Administration 

Bagsiden af nyt koncept: Rengøring via hjemmesider dumper timeløn med 55 kroner

Cleady-direktør David Furland Ree afviser kritikken af, at lønnen gennem Cleady er lavere end overenskomsten. Folk er ikke ansat hos os, siger han. (Foto: Pressefoto Cleady og Iris.)

Hundredvis af mennesker gør rent til en løn, som hver eneste time ligger 55 kroner under overenskomsten. Skarp kritik fra både arbejdsgivere og fagbevægelse af de deleøkonomiske firmaer Happy Helper og Cleady.  

Når unge mennesker via firmaet Happy Helper tørrer støv af eller støvsuger i lejligheder, er det til en løn, som ligger langt under, hvad rengøringsassistenter på overenskomst får. Folkene får i gennemsnit 55 kroner mindre i timen end rengøringsassistenter på overenskomst. 

Det viser en opgørelse foretaget af Avisen.dk, som har gransket firmaerne Happy Helper og Cleady. Begge er såkaldte deleøkonomiske virksomheder. De tilbyder via hjemmesider at være bindeled mellem folk, der gerne vil have gjort rent og folk, der vil gøre rent. 

Ifølge en opgørelse foretaget af Avisen.dk tjener en hjælper fra Happy Helper i gennemsnit 128 kroner i timen.

Til sammenligning er den samlede bruttoløn for en nyansat på overenskomst 183 kroner pr. time. En ansat på overenskomst får nemlig også feriepenge, indbetaling til pension og andre sociale goder.

Forskellen i løn mellem en rengøringsassistent på overenskomst og en 'happy helper' er ikke mindre end 55 kroner - hver eneste time. 

I den etablerede rengøringsbranche bryder man sig ikke om, at folk arbejder til lønninger under overenskomsten. Det oplyser Malene Jæpelt. Hun er sekretariatsleder i brancheforeningen Danske Service, hvis medlemmer blandt andre er virksomheder inden for rengøring og vinduespolering.

- Vi går ind for ordnede forhold i branchen, og alle vores medlemmer har tegnet overenskomst. Alle dem, der gør rent eller pudser vinduer, skal have fair vilkår, siger Malene Jæpelt. 

Regnestykket bag rengøring til 55 kroner mindre i timen

Rengørings-assistenter hos Happy Helper får  i gennemsnit 128 kroner* for en times rengøring.

Til sammenligning er mindstebetalingen for rengøring for en nyansat på overenskomst 142 kroner i timen. Dertil kommer sociale goder i form af blandt andet feriepenge, indbetaling til pension og løn under sygdom. Det har alt i alt en værdi på 41 kroner pr. time. En rengøringsassistent på overenskomst får dermed samlet set 142 kroner plus 41 kroner lig med 183 kroner i timen. Det fremgår af overenskomsten mellem DI, 3F og Serviceforbundet. 

Forskellen mellem en person, der arbejder via Happy Helper, og en ansat på overenskomst kan således opgøres til 183 kroner minus 128 kroner lig med 55 kroner.  

Iøvrigt er det sådan, at når en ansat på overenskomst skal bevæge sig rundt mellem flere forskellige steder for at gøre rent, får han 105 kroner i timen i godtgørelse og dækket udgifterne til transporten. Folk hos Happy Helper derimod får ingen løn, mens de bevæger sig rundt mellem arbejdssteder og må selv dække transportudgifter. 

Kilde: Avisen.dk på baggrund af oplysninger fra overenskomsten mellem DI, 3F og Serviceforbundet samt HappyHelper.dk. 

*Note: Avisen.dk har undersøgt, hvad 200 mennesker hos Happy Helper, forlanger i timen ifølge deres opslag på HappyHelper.dk. De 200 er fordelt på 11 forskellige postnumre i større byer. De 200 havde i gennemsnit en timepris på 133 kroner. Herfra skal trækkes 5 kroner pr. time til en obligatorisk ansvars- og ulykkesforsikring. Dermed bliver timelønnen 128 kroner. 

 

 

UDVID

Kritik: Udnytter de svageste

Folk, der arbejder via platformen Cleady, gør også rent til en løn langt under overenskomsten. De får mellem 120 og 135 kroner pr. time.

Aflønningen af rengørings-folkene fra Cleady og Happy Helper får skarp kritik fra Morten Eriksen. Han er formand for fagforeningen Landssammenslutningen for Rengøring og Service under Serviceforbundet.

- Når folk arbejder for de her lønninger, er der tale om, at man udnytter dem, der står svagest på arbejdsmarkedet. Det er uværdigt og undergraver rengøringsbranchen, siger Morten Eriksen og fortsætter:

- Folk, der arbejder via de her platforme, må nøjes med at stå på sidelinjen af arbejdsmarkedet. De får blandt andet ingen feriepenge, ingen opsparing til pension og optjener ingen ret til dagpenge. Det kan på længere sigt få alvorlige konsekvenser for eksempel i form af, at man som pensionist bliver fattig. 

Kritik af sammenligning

Kritikken fra arbejdsgivere og fagbevægelse preller af på Adam Sebastian Hjorth, som er medejer af Happy Helper.

- Det er ikke fair at lave en direkte sammenligning mellem honorarerne til vores hjælpere og til rengøringsassistenter på overenskomst. Vores hjælpere er kun på deltid og bruger det som en supplerende indkomst. Dem på overenskomst er ofte på fuld tid og har det som et fast job, siger Adam Sebastian Hjorth. 

En lignende kritik lyder fra David Furland Ree, som er direktør for Cleady.

- Når folk er på overenskomst, er de ansat, og så er der nogle ting, der skal overholdes. Der er ikke nogen, der er ansat hos os. Så det kan på ingen måde sammenlignes, siger David Furland Ree.   

Adam Sebastian Hjorth ryster på hovedet af kritikken af Happy Helper for udnyttelse.

- “Udnyttelse” er et karikeret udtryk. Jeg forstår simpelthen ikke det ordvalg, når man tager i betragtning, at der er tale om unge studerende, som har et deltidsjob til cirka 128 kroner i timen, hvor de selv kan sætte lønnen og selv bestemme, hvor og hvornår de vil arbejde, siger Adam Sebastian Hjorth.

Ofte lav løn

Lønnen for arbejde via deleøkonomiske platforme er for de flestes vedkommende ret lav. Det fortæller lektor ved Københavns Universitet og forsker i arbejdsmarked og digitale platforme Anna Ilsøe.

- Studier af udvalgte udenlandske platforme peger i retning af, at løndannelsen her er polariseret. Det vil sige, at hovedparten, der tager opgaver via platformene, går for en forholdsvis lav timebetaling. I Danmark vil det typisk være mellem 100 og 150 kroner i timen, hvoraf opgavetageren selv skal betale pension med mere. En mindre gruppe får en betydelig højere løn, mens der kun er meget få i midtergruppen, forklarer Anna Ilsøe. 

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

Nyheder

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

Nyheder

Prins Harry:

Ønsker forsoning 

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus

Krimi

Alvorlig påkørsel:
75-årig bilist nægter alt

en masse mennesker med røde faner og arme i vejret
Nyheder

1. maj-uro:
Hummelgaard kæmpede
mod båthorn og røgbomber

to mønter
Helt vildt

SE VIDEO:

Lastbil væltede med

otte millioner mønter

Mand i lyst jakkesæt med et WHO's logo bag sig
Nyheder

WHO advarer:
Største krise
i mands minde

udrykningskøretøjer ved ulykke
Krimi

75-årig forlanges fængslet efter massepåkørsel

Glad kvinde med arm hævet
Nyheder

Dronning Margrethe får religiøs pris 

to kvinder griner sammen
Helt vildt

Vandt en mio. i Lotto:
- Jeg købte da bare en ny

en mand taler foran en skærm med en illustration
Nyheder

Konkurs sender stor

millionregning

videre til borgerne

Krimi

LIGE NU: Letbane påkører person - trafikken er spærret

indgangen til en stor bygning
Krimi

Kræftsag stoppes

politi arbejder
Krimi

75-årig sigtet mand tog fejl af speeder og bremse

Nyheder

Mette F.: Danmark

skal igen være en

stor skibsbyggernation

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Dreng overfaldet holdt
og fanget - syv anholdt

et tog set fra siden
Nyheder

Bro stopper tog 
til og fra lufthavn

mange biler på p-plads
Nyheder

Tesla-salg styrtdykker fortsat

en bil sat til opladning
Biler

Elbiler overhaler

snart dieselbilerne

larver går i række
Nyheder

Kamp mod giftig larve fortsætter

store flammer kommer op fra bygning
Krimi

Voldsom gårdbrand

- bygning kollapset

mænd går på vej med sne
Kongelige

Kongen giver ok-tegn 

en bil på ulykkesstedet
Krimi

Påkørsel: Ældre mand er afhørt

en mand taler
Nyheder

USA og Ukraine underskriver aftale

glad mand med smil og stort krøllet hår
Kendte

Høster vild succes

22 år efter sin død

to fodboldspillere i blåt og gult jubler
Sport

Vildt drama i Brøndby

ét øje helt tæt på
Nyheder

Gå ikke til Louis Nielsen: 
Lukker i weekenden

hvide flag med firmalogo
Nyheder

GN Store Nord nedjusterer

ordenspersoner holder pressemøde bag høje borde
Krimi

16-årig: Stak af

fra bosted før drab

fire fodboldspillere i rødt jubler
Sport

Gør klar til Superligaen

rød smadret bil
Krimi

København:

11 skadet ved påkørsel

mand i jakkesæt på talerstol
Nyheder

Betinget dom for

karikatur af Erdogan

plasticbeholder med salat
Nyheder

Solgt over hele landet: 

Spis det ikke

politilogo på bil
Krimi

30-årig sigtet for

vold og trusler på livet

kvindelig tennisspiller på rødt grus
Sport

Tørre tæsk i Madrid

Brandbil ved lejlighedsbyggeri
Krimi

Fugle reddet ud af

brændende lejlighed

Krimi

Politiet leder efter 12-årig dreng: Gik fra sit hjem tirsdag

en dame ved et samlebånd
Nyheder

Kendt erhvervskvinde og arving er død

en UTV-bil
Krimi

Mistænkt flugtbilist kørte i UTV

en facade med et logo for skat
Nyheder

Skattestyrelsen leder efter ejere til 20,5 millioner kroner

bøger på stribe
Bøger

Kendt forlag går konkurs

en mand og et sommerhus
Kendte

Køb Seebachs sommerhus

en politimnd
Nyheder

Betjent kaldte barn snotunge og får kritik af DUP

en DSV-lastbil
Nyheder

Alt om DSV's vilde historie

Nyheder

En person anholdt efter tredobbelt drab i svensk by

folk på scenen
Nyheder

Dansk succesband gendannet

nogle sure kongelige
Kongelige

Krise i kongehuset: William vil fjerne Harry og Meghans titler

Soldater på en plads
Nyheder

600 nordkoreanske soldater dræbt

fly i luften
Nyheder

F-35-fly over Danmmark

politi på gaden
Krimi

68-årig kvinde kørt ihjel af flugtbilist

kongen vinker på et skib i Grønland
Kongelige

Kongen i Grønland: Her føler jeg mig hjemme