Administration 

Gitte og hendes mand har mistet en hel kontanthjælp: "Vi sidder mest bare og glor ind i vores fire vægge"

Hver torsdag henter Gitte Christensen gratis overskudsmad. Hun har ikke længere råd til at handle ind selv, fortæller hun. (Foto: Foto: Cecilie Agertoft)

Et månedligt madbudget på 100 kroner. Sådan er virkeligheden for 48-årige Gitte Christensen og hendes mand, fordi manden har mistet hele sin kontanthjælp.

Kontanthjælpsmodtagere skal have mindst 225 timers ustøttet arbejde på et år. Ellers mister de retten til fuld kontanthjælp.

Man kan dog slippe for det krav, hvis man er for syg til at arbejde. Alligevel kan gifte kontanthjælpsmodtagere, der er undtaget kravet, komme i knibe.

Det kan ske, hvis de er gift med en anden kontanthjælpsmodtager, der ikke lever op kravet. Den situation, er Gitte Christensen og hendes mand endt i. De har været gift i 15 år.

- Vi er blevet 9.000 kroner fattigere om måneden. Os, som er ramt af reformerne, har ikke længere råd til at brødføde os selv og vores familier. Vi har skåret alt fra. Forsikringer og hele vores sociale liv er væk, siger hun til Avisen.dk.

Og parret er ikke alene om at opleve en voldsom nedgang i deres indkomst.

1.700 gifte kontanthjælpsmodtagere fik nedsat deres ydelser med 6.898 kroner før skat per måned i gennemsnit i løbet af de sidste tre måneder af 2016. Det fremgår af et svar fra Troels Lund Poulsen til Folketingets Beskæftigelsesudvalg.

"Sætter sine spor"

Når det ikke er lykkes for Gitte Christensens 56-årige mand at opfylde kravet om sammenlagt at have arbejdet 225 timer sidste år, hang det sammen med, at han er fysisk nedslidt, fortæller hun.

Det er ikke nemt for Gitte Christensens mand at skulle være den, der bliver forsørget, fortæller hun.

- Det er klart, at det sætter sine spor. Det er hårdt for ham, at han lige pludselig ikke kan bidrage. Han bliver indelukket og isolerer sig i vores hjem, siger hun.

Den voldsomme reduktion i parrets indkomst er gået udover deres selvforståelse og livskvalitet.

- Jeg føler mig meget fattig økonomisk. Vi sidder mest bare derhjemme og glor ind i vores fire vægge, for vi har ikke råd til at gå nogle steder. En biograftur er udelukket. Alt er udelukket. Vi har ikke engang råd til at besøge vores familie i Jylland.

Vil gerne bidrage

Med en uddannelse som både kontorassistent og advokatsekretær havde Gitte Christensen egentligt gode kort på hånden til at få et arbejde. Men en kombination af slidgigt og diabetes, angst, posttraumatisk stress (PTSD) og depressioner har gjort det vanskeligt at blive på arbejdsmarkedet.

Hendes mentale ar er kommet, fordi hun i barndommen var udsat for seksuelle overgreb, fortæller hun.

På grund af de fysiske og psykiske mén er hun blevet tildelt et ressourceydelse, hvor hun får 10.108 kroner udbetalt om måneden. Hun er ikke interesseret i førtidspension, men vil gerne på sigt i et skånejob.

Den velfærdsstat, Gitte Christensen troede ville holde hånden under hende og hendes mand, da det gik galt, er hun forbandet skuffet over.

- Hvis man er syg og ikke kan arbejde, er det ikke fair, at man fratager folk deres ydelse. Hvor er det sikkerhedsnet vi har rendt og betalt til alle sammen gennem skat? Det er jo væk, og det er horribelt, mener hun.

Føler sig fastlåst i dyr bolig 

Det er ikke alle udgifter, som parret har kunnet skære væk. Telefon- og internetabonnement er beholdt, for ellers er det svært at være i kontakt med jobcentret og kommunen, fortæller Gitte Christensen.

Parret har også en dyr husleje i en treværelses lejlighed, de lejer, ved Nyboder i Købehavn. Når de har fået deres boligsikring på 500 kroner, betaler de stadig 9.381 kroner inklusiv vand og varme.

Har I overvejet at finde et billigere sted at bo? 

- Ja det har vi skam, men når man ikke kan spare sammen, er det næsten umuligt at flytte nogle steder. Vi kan ikke søge et indskudslån uden at have lejligheden i hånden, og vi kan ikke sige ja til en lejlighed, før vi kan betale indskud. Det bider sig selv i halen, så vi er faktisk tvunget til at blive boende, hvor vi bor, siger hun.

Det er almindeligt, at mennesker, der er blevet reduceret drastisk i deres indtægter, har svært ved at rykke videre til en ny bolig, forklarer lektor Morten Ejrnæs. Han forsker i fattigdom og sociale problemer ved Institut for Sociologi og Socialt Arbejde på Aalborg Universitet.

- Mange står i en situation, hvor enhver udgift til alt det, der er forbundet med at flytte, er fuldstændig uoverskueligt. Man kan frygte, at folk til sidst bare holder op med at betale deres husleje. Selvom vi fra tidligere undersøgelser ved, at det er noget af det sidste, familier gør, er at opgive deres bolig, siger han.

Får doneret mad og tobak

Med det budget, som Gitte Christensen og manden har at leve for, er madvarer ikke længere noget, de handler ind i supermarkeder. Det er blevet noget, de får doneret.

Hver torsdag tager Gitte Christensen til græsrodsbevægelsen Næstehjælpernes maduddeling og fylder indkøbsposer med gratis overskudsmad fra forskellige dagligvarekæder. Hun mener selv, at den hjælp, har reddet dem.

- Ellers var vi blevet fundet døde hjemme i lejligheden. Vi har ikke andet netværk, vi kan trække på, man kan jo ikke blive ved med at rende til familie og venner for at få hjælp, siger hun.

De 100 kroner, der er til overs, når de faste udgifter er betalt, bliver brugt på margarine eller andre basisvarer, fortæller hun.

- Sådan noget som nyt tøj og hygiejneprodukter er vi nødt til at søge om i facebookgruppen, siger hun og kommer i tanke om en anden ting, som de også får doneret gennem Næstehjælpernes facebookgruppe.

- Det værste af det hele er at vi er rygere, og det er ikke bare sådan at lægge fra sig, når man i forvejen har det dårligt psykisk. Så det er også noget vi får fra folk i gruppen, siger hun.

Hvis begge personer i et ægtepar ikke lever op til 225-timerssreglen, er det kun den enes kontanthjælp, der bortfalder. Lige så snart begge har arbejdet 225 timer, vil parret igen være berettiget til fuld kontanthjælp.

TikTok
Nyheder

Smuk for enhver pris: Smadrer deres kindben med hammer

talskvinden
Nyheder

Prognose: Flere virksomheder kan bukke under

Christophe Zafiryadis, administrerende direktør i Intempus
Nyheder

Tre minutter om dagen bliver til 200 timer

Ung ved pc
Nyheder

Ministre raser over TikTok: Nu skal det stoppe

gul seddel i forruden
Nyheder

20.000 gule sedler: Nu er der mere ro på færgen

Jimmy med maleriet
Nyheder

Hornsleth har en særlig idé: Danskerne skal hjælpe

hunden
Dyreliv

Hund hylede fra ravine i fire døgn: Så kom Guillaume

mand på pc
Nyheder

21 sekunder: Så kom kvindehadet på skærmen

mand ved pc
Nyheder

Efter stort CPR-læk: Nu peger eksperter på løsningen

rådyr på vejen
Nyheder

18-årig undveg hjort: Så gik det helt galt

politiafspærring
Krimi

93-årig anholdt efter voldsomt knivangreb i indkøbscenter

hus med lys
Krimi

Indbrudstyvene har fået mere travlt: Her slår de til

vaccination
Nyheder

Har du husket det? Nu kommer påmindelsen

James McClean
Sport

Fodboldprofil åbner om opkast, selvstraf og årelange dødstrusler

Håndværker
Nyheder

42 års arbejdsliv: Men pensionsregnestykket overrasker

Politiet til stede ved ulykken
Krimi

Pickup kørte ind i ungdomskamp: To dræbt og ti kvæstet

hacker
Nyheder

Cyberkriminelle har fundet en ny vej ind

katolik
Nyheder

Kors løsrev sig under messe: Præst blev dræbt

pige med bamser
Sport

Her bliver måljubelen ekstra blød og bamset

Hemiptarsenus ornatus
Dyreliv

Han rystede en bregne og gjorde et særligt fund

Harley Davidson
Biler

Syv biler og en Harley Davidson under hammeren

politi dansk
Krimi

Politiet satte en stopper for festen på hjul

klapperslange
Nyheder

Hun troede, spanden gemte på dyrefoder: Så opdagede hun slangen

Squishy
Nyheder

Legetøj lugter af benzin: Nu er der svar

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen