Administration 

Taxamanden: Så kom dog op på barrikaderne!

"Jeg forstår ikke det beskedne fremmøde på barrikaderne. Men måske er det konsekvensen af en generation, der aldrig rigtigt stødte på modstand?"

Jesper Grunwald er journalist, blogger og taxichauffør. Han er født i 1954 og og har taget hele dannelsesrejsen fra sin opvækst i et grundtvigsk, borgerligt landbo-hjem på Bornholm til en lang karriere i Danmarks Radio med en håndfuld cheftitler. Nåede at blive ridder af Dannebrog, inden han sagde op. I dag realiserer han en gammel drøm om at være taxachauffør. Det sker I den sølvgrå Mercedes med det grønne logo . Med frie arbejdsforhold og udstyr til at skrive og fortælle historier fra den fire-hjulede virkelighed. Det blev til bogen JEG ER BARE TAXAMAND sidste år. I Ekstrabladet EKSTRA om søndagen. På hans blog www.taxamand.dk. Og så her i avisen.dk, hvor han har sin egen blog: Et kig på Danmark og verden gennem forruden på en Mercer....

Det var en af mine helt unge journallist-kolleger og gode ven, Johan, som fik mig til at brumme over tidens tand og dagens Politiken derude i morgenmørket i taxien. Egentlig ikke så meget den konkrete artikel. Mere en utålmodighed over, hvor hans generation egentlig er henne.

Og allermest taxi-gubbens irritation over artiklens overskrift:

"Blev du også tvangsfodret med Kim Larsen af dine forældre?"

Lidt uretfærdigt, at det skulle gå ud over Johan, der givetvis er en af landets kommende, stærke profiler i journalistikken – og under langt bedre uddannelse på RUC end min egen i Århus i 70’erne. Hans artikel har den klassisk journalistiske kvalitet, at den vinkler sig mod strømmen på national-spillemandens 70-årsdag.

Kim Larsen er blevet hovedrig uden rigtigt at have bedt om det. Og den dag skulle han altså hyldes som var der tale om Jesu genkomst hele døgnet, ja mange dage før i artikler og portrætter.

Heller ikke den fejring havde han orkestreret. Så lad nu Larsen ligge!

Min journalist-praktikant-ven valgte så at bruge sit personlige bulimiske forhold til Lune Larsen. I skolen, ved teaterkoncerter og i kampagner for friheden til at ryge – han var træt af at få tvunget manden og musikken ned i halsen som en fransk bur-gås, der skal laves til Foie Gras. Og det blev så indgangen til interviews med en række Larsen-manikere.

Men overskriften gav mig selv et irriterende modspørgsmål i de dage, hvor der endeligt kom lidt beskedent oprør på banen via unge studerendes demonstrationer i Århus og København mod regeringens perspektivløse nedskæringer på undervisning og uddannelse.

Er denne generation – de unge i 20’erne – overhovedet blevet tvunget til noget som helst? Og er det grunden til at oprøret i tiden i virkeligheden er så svagt? Helt usammenligneligt svagt i forhold til det, 68-generationen iværksatte i 60’erne og det politiske oprør i 70’erne, som jeg selv oplevede og var en meget svag del af.

Jeg havde det problem, at jeg ikke er marxist og derfor ikke kunne dele den politiske religion, som var drivkraften. Denne romantiske drøm om, at arbejderklassen selv overtager ejerskabet til produktionsmidlerne og en gang for alle afskaffer udnyttelsen af den enkelte, fordi den enkelte selv ejer det apparat, der skaber værdierne.

Den drøm blev utvetydigt stoppet af de samfundssystemer, der forsøgte at virkeliggøre socialismen men hurtigt kom til at ligne den fascisme, som de selv var et opgør med. Store, røde, kollektive livsløgne, som kom til at koste millioner af mennesker livet.

Så der er ikke noget at sige til, at oprøret fra venstre er blegnet i takt med at hele den globale, røde blok er gået til grunde.

Men den kollapsede revolution i 60’erne og 70’erne havde noget med sig, som kom til at betyde meget i de følgende 40-50 år – i meget bredere form end rigid socialisme. Udviklingen ikke mindst i Danmark blev drevet af mennesker, som var i oprør mod generationerne før.

68-generationen forandrede efterkrigstidens materialistiske snerpede samfunds- og menneskesyn, så selv en aldrende Ritt Bjerregaard i dag kan fortælle om sine sødmefyldte sidespring.

Demokratiet sneg sig ind på universiteterne, kampen mod miljøsvineriet blev en folkesag, soldaterne blev langhårede – ja, store dele af det moderne syn på kapitalisme og værdiskabelse influerede på virksomhedsdrift, hvor værdibaseret ledelse og produktudvikling gik forud for uhæmmet industriproduktion.

Så det er ikke tilfældigt, at det er topchefer fra erhvervslivet, der i dag er stærkere modstandere af den sorte nationalisme og fremmed-mistænkeliggørelse end den nationalkonservative tsunami fra en regering, der ellers ser sig selv som særlige beskyttere af erhvervslivet og det frie initiativ.

Og mon Lars Rebien, Novos administrerende direktør for nyligt havde fået titlen som verdens bedste topdirektør uden oprøret mod slipseriet og den uigennemtænkte kapitalisme?

Næppe!

Men den helt nye ungdomsgeneration har måske haft det så konfliktfrit, at den ikke har det særligt nemt. For aldrig har en generation haft så lidt modstand som denne. Uanset om håret har været først enorm langt – men glatnakkerne for længst har taget magten, så har de unge været pakket ind i et omsorgskvælende favntag fra forældregenerationen.

Deres musik, deres medieforbrug, deres kultur - jamen forældregenerationen har ikke bare tolereret kulturen og i stor udstrækning selv overtaget den. Så uanset nogle unge har sat tempoet op for at finde nye veje, så har vi indhentet dem med vores grænseløse forståelse og artikulerede kærlighed.

Curling-forældre har vi selvudslettende døbt os selv – eller som en af mine kunder sagde i en tidlig morgentime i en tydelig ironisk tone:

- Jeg kan jo ikke li’ at kalde mig selv for en curlingforælder – sådan én, der hele tiden glatter ud og bereder vejen med sunde madpakker og forældrekøbslejligheder. Jeg er nok snarere en helikopter-mor – én der hele tiden svæver over mine børn, så jeg kan gribe ind, hvis noget går galt.

Den moderne politiker er fra samme skuffe af curling og helikopter. De er opvokset i politik, er uddannede i politik og de har gjort politik til deres erhverv og karriere. Så det er nærmest tragikomisk, at denne manglende modstand og klamme jamen-vi-forstår-dig-godt-holdning trækker politik ind mod en politisk midte, hvor det overhovedet ikke er noget problem, at være socialist den ene dag og liberal den næste. Det’ da lige meget, bare du føler, du har dig selv med.

Tilbage står man så her først i 60-års alderen og ser på, at nutidens ungdomsoprør er noget slapt. Skulle ellers mene, at der var modstand nok at bygge på. En række aktive, danske krige i ønsket om at fjerne verdens despoter. Nogle af dem startede på en løgn – og har under alle omstændigheder ikke forbedret verden en tomme.

En reel folkevandring, som har givet os en angstfølelse, der givetvis kan sammenlignes med optakten til sidste verdenskrig. Voldsomme nedskæringer på uddannelsesområdet, hvor robot-ministeren taler om, at de penge må kunne skaffes med billigere rengøring og administration. Og det i en tid, hvor vi ikke kan tjene til livet ved at være billigere end verden udenfor – men ”bare” må blive klogere.

Kan undervisningsministeren stave den logik for os?

Jeg forstår ikke det beskedne fremmøde på barrikaderne. Men måske er det konsekvensen af en generation, der aldrig rigtigt stødte på modstand?

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre

robot
Underholdning

WALL-E, R2-D2 eller Rasmus: Hvad skal robotterne hedde?

folkene bag
Nyheder

Fik diagnosen bipolar lidelse: Nu vil Jesper hjælpe andre

øl
Nyheder

Flere danskere søger hjælp: Nu sikres Alkolinjen millioner

Anne Waagstein, formand for Djøf Privat
Nyheder

Medarbejdere skal være forberedt, før krisen rammer arbejdspladsen

fiskekutter
Nyheder

1.900 ton fisk smides ulovligt ud: Minister vil gribe ind

Nickelback
Underholdning

Nickelback kommer til Danmark med stor verdensturné

politi dansk
Krimi

69-årig vagt sendt på hospitalet efter håndboldkamp

Victor Froholdt
Sport

Dansker topper opsigtsvækkende liste: Vurderes til 626 millioner