarer fagforeninger. Telegigantens ansatte bliver i stigende grad outsourcet eller havner i datterselskaber med dårligere løn- og arbejdsvilkår.

Det tidligere statsejede selskab TDC kæmper indædt for at bevare førerpositionen på det danske telemarked, og har siden 2008 haft et overskud på mellem to og fire milliarder om året.

I samme periode er næsten 3.000 stillinger i TDC blevet nedlagt eller outsourcet, heraf 2.500 i Danmark.

Læs også: Ofre for tele-krig: 3.000 TDC-job forsvundet siden 2008

Samtidig foregår en stigende grad af TDC's aktiviteter i datterselskaber uden overenskomst, hvor løn- og arbejdsvilkår er dårligere end i moderselskabet.

Så mens aktionærerne glæder sig, skaber den benhårde vækststrategi utryghed og frustration blandt medarbejderne.

- Vi oplever i øjeblikket, at TDC gør alt hvad de kan for at presse vores vilkår. Rigtig mange medarbejdere er bekymrede for deres fremtidige vilkår hos TDC, og om de overhovedet har en fremtid hos TDC, siger fællestillidsrepræsentant Jeana Jørgensen fra TDC på Fyn.

Vil du bo i Sønderborg eller London?

I går kunne Avisen.dk fortælle om de ansatte i datterselskabet Telmore, som for nylig blev tvunget til at acceptere store forringelser.

Læs også: TDC til unge ansatte: Gå ned i løn eller bliv fyret

Nu advarer fagforbundet Dansk Metal, som tegner overenskomst for 4.200 ud af de 7.800 TDC-ansatte i Danmark, imod, at arbejdspladserne fosser ud af TDC.

Senest har TDC meddelt, at 800 danske job outsources til det amerikanske firma SITEL, som allerede har frasagt sig overenskomsten med Dansk Metal.

Det betyder, at 800 TDC-medarbejdere kan vælge at flytte med til et job i Sønderborg eller London, men kun har garanti for deres løn- og ansættelsesvilkår indtil 2017, hvor overenskomsten udløber.

- Vi er alvorligt bekymrede. TDC har bebudet yderligere outsourcing til andre danske og udenlandske virksomheder. Vores løn- og arbejdsvilkår er under konstant angreb fra TDC's side, siger John Schwartzbach, som er formand for Dansk Metal Tele Øst, og som også sidder i bestyrelsen i TDC.

Ændrer logo på lønsedlen

Men heller ikke i TDC's egne selskaber kan medarbejderne vide sig sikre på en ordentlig løn.

Over en årrække har TDC opkøbt en underskov af 'discount-brands', blandt andet Telmore, Fullrate og Onfone (som nu er blevet til YouSee Mobil).

Knap 400 medarbejdere er nu samlet under selskabet Telco, som også varetager salgsarbejde for TDC.

Ifølge fagforbundet HK, som organiserer ansatte på callcentre og i telemarketing, arbejder TDC systematisk på at omgå den danske model.

Det sker ved at flytte personaletunge funktioner og konkurrenceudsatte ydelser ind i selskaber uden overenskomst, for på den måde at barbere omkostningerne med op til 50 procent.

- Man har fundet et hul i det faglige system, som man så udnytter efter bedste evne for at spare lønkroner. De ændrer bare logoet på lønsedlen fra TDC til TDC Telco, og pludselig er lønnen halveret. Det er modellen, og det er derfor, det er så moralsk angribeligt, siger Jakob Nerup, der er faglig sekretær i HK Service Hovedstaden.

Ansatte tvunget ned i løn

Konkurrenten Telenor har et overordnet princip om, at alle ansatte skal være dækket af overenskomst - hvilket kommer medarbejderne i datterselskaberne Bibob og CBB til gode.

Det princip gælder ikke i TDC.

Derfor var der ingen overenskomst, som sidste år kunne forhindre TDC i at forringe ansættelsesbetingelserne for unge ansatte i datterselskabet Telmore.

Her fik medarbejderne valget mellem at acceptere dårligere arbejdsvilkår eller at vinke farvel til deres job.

Læs også: Natascha efter løn-ultimatum: Jeg er færdig med TDC

Med ét hug forsvandt tillæg for overarbejde, løn under barsel, barns første sygedag, sundhedsforsikring, gratis mobil og 15 minutters daglig pause, mens startlønnen for nye medarbejdere blev barberet fra 125 kroner til 110 kroner.

Ifølge senioranalytiker Morten Imsgaard fra Sydbank er overenskomster og lønomkostninger et afgørende konkurrenceparameter i teleindustrien.

TDC har i de seneste år gennemgået deres omkostninger med en tættekam, og er formentlig langt fra færdige, forklarer han.

- Det kan nok ikke undgås, at medarbejderne mærker, at der er en overordnet strategi om at luge så meget ud i omkostningerne som muligt. Det er en naturlig del af selskabets drift, at man hele tiden kigger efter, om man kan skrue skruen strammere i. Det kan lyde brutalt, men det er vilkårene i teleindustrien, vurderer eksperten.

TDC: En virkelighed man må leve med

TDC mener selv, at det er en overdrivelse at påstå, at stillingerne fosser ud af selskabet.

- Men det er rigtigt, at der forsvinder stillinger hvert år. Men det er ikke noget nyt. Vi har reduceret siden 2008, og jeg tror, at rigtig mange har erkendt, at hvis man arbejder for en virksomhed som os, med store teknologispring og ændrede markedsforhold, så er det en virkelighed, man må leve med, siger Peer Schaumburg-Müller, der er vicedirektør i HR.

Peer Schaumburg-Müller erkender, at de mange forandringer kan skabe usikkerhed blandt medarbejderne.

- Man kan gøre det, vi gør, på mange forskellige måder. Det er dog uomgængeligt, at vi skal reducere og møde markedet, men vi skal selvfølgelig hele tiden arbejde for at optimere måden, vi gør det på, siger han.

Læs hele interviewet med TDC her.

Prisen for billig telefoni
  • Smartphones er blevet hvermandseje og vi forlanger lynhurtigt internet overalt. Helst til spotpris.
  • Avisen.dk kigger i denne serie nærmere på industrien bag. Her har konkurrencen aldrig været hårdere, og det sætter løn- og arbejdsvilkår under ekstremt pres.
  • Send tip, ris eller ros til Soren@avisen.dk

politi dansk
Krimi

Politiet satte en stopper for festen på hjul

klapperslange
Nyheder

Hun troede, spanden gemte på dyrefoder: Så opdagede hun slangen

Squishy
Nyheder

Legetøj lugter af benzin: Nu er der svar

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre