Administration 

Kriseløn: 184.000 i staten får råd til mindre

Kriseløn: 184.000 i staten får råd til mindre
De offentligt ansatte kommer til at jagte nedsatte varer, hvis de vil have det samme i indkøbskurven om to år. Deres lønstigninger kan ikke følge med priserne (Foto: Thomas Sjørup/Polfoto)

De ansatte i staten mister 790 kroner i købekraft de næste to år. Ganske små lønstigninger truer også de 670.000 ansatte i kommuner og regioner

Tag din indkøbsseddel for en måned. Kig på den, og streg varer ud for 700 kroner. Så meget mindre risikerer statsansatte at kunne købe ind for om to år.

Lønstigningerne for soldater, politifolk, kontoransatte og embedsmænd i staten er så lille i overenskomsten for de næste to år, at den ikke kan følge med prisstigningerne i samfundet.

Ved udgangen af 2015 ser de statsansatte, der nu i snit har en månedsløn på 35.500, ud til at have mistet to procent i købekraft, eller hvad der svarer til de 700 kroner.

”Det står på side et i grønspættebogen for fagforeningsfolk, at man skal sikre reallønnen, så jeg er da ikke tilfreds med resultatet. Men det er jo ikke bare i det offentlige situationen er sådan. Det er i hele Danmark,” siger Flemming Vinther, formand for CFU og chefforhandler for de ansatte i staten.

Han var i fredags med til at indgå overenskomst for de 184.000 statsansatte med Finansminister Bjarne Corydon (S) og Moderniseringsstyrelsen.

Finansministeren ville aldrig give et par procent mere

Den gav en lønstigning på 0 procent i år og 1,1 procent næste år. Men i de to år er det regeringens eget bud, at priserne stiger 1,5 første år og 1,6 procent året efter. I alt taber de statsansatte to procent i købekraft de næste to år.

”Men vi havde aldrig fået finansministeren til at skrive under på at vi fik et par procent mere. Det ville også være at save den gren over, som vi sidder på,” siger Flemming Vinther

Lønnen i det private kan heller ikke holde trit med prisudviklingen. Hvis de offentligt ansatte fik mere i løn end de privatansatte, ville det presse lønnen op i det private. Det ville forringe konkurrenceevnen, så der kom færre penge i statskassen, og dermed råd til at betale færre offentligt ansatte, forklarer Flemming Vinther.

”Men jeg har også talt med medlemmer, der siger: Det er en fin forklaring, men det kan vi ikke betale med ved købmanden. Og det kan jeg godt forstå. Vi bliver bare nødt til at tage et par år mere, hvor det er surt,” siger han.

For nogle statsansatte er der håb for at hente lidt af tabet ind igen. Der er afsat omkring en halv procent ekstra i lønstigninger om året. De fordeles ved lokale forhandlinger på arbejdspladserne. Men her plejer de højtuddannede at løbe med en væsentligt større del af puljen end de ufaglærte.

Finansminister Bjarne Corydon (S), der indgik lønaftalen med de statsansatte, kan ikke udtale sig, da han har ferie, meddeler Finansministeriet.

Derfor det føles lidt værre

Privatøkonom i Danske Bank Las Olsen bekræfter, at der bliver mindre at købe for, for de statsansatte. Men siger, at der i år også er skattelettelser. De giver lidt mere til alle i arbejde, men i kroner og øre er der mest til dem der betaler fuld topskat.

"Men der bliver uden tvivl en reallønsnedgang, hvilket er anderledes end for de privatansatte, der oplever en fremgang i år," siger Las Olsen.

Men I 2014 er kun lidt at hente i skattelettelse og den stigning, de statsansatte får, er mindre end prisstigningerne.

"Alt i alt er det nok ikke noget, der vælter den enkeltes privatøkonomi. Men det skal ses op mod at normalsituationen er en reallønsvækst. Derfor føles det lidt værre: Det er også fraværet af fremgang,” siger han.

Han henviser til, at vi i efteråret 2008 blev ramt af den værste økonomiske krise siden 2. verdenskrig.

"Den mærker man over en lang periode efter. Det er den regning regning vi betaler af på nu og derfor lønudviklingen er så lav," siger Las Olsen.

Mindre smæk til pædagoger og sygeplejersker

Resultatet har stor betydning for de 670.000 ansatte i regioner og kommuner. I dag til middag går Kommunernes Landsforening (KL) og forhandlerne fra medarbejdernes fagforeninger i gang med de afsluttende forhandlinger.

Næste weekend er det regionerne, der forhandler, og når finansministeren har lagt lønlinjen, så plejer de andre offentlige arbejdsgivere at følge efter.

Men pædagoger, sygeplejersker, socialrådgivere og hjemmehjælpere og de andre ansatte i kommuner og regioner kan forvente at komme hjem med lidt mere på bankkontoen.

De har nemlig ikke fået så store lønstigninger de sidste to år. Derfor undgår de stort set det smæk fra reguleringsordningen, der betød at de statsansatte allerede ved forhandlingernes begyndelse havde fået 0,82 procent for meget i løn.

Lønnen i kommuner og regioner har holdt sig tættere på de meget små lønstigninger i det private. Derfor kan de sandsynligvis få mindst 0,6 procent mere i lønstigning.

faktaboks

 

Løn i staten:

 

2013: 0 procent i generelle lønstigninger.

 

De ansatte er steget mere i løn end de privatansatte de sidste år. Statens løn er styret af reguleringsordningen. Den betyder at de ansatte derfor skal betale 0,82 procent tilbage.  Der røg lønstigningen i år.

 

2014: 1,1 procent i generelle lønstigninger

 

Der er desuden omkring en halv procent i snit sat af til lokale lønforhandlinger rundt om i staten.

 

Gennemsnitsløn for de statsansatte: 473.423 kroner

 

Forventede prisstigninger:

 

2013: 1,5 procent

2014: 1,6 procent

 

Kilde: Økonomisk Redegørelse, Økonomi- og indenrigsministeriet, december 2012

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre

robot
Underholdning

WALL-E, R2-D2 eller Rasmus: Hvad skal robotterne hedde?

folkene bag
Nyheder

Fik diagnosen bipolar lidelse: Nu vil Jesper hjælpe andre

øl
Nyheder

Flere danskere søger hjælp: Nu sikres Alkolinjen millioner