Administration 

Forsker til 3F: Tag kritikken fra medlemmerne alvorligt

Nordjyske bygningsarbejdere demonstrerede 12. april på Gammeltorv i Aalborg mod den nye overenskomst. Utilfredsheden ulmer endnu, fortæller den lokale formand for byggegruppen. (Foto: Foto: Henning Bagger, Scanpix.)

Utilfredsheden ulmer ude i skurvognene, og det kan få 3F-medlemmer til at melde sig ud af deres fagforening, mener arbejdsmarkedsforsker. I Esbjerg og Aalborg har lokalafdelingerne travlt med at forklare den nye overenskomst.

Utilfredsheden blandt byggearbejdere og andre 3F-medlemmer på grund af overenskomstfornyelsen fortsætter.

I Esbjerg er bygningsarbejdere inviteret til møde i det lokale forbundshus efter fyraften torsdag, og i Aalborg besøger den lokale 3F-byggegruppe for øjeblikket byggepladser og anlægsvirksomheder for at dæmpe gemytterne.

Næsten otte ud af ti håndværkere og stilladsarbejdere i 3F’s byggegruppe stemte nej til den nye overenskomst, men på grund af de såkaldte sammenkædningsregler kommer den nye overenskomst til at gælde for dem også. Dermed kan de i perioder få påbudt 42 timers arbejdsuge.

Derfor er der travlt i 3F’s lokalafdeling på Hadsundvej i Aalborg for øjeblikket. 

Formanden for de 4.500 medlemmer af 3F’s byggegruppe i Aalborg Reidar Kogstad arbejder på  højtryk for at forklare den nye overenskomst. Kritikken fra jord- og betonarbejdere, murere og håndværkere er hård og kontant, pointerer han.    

Ikke i tvivl om udmeldelser 

- Vi har nogle medlemmer, der har truet med at melde sig ud af 3F på grund af utilfredshed med sammenkædningsreglerne. Og der vil helt sikkert være nogen, der tager konsekvensen og melder sig ud af fagforeningen. Det er jeg slet ikke i tvivl om, siger han.

Men Reidar Kogstad understreger, at han ikke tror på masseflugt fra 3F.      

- På en arbejdsplads tilkendegav 40 mand, at de overvejede at melde sig ud. Om de gør det, ved jeg ikke. Men jeg tror ikke, at vi får masseudmeldelser, når vi får forklaret, at det ikke handler om en 42 timers arbejdsuge men om mulighed for i en periode at få overarbejde, siger Reidar Kogstad.

I Esbjergs 3F-afdeling har balladen efter overenskomstfornyelsen heller ikke lagt sig endnu, erkender formand John Schmidt.  

- Der sker en del ude i skurvognene, og folk i byggegruppen er frustrererede. Til gengæld er folk i industrigruppen tilfredse, og de er også vant til fleksible og varierede arbejdstider, siger han.

Tåbeligt at melde sig ud

I Esbjerg har ingen 3F-medlemmer meldt sig ud, og John Schmidt forventer ikke, at tømrere og murere vil droppe deres fagforening.

- Det vil da også være tåbeligt at melde sig ud. Man skal blive for at kæmpe, siger John Schmidt.

Arbejdsmarkedsforsker på Aalborg Universitet Laust Høgedahl mener, at 3F-toppen skal tage kritikken fra medlemmerne alvorligt. 

- Utilfredse medlemmer af 3F kan enten forsøge at bryde ud og danne deres egen fagforening, eller stemme med fødderne og melde sig ud, fordi de er trætte af 3F eller et andet forbund i kølvandet på overenskomstfornyelsen, siger han. 

En gruppe af reddere, der er medlemmer af 3F Transport, har allerede taget initiativ til at bryde ud og danne deres egen fagforening. 

Arbejdsmarkedsforskeren fremhæver, at al forskning viser, at lønmodtagerne forbinder deres fagforening med deres fag. En fængselsbetjent skal være medlem af Fængselsforbundet. En pædagog af BUPL. Og en lærer af Danmarks Lærerforening.

- I 2008 var mange sygeplejersker utilfredse med deres nye overenskomst, og vi så strejker. Men selvom de var utilfredse, blev de i Dansk Sygeplejeråd, fordi de ikke kunne se sig selv andre steder, siger han.

Stor butik 

Skridtet til at melde sig ud af en fagforening er nemmere, hvis man ikke føler sig nært knyttet til sin fagforening og på samme tid er utilfreds, anfører han.   

- 3F er efterhånden blevet en ret stor butik med mange faggrupper og både ufaglærte og faglærte. Hvis folk ikke føler sig knyttet til noget fag, kan jeg godt frygte, at nogle vil melde sig ud, siger han.

Laust Høgedahl vurderer, at nogle kritiske medlemmer vil kigge sig om efter alternative fagforeninger som Krifa og Det Faglige Hus. 

- Jeg ville tage de her protester alvorligt og lytte til dem. Og gøre alt hvad jeg kunne for at imødekomme dem. Der ligger meget ude ved de lokale forhandlingsborde stadigvæk, og dele af nej-kampagnen var også en smule forsimplet, fordi det blev sagt, at et ja var lig med 42 timers arbejdsuge. Men det var jo ikke det, der lå i mæglingsforslaget, og det var heller ikke det, der blev stemt hjem. Arbejdsgiveren kan i en periode få en 42 timers arbejdsuge, men det skal afspadseres igen, forklarer han.

Gruppeformand for 3F’s byggegruppe Kim Lind Larsen har da også lagt en plan for at besøge diverse lokalafdelinger og lytte til medlemmerne. Og formand Per Christensen erkendte i sin 1. maj-tale, at man har fået et delt 3F i kølvandet på overenskomsterne.

- Derfor skal vi selvfølgelig drøfte med os selv - og ikke mindst i grupperne - vejen videre, sagde han. 

Lizette skal tage kuglerne

Det mener Laust Høgedahl er fornuftigt. 3F-toppen skal ifølge ham bruge kræfterne lokalt for at lave damage-control, mens de lader LO-formand Lizette Risgaard blive skældt ud i blandt andet Fælledparken. 

- Det er officielt LO, der skal sørge for at samle trådene og koordinere i forhold til overenskomsten. Derfor er det også naturligt, at Lizette Risgaard står på mål for OK-mæglingsforslaget, selvom utilfredsheden er ude i  de enkelte forbund. Dermed tager hun mange af kuglerne som formand for en hovedorganisation, der ikke er i direkte kontakt med medlemmerne, fastslår han.

- Det er meget smart for forbundene, at Lizette Risgaard tager trykket af ventilen frem for de enkelte forbund, siger Laust Høgedahl. 

Overlever sammenkædningsreglerne, som vi kender dem i dag?

- De er ikke sådan bare lige at lave om. For det første ligger reglerne om sammenkædning i forligsmandsloven. Det er jo lovgivning. Hvis lønmodtagersiden ønsker at ændre på det, kræver det en forhandling med arbejdsgiversiden, og de er jo meget godt tilfredse med sammenkædningsreglerne, fordi det mindsker risikoen for konflikt, der kan være dyr for dem.

- Hvis man brændende ønsker et opgør med de her sammenkædningsregler, kan det faktisk ende med, at man skal konflikte sig til at ændre dem. Hvis arbejdsgiverne ikke vil ændre dem ad forhandlingens vej, er man nødt til at opsige dem og tage en konflikt på det. Ergo ændrer man dem ikke bare, og jeg er heller ikke sikker på, at man kan samle opbakning til det på lønmodtagerside.

Altid nogen der ønsker mere militant linje

Derfor tror Laust Høgedahl, at protesterne snart lægger sig, og når det er hverdag igen, vil man kigge frem mod næste overenskomstrunde i 2020 og genopdage fornuften i sammenkædningen.

- Der er altid forbund, der føler sig kørt over. HK har gjort det i forbindelse med 50 procents reglen. Sådan er demokratiets spilleregler, noterer han.

Endelig minder han om, at den interne splittelse i fagbevægelsen er lige så gammel som fagbevægelsen selv.

- Det her med at tale om klasseforræderi, gjorde man også om de faglige ledere, der indgik Septemberforliget i 1899, hvor man blandt andet cementerede arbejdsgivernes ledelsesret. Der har altid været grupper i fagbevægelsen, der ønskede en mere militant linje overfor arbejdsgiverne, siger han.

I Esbjergs 3F-afdeling er formand John Schmidt overbevist om, at tingene lander rigtigt.

- Jeg har en stærk forventning om, at der falder ro på igen blandt vores medlemmer. Og så må vi evaluere om et år, hvordan det er gået med arbejdstiden, siger han.

Formanden for 3F i Aalborg, Allan Busk, understreger også overfor Avisen.dk, at man er ved at have styr på det.

- Vi har en lang række møder med tillidsrepræsentanter og medlemmer, og der er ro på. Vi fornægter ikke, at der har været frustrationer, og nu skal vi se fremad og arbejde med kommunikationen, siger han. 

Kim
Sport

Fodbold er for alle: Nu kommer der fokus på forholdene for fans i kørestol

dansk politi
Krimi

Kontrol i lufthavn: Bøde på 16.000 kroner

Skattestyrelsens facade
Nyheder

Ny skattepakke: Det får du - og det koster den dig

Vinderne med deres pokaler
Nyheder

Danmark tog guldet i dyrepasserfaget - og slog hele Europa

Hjerneløb
Sundhed

Løb uden vindere: Her fejrer deltagerne, hvad de kan

dansk politi
Krimi

Skød kvinde syv gange: Forsøgte at stikke af til Tyrkiet

App
Nyheder

Danmarks får ny digital ID-app - se hvad det betyder for dig

hacker
Krimi

Virksomhed advarer mod falske SMSer

Sandra Nielsen
Sundhed

Da Sandras forældre døde, følte hun sig helt alene

retssal Holbæk
Krimi

To anholdt: Offer ramt i hovedet med økse

Den nye regering
Nyheder

Her er Danmarks nye regering

elev giver førstehjælp på arbejdsplads
Nyheder

I dag tager flere tusinde elever på arbejde

brobyggerne
Nyheder

Unge hjælpes i job og uddannelse via ny indsats

dansk politi
Krimi

To personer anholdt i sag om brandattentater

Man tager due
Nyheder

Due-mysteriet: Må du tage en due fra gaden i København?

elbiler til lading
Biler

Disse elbiler stiger med flere tusinde kroner

flagermus flyver i natten
Nyheder

Flagermus forsinker byggesager: Sådan undgår du det

sommergade
Nyheder

Nu kan du hygge i Købenshavns nye sommergader

folkemødet 2025
Krimi

Ingen droner over Bornholm

fodbold
Advertorial

Annonce

En sommer fyldt med sport - her er hvad du skal se frem til

dansk politi
Krimi

Lod som om han ville hjælpe: Voldtog pige i sommerhus

Mindeplade jesperhus
Nyheder

60 år med blomster og børnelatter

Rejsekort stander
Nyheder

Vildledning: Rejsekort-firma er politianmeldt

dansk politi
Krimi

Bilist mistede to biler på samme dag

Børn i pavillion
Nyheder

Børn og unge får fem nye frirum i naturen

Bilist
Krimi

Kørte ind i anden bil med vilje

Christiane Schaumburg-Müller
Kendte

Christianes fire vilde dage på Mallorca 

dansk politi
Krimi

Tyve-banden er sat bag tremmer

prostitution
Krimi

Ankesag: Seks kvinder blev udnyttet til prostitution

hjemmeværnet
Nyheder

Øvelse Tordenskjold: Flere myndigheder i aktion 

gravsted
Nyheder

Regioner: Pårørende rammes af urimelige regler

Den Gamle By
Nyheder

De danske museer er populære som aldrig før

Mette Frederiksen
Nyheder

I eftermiddag præsenteres det nye regeringsgrundlag

Putin
Nyheder

Fire ministerier under lup: Håndhævelse af Rusland-sanktioner granskes

dansk politi
Krimi

Advarsel: Sygehus-svindlerne er på spil igen

København Humlegården
Nyheder

Boligdrømme? Nu er del-ejerskab en mulighed

casino
Advertorial

Annonce

Hvilket nordisk land har de bedste casino regulationer?

Mette Frederiksen
Nyheder

Endelig: Nu får Danmark en ny regering

politi dansk
Krimi

Knivdrab i Frederikshavn: Politiet søger vidner

Kongen og dronningen sammen
Kongelige

Skal holde sig i ro, så Kronprins Christian træder til

Kaffetårnet
Nyheder

Tidligere Irma-direktør vil købe det ikoniske kaffetårn

Medina
Underholdning

Thomas Helmig og Medina kigger også forbi

dansk politi
Krimi

Svindel-SMSer for en million: Nu er han dømt

kyllinger
Nyheder

Fra i dag er det slut med turbokyllinger i dette supermarked

Carlsbjergbyen
Nyheder

Lejlighed i København? Så skal du have den store pung frem

afspærring politi
Krimi

Person er død af knivstik

brænder ukrudt
Nyheder

Opfordring til havefolket: Brug et hakkejern

Kø
Nyheder

Hvis du ikke nåede det, er dine penge værdiløse nu

Havn badende gæster kbh
Nyheder

Fra i dag kan københavnerne tage en dukkert i havnebadene

dansk politi
Krimi

I denne uge banker politiet på hos en række danskere

Lasse Bøje Nielsen
Nyheder

Her er Danmarks nye rigsadvokat

ældre kvinde med telefon
Nyheder

Bekymret for din ældre mor eller far? Nu kan du ringe ét sted hen

DSB tog
Nyheder

Sådan vil DSB sikre tog til tiden

Jonas Vingegaard kysser guldpokalen
Kongelige

Kongen ringede til Vingegaard

politi dansk
Krimi

Smuglede 15 kilo narko til landet

politi dansk
Krimi

Hjemmerøvere slog offer i hovedet med luftpistol

tyv
Krimi

Antallet af udenlandske butikstyve stiger

Dirketøren for Power
Nyheder

14 tyverier på én måned: Nu har direktøren fået nok

tv
Livsstil

De skal være større og større

kasse butik
Nyheder

Udsatte familier rammes hårdt af prisstigninger

Tessa
Kendte

Tessa giver 500.000 kroner væk

Lisbeth Dahl
Kendte

Lisbeth Dahl mistede sin datter: Det er en sorg, man aldrig kommer over

John Lennon autograf
Nyheder

Dengang John Lennon og Yoko Ono var på ferie i Thy

Glade mennesker i bygning
Nyheder

Millioner puster nyt liv i gamle bygninger

Mand på pony
Nyheder

Dyre-elskere raser: Unge morer sig med at ride på andres heste

Storebæltsbroen
Nyheder

I aften bliver broen grøn

Kim
Sport

Brøndby-fan: Få nu lavet nogle ordentlige forhold for kørestolsbrugere

Barn ked af det
Nyheder

Ombudsmanden har fokus på anbragte børns rettigheder

Vingegaard
Sport

Mange følger med: Vingegaard er populær

Snapchat
Krimi

Slog til mod 39 pusher-profiler på Snapchat

Rocker
Krimi

Bandekonflikt: Kommuner og politi samarbejder tæt

Arla skilt
Nyheder

Arla-landmænd står endnu stærkere

håndværker i hus
Nyheder

20.000 bevaringsværdige huse: Se her om du ejer et af dem

Kongeskib i lego
Nyheder

Nu kan du bygge Kongeskibet

lystbåd på vandet
Nyheder

Skal du ud og sejle: Her er reglerne

dansk politi
Krimi

Dom: Hvidvask af 70 millioner kroner

dansk politi
Krimi

Overgreb på barn: Nu er han udvist

København
Nyheder

Greater Copenhagen fylder ti år

dansk politi
Nyheder

Drømmer du om at blive betjent: Besøg politiskolen i morgen