Administration 

Nu kommer den endelige dom over kærestepenge

Kæresteparret Christian Danvill og Helle Jæhger blev ramt af loven om gensidig forsørgerpligt, fordi hun havde et arbejde, mens han var på kontanthjælp. (Foto: Foto: Scanpix (tv.)/Privatfoto (th.))

Efter flere års tovtrækkeri i sagen om de såkaldte kærestepenge, bliver det mandag afgjort, om loven er et brud på grundloven.

Er det grundlovsstridigt, at staten pålægger borgere at forsørge andre end børn og ægtefæller? Det bliver afgjort på mandag.

Dommen falder på baggrund af en retssag i byretten i Helsingør d. 9. og 10. november 2016 mellem tre kærestepar og Beskæftigelsesministeriet og de tre pars hjemkommuner; Herning, Favrskov og Gribskov.

Det drejer sig om loven om gensidig forsørgelsespligt for ugifte samlevende par, der blev indført 1. januar 2014 af Socialdemokratiet, SF, Radikale, DF, Venstre og Konservative.

Loven gik ud på, at hvis den ene i et samlevende par modtog kontanthjælp, havde parret pligt til at forsørge hinanden – ligesom hvis parret var gift.

Derfor kunne det koste i kontanthjælpen, hvis ens kæreste havde indtægt eller formue. Beløbet, som kommunen kunne trække i kontanthjælpen, hang sammen med kærestens indtægt.

Sagsøgerne - de tre par - mener, at loven er et brud på grundloven.

En af dem, der i lang tid har set frem til domsafsigelsen, er Christian Danvill, der er talsmand for Søgsmålsgruppen af Samlivsramte og Facebook-gruppen Nej tak til Gensidig Forsørgelsespligt.

- Det vi skal sikre os med den her dom er at få indrammet grundloven igen. Hvis de (Beskæftigelsesministeriet og kommunerne red.) vinder, har vi alle tabt, siger han til Avisen.dk.

Ikke det store på spil

Helt så afgørende bliver dommen nu ikke, hvis man spørger professor Jørgen Albæk Jensen, der forsker i grundloven ved Aarhus Universitet.

- I realiteten er der ikke så meget på spil, for loven er blevet afskaffet i mellemtiden. Det betyder noget for de mennesker, der blev ramt af den i den periode, den var gældende. Hvis det skulle ende med, at den bliver kendt grundlovsstridig, så vil de have krav på en form for efterbetaling, siger han.

Heller ikke John Klausen, der er lektor i socialret ved Aalborg Universitet, mener, at der er tale om en større sag end som så.

- At sagsøger får medhold vil ikke nødvendigvis være særlig vidtgående. Retten skal tage stilling til konkrete sager, der bygger på de nu ophævede regler, som en række kommuner havde svært ved at administrere korrekt, siger han.

Kan åbne Pandoras æske

Dommen vil derimod være vidtgående, hvis retten lægger til grund, at reglerne om hjælp til samlevende generelt var i strid med grundlovens § 75, stk. 2 om retten til offentlig forsørgelse, vurderer John Klausen.  

- Jeg kan dog ikke forestille mig, at det bliver resultatet, siger han.

Den svagtseende kontanthjælpsmodtager Christian Danvill, der selv blev omfattet af den gensidige forsørgelsespligt, tvivler ikke på, at dommen får stor betydning uanset udfaldet.

- Hvis staten og kommunerne får medhold, så åbner det Pandoras æske, for så skal der indføres forsørgelsespligt i en fuldstændig vanvittig fortolkning. Det vil sige, at vi må vinke farvel til vores velfærdssystem og efterlader det til familien at forsørge folk, siger han. 

7.000 sager

Får ministeriet og kommunerne medhold, har man blåstemplet, at Folketinget kan genindføre gensidig forsørgelsespligt for samlevende par, forklarer lektor John Klausen.

Hvis de tre par derimod får medhold, kan det få konkrete konsekvenser for kommunerne. Det påpegede advokat Rasmus Linding, der under retssagen repræsenterede Kommunernes Landsforening (KL) og de tre anklagede kommuner.

- Det vil indebære, at samtlige sager vil skulle genbehandles. Det er omkring 7.000 sager. Det er en tung administrativ opgave og vil rejse spørgsmålet om, hvilke krav sagsøger vil kunne rejse over for det offentlige, sagde Rasmus Linding i retten i Helsingør.

"Afklaring er vigtigt"

Sager, hvor man tager stilling til, om noget er grundlovsstridigt, er blevet mere almindelige i løbet af de seneste 25 år, forklarer Jørgen Albæk Jensen.

Ifølge ham er det en sund udvikling, da det er vigtigt, at lovgivningen overholder grundloven.

- Derfor er det også vigtigt at få afgjort, om det er tilfældet eller ej, hvis nogen betvivler det. Ellers kan det stå uimodsagt, når nogen råber op om, at grundloven er overtrådt. Her får man en afgørelse, og det er alle parter bedst tjent med, siger han.

Kun én sag var imod grundloven

Det er kun sket en enkelt gang, at en sagsøger fik medhold i, at grundloven var overtrådt. Det var Tvind-sagen helt tilbage i 1999, forklarer Jørgen Albæk Jensen.

- Det var både første og eneste gang, at Højesteret har sagt, at en lov havde overtrådt grundloven, så der er måske ikke så stort behov for, at man hele tiden rejser sager. Men der fik man slået fast, at hvis Folketinget virkelig træder over stregen, bliver der slået ned på det.

I den aktuelle sag spår professoren ikke de tre par store chancer for at få medhold.

- Mit klare gæt er, at den ikke er grundlovsstridig, siger han.

Gruppen bag sagen og advokat Line Barfod arbejdede i tre år på at få fri proces til at køre retssagen.

Hverken KL eller Kammeradvokaten, der under retssagen mødte for Beskæftigelsesministeriet, ønsker at kommentere sagen, før der er faldet dom.

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

Nyheder

Diddy: Her er dommen

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

folk solbader på strand
Nyheder

Ny prognose:

Meget mere varme på vej 

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Mand med solbriller
Kendte

Kanye West har fået visum annulleret

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

Kassebil fra Forsvaret
Krimi

Fandt dynamit på loftsrum

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti 

livredningstårn og strand i baggrunden
Nyheder

Livreddere fik travl

start på sommerferien

ældre kvinde med stort smil og smuk blå kjole
Kendte

Anne Laxholm: 

Det er synd for dem

falckbil holder ved siden af væltet lastbil
Krimi

Lastbil på hovedet i grøft

to mænd i jakkesæt hilser på hinanden
Nyheder

Forsvarsminister

vil besøge Grønland

pige på scene io blå badedragt med dannebrog
Kendte

Afsløring: Fra Grand

Prix til Vild med dans

Nyheder

Danske Vestas lukker i rødt 

varebil holder smadret på motorvej
Krimi

Motorvej blokeret:

Op til tre timers ventetid

meget varmt sydpå i europa
Nyheder

Danske rejseselskaber

giver gæster varmeråd

logo på legoland parken
Nyheder

Legoland i rekordsalg

stor bygning i centrum af aarhus
Krimi

Udvist: Voldtog

og røvede prostituerede 

politi til stede på vej
Krimi

Ramt af bus:

Fodgænger død 

par poserer
Nyheder

Vild med dans-stjerne:

En mavepuster

ødelagt lastbil
Krimi

Lastbil brager ind i gangbro 

par poserer ved galla
Kendte

57-årige Boris Becker:

Far for femte gang 

to fodboldspillere fejrer
Krimi

Bar spansk fodboldtrøje:

Skal i fængsel 

skilt foran bilka
Helt vildt

Efterlyser Bilka-millionær 

mand poserer
Krimi

Jes Dorphs millionkrav

afgøres inden jul 

dansere poserer
Film og TV

Slut med Vild med dans 

Nyheder

Facebook vil bruge

dine private billeder 

mand smiler
Kendte

Thomas Evers:

Det har ændret mit liv

dansepar poserer
Kendte

Tak for dansen:

Her er alle vinderne

i Vild med dans

Nyheder

Snigskytte dræber to

brandmænd 

storke i rede
Dyreliv

Danmarks storke skal klare sig selv 

folk bader
Nyheder

Solrig start på ugen

- men så kommer regnen

politi til stede ved butik
Krimi

Maskeret mand på cykel

skød mod kiosk

Sport

Lionel Messi ydmyget

Nyheder

Skandaliseret politier gør comeback

Fire brudepiger på vej til bryllup
Kongelige

Prinsessens datter

springer ud:

Biseksuel

Politimand ved væltet stillads
Krimi

Kraftigt vindstød vælter stort stillads

Mand op den røde løber smiler
Kendte

Seebach forsonet med sin bror

kontanter og kort i hånd på mand ved hæveautomat.
Nyheder

Nu kommer der gebyr på kontanter

Færge på hav med høje bølger
Nyheder

Kraftig blæst forsinker færge

en gade i England
Sundhed

Læger ser boom i astmapatienter 

trøffelkugler i æske
Nyheder

Spis dem ikke: Romkugler med muselort trækkes tilbage

en lottokupon
Helt vildt

Vinder 2,2 milliarder kr.

fede biler i den gamle have
Biler

Fede biler i Tivoli i dag

Nyheder

Gratis wifi på ferien er farligt

en sanger på scenen
Kendte

Skandale: Topnavn var på scenen i 12 minutter