Administration 

Tolkes arbejdsmiljø er elendigt

Tolke skal hjælpe lægerne med at kommunikere bedst muligt med patienten. Men lægernes brug af tolkene er meget dårlig, viser ny rappert. (Foto: Colourbox)

De bliver betragtet som maskiner, set på som modspillere og får for lidt uddannelse. Tolkene for læger og sygehuse har alt for ringe arbejdsforhold.

De får rippet op i deres egne traumer, bliver set på som sprog-maskiner og har ikke engang et lille rum for sig selv.

Arbejdsforholdene for tolkene i sundhedsvæsnet i Syddanmark er stærkt kritisable. Det viser en ny rapport fra Indvandrermedicinsk klinik på Odense Universitetshospital.

Rapporten slår fast, at der ”som minimum bør stilles krav til, at de tolke, som er samarbejdspartnere med sundhedsvæsenet, har ordentlige og anstændige arbejdsforhold.”

Alt tolkearbejde i regionen er udliciteret, og tolkene arbejder freelance for et privat firma. Men rapporten kritiserer, at tolkenes arbejdsforhold er i strid med Region Syddanmarks personalepolitik.

Tolkene bliver tilkaldt hos praktiserende læger og på hospitaler, når patienter med anden etnisk herkomst taler dårligt dansk.

Læs også: Kvinde fik sat spiral op mod sin vilje

Professor og overlæge Morten Sodemann har været med til at lave rapporten og fortæller, at både læger og andet sundhedspersonale ikke ser tolkene som professionelle samarbejdspartnere.

”Ingen ønsker et ekstra hjul ved en konsultation, så tolkene bliver betragtet som sprog-robotter, der bare skal komme ind og løse en opgave,” siger Morten Sodemann.

Seksuelle tilnærmelser på jobbet

I rapporten fortæller tolkene om, at der bliver talt ned til dem. Flere tolke har oplevet ubehagelige situationer, hvor de har følt sig i klemme mellem læge og patient. Enkelte tolke føler sig desuden udsat for seksuelle tilnærmelse og har følt sig krænket og forurettet.

Det sker også, at personale taler dansk til patienten uden om tolken, og enkelte af tolkene har oplevet at blive smidt ud af konsultationen, da lægen mente, at patienten talte godt nok dansk og ikke behøvede en tolk, selvom patienten protesterede.

”Tolkene har det svært, fordi de står meget alene. De arbejder freelance. De bliver sendt ud af et bureau og står meget alene med deres oplevelser,” siger Morten Sodemann.

Opgaverne kan også være en stor psykisk belastning for tolkene. Mange tolke får associationer til deres egen fortid og deres egne oplevelser fra krig i forbindelse med tolkningen.

Men der er ingen tilbud om psykologisk rådgivning og støtte i de svære tilfælde. Når opgaven er slut, må tolken videre i programmet.

Der er ikke to minutter til tolken

Selv når samtalerne handler om at give budskaber om alvorlig sygdom, bliver tolkene ikke orienteret inden samtalen.

Det har altid undret Afrim Mehmeti, tolk og talsmand for Tolkeforeningen.

Han arbejder mest indenfor kommuner, private institutioner, retsvæsnet og for Rigspolitiet. Her er både betalingen og forholdene bedre.

”Når jeg tolker for en sagsbehandler, i retten eller for Rigspolitiet, får jeg alle oplysninger om sagen på forhånd. Men lægerne bruger ikke de to minutter til at briefe tolken inden. Tolkningen bliver ellers 50 procent bedre, når man på forhånd er stillet ind på, hvad samtalen handler om, ” siger Afrim Mehmeti.

Nærgående spørgsmål

Han kender også udmærket til et af de store problemer, som tolkene i rapporten påpeger: De har ikke deres eget rum, men bliver sat i venteværelset sammen med patienterne, de skal tolke for.

”Så sidder man der sammen i ti minutter eller tre kvarter. Nogle patienter forstår ikke tolkens rolle, og føler, at når de selv fortæller om deres mest personlige forhold, skal tolken gøre det samme. Hvis tolken ikke vil svare på spørgsmålene om deres privatliv, kan der opstå en dårlig stemning, der går ud over selve tolkningen bagefter. Især kvindelige tolke kan have det svært med, at der bliver spurgt meget ind til deres privatliv,” siger Afrim Mehmeti.

Både Tolkeforeningen og tolkene i undersøgelsen står helt bag konklusionen om, at tolkene har brug for bedre uddannelse.

Både fordi en del simpelthen er for dårlige og forstår for lidt af, hvad lægen taler om, og for at støtte dem psykisk i arbejdet.

Videotolke skal hjælpe

Morten Sodemann mener, at teknologien kan hjælpe på tolkene og patienterne til bedre vilkår. Odense Universitetshospital har det seneste halvandet år kørt et pilotprojekt med 'videotolke', og det ser nu ud til at blive landdækkende.

Regionen har ansat en gruppe akademisk uddannede tolke til fast at videotolke, hvor der er brug for det. Udstyret til at bruge videotolkning er en engangsudgift på 15.000 for lægen eller hospitalet, og så er tolkene sikret ordentlige arbejdsvilkår og uddannelse i lægefaglige emner.

"Jeg håber den teknologiske udvikling kan overhale problemerne tolkeproblemerne indenom," siger Morten Sodemann.

I Region Syddanmark kender chefkonsulent i praksisafdelingen Mikael Harrild ikke til omfattende problemer med tolkenes arbejdsmiljø.

Regionen har to gange sendt en folder ud til læger og speciallæger om, hvordan man samarbejder med en tolk, men har ellers ikke gjort noget.

"Tolkene er jo privat ansat, og det er som sådan deres arbejdsgiver, der skal sørge for deres arbejdsmiljø er i orden. Men vi tager det selvfølgelig serøst, hvis der er problemer med sundhedspersonalets samarbejde med tolkene. Vi betaler rigtig mange penge for tolkeopgaverne, og patienterne skal have mest muligt ud af det," siger Mikael Harild.

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere