Administration 

Ja tak til klimabidrag på kød - men husk kompensation til borgere med lav indkomst

Torsten Gejl er 52 år og bor på Djursland sammen med sin kæreste og deres to børn. Torsten Gejl har været med til at grundlægge og bygge Alternativet som politisk parti og som folkelig bevægelse. I dag er han partiets arbejdsmarkeds-, beskæftigelses-, social og indenrigsordfører.

ALTERNATIVET FORESLÅR et klimabidrag på 17 kr. per kilo kød. Det er desværre nødvendigt for at nedsætte vores CO2-udslip, men der vil helt sikkert være bekymrede stemmer i debatten, der fremhæver, at et klimabidrag på rødt kød vil ramme socialt skævt. De stemmer skal man lytte til. Der skal nemlig være en social dimension i den grønne politik, så det ikke er mennesker med den laveste indkomst, der kommer til at betale en uforholdsmæssig stor del af gildet.

Den gode nyhed er, at vi stadigvæk kan nå at redde klimaet. Vi kan stadigvæk nå at omlægge vores produktion og forbrug på en måde, der betyder, at vores børn og børnebørn vil kunne genkende den verden, det klima og den natur, som vi, der lever nu, var så heldige at blive født ind i.

Men det kræver, at vi ændrer vores produktion og vores forbrug radikalt. Det er verdens førende klimaforskere enige om. Ellers smelter isen ved polerne, verdens havstrømme ændrer sig, vores vejr ændrer sig, klimaet på kontinenterne ændrer sig, og det vil for eksempel føre til hundreder af millioner klimaflygtninge, der flygter fra ørkner, hvor der tidligere var marker.

MEN HVEM SKAL SÅ BETALE? Hvem skal det gå ud over? Her bliver vi nødt til at se på nogle af de aktører, der udleder mest af den CO2, som skaber den globale opvarmning. Det allerværste er produktionen af rødt kød. Vi er derfor nødt til at reducere vores forbrug. Danmark er, sammen med Bangladesh, det land i verden, der har mest landbrug. Omkring 60 % af Danmark er dækket af landbrug. Omkring 80 % af det, vi dyrker i vores landbrug, går til dyrefoder. Du læste rigtigt, ikke til menneskefoder men til dyrefoder sådan at vi kan få kød på bordet.

Det fører til et helt vanvittigt CO2-udslip, så vi er nødt til at spise mindre rødt kød, og derfor foreslår Alternativet nu, at vi lægger et klimabidrag på rødt kød på 17 kr. per kilo. Det vil betyde, at rødt kød bliver dyrere. Og det vil – forhåbentligt - betyde, at vi køber mindre af det. og det vil betyde, at producenter af rødt kød på sigt er nødt til at omlægge til produktion af fødevarer, der ikke er så ødelæggende for klimaet.

Problemet er, at denne type klimabidrag isoleret set rammer socialt skævt. Det er i højere grad familien på kontanthjælp under kontanthjælpsloftet, der i forvejen sparer på budgettet for at have råd til medicin, som bliver ramt på hakkebøfferne.

DERFOR VIL VI, i Alternativet, sikre, at vores grønne politik har en social kompensation til folk med lave indkomster.

Her vil jeg dog lige indskyde, at jeg oplever, at mennesker med lave indkomster er lige så bekymrede for klima og miljø som alle andre. Og det står helt klart, at vi alle er nødt til at spise mindre rødt kød, hvis vi vil undgå de temperaturstigninger, der vil få katastrofale konsekvenser.

Men for at undgå, at det er dem, med de lave indkomster, der skal betale en uforholdsmæssigt stor del af gildet, vil vi i Alternativet bruge noget af overskuddet på klimabidraget til at støtte danskere med de laveste indkomster.

Det er ikke let at forudsige hvor mange penge, der vil komme ind, når vi indfører klimabidrag på oksekød, men da vi er et af de lande i verden, hvor vi spiser mest kød, så skal det tælles i milliarder. Hvis vi eksempelvis bruger bare en milliard fra klimabidraget på rødt kød på vores sociale bundlinje, så er det stort set nok til at rulle kontanthjælpsloftet tilbage. Derfor har vi i lovforslaget om klimabidrag på rødt kød indskrevet direkte i teksten, at en del af overskuddet skal bruges til at lave social kompensation. Altså til at sikre, at bestemte befolkningsgrupper ikke bliver ramt uforholdsmæssigt hårdt af forslaget.

Når vi, i Alternativet, tænker den sociale vinkel ind i vores grønne politik, så er det fordi, vi ikke ene og alene er et grønt parti. Vi har også en social bundlinje. Vi kæmper for klima, natur og miljø, men hvad hjælper det, at vi redder kloden, hvis alt for få danskere har mulighed for at nyde en sund planet, fordi der er en omfattende fattigdom og et socialt armod, der gør det svært at finde håb for sine børns fremtid?

VI SKAL DERFOR være meget mere ambitiøse på det grønne område og turde foreslå ting, som virkede helt umulige for få år tilbage. Men vi skal ALTID huske den sociale vinkel, så vi ikke gør tilværelsen umulig for alle de mennesker, der i forvejen er ramt af de store velfærdsbesparelser og fattigdomsreformer, som regeringen har valgt at indføre.

I Alternativet har vi fremlagt et grønt regeringsprogram, der booster den grønne omstilling med 80 milliarder kroner. I den plan har vi også finansieret en tilbagerulning af kontanthjælpsloftet, en skattelettelse til de laveste lønninger og en fordobling af den grønne check. For som social- og beskæftigelsesordfører i vores grønne parti vil jeg til hver en tid kunne sige, at tingene skal hænge sammen. Klimaudfordringerne og den stigende økonomiske ulighed er en del af samme problem, og de skal også være del af den samme løsning.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Røs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen

Familie ved stranden
Sundhed

Har du mistet en kær? En ferie kan vælte læsset