Administration 

Taxamanden: Facebook er møgirriterende - men uundværligt

Jesper Grunwald er journalist, blogger og taxichauffør. Han er født i 1954 og og har taget hele dannelsesrejsen fra sin opvækst i et grundtvigsk, borgerligt landbo-hjem på Bornholm til en lang karriere i Danmarks Radio med en håndfuld cheftitler. Nåede at blive ridder af Dannebrog, inden han sagde op. I dag realiserer han en gammel drøm om at være taxachauffør. Det sker I den sølvgrå Mercedes med det grønne logo . Med frie arbejdsforhold og udstyr til at skrive og fortælle historier fra den fire-hjulede virkelighed. Det blev til bogen JEG ER BARE TAXAMAND sidste år. I Ekstrabladet EKSTRA om søndagen. På hans blog www.taxamand.dk. Og så her i avisen.dk, hvor han har sin egen blog: Et kig på Danmark og verden gennem forruden på en Mercer....

JEG SLAP ikke mindst chefjobbet til fordel for taxien for at blive et frit mennesker. Ingen karriere at klamre sig til. Ingen fagforeninger at tage hensyn til. Ingen direktion eller bestyrelse at stikke i rend for!

Men jeg må erkende, at jeg har fundet en uafhængighedens overmand: FACEBOOK!

SÅDAN HAVDE jeg det i morges, da jeg vågnede i Taxamandens seng og kneb mig selv i armen og egentlig ikke havde lyst til at bytte med hverken baronen eller radiodirektøren. Er jeg overhovedet noget uden Facebook?

Inden jeg faldt i søvn havde jeg fået den nedslående besked, at en af mine gode medie-venner stadig ikke kunne stoppe den shitstorm, som nogle anonyme racister har indledt mod hende. De har blandt andet – anonymt – lavet siden – Ayse Dudu Tepe har sympati for Islamisk Stat.

PÅSTANDEN ER absurd, og ophavsmændene er usynlige. ”Den (siden) er ikke blevet fjernet, fordi vi har vurderet, at den ikke overtræder Facebooks fællesskabsregler…” Direkte godnathilsen fra Big Brother.

Det vil jeg kraftstjeleme ikke finde mig i!

Meget muligt – men det har jeg dybest set ingen indflydelse på.

Jeg må erkende, at der ikke var meget at stille op med mit brand – mit ”varemærke”, Taxamand.dk, hvis ikke jeg havde haft den globale avis Facebook, hvor jeg følges af 3000 mennesker. Hvem ville give mig denne synlighed - dagligt og gratis - hvis ikke en eller anden excentrisk student havde fået den vilde idé at binde hele verden sammen i et netværk af nysgerrige. Facebook er også blevet mit bløde halstørklæde. Men guderne skal vide, at det undertiden strammer ubehageligt.

FOR FÅ uger siden kunne jeg f.eks. læse, at milliardmastodonten har indgået aftale med en anden motherfucker-opgående-kæmpestjerne i det digitale univers. Om lidt kan man bestille ture med pirattaxi-kæmpen UBER direkte fra Facebooks Messenger. Min yndlingsmedieplatform har altså indgået et forhold med det UBER, som meget vel kan blive anledning til taxibranchens snarlige død.

Jeg vil ikke i seng med min egen bedemand, aldrig i livet!

Men i sandhedens tjeneste: Jeg er stadig på Facebook.

Og så er der de der fascistiske angreb på nogle af tidens debattører.

DET GÅR ikke mindst hårdt ud over de markante, kvindelige debattører af ”anden etnisk herkomst”. De ligger jævnligt i en dobbeltild mellem religionsfascisterne i den muslimske kultur og racisterne i den kristne. De skal meget ulyrisk kneppes, bankes og halshugges på plads.

Eller den mere ”civiliserede” chikane, som akademikeren, mønsterbryderen, radioværten og samfundsdebattøren Dudu Tepe har været udsat for på det sidste. At anonyme Facebookbrugere opretter grupper med blot én overskrift – alene med det formål at hænge personen ud. Trætte og stresse – og vel også opbygge en frygt.

I Dudus tilfælde er angrebene mere end absurde, fordi hun allerede i sin tidlige ungdom brød med sin kulturs patriarkalske overherredømme. Ved at uddanne sig, indtage alkohol og bolle med dem, hun havde lyst til. Trods dette oprør er hun nu gjort til hadeobjekt for ekstremister.

SOM SAGT lykkes det mig ikke at stoppe ”…har sympati for islamisk stat …”-gruppen.

Men det blev værre.

Så fødtes gruppen ”Ayse Dudu Tepe er en klam islamist”. "Nu må det være nok," tænkte jeg og anmeldte den sammen med en lignende direkte til Facebook for chikane. Der gik bare nogle få timer, før jeg fik besked fra Facebook: ” …  Vi har fjernet siden, fordi den overtræder Facebooks fællesskabsregler …” Det er åbenbart løgnens iklædning, der gør forskellen: ”Dudu har sympati for Islamisk Stat” – må man gerne. ”Dudu er en klam islamist” – nej, nej, nej, det må man ikke. Dudu finder sig selvfølgelig ikke i det og har anmeldt begge, løgnagtige påstande til politiet.

Facebooks universelle verdensherredømme – det ultimative, globale ”dagblad” (med deadline – hele tiden!) - er lige nu uantasteligt. Man kan ikke bare sige abonnementet op og gå et andet sted hen. Fjæset er over alt. Så når Facebooks stifter, Mark Zuckerberg, i en rus over at være blevet far giver så meget af sin gigantformue til  v e r d e n (og må nøjes med bare nogle få milliarder til sig selv…), så ryger gerningen på forsiden af alle vigtige medier. Kapitalisten optræder som Jesu Kristi stedfortræder her på jorden – eller i hvert fald den største, digitale Robin Hood i mands minde. Og samme Mark & Co. afgør altså også, hvad der er uundgåelig, og hvad der er urimelig tilsvining på verdens største, sociale medieplatform.

Medieverdenen er global, og ankemuligheder, pressenævn og anstændighed tilhører en allerede død industrikultur.

Så er det jeg ligger her i Taxamandens seng og drømmer våde drømme om 70’erne.

Dengang der fandtes en egentlig magthaver- og kapitalisme-kritik. Det var – i mikrokosmos – skelsættende, da medieforskeren, den senere professor Frans Mortensen, skrev sin bog 22 Radioavisen og påviste dette hæderkronede mediums afhængighed af og følgagtighed overfor magthavere i politik og kapital. Og i det store perspektiv: Måske var det i virkeligheden den sandhedssøgende medieverden, der stoppede Vietnamkrigen.

JEG VED godt, at kapitalismekritikkens bagside var kæresteforholdet til den betonagtige marxisme. Så mens de hjemlige magthavere blev hængt ud, lukkede selv kritiske sjæle øjnene for terror, undertrykkelse og folkemord i det røde univers.

I dag findes kritikken hist og her – men ikke i særligt betydningsfuldt omfang. Det er kun nogle forkølede idealister, der gider tage kampen mod løgnene, der førte os ind i Irak-krigen. Så Danmarks svageste statsminister i årtier kunne uden de store problemer lukke den kommission, der skulle grave i løgnehistorierne.

Og Facebook og de globale medie-kapitalister lever federe end nogensinde.

DET ER muligt at stjernen på min Mercer tager noget af udsigten – men jeg har godt nok svært ved at få øje på den ”politiske forbruger”, som jeg lærte om på diverse chefkurser i ind- og udland for mere end 20 år siden.

  • Veganernes grønne front – ok!
  • Frisættelsen af de inde-burede mink, det går selvfølgelig ikke!

Men Facebook og storkapitalen?

Den mundfuld orker vi altså ikke!

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

Mand med briller smiler
Nyheder

Efter 60 år:

Milliardær trækker sig

Nyheder

Biskopper til Trump:

Lad være med at

gøre grin med os

Politi og ambulancer på vej
Nyheder

Rejser millionkrav efter dødsulykke

Portræt af kronprinsesse Victoria
Kongelige

Kronprinsesse samlede skrald

Portræt af kvinde
Nyheder

Connie Hedegaard scorer topjob

Fodboldspillere på banen
Sport

Dansker spolerer Bayerns mesterskabsfest

Indgang til retsbygning
Krimi

Fire mænd tiltalt:

Voldtog og plyndrede

prostituerede

kasse med forskellige skrabelod
Helt vildt

Vandt millioner 1. april:

Ingen troede på ham

Portræt af mand foran port.
Kendte

Rachlin fyret

Fly ved at lande i lufthavn
Rejser

Massive forsinkelser i Grønlands nye internationale lufthavn

Krimi

Landsret løslader mand der påkørte flere i København

Trump forklædt som pave
Nyheder

Pave Trump 

to billeder af en gade
Bøger

Fantastisk foto-bog over København – dengang og nu

en skov i maj
Nyheder

Lunt og solrigt vejr på vej

Nyheder

To nye er anholdt i sag om trippeldrab

et par i sengen
Sex og samliv

Generer naboens høje sexlyde dig

en cigaret holdt i en hånd
Sundhed

Chance for at overleve lungekræft er stadig lav 

en sort Rolls
Biler

Topmodel fylder 100 år

pelargonier i blomst
Livsstil

Her er planten sneglene hader

en racerkører jubler
Sport

18-årig skriver Formel 1-historie 

en bil i flammer
Krimi

Syv turister slået ihjel i USA

alligatorer i vandet
Helt vildt

Flypassagerer overlever 36 timer i sump med alligatorer 

politi på gaden
Krimi

Yngre mand stadig i kritisk tilstand efter skudepisode 

to politikere hilser på hinanden
Nyheder

Inflation og Trump optager australiere ved valg

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

kongelige familie på balkonen
Kongelige

Rystet prins Harry: Far vil ikke tale med mig

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

Nyheder

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus

Krimi

Alvorlig påkørsel:
75-årig bilist nægter alt

en masse mennesker med røde faner og arme i vejret
Nyheder

1. maj-uro:
Hummelgaard kæmpede
mod båthorn og røgbomber

to mønter
Helt vildt

SE VIDEO:

Lastbil væltede med

otte millioner mønter

Mand i lyst jakkesæt med et WHO's logo bag sig
Nyheder

WHO advarer:
Største krise
i mands minde

udrykningskøretøjer ved ulykke
Krimi

75-årig forlanges fængslet efter massepåkørsel

Glad kvinde med arm hævet
Nyheder

Dronning Margrethe får religiøs pris 

to kvinder griner sammen
Helt vildt

Vandt en mio. i Lotto:
- Jeg købte da bare en ny

en mand taler foran en skærm med en illustration
Nyheder

Konkurs sender stor

millionregning

videre til borgerne

Krimi

LIGE NU: Letbane påkører person - trafikken er spærret

indgangen til en stor bygning
Krimi

Kræftsag stoppes

politi arbejder
Krimi

75-årig sigtet mand tog fejl af speeder og bremse

Nyheder

Mette F.: Danmark

skal igen være en

stor skibsbyggernation

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Dreng overfaldet holdt
og fanget - syv anholdt

et tog set fra siden
Nyheder

Bro stopper tog 
til og fra lufthavn

mange biler på p-plads
Nyheder

Tesla-salg styrtdykker fortsat

en bil sat til opladning
Biler

Elbiler overhaler

snart dieselbilerne

larver går i række
Nyheder

Kamp mod giftig larve fortsætter

store flammer kommer op fra bygning
Krimi

Voldsom gårdbrand

- bygning kollapset

mænd går på vej med sne
Kongelige

Kongen giver ok-tegn 

en bil på ulykkesstedet
Krimi

Påkørsel: Ældre mand er afhørt

en mand taler
Nyheder

USA og Ukraine underskriver aftale

glad mand med smil og stort krøllet hår
Kendte

Høster vild succes

22 år efter sin død

to fodboldspillere i blåt og gult jubler
Sport

Vildt drama i Brøndby

ét øje helt tæt på
Nyheder

Gå ikke til Louis Nielsen: 
Lukker i weekenden