Administration 

3F overvejer anmeldelse af Det Faglige Hus efter telefon-løgn: "Vi vil komme efter dem"

Hvis medlemmer står frem, og hvis juristerne siger ja, venter der Det Faglige Hus en tur til Forbrugerombudsmanden for deres markedsføring. (Foto: Foto: Presse/3F)

3F er træt af de gule fagforeningers aggressive markedsføring. Den hårde konkurrence sker på et sagligt grundlag, siger Det Faglige Hus, mens 3F vil skride til juridisk handling, hvis medlemmer står frem med erfaringer.

I 3F's hovedkontor på Kampmannsgade i København er man godt og grundig træt af de gule fagforeningers ufine salgsmetoder. 

Forbundssekretær Henning Overgaard hører jævnligt om medlemmer, der får henvendelser fra gule fagforeninger. Tilbudet lyder næsten for godt til at være sandt; få den samme faglige tyngde som i 3F til en brøkdel af prisen.

Og ifølge 3F er det også for godt til at være sandt.

- De er meget aggressive i deres markedsføring i deres forsøg på at skaffe nye kunder. Det gælder i høj grad Det Faglige Hus og ASE, viser tilbagemeldinger fra vores medlemmer. De sælger katten i sækken, siger tilbagemeldingerne, da de udgiver sig for at bære en del af den danske model, siger Henning Overgaard.

Sælger løj i medlemsjagt

Reaktionen kommer efter, at Avisen.dk kan afsløre, at en sælger, der ringede på vegne af Det Faglige Hus, prøvede at sælge et medlemsskab ved at give en lang række forkerte oplysninger. 

Blandt andet sagde sælgeren, at Det Faglige Hus udførte akkordopmåling for tømrere og forhandlede overenskomster og prisliste med Dansk Byggeri.

Det Faglige Hus har ikke ønsket at stille op til interview, men skriver til Avisen.dk, at "medarbejderen udtaler sig forkert i alle forhold."

Derudover skriver kommunikationschef Mette Jul, at sælgeren var ansat hos en samarbejdspartneren, der har afskediget sælgeren. Mette Jul skriver, at det er vigtigt, at sælgere altid udtaler sig korrekt:

- 3F og Det Faglige Hus henvender sig til de samme lønmodtagere. Derfor er der selvfølgelig en hård konkurrence, men den skal foregå på et sagligt grundlag.

Næste skridt er Forbrugerombudsmanden

Henning Overgaard ser optagelsen som et typisk eksempel på, at de gule fagforeninger pynter sig med lånte fjer, og det er langt fra første gang, han hører om det.

I kølvandet på de seneste overenskomster, blev 3F medlemmer ifølge forbundssekretæren kimet ned af sælgere fra Det Faglige Hus, der fortalte, at hvis de skiftede, vil de være på præcis lige så god en overenskomst uden den forjættede risiko for tvungen overarbejde.

- Optagelsen er ikke en enlig svale, men den her optagelse er et skoleeksempel. Fagforeningsarbejde er jo meget mere end bare at hjælpe et medlem, der ikke kan få sine feriepenge, eller arbejder på en virksomhed, der er gået konkurs. Det er også en vedligeholdelse af et overenskomstsystem og den service, som det sikrer,

Du siger, at Det Faglige Hus slår sig an på ting, der er direkte faktuelt forkerte. Hvis det er tilfældet, hvorfor tager I så ikke det fulde juridiske skridt og melder dem til Forbrugerombudsmanden?

- Det er også en overvejelse, vi har gjort os i flere sammenhænge. Men det kræver jo, at et medlem står frem.

Men nu sidder jeg med en båndet salgstale, hvor jeres medlem af 3F gerne vil stå frem i artiklen. Vil det være nok?

- Det tør jeg ikke svare på her på stående fod, for det kræver, at vores jurister lige kigger på det og ser, om der er hold i det. Men hvis muligheden byder sig, vil vi helt klart kigge på det.

Men det næste logiske skridt hvis det ikke bare skal blive ved mudderkastning er vel, at man sætter noget juridisk handling bag?

- På den ene side vil jeg sige, at det er stærkt usympatisk, at Det Faglige Hus og ASE slår sig an på noget, der simpelthen ikke passer. Men på den anden side kræver det, at nogen står frem med deres oplevelser med det, og vores jurister kan se et juridisk problem i det. Vi vil komme efter dem, hvis der er noget i det. 

Peter Bøgh har allerede taget imod forbundssekretærens opfordring og vil tage kontakt. Henning Overgaard opfordrer 3F medlemmer til at tage kontakt, hvis de har haft lignende oplevelser.

3F: Vi lader dem markedsføre sig på pris

De gule fagforeninger er jo noget billigere, så hvis folk nu engang ønsker det mod måske at skære lidt ned på de faglige services, hvad er er problemet så overhovedet?

- At markedsføre sig på prisen lader jeg de gule fagforretninger om. Problemet er, at de markedsfører sig på at have den fulde pakke til den lave pris. Det er usympatisk, for det er simpelthen ikke tilfældet, siger Henning Overgaard, der påpeger, at især når det gælder social dumping, er medlemmerne hos de gule fagforeninger dårligt stillet:

- For de enkelte overenskomster, som nogle af de gule har indgået, vil jeg nærmere vurdere som dumpingaftaler, der stiller lønmodtagerne ringere, end det vi har været vant til med fagbevægelsens overenskomster.

Avisen.dk har anmodet om et interview direktør for Det Faglige Hus, Johnny Nim. Det har ikke været muligt, da Det Faglige Hus meddeler, at Johnny Nim er på ferie.

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre

robot
Underholdning

WALL-E, R2-D2 eller Rasmus: Hvad skal robotterne hedde?

folkene bag
Nyheder

Fik diagnosen bipolar lidelse: Nu vil Jesper hjælpe andre

øl
Nyheder

Flere danskere søger hjælp: Nu sikres Alkolinjen millioner

Anne Waagstein, formand for Djøf Privat
Nyheder

Medarbejdere skal være forberedt, før krisen rammer arbejdspladsen

fiskekutter
Nyheder

1.900 ton fisk smides ulovligt ud: Minister vil gribe ind