Administration 

Før gik de helt i sort: Nu søger unge mænd hjælp mod stress

Det plejer at være sådan, at mænd først søger hjælp, når de er brændt helt sammen - men den yngre generation er bedre til at mærke efter og bede om hjælp, siger stresseksperter. (Foto: Modelfoto: Jens Nørgaard Larsen / Scanpix arkiv)

Der er sket et boom i antallet af mænd under 30 år, som får hjælp til psykiske problemer fra arbejdspladsens sundhedsforsikring. Det er et tegn på, at yngre mænd er bedre til at bede om hjælp, siger eksperter.

Et stigende antal unge mænd får hjælp fra deres sundhedsforsikring til at håndtere stress og andre psykiske problemer.

Tal fra PFA Pension og Danica Pension, som er blandt de største udbydere af private sundhedsforsikringer til virksomheder, viser, at der på tre år er sket en markant stigning i antallet af mænd under 30 år, som får hjælp fra forsikringen til psykiske udfordringer.

I 2014 fik 29 mænd under 30 år således hjælp til at løse deres stressproblemer af PFA Pension. I 2017 fik 133 assistance til at håndtere stress. 78 mænd under 30 fik hjælp til andre psykiske skader i 2014. Tre år senere, i 2017, var det 262 unge mænd, der fik sundhedsforsikringens råd. 

Udviklingen fra 2014 til 2017:
  • Mænd under 30, der får hjælp for stressproblemer fra PFA er steget fra 29 til 133. Altså mere end en firedobling.
  • Kvinder under 30, der får hjælp for stressproblemer fra PFA er steget 55 til 195. Altså knap en firedobling.
  • Mænd under 30, der får hjælp for andre psykiske problemer fra PFA er steget fra 78 til 262. 
  • Kvinder under 30, der får hjælp for andre psykiske problemer fra PFA er steget fra 225 til 434.
  • En lille del af stigningen i alle aldersgrupper skyldes, at flere har fået en sundhedsforsikring, oplyser PFA
  • I rene tal udgør mænd under 30 fortsat den mindste gruppe
  • Mænd under 30, der får hjælp for stressproblemer fra Danica Pensions Sundhedsforsikring er steget med 26 procent, når der er korrigeret for stigningen i antal forsikrede
  • Kvinder under 30, der får hjælp for stressproblemer fra Danica Pensions Sundhedsforsikring er faldet med 6 procent, når der er korrigeret for stigningen i antal forsikrede
  • Mænd under 30, der får hjælp for andre psykiske problemer fra Danica Pensions Sundhedsforsikring er steget med 90 procent, når der er korrigeret for stigningen i antal forsikrede
  • Kvinder under 30, der får hjælp for andre psykiske problemer fra Danica Pensions Sundhedsforsikring er steget med 65 procent, når der er korrigeret for stigningen i antal forsikrede

- Til at starte med var det primært kvinder, der trak på sundhedsforsikringen, når det handlede om at få hjælp til psykiske problemer, og selvom der stadig er flest kvinder, er det blandt de unge mænd, at vi ser den største stigning, siger Rikke Bay Haaber, som er chef for Strategisk Sundhed i PFA.

Hjælpen kan for eksempel bestå af psykologbehandling, udredning hos en psykiater eller hjælp fra en stress-behandler.

Kvinder søger hjælp, mænd træner

Stresseksperter har i årevis talt om, at der er et stort mørketal, når det gælder mænd og stress. Når kvinderne fylder mest i statistikkerne over stress-sygemeldinger, skyldes det nemlig ikke, at kvinderne er mere sårbare over for stress, men at de typisk er bedre til at søge hjælp til at løse problemerne.

Ifølge ehvervspsykolog med speciale i stress, Majken Matzau, er det typiske mønster, at kvinder dukker op i statistikkerne for stress og psykologbehandling, mens mænd brænder inde med de psykiske problemer.

- Og så ender de i stedet med at dukke op i andre statistikker, nemlig dem for selvmord, alkoholmisbrug og stofmisbrug. Eller de reagerer ved at begrave sig i arbejde, træning eller byture, forklarer Majken Matzau, der er forfatter til bogen 'Rigtige mænd går også i sort'.

Det skyldes, at mænd er opdraget til at lukke sig inde i sig selv i stedet for at tale om problemerne.

- De er opdraget til, at det er svagt at græde og at tale om følelsesmæssige problemer, siger Majken Matzau.

I kontakt med egne følelser

Typisk søger stressramte mænd først hjælp, når det er gået helt galt - for eksempel ved at det spænder i brystet, så de frygter et hjerteanfald.

Derfor er det et sundhedstegn, at unge mænd er blevet bedre til at bede om hjælp, når de føler sig stressede, pointerer hun.

- Vi ser her en yngre generation af mænd, som er mere i kontakt med deres følelser. De ser det at reagere på deres egne signaler og bede om hjælp som et tegn på sundhed og modenhed. Det hænger også sammen med, at de er opdraget med nogle andre værdier, for eksempel empati, personlig udvikling og at være en autentisk person, siger Majken Matzau.

Stress ikke længere et stort tabu 

Også stressekspert Thomas Milsted genkender billedet af, at stressede mænd er blevet bedre til at søge hjælp.

Men en del af forklaringen er også, at vi taler om stress på en anden måde, som gør, at det ikke længere er så tabubelagt at erkende problemet og søge hjælp.

- Fordi stress efterhånden er så udbredt, kan man bedre tale om det uden at føle, at man selv er problemet. Der er efterhånden kommet en større forståelse af, at det her ikke handler om, hvordan jeg er skruet sammen, men om hvordan mine arbejdsvilkår er skruet sammen, siger han.

Rikke Bay Haaber fra PFA har også indtryk af, at vores syn på stressramte har ændret sig.

- Det bliver ikke længere set som noget negativt at søge hjælp for stress, og der er ikke det samme tabu ved at gå til psykolog. Før var det i højere grad en stempling af individet: Hvis du én gang havde fået stress, uha, så var du skrøbelig, siger hun.

PensionDanmark, som også er en af de store på markedet for sundhedsforsikringer, genkender trenden med, at medlemmer under 30 år tegner sig for en stigende andel af psykologforløbene.

Selskabet har dog ikke opgjort tallene på køn. Top Danmark genkender derimod ikke billedet, men har set et relativt fald i antallet af sager, hvor medlemmer får hjælp for psykiske problemer, set i forhold til antal medlemmer med en sundhedsforsikring.

cyklister i kBH
Nyheder

Langer ud efter turister men bryder selv reglerne

EU flag
Nyheder

Danmark slår resten af EU: Ledige kommer hurtigst i job

Ferieby
Nyheder

Nu skal Danmarks hyggeligste ferieby findes: Stem på din favorit

Deltagerne
Underholdning

Blandt disse 19 gemmer sig flere forrædere

Ulv
Nyheder

Nye ulveråd til turister: Børn bør følges med voksne

Apple logo
Film og TV

Stor stigning: Apple sender regningen op for musik

rejseklar med pas og kuffert
Rejser

Rejseklar: Familie kunne spare 1.364 kroner på rejseforsikringen

villa på vej
Nyheder

Flere køber hus: Én landsdel slår ny rekord

dansk politi
Krimi

91-årig snydt af falsk hjemmeplejer: Stjal guldarmbånd

børnehave
Nyheder

Undersøgelse: Disse ting er danskerne mest skuffede over

Stige
Krimi

Politiet til boligejere: Lås dine stiger inde

Lufthavn
Rejser

Ny motorvej skal gøre turen til lufthavnen lettere for millioner

SKAT
Nyheder

Din kommune kan spare stort beløb: Så meget svarer det til per borger

de to med trøjen
Nyheder

Unik AGF-trøje på auktion: Overskuddet går til vigtig forskning

dansk politi
Krimi

Blev du truet i Assens? Politiet vil gerne i kontakt

hveps
Nyheder

Hvepsene rykker ind: Tjek dåsen, før du drikker

elbil
Biler

Store batterier: Nu kan din elbil række længere

Fødder på badevægt
Nyheder

Skjulte spiseforstyrrelser: Denne gruppe unge er i størst risiko

indkøb
Nyheder

Først faldt prisen - nu stiger den igen

køer
Nyheder

Færre danskere spiser kød: Især oksekød forsvinder fra tallerkenen

Bien og blomsten
Nyheder

Forskere slår alarm: Bier og sommerfugle forsvinder i Europa

Livredder på badestrand
Nyheder

Det lignede leg - men syvårig pige trak ikke vejret

hund får skæld ud
Dyreliv

Din hundetræning afslører mere om dig, end du tror

Claus Richter
Nyheder

Din bank ændrer sig: AI skal opdage svindel og styre mere af din rådgivning

mand ved pc
Nyheder

Bliver du hurtigt udmattet på jobbet? Dit syn kan være forklaringen

kvinde med potteplanter
Livsstil

Din stueplante sladrer om dig - især hvis den er halvdød

vikinger på heste
Underholdning

Klar til bersærkerbanen? Moesgaard vækker vikingerne til live

Barnehånd i voksenhånd
Nyheder

Når børn indlægges: Nyt redskab hjælper i psykiatrien

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret