Administration 

"Stærkt bekymrende": Hjælp til ældre rammes oftere af konkurser

Flere og flere ældre oplever, at der pludselig dukker en anden sosu op i deres hjem, fordi den hidtidige leverandør af hjemmepleje er gået konkurs. (Foto: Arkivfoto: Claus Bech/Scanpix.)

Hjemmeplejen til ældre bliver i stigende omfang berørt af, at private leverandører går konkurs, viser nye tal. Det er netop sket i Nakskov.

Flere og flere ældre oplever, at deres private leverandør af hjemmepleje går konkurs. Over fire år er antallet af konkurser inden for hjemmehjælp steget fra tre i 2012 til 13 i 2016.

Det viser nye tal fra Danmarks Statistik, som Avisen.dk har indhentet. 

Selv om vi kun er godt og vel en måned inde i 2017, har der allerede været to konkurser. Den nyeste kom i torsdags, hvor firmaet Lev-Vel Privat Godkendt Hjemmehjælp i Nakskov drejede nøglen om. Og ved årsskiftet blev OP Plejeservice ApS i nordjyske Nibe ramt af konkurs. 

Ved hver eneste konkurs går det ud over de ansatte, de ældre og kommunernes pengekasser. 

- Det er stærkt bekymrende, at vi gang på gang skal opleve, at private hjemmehjælps-firmaer går konkurs. Hver gang skaber det utryghed og frustration hos de ældre, som skal vænne sig til nye ansigter og måder at arbejde på i deres hjem, siger Dennis Kristensen, som er formand for fagforbundet FOA. 

FOA registrerer løbende konkurser inden for hjemmeplejen. Ifølge forbundets opgørelse er mindst 11.600 borgere og 1.800 ansatte blevet berørt af 43 konkurser siden 2006. 

- For de ansatte er konkurser hårde. Dels får mange af dem beskeden om konkursen og den deraf følgende afskedigelse som en meget ubehagelig overraskelse. Dels bliver de kastet ud i en situation, hvor de skal til at søge job, og der er skabt usikkerhed om deres økonomi, siger Dennis Kristensen. 

(Artiklen fortsætter under grafikken)

Vi skal passe på

Konkurserne i hjemmeplejen er interessante, for regeringen har meldt ud, at den gerne vil have private leverandører til at overtage endnu flere opgaver fra det offentlige.

Regeringens holdning er, at det er godt, at man giver borgerne mulighed for at kunne vælge, hvem der skal levere service for eksempel til ældre eller syge. Derudover argumenterer regeringen med, at man via konkurrence mellem private udbydere kan få både billigere og bedre service. 

I sosu'ernes organisation FOA er Dennis Kristensen ikke vild med tanken om at få flere private firmaer, der skal tjene penge på at pleje pensionister. 

- Vi er skeptiske over for at bringe fortjeneste ind i centrale velfærdsopgaver, siger Dennis Kristensen og fortsætter:

- Men når Folketinget indfører frit valgs-ordninger, og kommunerne udliciterer, er det helt afgørende, at spørgsmålet om forsyningssikkerhed, kvalitet og rimelige arbejdsvilkår har topprioritet.

- I bund og grund handler det om at få det bedst mulige ud af skattekronerne, men erfaringen med konkurser viser, at det er meget nødvendigt, at de private firmaer holdes i stram snor. Som det er nu, koster konkurser kommunekasserne og medarbejderne alt for meget.

Hårdt ramt i Aalborg

I Aalborg Kommune kan den konservative rådmand Thomas Krarup tale med om konkurser. I den store nordjyske kommune har der været fire konkurser inden for hjemmeplejen i løbet af de seneste to år.

- Det er træls for de ældre og de ansatte, når et firma går konkurs. Derfor gør vi nu også noget for at forebygge konkurser, siger Thomas Krarup, som er politisk ansvarlig for ældre- og handicapområdet i Aalborg Kommune. 

Han fortæller, at fra og med 1. april i år skal de nuværende ni private leverandører af hjemmepleje i kommunen stille med en bankgaranti.

Bankgarantien skal dække kommunens udgifter til for eksempel at leje flere biler eller indkalde folk på ekstra vagter, hvis et firma går konkurs. 

- Vi skal have bankgarantier i størrelsesordenen 100.000 til 500.000 kroner alt afhængig af firmaets størrelse, fortæller Thomas Krarup. 

I FOA Nordjylland har faglig sekretær Peter Ottosen oplevet, hvordan fagforbundet med få timers varsel har skulle tage sig af sosu'er, der har mistet jobbet som følge af en konkurs. 

- Det er virkelig træls for medarbejderne, når et firma går konkurs. Nogle af dem kommer grædende til os, når det lige er sket, siger Peter Ottosen.

Han oplyser, at nogle af FOA-medlemmerne i det nordjyske har oplevet tre gange pludselig at stå uden arbejde som følge af en konkurs.

Kontante krav

Står det til Dennis Kristensen, skal de omkring 600 private leverandører inden for ældreplejen i Danmark mødes med mere kontante krav end i dag.

- For at forebygge konkurser skal kommunerne blive endnu bedre til at stille krav til både firmaernes økonomi, ledelse og faglige indsigt, og så skal kommunerne ikke mindst føre et langt bedre tilsyn med de private plejefirmaer, siger Dennis Kristensen og fortsætter:

- Får kommunen det, den betaler for? Er kvaliteten i top? Er de ansattes vilkår ok? Og endelig og ikke mindst: Er firmaet økonomisk velkørende?

- Vi har desværre set konkurser, hvor kommunerne ved blot at følge med i et firmas årsregnskab ville have kunnet se, at revisorerne havde tændt alle advarselslamper om, at firmaet var på direkte kurs mod konkurs.   

grise i stald
Nyheder

50 kroner ekstra skal

holde halen på grisen

mand på scene med mikrofon i hånden
Kendte

Tom Jones: Jeg

elsker mine danske fans

skuespiller læner sig op af væg
Kendte

Video: Lise Baastrup

i vildt vægttab

fire kvinder på rad og række
Kendte

Lige nu: Diamantdatter

gift under åben himmel

to mænd på balkon
Nyheder

Pave Leo: 

Vil være fredmægler

cykelrytter i dyb koncentration
Sport

Øretæve til Vingegaard

Krimi

Dømt for drab

- for anden gang

Krimi

Tog 18-årig til fange og 

afpressede hans forældre

billede af kort-kabale på bord
Nyheder

Spil helt gratis med Avisen.dk

En politibil
Krimi

46-årig dømt: Voldtog steddatter i årevis

Mick Øgendahl på en scene med en kuvert i hånden
Kendte

Han er Danmarks

rigeste komiker

Røget laks, der ligger i lag
Nyheder

Efter listeriafund og dødsfald: 
Dansk firma får øjeblikkeligt forbud

Søren Ryge sidder på en rød bænk og ryger pibe
Kendte

Søren Ryge overrasker: 
Vender tilbage med haveprogram

Billede af taget på Odense Universitetshospital
Nyheder

Hospitalsansat fyret: Snagede i 174 journaler

Mary i ferskenfarvet jakkesæt arm i arm med Frederik  og ved siden af den svenske konge i gråt jakkesæt og Silvia i hvid jakke og sorte bukser
Nyheder

Træningsapp afslører kongens opholdssteder

En masse mennesker ligger og soler sig ved kanalen
Nyheder

DMI: Nu begynder det

Trump i gang med at tale
Nyheder

Højesteret giver grønt lys til Trump

En mørk sky af røg over en by
Nyheder

Over 100 sårede i skovbrand i Sydfrankrig

Tog passerer overskæring
Krimi

50-årig sigtes:

Stjal klokker fra

jernbaneoverkørsler

Personer omkring et mødebord
Nyheder

Trump godkender sending af våben til Ukraine

Sejlskib ligger siden
Nyheder

Stort sejlskib gået på grund

Kvinder på fodboldbane
Sport

Landsholdsbus i færdselsuheld på vej til EM-kamp

mand på scene med propper i ørene
Kendte

Efter mindre end et år:

Tobias Rahim er blevet skilt

Pakker med Wegovy
Nyheder

Novo vil tredoble Wegovy-dosis

Fodboldspillere med medaljer
Sport

Brøndby sælger topscoreren

et nærbillede af en flymotor
Nyheder

Lufthavn lukket

- "suget ihjel" af flymotor

Nyheder

Skovbrand lukker stor lufthavn i Frankrig

Pakke med hakket oksekød
Sundhed

Solgt i Netto:

Hakket oksekød

kaldes tilbage

fem skuespillere stillet op til fotografering
Kendte

Badehotellet-stjerner
drømmer om mere

Masser af mennesker på strand
Nyheder

DMI med godt nyt:

Så varmt bliver det

et par
Kendte

Lauritz-medejers

personlige
selskaber konkurs

to mænd i en filmscene
Kendte

Overraskelse:
Dansker har stor rolle
i ny Superman-film

en mand med solbriller
Kendte

Mads Langer scorer
hurtigt 12 millioner

et par krammer
Kendte

Paradise-strid afgjort

høns i en hønsegård
Nyheder

PFAS-stoffer fundet i æg

et skilt spejler sig i et vindue
Nyheder

Jensen’s Bøfhus får
markant underskud

en lottokupon
Nyheder

Lottogevinster:
Er det din million?

Nyheder

Soundboks får igen

stort millionunderskud

hånd tager kaffe fra en hylde
Nyheder

Vil fjerne afgiften på kaffe

kvinde med armenen på sofakant
Kendte

Sara Lygum skal

afløse Lene Beier

en lap papir med teksten konkurs vi beklager
Nyheder

Få firmaer gik konkurs i juni - mere end 1000 job forsvandt

tennisspiller helt i hvidt tøj
Sport

Mærket Tauson taber

foran kong Frederik

en strand
Nyheder

Glemte ting på stranden 
satte to store redningsaktioner i gang

Nyheder

Trump vil udsætte told

mand og kone på den røde løber
Kendte

Vil sælge Holtewood 

for 16,5 millioner kroner

cykelrytter jubler på målstregen
Sport

Voldsomt styrt i touren

billede af energi i orange indpakning
Sundhed

Tilbagekaldes: 
Spis dem ikke

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Dansktoplegende er død

EU-Kommissionens formand Ursula von der Leyen - portræt
Nyheder

Enighed: Von der Leyen

bliver ikke fældet

En smilende mand med hvidt forklæde
Nyheder

Kendt restaurant lukker øjeblikkeligt

Nærbillede af nogle larver i et træ
Nyheder

Ekspert i opråb: 
Kræver handling mod larven fra helvede

Jacob Riising og Signe LIndkvist slår ud med armene
Kendte

Vildt hussalg: 
Kendt tv-vært scorer over 20 millioner

Skiltet foran retten i Herning
Krimi

Kastede molotovcocktails mod midtjysk fabrik

Mads Mikkelsen, Caterina Murino og Daniel Craig på en rød løber.
Kendte

Tidligere Bond-babe:
Gravid som 47-årig

En balje med svampe i vand
Nyheder

Kvinde dømt: Forgiftede svigerfamilien med fluesvamp

Trump holder en knyttet næve i vejret
Nyheder

Trump sviner Musk: 
Han er blevet en fiasko

En mand og en dreng spiller strandtennis mens folk solbader
Nyheder

DMI: Onsdag vender den tilbage

et udrykningsblink på en motorcykel
Krimi

Mand gik amok -
smadrede togets toilet

en slange ligger sammenrullet
Helt vildt

Smuglede pytonslanger i underbukserne - men ak!

hyggebelyst spisested
Nyheder

Brødre går konkurs

med spisested - igen

en butik set fra gaden
Helt vildt

Kloak eksploderede i
butik - afføring overalt

mange fluer sidder på hovedet af køer
Nyheder

Fluer skal bekæmpe kødædende maddiker

biler på en motorvej
Biler

Motorvej spiller lystigt

Beethovens 9. symfoni

To poser chips
Mad og drikke

Populær chips 
kaldes tilbage - igen

person holder Lotto-kupon
Helt vildt

Vinder 16 Lotto-millioner:

Her er kuponen købt

Personer ved udbrændt bus
Nyheder

15-årig dreng sigtet efter busbrand

Nyheder

Varmere badevand giver flere havbakterier

Nyheder

DMI varsler om mulige skybrud 

Brud kysser brudgom
Kendte

Spice Girl er blevet gift – igen

Gruppe af politifolk
Krimi

Knivdrama i Københavns Lufthavn

folkemængde til koncert
Kendte

Nu er det slut:

Osbournes

sidste skrål

gamle potter og pander står klar til at blive vasket op
Nyheder

Kro-ejer til tyv:

- Kom og vask op

en mand med kasket
Nyheder

Elon Musk stifter nyt parti

to smilende kokke
Kendte

Jesper Kochs
afløser er fundet

en cykelrytter med solbriller
Sport

Vingegaard: Det var en af de mest stressende etaper

et par smiler til fotografen
Kendte

Monetz-parret sætter
villaen til salg

en tennisspiller ser ærgerlig ud
Sport

Eventyret er slut for dansk tennissensation

Nyheder

Ni børn og 18 voksne

er døde efter
oversvømmelser

et kort
Nyheder

Her kommer Danmarks største erhvervsområde til at ligge