Administration 

Støjberg afviser at svare på spørgsmål: "Helt absurd"

Inger Støjberg (V) nægter at svare på et udvalgsspørgsmål fra Enhedslistens Søren Søndergaard. (Foto: Foto: Ida Guldbæk Arentsen / Scanpix Ritzau)

Trods stor opmærksomhed om forholdene på Udrejsecenter Sjælsmark vil ministeren ikke oplyse Udlændingeudvalget om, hvor mange asylbørn på centret der har forældre i en fastlåst udsendelsesposition

Skal folketingsmedlemmer kunne få oplysninger om børn, der lever under svære forhold? Det problem er blevet aktuelt, efter at Inger Støjberg (V) har afvist at svare på et udvalgsspørgsmål fra Søren Søndergaard (EL).

Han har som medlem af Folketingets Udlændingeudvalg ønsket en opdatering af udvalgets oplysninger om asylbørnene på Udrejsecenter Sjælsmark og ville vide, hvor mange af børnene på centret der har forældre, som befinder sig i en fastlåst udsendelsesposition.

En fastlåst udsendelsesposition betyder kort og godt, at det ikke er muligt for politiet at tvangshjemsende afviste asylansøgere, fordi deres hjemland ikke ønsker at samarbejde.

Men udlændinge- og integrationsministeren har afvist at svare udvalget og henvist til, at svaret vil indeholde oplysninger, »som det efter en konkret vurdering af hensyn til Danmarks internationale udenrigspolitiske interesser, herunder forholdet til andre lande, og/eller sikkerhedspolitiske interesser, efter lovgivningen er nødvendigt at holde fortrolige«. I stedet vil ministeren sende en fortrolig skriftlig besvarelse til Folketingets Udenrigspolitiske Nævn (UPN), har hun tilføjet.

Drøftelserne i Udenrigspolitisk Nævn er i udgangspunktet klassificeret, og medlemmerne af nævnet må f.eks. ikke orientere partifæller eller andre om, hvad de modtager af fortrolige oplysninger. Konsekvensen af Inger Støjbergs svar er altså, at offentligheden ikke kan få at vide, f.eks. hvor mange iranske og irakiske asylbørn på centret der har forældre, som ikke kan tvangsudsendes. I en uoverskuelig fremtid er disse børn på grund af den fastlåste situation nødt til at vokse op under, hvad Ombudsmanden har betegnet som »svære forhold«.

Ifølge Ombudsmandens undersøgelse sidste år af forholdene for børnene på Sjælsmark havde seks af børnene opholdt sig der i mere end 17 måneder, mens 11 børn havde opholdt sig på centret i mere end 15 måneder. Af 93 børn var 63 under ti år.

Spørgeren, Søren Søndergaard, finder ministerens svar »helt absurd«.

- Vi har nu en situation, hvor de folketingsmedlemmer, der skal følge Danmarks udlændingepolitik, og som må formodes at have en vis viden om området, ikke kan få svar på de spørgsmål, som de stiller. Derimod kan de folketingsmedlemmer, der arbejder med noget helt andet, nemlig at træffe beslutninger om udenrigspolitiske forhold, godt få oplysningerne. Men de må bare ikke give dem videre. Det er helt absurd, at vi ikke kan diskutere forholdene for børnene i Sjælsmark på basis af konkrete oplysninger, siger han.

Støjberg afviser kritikken

For 13 måneder siden havde Inger Støjberg ikke noget imod at svare offentligt på et lignende spørgsmål. Her oplyste hun, at der midt i december 2017 var 32 børn fra Iran, 14 børn fra Irak, tre børn fra Syrien og ét barn fra Indien, og at politiet betegnede udsendelsessituationen i forhold til disse fire lande som fastlåst.

Forklaringen på, at Inger Støjberg kun vil give oplysningerne til UPN, er formentlig, at der nu er kommet somaliske børn til Sjælsmark. I maj 2017 besluttede Inger Støjberg, at det skulle være slut med fortrolige oplysninger til udlændingeudvalget, når det gjaldt somalieres mulige udsendelse.

Dengang var baggrunden en læk til dagbladet Politiken om, at Inger Støjberg på et lukket samråd i marts 2017 skulle have oplyst, at der var indgået en aftale med Somalia om at sende 12 somaliere hjem om året. Det fik ministeren til at beslutte, at hun fremover kun ville sende den slags oplysninger til UPN.

For nylig har ministeren meddelt Folketinget, at »samarbejdet mellem Danmark og Somalia om udsendelser foregår efter somalisk ønske i fortrolighed«, og at »det er vigtigt for mig at respektere det ønske«.

Hertil siger Søren Søndergaard:

- Jeg kan ikke sige mig fri fra en mistanke om, at man har givet den somaliske regering et løfte om at mørklægge alt, hvad der foregår med somaliske statsborgere i Danmark. Det løfte er nu udstrakt til, at selv tal om andre asylbørn kan vi ikke få oplyst. Konsekvensen er, at danske politikeres og offentlighedens mulighed for at følge med i, hvad der foregår med asylbørn her i Danmark begrænses af hensynet til en somalisk præsident.

Inger Støjberg afviser kritikken:

»Det er en forfejlet kritik. Der er ikke tale om mørklagte oplysninger. Jeg har svaret Folketinget med den efterspurgte opgørelse, og den indeholder alle de oplysninger, Folketinget har bedt om. Det er sædvanlig praksis, at fortrolige oplysninger, som det efter en konkret vurdering af hensyn til Danmarks udenrigs- eller sikkerhedspolitiske interesser, efter lovgivningen er nødvendigt at holde fortrolige, gives til Folketingets Udenrigspolitiske Nævn,« skriver hun på en mail.

Information har spurgt ministeren, hvorfor hun ikke giver udvalget oplysninger om iranske, irakiske, syriske og indiske børn, således som hun gjorde for godt et år siden.

»Når svaret er oversendt til UPN i fortrolighed, skyldes det, at Udlændinge- og Integrationsministeriet vil anvise over for Folketinget, at svaret vurderes at indeholde oplysninger omfattet af tavshedspligt. Det skyldes, at det efter ministeriets vurdering indeholder oplysninger, som det efter en konkret vurdering af hensyn til Danmarks udenrigspolitiske interesser, herunder forholdet til andre lande, efter lovgivningen er nødvendigt at holde fortrolige,« skriver hun.

Ministeriet oplyser i samme mail, at der lige nu i Sjælsmark befinder sig ét barn, der har Indien som udsendelsesdestination, 19 børn med Irak som udsendelsesdestination og 45 børn med Iran som udsendelsesdestination.

 

Information

Nyheder

Diddy: Her er dommen

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

folk solbader på strand
Nyheder

Ny prognose:

Meget mere varme på vej 

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Mand med solbriller
Kendte

Kanye West har fået visum annulleret

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

Kassebil fra Forsvaret
Krimi

Fandt dynamit på loftsrum

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti 

livredningstårn og strand i baggrunden
Nyheder

Livreddere fik travl

start på sommerferien

ældre kvinde med stort smil og smuk blå kjole
Kendte

Anne Laxholm: 

Det er synd for dem

falckbil holder ved siden af væltet lastbil
Krimi

Lastbil på hovedet i grøft

to mænd i jakkesæt hilser på hinanden
Nyheder

Forsvarsminister

vil besøge Grønland

pige på scene io blå badedragt med dannebrog
Kendte

Afsløring: Fra Grand

Prix til Vild med dans

Nyheder

Danske Vestas lukker i rødt 

varebil holder smadret på motorvej
Krimi

Motorvej blokeret:

Op til tre timers ventetid

meget varmt sydpå i europa
Nyheder

Danske rejseselskaber

giver gæster varmeråd

logo på legoland parken
Nyheder

Legoland i rekordsalg

stor bygning i centrum af aarhus
Krimi

Udvist: Voldtog

og røvede prostituerede 

politi til stede på vej
Krimi

Ramt af bus:

Fodgænger død 

par poserer
Nyheder

Vild med dans-stjerne:

En mavepuster

ødelagt lastbil
Krimi

Lastbil brager ind i gangbro 

par poserer ved galla
Kendte

57-årige Boris Becker:

Far for femte gang 

to fodboldspillere fejrer
Krimi

Bar spansk fodboldtrøje:

Skal i fængsel 

skilt foran bilka
Helt vildt

Efterlyser Bilka-millionær 

mand poserer
Krimi

Jes Dorphs millionkrav

afgøres inden jul 

dansere poserer
Film og TV

Slut med Vild med dans 

Nyheder

Facebook vil bruge

dine private billeder 

mand smiler
Kendte

Thomas Evers:

Det har ændret mit liv

dansepar poserer
Kendte

Tak for dansen:

Her er alle vinderne

i Vild med dans

Nyheder

Snigskytte dræber to

brandmænd 

storke i rede
Dyreliv

Danmarks storke skal klare sig selv 

folk bader
Nyheder

Solrig start på ugen

- men så kommer regnen

politi til stede ved butik
Krimi

Maskeret mand på cykel

skød mod kiosk

Sport

Lionel Messi ydmyget

Nyheder

Skandaliseret politier gør comeback

Fire brudepiger på vej til bryllup
Kongelige

Prinsessens datter

springer ud:

Biseksuel

Politimand ved væltet stillads
Krimi

Kraftigt vindstød vælter stort stillads

Mand op den røde løber smiler
Kendte

Seebach forsonet med sin bror

kontanter og kort i hånd på mand ved hæveautomat.
Nyheder

Nu kommer der gebyr på kontanter

Færge på hav med høje bølger
Nyheder

Kraftig blæst forsinker færge

en gade i England
Sundhed

Læger ser boom i astmapatienter 

trøffelkugler i æske
Nyheder

Spis dem ikke: Romkugler med muselort trækkes tilbage

en lottokupon
Helt vildt

Vinder 2,2 milliarder kr.

fede biler i den gamle have
Biler

Fede biler i Tivoli i dag

Nyheder

Gratis wifi på ferien er farligt

en sanger på scenen
Kendte

Skandale: Topnavn var på scenen i 12 minutter

en kvinde på en strand
Rejser

Strejker i Spanien kan ødelægge din ferie

Mads Mikkelsen på den røde løber
Kendte

Stenrige Mads Mikkelsen hæver 34 mio. kroner