Administration 

Parkinson-ramte Ullas mand advarer om jobafklaring: "Det vil slå hende ihjel"

Ulla Astrup Jensens situation bliver kun værre, hvilket billedet til venstre ifølge hendes mand viser. (Foto: Foto: Erling Astrup Jensen og Nicolai Jaquet)

I går vurderede kommunaldirektør i Struer Kommune, Mads Gammelmark, at Ulla Astrup Jensen sandsynligvis vil modtage førtidspension. Men det giver Ullas mand ikke meget for.

Ulla Astrup Jensens situation bliver blot forværret for hver dag, der går. Det siger hendes mand, Erling Astrup Jensen, der nu må håndfodre hende.

- Hun kan ikke engang se, for hun kan ikke længere løfte hovedet, og hun kan ikke spise selv. Jeg skærer alting ud i små bitte bidder for hende, når hun skal spise, og hun drikker med sugerør, siger Erling Astrup Jensen til Avisen.dk.

Man skulle derfor tro, at det var en glædelig nyhed for familien Jensen, da kommunaldirektøren for nylig udtalte i Dagbladet Holstebro-Struer, at de i Struer Kommune godt kan se, at Ulla Astrup Jensens sag peger mod en førtidspension.

Læs mere: Kommunaldirektør i opsigtsvækkende udmelding: "Ulla vil få førtidspension"

Den melding tager Erling Astrup Jensen dog med et gran salt.

- Vi har aldrig været i tvivl om, at hun ville få førtidspension, og det er Danmarks befolkning tydeligvis heller ikke, siger han med henvisning til den massive medieomtale, som Ulla Astrup Jensens sag har fået, samt de omfattende støttekampagner på sociale medier:

- Men det Mads Gammelmark [Kommunaldirektøren i Struer Kommune, red.] siger mellem linjerne er jo, at hun skal nok få førtidspensionen, og de kan godt se, at hun er syg. Men at hun ikke får den før, at hun jobafklares igen, og det kan hun simpelthen ikke tåle. Det vil slå hende ihjel, siger Erling Astrup Jensen og understreger, at selv uden et eventuelt jobafklaringsforløb er Ulla Astrup Jensens nuværende situation kritisk.

61-årige Ulla Astrup Jensen fra Hjerm lider af Parkinsons sygdom og Scoliose. Sidstnævnte sygdom har nedbrudt hendes ryg i en sådan grad, at hun sidste efterår måtte gennemgå en operation. Nu har hun dog udviklet besvær med nakken, så hun ikke kan løfte hovedet, og hun har samtidig oplevet besvær med vejrtrækningen.

- Det er en farlig situation, når hun ikke kan trække vejret eller spise noget. Jeg kan jo ikke være hjemme hele tiden, siger Erling Astrup Jensen.


Scoliosen ødelægger Ulla Astrup Jensens ryg. Foto: Erling Astrup Jensen.

Forundret over kommunaldirektør

Mandagens interview med Mads Gammelmark i Avisen.dk fik dog også Erling Astrup Jensen op af stolen på anden vis. Kommunaldirektøren gav nemlig udtryk for, at Ulla Astrup Jensen ikke tidligere havde fået afslag på førtidspension. Her henviser hendes mand dog til et brev, familien modtog 5. september 2017.

Her står der sort på hvidt:

- Du [Ulla Astrup Jensen, red.] har ikke ret til førtidspension på det foreliggende dokumentationsgrundlag. Det betyder, at vi følger Jobcentrets indstilling om afslag, da vi er kommet til samme resultat.

Derfor giver Erling Astrup Jensen ikke meget for kommunaldirektørens ord, som man mener blot er et udtryk for, at kommunen vil dysse sagen ned, indtil noget andet stjæler mediernes opmærksomhed.

- Han vil bare skabe ro og trække sagen ud. Han venter på, at en eventuel strejke og lockout går i gang, for så kører det en tre ugers tid eller en måned. Så vil folk fokusere på strejken og glemmer alt om Ulla. Så vi er nødt til at holde gryden i kog, siger Erling Astrup Jensen, der afviser, at hans parkinsonssyge kone bliver påvirket af den massive medieomtale:

- Ulla spekulerer kun på sin sygdom. Jeg tager mig af kontakten med medier, snak med diverse mennesker, fagfolk, sygehuse og så videre. Ulla kan simpelthen ikke fokusere på andet end sin sygdom, siger Erling Jensen.

Ulla Astrup Jensens husbond giver heller ikke meget for kommunaldirektørens argument om, at man er nødt til at følge alle sager til dørs af hensyn til retsstaten og borgernes lighed for loven. 


Det er Ulla Astrup Jensens mand (tv.), der taler med pressen og fagpersonale, så hun kan hvile sig. Foto: Nicolai Jaquet.

Vi skal bare have ro

Mads Gammelmark sagde mandag blandt andet, at det ikke skal være følelser og folkestemning, der afgør, hvilken ydelse man skal have. For hvis eksempelvis en borger gerne vil have fleksjob, men kommunen føler, at borgeren i stedet skal have førtidspension, så ville det heller ikke være rimeligt, lød argumentet fra kommunaldirektøren her på Avisen.dk. 

- Det har jeg overhovedet ingen forståelse for. Det er forfærdeligt, at en mand i hans position overhovedet kan sige det. Vi startede med også at finde et fleksjob til Ulla. Det kunne hun ikke få, da det skulle undersøges i hoved og røv først. Og nu er hendes tilstand blevet forværret, så hun ikke kan klare det. Derudover er det direkte løgn, for i pensionslovens paragraf 18 står der, at når det er helt åbenbart, at en person er så syg, så skal der gives førtidspension, siger Erling Astrup Jensen.

Erling Astrup Jensen kan dog godt glæde sig en kende over, at der måske er lys for enden af tunnelen. For selvom at det måske har længere udsigter end ønsket, så vil en førtidspension være første skridt. Først der kan familien nemlig for alvor koncentrere sig om, at Ulla Astrup Jensen kan få det bedre:

- Vi skal bare have ro på det her, så Ulla kan koncentrere sig om det vigtigste, genoptræning og operationer. Vi ved jo godt, at en førtidspension ikke gør Ulla rask, men det vil give hende ro til at fokusere på at få det bedre, slutter Erling Astrup Jensen.

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

Nyheder

Diddy: Her er dommen

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

folk solbader på strand
Nyheder

Ny prognose:

Meget mere varme på vej 

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Mand med solbriller
Kendte

Kanye West har fået visum annulleret

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

Kassebil fra Forsvaret
Krimi

Fandt dynamit på loftsrum

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti 

livredningstårn og strand i baggrunden
Nyheder

Livreddere fik travl

start på sommerferien

ældre kvinde med stort smil og smuk blå kjole
Kendte

Anne Laxholm: 

Det er synd for dem

falckbil holder ved siden af væltet lastbil
Krimi

Lastbil på hovedet i grøft

to mænd i jakkesæt hilser på hinanden
Nyheder

Forsvarsminister

vil besøge Grønland

pige på scene io blå badedragt med dannebrog
Kendte

Afsløring: Fra Grand

Prix til Vild med dans

Nyheder

Danske Vestas lukker i rødt 

varebil holder smadret på motorvej
Krimi

Motorvej blokeret:

Op til tre timers ventetid

meget varmt sydpå i europa
Nyheder

Danske rejseselskaber

giver gæster varmeråd

logo på legoland parken
Nyheder

Legoland i rekordsalg

stor bygning i centrum af aarhus
Krimi

Udvist: Voldtog

og røvede prostituerede 

politi til stede på vej
Krimi

Ramt af bus:

Fodgænger død 

par poserer
Nyheder

Vild med dans-stjerne:

En mavepuster

ødelagt lastbil
Krimi

Lastbil brager ind i gangbro 

par poserer ved galla
Kendte

57-årige Boris Becker:

Far for femte gang 

to fodboldspillere fejrer
Krimi

Bar spansk fodboldtrøje:

Skal i fængsel 

skilt foran bilka
Helt vildt

Efterlyser Bilka-millionær 

mand poserer
Krimi

Jes Dorphs millionkrav

afgøres inden jul 

dansere poserer
Film og TV

Slut med Vild med dans 

Nyheder

Facebook vil bruge

dine private billeder 

mand smiler
Kendte

Thomas Evers:

Det har ændret mit liv

dansepar poserer
Kendte

Tak for dansen:

Her er alle vinderne

i Vild med dans

Nyheder

Snigskytte dræber to

brandmænd 

storke i rede
Dyreliv

Danmarks storke skal klare sig selv 

folk bader
Nyheder

Solrig start på ugen

- men så kommer regnen

politi til stede ved butik
Krimi

Maskeret mand på cykel

skød mod kiosk

Sport

Lionel Messi ydmyget

Nyheder

Skandaliseret politier gør comeback

Fire brudepiger på vej til bryllup
Kongelige

Prinsessens datter

springer ud:

Biseksuel

Politimand ved væltet stillads
Krimi

Kraftigt vindstød vælter stort stillads

Mand op den røde løber smiler
Kendte

Seebach forsonet med sin bror

kontanter og kort i hånd på mand ved hæveautomat.
Nyheder

Nu kommer der gebyr på kontanter

Færge på hav med høje bølger
Nyheder

Kraftig blæst forsinker færge

en gade i England
Sundhed

Læger ser boom i astmapatienter 

trøffelkugler i æske
Nyheder

Spis dem ikke: Romkugler med muselort trækkes tilbage

en lottokupon
Helt vildt

Vinder 2,2 milliarder kr.

fede biler i den gamle have
Biler

Fede biler i Tivoli i dag

Nyheder

Gratis wifi på ferien er farligt

en sanger på scenen
Kendte

Skandale: Topnavn var på scenen i 12 minutter

en kvinde på en strand
Rejser

Strejker i Spanien kan ødelægge din ferie