Administration 

Ikke igen! Flere påbud til statens egne byggefolk

Bygningsstyrelsen har fået flere løftede pegefingre under byggeriet af den såkaldte Mærsk Bygning i København.  Her er stien hen til åbningen farlig, fordi manden i liften kan tabe ting ned i hovedet på folk.  (Foto: Foto: Privat)

Staten har så dårlig styr på sikkerheden på egne byggepladser, at den har fået flere flere løftede pegefingre og en halvsur smiley fra Arbejdstilsynet. Det er direkte flovt, mener politiker.

Staten har i flere tilfælde ikke styr på sikkerheden på egne byggepladser. Eksempelvis bliver håndværkere udsat for farlige adgangsveje og rod under byggerier. Det fremgår af en aktindsigt foretaget af Avisen.dk.

Aktindsigten viser, at Arbejdstilsynet i år og i 2014 har givet statens egne byggefolk i Bygningsstyrelsen 14 såkaldte strakspåbud. Det er alvorlige påbud om ting, der skal rettes op på snarest for at gøre byggepladsen sikker.

De mange påbud til staten selv vækker harme i Folketinget.

- Det er direkte flovt for statens egne byggefolk, at de ikke har styr på sikkerheden. Det offentlige bør om nogen være det gode eksempel i forhold til arbejdsmiljøet, siger Enhedslistens ordfører for arbejdsmiljø, Christian Juhl, og fortsætter:

- Hvordan skal staten overbevise resten af arbejdsmarkedet om at overholde lovene og lægger sig i selen for sikkerhed, hvis den ikke selv har styr på det?

Staten burde være det gode eksempel. Det vurderer ekspert i arbejdsmiljø og professor ved Aalborg Universitet, Peter Hasle.

- Man må kunne have en klar forventning om, at staten har styr på sikkerhed og arbejdsmiljø, når den er bygherre, siger Peter Hasle.

Dødvigtig plan dur ikke

Avisen.dk har gennemgået de strakspåbud, som Arbejdstilsynet har givet Bygningsstyrelsen. De er givet under det igangværende byggeri af bygninger for Københavns Universitet på Amager og tæt på Rigshospitalet. Derudover har Arbejdstilsynet også været ude med riven under ombygningen af Retten i Aarhus.

Strakspåbudene drejer sig i de fleste tilfælde om den såkaldte Plan for Sikkerhed og Sundhed. Hvad det er for en størrelse, forklarer den erfarne fagsekretær Niels Bergløv fra Dansk El-Forbund København:

- Planen for Sikkerhed og Sundhed (PSS) gælder sikkerheden, mens arbejdet på en byggeplads skrider frem. Den handler blandt om at sikre adgangsveje og at have styr på, om der er særligt farlige steder og områder, hvor kun bestemte håndværkere må færdes.

PSS er meget vigtig ved store byggerier. Det forklarer professor Peter Hasle og siger:

- På store byggepladser med mange forskellige firmaer er PSS helt afgørende for, om der er styr på arbejdsmiljøet.

Arbejdstilsynet har ved flere lejligheder givet strakspåbud til Bygningsstyrelsen for, at deres PSS ikke har været opdateret eller haft mangler.

- Opdateringen af Planen for Sikkerhed og Sundhed siger noget om, hvorvidt man tager sikkerheden alvorligt eller ej. Har man styr på de risici, der er ved det arbejde, der foregår lige nu? Eller halter det?, forklarer Niels Bergløv.

Han mener, at det er alt for ringe, at Bygningsstyrelsen - under byggeriet af den imponerende Mærsk Bygning tæt ved Rigshospitalet - har fået flere strakspåbud på grund af PSS.

- Bygningsstyrelsen burde som en del af staten gå foran som det gode eksempel. Et er at få et påbud. Men hvis man så får et lignende igen kort efter, er det jo fordi, man ikke har fulgt ordentlig op, siger Niels Bergløv.

- Det er ikke acceptabelt, at vi får påbud fra Arbejdstilsynet. Forholdene på byggepladserne skal være i orden
Jan Quitzau Rasmussen

Professor Peter Hasle vil ikke gøre sig til dommer over Bygningsstyrelsen. Han konstaterer blot, at styrelsens indsats for sikkerhed har været svingende.

- Ser man på staten som bygherre har den gjort det både godt og skidt. Eksempelvis skete der bemærkelsesværdig få ulykker, da Øresundsbroen blev bygget. Modsat med byggeriet af Storebæltsbroen, hvor der var otte dødsulykker, siger Peter Hasle.

Ingen alarm i styrelse

Projektdirektør Jan Quitzau Rasmussen fra Bygningsstyrelsen beklager, at styrelsen får påbud. Men alarmeret er han ikke.

- Det er ikke acceptabelt, at vi får påbud fra Arbejdstilsynet. Forholdene på byggepladserne skal være i orden, siger Jan Quitzau Rasmussen, og fortsætter:

- Når det er sagt, er man også nødt til at sætte antallet af påbud i relation til, at vi har op til 370 projekter kørende. På den baggrund er op til 10 påbud ikke voldsomt stort.

Han når frem til 10 påbud på følgende måde: Alt i alt er der som nævnt givet 14 påbud i år og i 2014. Af de 14 er 4 i mellemtiden blevet droppet af Arbejdstilsynet.

Jan Quitzau Rasmussen oplyser, at styrelsen ihærdigt prøver at lære af påbudene.

- Vi har meget fokus på at forebygge problemer med sikkerheden, og dette starter allerede under projekteringen. Så i medfør af påbudene og vores løbende erfaringer har vi for eksempel øget fokus på sikre adgangsveje til byggepladserne, og at der er ryddet op, siger Jan Quitzau Rasmussen.

I forhold til påbudene vedrørende Plan for Sikkerhed og Sundhed (PSS) siger han:

- Vi har stor fokus på PSS. Den indgår for eksempel i udbudene, så de bydende kan se, hvad de går ind til i forbindelse med arbejdsmiljøet på byggepladsen. Men vi må også konstatere, at det er en svær opgave hele tiden at have den opdateret.

- På byggepladser kommer der hele tiden nye folk og firmaer til, ligesom arbejdsopgaverne løbende skifter, og det gør det svært at holde styr på, hvem der har ansvaret for de bestemte områder på et givet tidspunkt.

Bygningsstyrelsen har en halvsur gul smiley hos Arbejdstilsynet på grund af flere strakspåbud. Kilde: Arbejdstilsynet.

Halvsur smiley

På grund af strakspåbudene har Bygningsstyrelsen en halvsur, gul smiley hos Arbejdstilsynet. Det er niveauet lige over at have den meget sure røde smiley.

Bygningsstyrelsen er ikke ene om at have en gul smiley. Store entreprenører som NCC Construction, Enemærke & Petersen samt Hoffmann har også en gul smiley som følge af strakspåbud.

Det er dog ikke nogen forsonende omstændighed, mener arbejdsmiljøordfører Christian Juhl.

- Når de store professionelle virksomheder også har problemer med arbejdsmiljøet, så viser det, at det er på tide at få rusket op i hele systemet. De store virksomheder og Bygningsstyrelsen burde jo om nogen have styr på sikkerheden, siger Christian Juhl.

kop med billeder af biler
Nyheder

Farlig børnekop tilbagekaldes

bil er kørt ind i lygtepæl
Krimi

Voldsomt: Brager

ind i lygtepæl

mand og kvinde i rutchebane
Kendte

Henrik Koefoed:

Ikke tid til pension

politi på bil
Krimi

32-årig død efter

skud i Søborg 

portræt af mand tæt på
Nyheder

Trump afviser en

tredje præsidentperiode

blomster på fortorv efter drab
Nyheder

Kræves fængslet

for trippeldrab

dybt krater efter granat
Nyheder

Houthier tager skyld

for angreb på Israel

en kæmpe krokodille
Dyreliv

Turist angrebet af kæmpe krokodille i zoo

en frysebakke og en vin
Mad og drikke

6 gode køkkenråd

far og søn smiler
Kongelige

Prinsesse Maries pletskud 

en ulv i en skov
Dyreliv

Ulve forsvinder sporløst i Sverige - forsker mistænker ulovlig jagt

en rå bil ved en væg med grafitti
Biler

Test: Toyota GR Yaris

Sjov og vanvittig 

en skuespiller smiler på den røde løber
Kendte

Det sker der med Gene Hackmans kæmpe arv

Fodboldspillere på en bane
Sport

FCK kan løbe med det hele i undervældende sæson

lys ved en mur
Nyheder

FAKTA: Sådan blev Danmark befriet for 80 år siden

menneskemængde på Rådhuspladsen
Nyheder

80-årsdag for befrielsen

Zelinski taler
Nyheder

Kyiv udsat for massive droneangreb i nat

Mand med briller smiler
Nyheder

Efter 60 år:

Milliardær trækker sig

Nyheder

Biskopper til Trump:

Lad være med at

gøre grin med os

Politi og ambulancer på vej
Nyheder

Rejser millionkrav efter dødsulykke

Portræt af kronprinsesse Victoria
Kongelige

Kronprinsesse samlede skrald

Portræt af kvinde
Nyheder

Connie Hedegaard scorer topjob

Fodboldspillere på banen
Sport

Dansker spolerer Bayerns mesterskabsfest

Indgang til retsbygning
Krimi

Fire mænd tiltalt:

Voldtog og plyndrede

prostituerede

kasse med forskellige skrabelod
Helt vildt

Vandt millioner 1. april:

Ingen troede på ham

Portræt af mand foran port.
Kendte

Rachlin fyret

Fly ved at lande i lufthavn
Rejser

Massive forsinkelser i Grønlands nye internationale lufthavn

Krimi

Landsret løslader mand der påkørte flere i København

Trump forklædt som pave
Nyheder

Pave Trump 

to billeder af en gade
Bøger

Fantastisk foto-bog over København – dengang og nu

en skov i maj
Nyheder

Lunt og solrigt vejr på vej

Nyheder

To nye er anholdt i sag om trippeldrab

et par i sengen
Sex og samliv

Generer naboens høje sexlyde dig

en cigaret holdt i en hånd
Sundhed

Chance for at overleve lungekræft er stadig lav 

en sort Rolls
Biler

Topmodel fylder 100 år

pelargonier i blomst
Livsstil

Her er planten sneglene hader

en racerkører jubler
Sport

18-årig skriver Formel 1-historie 

en bil i flammer
Krimi

Syv turister slået ihjel i USA

alligatorer i vandet
Helt vildt

Flypassagerer overlever 36 timer i sump med alligatorer 

politi på gaden
Krimi

Yngre mand stadig i kritisk tilstand efter skudepisode 

to politikere hilser på hinanden
Nyheder

Inflation og Trump optager australiere ved valg

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

kongelige familie på balkonen
Kongelige

Rystet prins Harry: Far vil ikke tale med mig

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

Nyheder

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus

Krimi

Alvorlig påkørsel:
75-årig bilist nægter alt

en masse mennesker med røde faner og arme i vejret
Nyheder

1. maj-uro:
Hummelgaard kæmpede
mod båthorn og røgbomber

to mønter
Helt vildt

SE VIDEO:

Lastbil væltede med

otte millioner mønter

Mand i lyst jakkesæt med et WHO's logo bag sig
Nyheder

WHO advarer:
Største krise
i mands minde

udrykningskøretøjer ved ulykke
Krimi

75-årig forlanges fængslet efter massepåkørsel

Glad kvinde med arm hævet
Nyheder

Dronning Margrethe får religiøs pris 

to kvinder griner sammen
Helt vildt

Vandt en mio. i Lotto:
- Jeg købte da bare en ny