Administration 

Johnny er rasende: Hotelchef sviner mig på DR

Johnny er rasende: Hotelchef sviner mig på DR
Nok er han fin i tøjet, når han som her poserer ved sønnens bryllup. Men Johnny Møller-Jensen er ikke for fin til at tage forefaldende arbejde, selv når lønnen er lav. Siden han mistede sit faste job i 2008, har han knoklet sig gennem 20 vikariater. For tiden flytter han kilo på et lager i Brøndby. (Foto: FOTO: Privat)

Føler sig nedgjort af hoteldirektør, som klager over ledige stillinger, som ikke kan besættes

Johnny Møller-Jensen var på vej ud ad døren for at passe sit vikarjob på et lager i Brøndby, da et indslag i DR2's morgennyheder fik ham til at miste fatningen.

"Jeg kunne bare se på ham, at han havde fået nok. Han stod bare og sydede og så fortabt ud," fortæller hans kone Dorthe Møller-Jensen.

På tv-skærmen fortalte hoteldirektør Allan Agerholm fra Crowne Plaza Copenhagen Tower, at han i øjeblikket havde syv ledige fuldtidsstillinger, men at det var svært at få dem besat, fordi han næsten ikke fik nogen ansøgninger.

Efter interviewet fortæller direktør for Dansk Arbejdsgiverforening Jørgen Neergaard Larsen i tv-studiet, at mange virksomheder har samme oplevelse.

"Det er præcis det, vi hører. Der er alt for mange eksempler på det her, og det er derfor, vi kan konstatere, at der i det sidste halve år af 2012 var over 9.000 forgæves rekrutteringer. Og det er derfor, vi fra kvartal til kvartal ser et fortsat øget indtag af udenlandsk arbejdskraft," siger han.

Arbejder gerne til 120 kroner i timen

Johnny Møller-Jensen er hverken kræsen eller doven. Siden han mistede sit faste job som ufaglært fabriksarbejder i 2008, har han haft 20 vikariater som alt fra lagerarbejder til butiksdetektiv.

Derfor føler han sig nedgjort, hver gang politikere, debattører eller arbejdsgivere lufter holdninger om, at arbejdsløse ikke gider tage de job, der er.

"Jeg ved godt, at der er nogen, der helst bare vil hæve en ydelse og være i fred. Men vi er altså rigtig, rigtig mange, som gerne snupper et job til 120 kroner i timen, fordi vi altid har arbejdet, og ikke kan forestille os en tilværelse, hvor vi ikke får noget fra hånden," siger 51-årige Johnny, som i øjeblikket tjener 134 kroner i timen på at slæbe varer i Brøndby.

Efter at have set sin mands reaktion på tv-indslaget, ringede Dorthe Møller Jensen til Crowne Plaza for at forhøre sig om de syv ledige job.

Ifølge Dorthe Møller-Jensen lød beskeden, at der kun var to ledige stillinger i hotellets salgsafdeling, og at resten af stllingerne var aktivering, som blev formidlet gennem JObcenter København, og altså ikke ordinære fuldtidsstillinger, som Allan Agerholm havde sagt på tv.

"De opfordrede Johnny til at sende en uopfordret ansøgning, men det er jo lettere sagt end gjort, hvis man ikke kan se, hvad jobbet går ud på," siger Dorthe Møller-Jensen.

Hotel: Vi tilbød smutvej til job

Johnny bor i Allerød, og er derfor ikke tilknyttet jobcenteret i Københavns Kommune. Men en søgning på den offentlige jobdatabase Jobnet viste ingen ledige job på hotel Crowne Plaza.

"Uanset, om jobbene er der eller ej, er det da til grin at sige, at de arbejdsløse ikke gider tage dem, når man ikke annoncerer dem offentligt eller i det mindste kan få jobindholdet oplyst, når man ringer til hotellet," siger Johnny.

Hotel Crowne Plaza Copenhagen Tower fortæller en anden version af historien.

Hoteldirektør Allan Agerholm oplyser, at han selv har talt direkte med Dorthe Møller-Jensen, som udover en beskrivelse af de syv stillinger blev opfordret til at sende et cv på hendes mand.

"På den måde kunne vi kortslutte systemet, så vi kunne gå baglæns gennem jobcenteret og sørge for, at han blev sendt til interview. Mig bekendt er det cv ikke kommet endnu, selv om de har haft rig mulighed til at sende det," siger han.

Afviser kritik som vås og vrøvl

Allan Agerholm vil ikke stå model til det, som han betragter som "en gang ufunderet brok".

"Det korte af det lange er, at de her mennesker har ikke gjort sig den anstrengelse at følge det system, som nu engang er på plads, og så forsøger de til gengæld at anfægte validiteteten af den udtalelse, jeg har lavet på tv. Det synes jeg, er noget vås og vrøvl. Se dog at komme igang med at skrive en ansøgning i stedet for at brokke dig," lyder opsangen til Johnny Møller-Jensen og hustru.

Allan Agerholm kommer dog næppe til at modtage en ansøgning fra Johnny Møller-Jensen. Han har i stedet søgt en stilling som natportier på et andet hotel i København, hvor stillingen var slået op i fuld offentlighed.

Han sidder dog tilbage med fornemmelsen af, at hoteldirektørens tv-optræden handler om andet end syv ledige stillinger.

"Som ledig sidder du med fornemmelsen af, at DA bruger alle kneb for at gøre opmærksom på, at ledige er dovne og kræsne. Det gør de selvfølgelig, fordi de på sigt kan trykke lønnen," siger Johnny Møller-Jensen.

Læs et uddybende interview med Allan Agerholm her.

For fin til job - myte eller sandhed?
  • På trods af høj arbejdsløshed er arbejdsløse for kræsne, når det kommer til at tage job, som er karakteriseret ved lav status, lav løn eller hårdt fysisk arbejde.
  • Det argument luftes med jævne mellemrum i den offentlige debat. Debatten om lediges motivation fik især næring efter sagen om Dovne Robert, men er senest blusset op i forbindelse med regeringens redningspakke for udfaldstruede dagpengemodtagere.
  • I januar hævdede Venstre-formand Lars Løkke Rasmussen i direkte tv, at der fandtes 10.000 ubesatte stillinger.
  • Det viste sig efterfølgende, at der er tale om 'forgæves rekrutteringer', som ikke er gået efter planen, men ikke nødvendigvis er forblevet ubesatte.
  • Arbejdsgiverorganisationen DA fastholder, at virksomheder på trods af krisen har svært ved at finde de rigtige folk, og at det økonomiske incitament til at søge lavtlønnede job er for lavt.
  • Avisen.dk efterprøver konkrete eksempler. Skriv til soren@avisen.dk, hvis du har et tip.

Grafik NVE
Krimi

SERIE - SKYGGESIDER 6: Dit barn kan finde ekstremt indhold fra 764



dansk politi
Krimi

Politiet advarer efter to overfald i Risskov

vinderne
Nyheder

AI skal hjælpe politiet med overgrebsmateriale

hekse
Underholdning

22.000 græskar har indtaget Tivoli

skiferie
Rejser

Danskerne rykker hurtigt: Her går skiferien hen

sportshold børn
Sport

Kender du en ung, der fortjener 50.000 kroner?

narkohund
Krimi

Afsløret af narkohund: 19-årig havde hash i bilen

Grafik NVE
Krimi

SERIE - SKYGGESIDER 4: I 764 kan barnet være både offer og gerningsperson

klatrer
Sport

Danmarks bedste klatrere kæmper om DM-titlen

ryger
Nyheder

Flertal vil have cigaretprisen markant i vejret

Udstillingen 'Det er bare et arbejde'
Underholdning

Stor udstilling tager danskerne med på arbejde

dansk politi
Krimi

Politiet bestilte hash og ventede på sælgeren

Elbil
Biler

Benzinbiler krydser historisk grænse i Danmark

NVE grafik
Krimi

SERIE - SKYGGESIDER 5: I 764 hersker foragt for verden og samfundet

DTU
Nyheder

200.000 kan være ramt efter alvorligt hackerangreb

Retten i kolding
Krimi

17-årig mistede livet: Nu er bilist dømt

løbet
Sport

188.000 kæmper om pladser til halvmaraton

Fra serien 'Om lidt er det dig' Fotokredit: TV 2
Underholdning

TV 2 klar med tre nye programmer om livet efter 60

politi dansk
Krimi

Millionfund i lastbil: 27-årig fængslet i fire uger

E45 ved Hørning
Nyheder

Nye støjskærme på vej langs E45 ved Aarhus

Magasin på Kongens Nytorv Magasin
Nyheder

Magasin bruger over 100 millioner på stor forvandling

Niels B. Christiansen, Årets Erhvervsprofil 2026
Nyheder

LEGO-topchef hædres efter markant vækst

politi dansk
Krimi

Falsk bankbud taget på fersk gerning: Havde offer i røret

Unge og sex
Nyheder

Mere end hver anden dropper kondomet med ny partner

Grafik NVE
Krimi

SERIE - SKYGGESIDER 1: The Com-miljøer forherliger vold og dit barn er målet

Annisette
Underholdning

Dansk musik-ikon får plads i Hall of Fame

mand i bil
Biler

Hver femte trafikdræbte kørte uden sikkerhedssele

plejehjem
Nyheder

København opretter særlige plejehjem til to grupper

politi dansk
Krimi

Vanvittig køretur: Politiet måtte over 195 km/t for at følge ham

brev ældre kvinde
Nyheder

Nu bliver det lettere at sende breve uden app

højesteret
Nyheder

Jurister advarer: AI kan svække næste generation

pc
Nyheder

Cyberangreb rammer hver dag: Nu sætter myndighed ind

Trampolin
Advertorial

Annonce

Overvej størrelse og form før du køber en BERG-trampolin

museet
Nyheder

63 millioner skal give nyt liv til jernbanehistorien

politi dansk
Krimi

Kynisk svindel: 95-årig narret i sit eget hjem

ældre
Nyheder

Fra girokort til politisk magtfaktor på 40 år

dansk politi
Krimi

Stak af fra politiet og gemte sig i have

Cyklister på Dronning Louises Bro Foto: Søren Svendsen
Nyheder

Ny bro skal give cyklister genvej over Søerne

stue
Advertorial

Annonce

Dansk designarv former fremtidens boligindretning

messen
Biler

Over 200 elbiler står klar til prøvetur

Festivalen
Underholdning

Festival vokser: Mere end 70 oplevelser på programmet

dansk politi
Krimi

Mand fundet bundet og smurt ind i rød maling

 Innocence 2021- Festival d’Aix-en-Provence
Underholdning

Skoleskyderi kaster lange skygger over bryllupsfest

børn i park
Nyheder

Skolen er gratis, men udgifter presser alligevel mange familier

Øvelsen i 2022
Nyheder

Øresundsbroen lukker helt for biler i flere timer

Glenn Thullesen
Iværksætteri

Glenn kunne ikke få fuldtidsjob: Så blev han iværksætter

børn bager
Nyheder

115.000 går i køkkenet for børnene

Lars Gaardhøj, regionsrådsformand i Region Østdanmark
Nyheder

Ny region opretter råd for socialt udsatte

miljøzone med biler
Nyheder

Næsten halvdelen af disse bøder ender hos politiet

ibi pippi
Krimi

Ibi-Pippi dømt for krænkende billede af fængselsbetjent

TikTok
Nyheder

Millioner til forskning: Hvad gør TikTok ved unge?

samtale
Nyheder

Nordiske tolke advarer: Amatører kan få alvorlige konsekvenser

Roskilde Festival
Underholdning

Roskilde afslører de første store navne til 2027

Retten i Viborg
Krimi

Drabssag: Endnu en mistænkt udleveret til Danmark

royal run kongen løber
Nyheder

Over 100.000 pladser klar: Nu åbner Royal Run

Grafik NVE
Krimi

SERIE - SKYGGESIDER 3: Her kan voldelige netværk finde dit barn

ko
Nyheder

Efter problemer med syge køer: Nu ændres reglerne

brugt tøj
Nyheder

Flere vælger brugt, og det er ikke tilfældigt

telefonopkald
Krimi

Nye regler skal bremse falske danske opkald

hund på strand
Dyreliv

Nu må hundesnoren komme af på stranden

Aabenraa
Nyheder

Mensa fylder 80 år: Her kan du teste din egen intelligens

nabohjælp
Krimi

Politiet advarer efter usædvanligt mange indbrud

Samira Nawa
Nyheder

Klimaministeren går i blåt for vigtig sag

fængsel
Nyheder

Fængslerne slår ny rekord: Flere indsatte end pladser

dansk politi
Krimi

Bøderegn på motorvej: Stor kontrol på E45 gjorde flere alvorlige fund

dreng
Nyheder

Kun seks ud af ti vil reagere på vold mod børn

retten frederiksberg
Krimi

31-årig løj om sin alder: Mødte 14-årig på Snapchat

radiator
Nyheder

Du kan spare op mod 1.500 kroner på varmen

kort
Nyheder

Første skridt taget: Ny stor skov på vej

togplan
Nyheder

Togpassagerer må vente længere på normal drift

Grafik NVE
Krimi

SERIE - SKYGGESIDER 2: Han var 15 år, da 764 blev skabt

Bolig og Breinholt
Kendte

TV-vært skærer millioner af prisen

Vold psykisk
Krimi

Hver sjette elev har oplevet fysisk eller psykisk vold i hjemmet

Ai ældre kvinde bruger det
Nyheder

Ikke kun de unge: Seniorer tager også AI til sig på jobbet

Brian Mikkelsen og Dorthe Petersen
Iværksætteri

430 millioner skal sætte gang i unge iværksættere

dansk politi
Krimi

Politiet efterlyser 16-årig efter knivstikkeri i gågade

benzin tankes
Nyheder

Kan billigere benzin lokke danskere over grænsen?

hund hygger med ejer
Dyreliv

Kun hver tredje ejer gør det: Tjek din hund hver måned

Marokko
Underholdning

Marokkanske kulturdage indtager København i ti dage