Administration 

Jobchefer til statsministeren: Din 'Løkke-pose' er uden betydning

En præmie til kommunerne på 25.000 kroner pr. flygtning i job får kun ringe eller ingen betydning for jobcentrenes indsats, vurderer flertallet af kommunernes jobchefer. (Foto: Arkivfoto: Preben Madsen/Scanpix.)

Regeringen vil give kommunerne en bonus for at få flygtninge i job. Men bonussen får ringe eller ingen betydning. Det vurderer flertallet af kommunernes jobchefer i ny rundspørge.

Kommunerne skal have en bonus på 25.000 kroner hver gang, de får en flygtning i job eller uddannelse. Det har regeringen med Lars Løkke Rasmussen i spidsen foreslået under stor bevågenhed fra medierne i forbindelse med treparts-forhandlingerne med fagbevægelse og arbejdsgivere.

Tiltaget er blevet sammenlignet med de 'Løkke-poser', Løkke selv indførte i sin tid som sundhedsminister.

Men den nye Løkke-pose får næppe jobcentrene til at anstrenge sig ekstra meget for at få flygtninge i arbejde. Det er vurderingen hos et flertal af dem, der styrer kommunernes indsats for at få flygtninge i job eller uddannelse.

Det fremgår af en ny rundspørge udført af Avisen.dk og Ugebrevet A4. I rundspørgen er der svar fra cheferne for kommunernes jobindsats i 56 af landets 98 kommuner. 

Blandt de 56 jobchefer siger 34 - altså flertallet - at bonussen på 25.000 kroner får 'mindre betydning' eller 'ingen betydning'. 

En af de chefer, der ikke tror på virkning af regeringens gulerod, er Lars Harder. Han er social- og arbejdsmarkedsdirektør i nordvestjyske Skive Kommune.

- Regeringens bonus til os for at få flygtninge i job eller uddannelse får overordnet set ingen betydning for vores indsats, siger Lars Harder til Avisen.dk og uddyber:

- Vi har i forvejen meget stærke økonomiske incitamenter til at få flygtninge i job. Bonussen bliver flødeskum på flødeskum.

Det er allerede sådan i dag, at kommunerne får en meget kontant belønning for at få flygtninge væk fra integrationsydelse og over i job. Hver gang det sker, slipper kommunen for udgifter til forsørgelse og får i stedet større skatteindtægter. 

(Artiklen fortsætter under grafikken)

Bonus er velkommen, men ...

I Aarhus Kommune hjælper man i dag tusindvis af ledige flygtninge og indvandrere med at få job eller uddannelse. En bonus for hver gang, der er succes med en flygtning, vil lune i kommunens kasse. Det fortæller beskæftigelseschef i Aarhus, Vibeke Jensen.

- En ekstra bonus for at få flygtninge i job eller uddannelse er altid velkommen. Men at vi får 25.000 kroner i bonus bliver ikke styrende for vores indsats, siger Vibeke Jensen til Avisen.dk. 

Venstre: Der skal tænkes nyt 

Venstres beskæftigelsesordfører Hans Andersen mener, at en bonus-ordning til kommunerne skal prøves af.

- Det er en kæmpe opgave, vi står over for med flygtningene, og historisk set er det gået rigtigt dårligt med at få flygtninge og indvandrere i arbejde. Så vi skal simpelthen se på alle de tiltag, der kan få flere flygtninge i job, siger Hans Andersen til Avisen.dk.

Han afviser udmeldingen fra kommunernes jobchefer om, at bonusser ikke vil gøre den store forskel for jobcentrenes indsats.

- Min erfaring er, at kommunerne er meget opmærksomme på økonomiske mekanismer. En bonus på 25.000 kroner pr. flygtning vil kunne mærkes nu, hvor kommunerne skal prioritere skarpt, siger Hans Andersen.

Han undrer sig over udmeldinger om, at den økonomiske gulerod til at få flygtninge i job i forvejen er stor nok hos kommunerne.

- Hvis de økonomiske incitamenter til kommunerne er store nok i dag, må man spørge sig selv om, hvorfor kun hver tredje flygtning er i arbejde efter tre år i Danmark. Der skal mere til end de nuværende redskaber, siger Hans Andersen.

Løkke: Flere kræfter kan sættes ind

Da statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) 10. februar fremlagde bonus-forslaget, gav han udtryk for, at bonusserne kunne få kommunerne til at ansætte flere jobkonsulenter.

I Skive Kommune vil det da også kunne ske, men det vil ikke betyde alverden for den samlede indsats

- Det kan godt være, at vi vil kunne få råd til at ansætte en medarbejder eller to mere, hvis vi får mange bonusser. Men det vil have marginal betydning for vores indsats, vurderer Lars Harder fra Skive.

Ekspert: Direkte belønning vil nok virke 

En bonus giver næppe nogen større indsats i jobcentrene. Det vurderer Lars Larsen, som rådgiver kommuner om at få flygtninge i job og er partner i firmaet LG Insight.

- De nuværende økonomiske incitamenter gør det i forvejen meget økonomisk attraktivt for kommunerne at få flygtninge i job, siger Lars Larsen.

Hvis man gerne vil opnå en effekt med 25.000 kroners præmien, kan man lade de enkelte afdelinger i jobcentrene få en del af præmien.

- Konsulenter og sagsbehandlere, der arbejder med integration, mærker i dag ikke noget til det økonomisk, når de har succes med at få flygtninge i job eller uddannelse, fortæller Lars Larsen, og fortsætter:

- Hvis de ansatte fik en eller anden form for resultatløn, eller deres afdeling fik tilført flere ressourcer, kunne bonusser på 25.000 kroner godt give de ansatte ekstra motivation til arbejdet.

Trepart Der kan snart blive indgået aftaler, som får stor betydning for ansatte, chefer og samfundet. Siden 11. februar har regeringen, fagbevægelsen og arbejdsgivere været i gang med såkaldte treparts-forhandlinger. Ugebrevet A4 og Avisen.dk følger med på sidelinjen.
"Tåbeligt" og "svinsk": Læserne raser over forslag om nyt krav til ledige
LA-minister: For mange danskere er uddannelses-invalide
A4: Hvordan får arbejdsmarkedet i Norden plads til en kvart million flygtninge?
A4: Klar besked før trepart: Der skal penge på bordet, Løkke

folkeskole
Nyheder

Skoler kan blive ramt: Hver anden kommune varsler besparelser

Frederiksborg Slot
Kongelige

Nyt officielt portræt af kong Frederik afsløres senere i september

politi dansk
Krimi

Bil faldt syv meter ned: Politiet søger vidner

bro
Krimi

Bil ramt: Hvem kaster igen sten fra motorvejsbroer?

Helene Toxværd
Nyheder

København sætter flere penge af: Skal bremse ulovlig udlejning

 Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Nyt id-kort på byggepladser skal bekæmpe social dumping

Lasse Boje
Nyheder

Alvorlig fejl hos politiet: Børneattester og våbentilladelser sat i bero

kort
Nyheder

Politiet lukker luftrummet for droner over store dele af København

Psykisk syg
Nyheder

Har du oplevet det? Nu søger LAP danskere fra hele landet

Regnbueflag
Nyheder

Regeringen vil hjælpe udsatte LGBT+-personer ud af hjemløshed

Cold Hawaii Big Air
Sport

Vildt vejr på vej: Verdenseliten indtager Cold Hawaii

elløbehjul
Krimi

Politiet beslaglagde elkøretøjer: Ét kunne indstilles til 85 km/t

Messen
Underholdning

Ny stor KREA-messe rykker ind i Valby Hallen i weekenden

Skole elever med tasker
Nyheder

Elever bortvist fra eksamen efter AI-snyd på flere skoler

Festuge Aarhus
Underholdning

Aarhus midtby bliver til én stor fest på lørdag

Udeservering
Nyheder

Lavere gebyr kan give bedre vilkår for Københavns udeserveringer

Børn i pool
Rejser

Efterårsferien er næsten udsolgt: Her er de billigere alternativer

Karoline Lindgaard
Nyheder

Gratis bind og tamponer på vej til alle københavnske folkeskoler

CARLLO YABOY
Underholdning

Trygheden er steget i Greve Nord: Fredag fejres udviklingen

Harry Potter
Film og TV

HBO viser nyt glimt af Harry Potter før premieren til jul

Svømmehal
Nyheder

København skærper kontrollen med kønsopdelt svømning

Cirkusrevyen holdet
Underholdning

Cirkusrevyen 2027: Her er holdet

Partnervold modelfoto
Krimi

Markant strafskærpelse: Grov vold straffes 100 procent hårdere

FB opslag med børn og drikke
Nyheder

To sommerlande får kritik for sodavandsreklamer rettet mod børn

iltsvind
Nyheder

Ny kvælstoflov er vedtaget: Minister glæder sig

mark
Nyheder

Landbrugets organisation efter ny lov: Det bliver sværere og dyrere

møde
Nyheder

Færre på magten: De største virksomheder får direkte adgang til politikerne

parkeringsplads
Nyheder

Flertal foretrækker digital parkering: Nu foreslår DI fælles regler

elever i skole
Nyheder

Undersøgelse: Her er unge mest i fare for at droppe ud af uddannelsen

Natasja Crone
Underholdning

Populært debat-program vender tilbage til skærmen

Partierne bag
Nyheder

Budgetaftale i København: Milliarder til skoler og socialområdet

dansk politi
Krimi

Politiet efter endnu et svindelnummer: Sådan undgår du dem

Løbet
Nyheder

Nyt halvmaraton vil undgå at lukke store dele af København

D-vitaminer
Sundhed

Forskere finder mulig vitamin-effekt mod svær åreforkalkning

medicin
Nyheder

Flere danskere frygter ulighed i adgangen til bedste medicin

Ejendom
Nyheder

Kendt fra TV 2: Nu er den spektakulære lade til salg

cykel
Krimi

Er dette din cykel? Politiet efterlyser ejere til flere cykler

Mads Pedersen
Sport

Mads P. sælger Tour-udstyr: Pengene går til unge cykeltalenter

sorte køer
Krimi

Ubudne gæster i haven: En flok køer var på udflugt

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær

Værterne
Nyheder

Fire kendte værter står i spidsen for årets Knæk Cancer-show

Tupac
Krimi

Efter næsten 30 år er der faldet dom i Tupac-mordet

William Jansen og Simon Jensen
Mad og drikke

Populær pitakæde slår dørene op til endnu to spisesteder

retten i esbjerg
Krimi

Mand får 8 års fængsel for vold med døden til følge

Martin Miehe-Renard
Underholdning

Tivolirevyen vender tilbage i 2027 med kendt instruktør i spidsen

børn i naturen
Nyheder

160.000 børn rykker ud i naturen i denne uge

Krisecentret Dannerhuset
Nyheder

Børn på omkring 40 krisecentre får gratis avis i et år

filmen
Film og TV

Tre danske film kæmper om at blive årets Oscar-kandidat

Ikea
Nyheder

Hundredvis af IKEA-varer bliver billigere: Priser falder op til 25 procent

dansk politi
Krimi

Teenagere bag groft masse-overfald til byfest: Politiet søger vidner

dansk politi
Krimi

16-årig anholdt: Sigtet for fire brande i Præstø og Mern

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit